TEKSAN İnovatif Medikal Ürünler İstanbul, Antalya, Bursa ve Antalya'da
Toplam 9 mesajın 1-9 arasındakiler
Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Üye
    selworine Avatarı

Gerçek Adı
    salman
    Son Giriş
    03.10-2020
    Saat
    08:54
    Yaşadığı Yer
    kocaeli
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0

Zaten Değerlendirdiniz! 0
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    merhaba,
    babannemin babası ve anneannemin annesi amca çocukları yani uzak kuşaktan da olsa akraba evliliği kurbanıyım.

kulaklarımda küçüklükten başlayıp ilerleyen ciddi bir kayıp var sol kulağım hiç işitmiyor sağ ise %60 işitmiyor.benden 10 yaş küçük kardeşimde de ciddi işitme kaybı var oda cihaz kullanıyor.benden 2 yaş büyük kardeşimde herhangi bir sıkıntı yok.yaşım 24 evlilik yaşlarım geliyor.

annem ve babam cahil insanlar oldukları için araştırmadan bu evliliği yapmışlar çevreden de kimse uyarmamış.ben evlendiğimde aynı sıkıntıları çocuğumun çekmesini istemiyorum göz göre göre bu vebali almak istemiyorum.bu yüzden çocuk yapma düşüncesi bana korkutucu geliyor.akraba evliliği sonucu işitme kaybı olup çocukları olan tanıdığınız var mı yada içimizden biri merak ediyorum onların işitme ve sağlık durumları ne durumda.

Üye
    Alman Avatarı

Gerçek Adı
    Selçuk
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    15:48
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    190
    Verilen Beğeniler
    123

Zaten Değerlendirdiniz! 1
    Eskiden akraba evlilikleri ve bu aralar çok sık olmasa da akraba evlilikleri halen var. İşitme engelinizin buna bağlı olma ihtimali var. Ama sadece ona bağlamak da çok saçma bizim sülalede ki çoğu kişi akraba evliliği yapmış. Çocukları sağlam olanda var olmayanda var. Annem babamda akraba evliliği yapmış doğuştan fenilketonuri hastasyım. Fakat derneğimizde tanıştığım ailelerde akraba olmayan kişilerde de bu hastalık baş göstermekte. Dayım ile yengem de akrabalar ama kızı öğretmen oğlu diş cerrahisi sadece direkt akraba evliliğine bağlanması saçma. Piyango bize çıkmış o kadar sülalede.

Üye
    Ufukalp Avatarı

Gerçek Adı
    Ufuk
    Son Giriş
    Dün
    Saat
    22:53
    Yaşadığı Yer
    İzmir
    Alınan Beğeniler
    1.195
    Verilen Beğeniler
    542

@selworine
    Annemle babam ve dedemle anneannem hiç bir şekilde akraba değiller.
    Bende ve iki yaş küçük kardeşimde işitme kaybı mevcut.
    Ablamda ve küçük kardeşimizde herhangi bir sorun yok.
    Bir teyzemin üç çocuğundan birinde, diğer teyzemin de üç çocuğundan birinde işitme kaybı var.

Dedemde ve anneannemde böyle bir sorun yok.

İşitme kaybı hepimizde de 10-12 yaş gibi çocukluk dönemlerimizde oluştu. Her ne kadar ateşli hastalık sonucu desek de teyzelerimin birer çocuğunda da bu durumun olması genetik olduğu düşüncesini getiriyor akla. Ama işte dediğim gibi bizde akraba evliliği söz konusu değil. O yüzden aklınıza hemen akraba evliliği sonucu olduğu düşüncesini getirmeyin.

Biri 23 diğeri 17 yaşında iki tane oğlum var. Allah'a çok şükür ki onlarda herhangi bir sorun yoktur. Biri inşaat mühendisliği biri lisede okuyor.

Editör
    hozgul Avatarı

Gerçek Adı
    Hakan Özgül
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    16:41
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    1.141
    Verilen Beğeniler
    765

@selworine

Bir hastalığın genetik geçişi akraba evliliğinde riski arttırır. Bu daha çok resesif geçişli hastalıklar için geçerlidir. Aynı genetik mutasyon yakın akrabalarda bulunduğu için risk artar. Eğer rahatsızlığınıza neden olan durum genetik ise o halde çocuğunuzun da genetik bir rahatsızlığının olması ihtimali elbette vardır. Bir genetik uzmandan mutlaka destek alınmalıdır.

Üye
    isyankar_ Avatarı

Gerçek Adı
    yılmaz
    Son Giriş
    19.08-2019
    Saat
    00:31
    Yaşadığı Yer
    türkiye
    Alınan Beğeniler
    26
    Verilen Beğeniler
    45

akrabadan ne kız alacam nede kız verecen arkadaş acı tecrübeme dayanarak konuşuyorum....

Üye
    Pluvia Avatarı

Gerçek Adı
    Sahranil (1983)
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    12:49
    Yaşadığı Yer
    Ankara
    Alınan Beğeniler
    2.483
    Verilen Beğeniler
    6.502

Bizimkilerde teyze çocuğu annemle babam

Ben 40günlükken zature olmuşum ozamn bakılmamış kulağa ortaokuldaken halamın farketmesiyle giriştik işlemlere mr falan çekildi hafif işitme kaybı sağ sol öle gitti o gidiş((

Küçükken bide çok grip oldum ben iğne yedim çok

Üye
    Miraç61 Avatarı

Gerçek Adı
    Miraç
    Son Giriş
    10.02-2021
    Saat
    12:11
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    24
    Verilen Beğeniler
    6

Benim annemle babam amca çocukları. Bendede %41 işitme kaybı var. Ama havale geçirmemden dolayı böyle oldum. Kardeşimde herhangi bir sorun yok. Amcam akraba evliliği yapmadı ama çoçuğunun ağir işitme kaybı var. Cihaz kullanmayınca hiç birşey duymuyor. Ben yine cihaz kullanmadığım zaman yakın sesleri anlayabiliyorum.

Yasaklı Üye
    Salim G. Avatarı

Gerçek Adı
    Erdinç G.
    Son Giriş
    18.02-2021
    Saat
    22:32
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    83
    Verilen Beğeniler
    56

Benimde akrabağ evliliği ama ilerleyen bir işitme kaybım var buna mı bağlı bilmiyorum.

Zaten bu devirde siz siz olun akrabağ evliliği yapmayın.

İkinci olarak kan uyuşmazlığına bakılıyor diye biliyorum evlilik öncesi doktora gidiliyor bunun için gidilmiyor mu? Bekar olunca cahil oluyoruz :P

Üye
    GRAHAM BELL Avatarı

Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    ankara
    Alınan Beğeniler
    1.534
    Verilen Beğeniler
    2.066

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    benim cevremde uzak bile olsa ayip karsilanir akraba evliligi. cok nadir olursa tefe koyarlar. bizde hic yok isitme kaybi. ama ben kendimi bildigimden beri sagirim. akraba evliligi irsilik bir yere kadar isitme kaybinda sorgulanir ama.
    10 yil kadar oncesi ilaclarin yan etkileri simdiki gibi dillendirilmiyor, kucukkende cok hastalik gecirilirken doktorlar dayarlardi antibiotigi.genellikle bu antibiotiklerden cok isitme kaybi oldugunu okumustum arastirirken.antibiotikler suclu bu kadar isitme kaybinda. bilimadamlari oyle diyor.
    bide kulagi akan enfeksiyondan demeden aksin saglamlik olur diyenlerde cokmus.
    hamilelikte annenin kullandigi bazi ilazlarda isitme kaybi sebebiymis.
    artik bilim ilerledi. bunlarin zararli olanlari doktorlar tarafindan biliniyor. insanlarda daha bilincli. umarim artik isitme kayipli bebekler az olur.