Sayfa 1 / 2 12 SonSon
Toplam 18 mesajın 1-15 arasındakiler
Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Üye
    strazyevsk Avatarı

Son Giriş
    07.11-2017
    Saat
    20:17
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    7
    Verilen Beğeniler
    3

Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    Merhaba

İşitme cihazı almak kulaktaki kaybın ilerlemesini durdururmu yoksa herhangi bir etki etmezmi ?

Cihaz dükkanlarındaki insanlar malı satmaya bakıyor ve inandırıcı değiller .Sgk da gittiğim doktor ilerleyeceği varsa ilerler cihazın kaybı durdurma gibi bir etkisi olmaz dedi .

Ucuz birşey değil sonuçta bu konu kafamı çok kurcalıyor .

Bilen arkadaşlar cevap verebilirse sevinirim .
    Saygılar

Üye
    çamlıca Avatarı

Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    .....
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0

Düzgün ayarlanan işitme cihazı işitme kaybını tedavi etmez. Ancak sesleri yükselterek daha iyi işitmenize yardımcı olur.
    Ancak işitme cihazı gerekenden fazla , çok yüksek ayarlarda kullanılırsa işitmeye zarar verebilir.

Üye
    muhendis3232 Avatarı

Son Giriş
    09.03-2017
    Saat
    13:01
    Yaşadığı Yer
    İZMİR
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0

kim nederse desin iki kulağımda işitme kaybı aynıynı sadece sol kulakta cihaz kullandım 4-5 ay sol kulak dahada az duyuyor malesef..ilerletti veya kulağı tembelleştirdi nedenirse desin kesinlikle sağ kulağa cihaz takmam artık en azından doğal sesleri onla duyuyorum rahat rahat.

Üye
    shukufe Avatarı

Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    ankara
    Alınan Beğeniler
    113
    Verilen Beğeniler
    168

ıste gurultu onlemesı olmayan bıde ayarlarken sızın ıhtıyacınız olmayan frekanslarda db lerı yukseltılen dandık ayarla muhendısın dedıgı gıbıdır ısıtme cıhazı
    yoksa ısıtme cıhazının ayarları ıyı yapılırsa bıde reklamlarında DOGRU SOYLUYORsaısıtme cıhazı cok ıyı bırseydır
    hanı bazı ınsanlar dogru duyar yanı ısıtme kaybı yoktur ama gurultuden sıkayet eder
    bazen dusunurum hıc desıbelını artırmadan sadece gurultu onleyen cıhaz alsalar ne guzel gurultuye tahammul ederlerdı
    ama bole cıhazlarda varmıs galıba pılotlar fılan kullanıyormus dıye okumustum bı yerlerde

Üye
    login Avatarı

Son Giriş
    11.12-2017
    Saat
    22:21
    Yaşadığı Yer
    Muğla
    Alınan Beğeniler
    18
    Verilen Beğeniler
    12

Bana da cihaz satıcısı firmanın temsilcisi odyolog mulaka 2 kulağında cihaz kullan yoksa kullanmadığın kulakta kaybın artar dedi.Ancak doktorum tek kulakta cihaz kullanması faydalıdır diye rapor veriyor.Bu ikisi çelişkili.Biz daha iyi duyalım derken var olan işitmemizi de mi kaybedeceğiz?

Üye
    Mehmet Akşit Avatarı

Gerçek Adı
    Mehmet Akşit
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    02:35
    Yaşadığı Yer
    Ankara
    Alınan Beğeniler
    66
    Verilen Beğeniler
    0

Zaten Değerlendirdiniz! 1 Zaten Değerlendirdiniz!
    Login haklı...
    Bazen doktorlarla odyologlar arasında çelişkiler ortaya çıkabiliyor.
    Bunun en büyük nedeni her iki kulağa cihaz takılmasının "ticari bir karar" olarak algılanması. Bir de geçmişte yaşanan "soruşturma" korkusu. Aslında bu korku hala devam ediyor. Bir çok doktor gerekli-gereksiz, isimli-isimsiz ihbar mektupları nedeniyle soruşturmaya uğradı. "Savunma" yazmakla uğraşacaklarına, tek cihaz yazıp, "kurtuluyorlar".
    ........
    Çift cihaz uygulanmasının nedeni çok basit aslında:
    1- Yaratan çift kulak yaratmışsa bir bildiği vardır!
    2- Sağlam kolunuzu 3 yıl boyunca sarıp boynunuza asın; açtığınızda çay kaşığı bile kullanamazsınız. Aynı şey kulak için geçerli: Bir kulağa cihaz takıp, diğerine takmazsanız, 3-5 yıl sonra cihaz takıldığında duysa bile konuşmaları anlamaz olur.
    Bu nedenle işitme cihazını kullanmak değil, kullanmamak anlama kaybına neden olur (duyma kaybına değil). Bir süre sonra da iş işten geçmiş olur.

Üye
    login Avatarı

Son Giriş
    11.12-2017
    Saat
    22:21
    Yaşadığı Yer
    Muğla
    Alınan Beğeniler
    18
    Verilen Beğeniler
    12

İyi de Mehmet bey bana söylenen işitme cihazı takarsanız takmadığınız kulak körelir önermesini değerlendirirsek o zaman bir kulak az duyup diğerinin daha iyi duyduğu duramlarda da iyi duyan kulakla işitmemizi aldığımızdan dolayı örneğin ben telefon konuşmalarını sürekli sağ kulağımla yaparım.Diğer kulağın da körelip işitme kaybının artması gerek.Yani bir süre sonra ikisinin de eşitlenmesi hatta öteki kulağın kaybının daha da artması gerek.Burada bir kısır döngü var.
    İşitme cihazını tek kulağa taktığımız zaman diğer kulağı devre dışı bırakmıyoruz onunla da duymaya devam ediyoruz artı olarak cihaz taktığımız kulak cihazla birlikte yüzde yüz duyuma kavuşmuyor cihazın bize katkısı belki yüzde 20-50 civarında oluyordur.

Yukarıda muhendis3232 de tam aksini cihaz kullandığı kulağın köreldiğini söylemiş.Çevremde gördüğüm insanlar genelde tek cihaz kullanıyorlar.İki cihazın rahatlığını kimse inkar edemez ama tek cihaz kullanmanın diğer kulağa zarar vereceği konusunda ciddi şüphelerim var.

Eğer sizin dediğiniz doğruysa doktorların iki cihaz yazma gerekçelerini bilimsel olarak açıklayamayacak kadar aciz durumda bırakılmaları da ne acı.

Üye
    ekinos Avatarı

Gerçek Adı
    Ayşe
    Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Antalya
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0
    Blog Mesajları
    1

cihaz kullanıp bırakınca daha önce duyduğumuz sesleri duymamaya başlıyoruz kesinlikle tembelleşiyo kulak

Üye
    shukufe Avatarı

Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    ankara
    Alınan Beğeniler
    113
    Verilen Beğeniler
    168

ben sıze KOR KADI GIBI YAZIYIM
    AMA ISTER DOVERSINIZ ISTER SOVERSINIZ
    koklear ımplant oncesı babam analog cıhazlardan aldı duyayım dıye o kadar merakla ıstekle takmama ragmen hıc ısıme yaramıyordu taka cıkara o kadar sebat etsemde daha kotu olurdu anlamam tabı kullanamadım 3 tane cesıtlı zamanlarda aldıklarımı bıdada umıt kesmıstım almadım ama duymak ugruna savasmak adına koklear ımlat kullandık ıste o cıhaz takmadıgım kulaga
    hadı koklear ımplant alındı analog cıhazlardan bısey anlamayan ben ısıtme cıhazından umıdım yoktu
    evdekılerın zorlaması sonucu dıjıtal alınca duymak neymıs anladım tekrardan
    ama ama kulak busonuyla bu kadar ugrasmayan ben artık doktor abonesıyım buson cıkartmaya
    ısıtme cıhazı buson olusturuyor nedense
    kulak ısıtmenıze uygun ayarla 10 sene sonra bıle ne anlıyorsanız ısıtme kaybınızın ıyılıgıne gore anlatır ıyı uyan ayarla
    bır kulak ne anlıyorsa ıkı kulakta onu anlar
    omrumce deneyımlerıme gore cıhaz kullanmayınca anlama eksılır lafına ınanmıyorum kulagınızda seslerın kalıtesıne gore yıllar gecse bıle aynı anlarsınız dıyorum

Üye
    strazyevsk Avatarı

Son Giriş
    07.11-2017
    Saat
    20:17
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    7
    Verilen Beğeniler
    3

Anlama olayını bende merak ediyorum şimdi açıkçası benim kulağım aşağı yukarı hiç duymuyor öteki yüzde 70 80 duyuyor ama ters taraftan konuşulduğu zaman ne söylendiğini anlamıyorum yüksek sesli yerlerde konuşulanları anlamıyorum .

Şimdi ben hiç duymayan kulağa cihaz taksam faydası olmaz muhtemelen duyan kulağıma destek olarak taksam oda zamanla tembelleşir diyor herkes ne yapacaz böyle şaşırdım şimdi

Üye
    hunsal Avatarı

Son Giriş
    24.11-2017
    Saat
    09:23
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    2
    Verilen Beğeniler
    0

Zaten Değerlendirdiniz! 1 Zaten Değerlendirdiniz!
    duymayan kulağınız zaten yeterince ilerlemiş durumda. cihaz takmak onu tembelleştirse bile kaybınız çok fazla olmaz. ancak ayarı iyi yapılmış kaliteli bir cihaz, iyi işiten kulağınıza destek olur, işitmenize bir denge gelebilir. diğer sorunuza verdiğim cevapta idare edebildiğiniz kadar cihazsız idare edin demiştim. ama burada durum farklı. işitmeyen kulağınızdan dolayı uzaktan ya da ters taraftan gelen sesleri anlamada güçlük çektiğinizi söylemişsiniz. bu durumda işitme cihazı yaşam kalitenizi artırmada önemli rol oynayabilir. bir işitme cihazı satıcısına gidip cihaz deneyin. arada olumlu bir fark görüyorsanız cihaz alma seçeneğini değerlendirebilirsiniz.

diğer taraftan mehmet beye katılıyorum, iki kulakta da işitme kaybı varsa çift cihaz şart. yıllarca ben de tek cihaz kullandım. sonradan çift cihaza geçtiğimde, gerek konuşmaları anlama oranı açısından gerekse seslerin yönünü tayin etmede arada çok büyük fark olduğunu gördüm.

Üye
    Gulsen44 Avatarı

Gerçek Adı
    Gülşen
    Son Giriş
    15.07-2017
    Saat
    15:57
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    2
    Verilen Beğeniler
    0

Mehmet Akşit;

Kesinlikle katılıyorum. İşitme cihazı kullanmadığım için işitme kaybım ciddi boyutta ilerledi. Son 2 yıldır sürekli kullanmaya başladığımdan beri hiç duymayan kullağımda çok az da olsa sesleri duyabiliyorum. Cihaz kullanmamak işitmeyi ilerletiyor kulağı tembelleştiriyor ve beyin zamanla sesleri unutuyor böylece anlama yok oluyor..

Üye
    hunsal Avatarı

Son Giriş
    24.11-2017
    Saat
    09:23
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    2
    Verilen Beğeniler
    0

sevgili gülşen,
    bildiğim kadarıyla siz koklear implant kullanmıyor muydunuz?

Üye
    Gulsen44 Avatarı

Gerçek Adı
    Gülşen
    Son Giriş
    15.07-2017
    Saat
    15:57
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    2
    Verilen Beğeniler
    0

Sevgili Hünsal,

Doğru biliyorsunuz, sağ kulağıma koklear implant sol kulağıma işitme cihazı kullanıyorum. İşitme cihazını implanttan sonra doktor ve arkadaş tavsiyesiyle sürekli kullandım, bir kulakta implant diğer kulakta işitme cihazı kullanmak her iki yönden gelen ses yönünü belirliyor..İşitme kaybımın başladığı ilk yıllarda işitme cihazı kullanmaya başlasaydım işitme kaybımın çok ileri derecede ilerlemeyeceğini düşünüyorum..Hiç ses duymamak kulağı tembelleştiriyor ve beyin konuşmaları unutuyor..

Üye
    Atlısuvari Avatarı

Son Giriş
    15.04-2016
    Saat
    11:26
    Yaşadığı Yer
    Kocaeli
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    Merhaba arkadaşlar...
    Benim işitme kaybım yaklaşık 1,5 yıl önce başladı. Sol kulak %35 Sağ %55 doktor her ikisi için de cihaz önerdi.Ben sadece sol kulak için kulak içi aldım.
    Cihazı kullanmam 8-9 ay oldu.Önceden sağ kulakla daha iyi işitiyordum.Ölçüm yaptırmadım ama sağ kulakla duyumum azaldı, duyumlarda bayağı bir zorlanmaya
    başladım.Cihazla da alakası olmayabilir. Gerçi sol kulakta cihaz kullanıyorum ama onda da bir kayıp var. Kısa süre içinde gidip ölçüm yaptıracağım...
    Özet; ben ciahazın duyum kaybını durdurma ve azaltma gibi etksisni görmedim. Hepimize Allah'tan şifalar ve yeni arayışlar ve çözümler diliyorum....Sağlıkla kalın....

Sayfa 1 / 2 12 SonSon