TEKSAN İnovatif Medikal Ürünler İstanbul, Bursa ve İzmir'de
Sayfa 1 / 7 12345 ... SonSon
Toplam 103 mesajın 1-15 arasındakiler
Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Üye
    ışılisitmemerkezi Avatarı

Gerçek Adı
    Fatih
    Son Giriş
    30.11-2020
    Saat
    11:28
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    15
    Verilen Beğeniler
    9

Zaten Değerlendirdiniz! 1
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    Merhabalar ismim fatih , biruni üniversitesi odyometri 2.sınıf öğrencisi olarak forumda eksik gördüğüm konular üzerine yazmak istedim umarım herkese yardımımız dokunur.
    Yapılan odyometri testlerinizin resimlerini burda paylaşırsanız detaylı yorum yapmak isterim.

Üye
    sami16 Avatarı

Son Giriş
    30.05-2021
    Saat
    02:35
    Yaşadığı Yer
    Sakarya
    Alınan Beğeniler
    14
    Verilen Beğeniler
    119

Zaten Değerlendirdiniz! 0
    url ile yükleme isteniliyor Fatih Bey ! buradan fotoğraf yüklemenin daha pratik bir yolu yok mu acaba ?

Üye

Gerçek Adı
    Fatih
    Son Giriş
    30.11-2020
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    15
    Verilen Beğeniler
    9

Bana ulaştırdığınız testi şuan değerlendirdim sami16 ;

SAĞ KULAK
    Öncelikle odyogramınızın timpanogram kısmında sağ kulağınıza perfore ( kulak zarında yırtık deforme ) olduğu buna bağlı orta derecede karışık tip (mikst ) işitme kaybı . Mikst tip işitme kaybı, sensörinöral ya da iletim tipi kaybın karışımıdır. Hem iç hem de dış veya orta kulak kulaktaki sorunlardan kaynaklanır. Tedavi seçenekleri arasında ilaç tedavisi, ameliyat, işitme cihazı, orta kulak implantı ya da kemik iletimli implant bulunmaktadır. hikayenizi bilmiyorum fakat , perforesyon giderildiğinde işitme eşikleriniz sağ kulağınızda iyileşecektir mutlaka ayrıca küçük bir dipnot perfore kulak zarı mevcutsa kulak içi cihazlardan uzak durmanızı öneririm.

SOL KULAK
    Sol kulağınıza geldiğimizde ise
    İlk bakıldığında mikst tip gibi görülse de 4khz de ki kontralateral ölçüm ve weber testinizin sonuçları bize sizin işitme kaybınızın sensörinöral tipte bir işitme kaybı olduğunu göstermekte
    Sensörinöral işitme kaybı terimi, iki farklı sorunu tanımlar: iç kulağı içine alan duyusal kayıp ve işitme sinirini içine alan sinirsel kayıp.
    Sensörinöral işitme kaybının sebepleri değişken olmakla beraber, genel olarak iki kategoriye ayrılması mümkündür: doğuştan ve sonradan edinilmiş.

Doğuştan işitme kaybı doğumda mevcuttur ve yeni doğan bebeklerde görülen en yaygın sorundur. Kalıtsal yolla alınmış olabileceği gibi, yaşamın fetal aşamalarındaki anormal gelişimden de kaynaklanıyor olabilir. Aşısı geliştirilmeden önce, annedeki rubella veya kızamıkçık, doğuştan işitme kaybının yaygın sebeplerinden biriydi.

Doğum sonrasında meydana gelen, sonradan edinilmiş işitme kaybı, çok çeşitli faktörlerden kaynaklanabilmektedir. Bunlar arasında, travma, presbikuzi (yaşa bağlı işitme kaybı), makine veya ateşli silahlardan gelen gürültüye maruz kalma, Meniere hastalığı ve menenjit sayılabilir. Kulağa zarar verebilen, ancak hayati tehlike taşıyan tıbbi rahatsızlıkların tedavisi için gerekli olan ototoksik ilaçlar da işitme kaybını tetikleyebilir. İşitme sinirindeki tümörler de daha nadir olarak işitme kaybına sebep olabilir.

__________________________________________________ ____

Yapılan timpanometri testinde ( Orta Kulak Basınç Testi. Orta kulağın iç basıncını ölçmeye yarayan tanı testtir) TİP AD timpanogram tespit edilmiş Normal basınç alanında tepe veren ancak esneklik değeri 1.30cc üzerinde olan timpanogramdır.Tip AD timpanogram genellikle bizi iki hastalığa yönlendirir
    1)Kemik zinciri kopuklukları
    2)Flaccid kulak zarı ( kulak zarının gerginliğini kaybetmesi )

Kemikçik zinciri kopukluğu ortalama ne kadar bi işitme kaybına neden olur derseniz : İşitme kaybı ortalama 54 dB
    Kulak zarı sağlam kemikçik zinciri kopukluğu ile birlikte oval pencere blokajı da varsa kayıp 60 dB
    http://hizliresim.com/7qYEaN

Konu ışılisitmemerkezi tarafından değiştirilmiştir (28.02-2017 Saat 21:21 ).

Üye
    sami16 Avatarı

Son Giriş
    30.05-2021
    Saat
    02:35
    Yaşadığı Yer
    Sakarya
    Alınan Beğeniler
    14
    Verilen Beğeniler
    119

Yorumlarınız için çok teşekkür ederim Fatih Bey ! Odyo testim hakkında bilmediğim bir çok şeyi şimdi anladım.

Üye

Gerçek Adı
    Fatih
    Son Giriş
    30.11-2020
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    15
    Verilen Beğeniler
    9

Rica ederim ufak bir yararım dokunduysa ne mutlu bana ☺

Üye
    twilight Avatarı

Gerçek Adı
    Serdar
    Son Giriş
    20.09-2021
    Saat
    13:37
    Yaşadığı Yer
    ANKARA
    Alınan Beğeniler
    25
    Verilen Beğeniler
    41

[IMG][/IMG]

Üye

Gerçek Adı
    Fatih
    Son Giriş
    30.11-2020
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    15
    Verilen Beğeniler
    9

Merhaba Serdar bey. implant konusunu şuana kadar hiç düşünmediniz mi ? çünkü işitme cihazlarından bu seviyede verim alabilmeniz çok zor dudak hareketlerini takip ederek konuşmaları anlayabilirsiniz ancak. bu seviyede şöyle ki çevrenizde ki sesleri ayırt edebileceğinizi düşünüyorum fakat konuşmayı anlama da sorun yaşadığınızı sanıyorum size bu seviyede cihazlar ne derecede etki verir bunu değerlendirmek lazım(Kayda değer bir performans göstermeyecektir bana göre işitme cihazı sizde) .Eğer kaliteli bir odyolog, kbb , odyometrist ekibine rastgelirseniz implant konusunda çok mutlu olacağınızdan eminim implant denince biz odyometristlerden ziyade odyolog ve kbb uzmanlarının yetki alanına girmekte o yüzden kimsenin alanına müdahale etmek istemem ama forumda ki kıymetli hocamız mehmet akşit sizi en deneyimli ekibe yönlendirecektir şüphesiz ayrıca kafanıza takılan başka bir konu olursa cevaplamaktan memnuniyet duyarım

Üye
    GRAHAM BELL Avatarı

Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    ankara
    Alınan Beğeniler
    1.834
    Verilen Beğeniler
    2.488

sol kulak olcumu yokmu. sag daha iyi olamazmi.
    bide odyometrist namzedi. benide aydinlatin.arkadasin olcumunde kemik yolu olculmus gibi cikardim ben. bu kadar ileri kayipta kemik yolu olculebilirmi.
    eger olculuyorsa o kadar test yaptirdim hicbirinde yoktu.

Üye

Gerçek Adı
    Fatih
    Son Giriş
    30.11-2020
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    15
    Verilen Beğeniler
    9

Merhaba shukufe kemik yolu ölçümün de ve bazı havayollarında gördüğün üzere aşağı gösteren bir ok bulunmakta.bazı odyometristler cevap alınamamasını bu tarzda işaretler odyogramda böyle belirtir

Üye
    twilight Avatarı

Gerçek Adı
    Serdar
    Son Giriş
    20.09-2021
    Saat
    Yaşadığı Yer
    ANKARA
    Alınan Beğeniler
    25
    Verilen Beğeniler
    41

Test yanlış yapılmış fatih bey ben gittiğim odyoculara eski işitme testimi göstermiyorum böyle abuk subuk sonuçlar çıkartıyorlar. Birebir konuşmaları anlama oranım idare eder topluluk içinde anlamam zorlaşıyor.İmplantı düşündüm bana nasıl bi etkisi olur bilmiyorum o yüzden kafam karışık.Mehmet hocada implant önerdi.Birde sensoriyel olup olmadığını nerden anlıyorsunuz teste bakarak?

Üye
    asadas05 Avatarı

Son Giriş
    03.04-2019
    Saat
    11:42
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    31
    Verilen Beğeniler
    0

@stjodymfatiharioz

işitme cihazı ile faydalanıyorsa implant gereksiz bence.
    az seviyede duyuyorsa implant yine gereksiz ve riskli bir durum. implant hiç duymayan insanlar için gerekli, cihaz ile fayda alabiliyorsa neden implant olsun ki?
    21. yüzyıla giriyoruz kafamızda kocaman kablo ve işlemci, kulak arkasında normal kulaktan daha büyük bir cihaz estetik olarak felaket bir durum ve implantı ömür boyu çıkarmamak!
    Abdullah Gül'ün implantından isteriz

Mehmet Akşit hocam bilir Gül'ün implantını, normal implant ise kafasında nasıl saklamış estetik olarak hiç görülmüyor bile.

Üye
    Mehmet Akşit Avatarı

Gerçek Adı
    Mehmet Akşit
    Son Giriş
    29.01-2021
    Saat
    21:52
    Yaşadığı Yer
    atesmehmet59@gmail.com
    Alınan Beğeniler
    161
    Verilen Beğeniler
    0

Abdullah Gül'ün implantı eskidi. Şimdikiler daha küçük!

Üye

Gerçek Adı
    Fatih
    Son Giriş
    30.11-2020
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    15
    Verilen Beğeniler
    9

Odyometri cihazlarımızın bir çoğu kemik yolunda 80 - 90 desibelden ötesine çıkamıyor.sizinde kemik yollarınızdan cevap alınamamış bu teste göre muhtemelen cevap alınsaydı hava yolu ölçüm sembollerinizle çakışacak kadar düşerdi buda bize sensörinöral işitme kaybına yönlendirir tabi ki ben burda hikaye almadan yorum yaptığım için genel varsayımlar da bulunmak zorundayım.Test beni de düşündürdü bir frekans için 85 e kadar çıkmış cevap kovalamak için cevap alamayınca işaretlemiş bir frekans için 70ler de cevap alınamadı demiş cihaz 80-85 görüyorsa 70 lerde cevap alınamadı demek ne kadar doğru bilemiyorum

Üye
    asadas05 Avatarı

Son Giriş
    03.04-2019
    Saat
    11:42
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    31
    Verilen Beğeniler
    0

@Mehmet Akşit

link veya görsel var mı Mehmet hocam?
    En küçük implant mesala desem nasıl birsey

Üye
    twilight Avatarı

Gerçek Adı
    Serdar
    Son Giriş
    20.09-2021
    Saat
    Yaşadığı Yer
    ANKARA
    Alınan Beğeniler
    25
    Verilen Beğeniler
    41

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    @stjodymfatiharioz
    Benim işitme kaybım normalde 2000-4000 lerde 100 db üstü, 250-1000 arasında ise 75-90 db arası olması lazım çünkü bir çok testim bu şekilde sonuçlandı.Daha önceki odyo testlerimde de sensörinöral işitme kaybı olduğu yazıyordu.İşitme cihazı dediğiniz gibi yetersiz sesleri duymamda sıkıntı yok ama anlama açısından vasat durumdayım.Abdullah Gül'ün implantının dış işlemcisini bende merak ediyorum iç kulak kaynaklı hastalara Abdullah Gül'ün implantı uygulanıyor mu?

@asadas05
    kanso varmış kablosuz olan.

Sayfa 1 / 7 12345 ... SonSon

Başlığın Etiketleri