Sayfa 1 / 2 12 SonSon
Toplam 26 mesajın 1-15 arasındakiler
Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Üye
    ufukonur Avatarı

Gerçek Adı
    ufuk
    Son Giriş
    14.01-2016
    Saat
    13:09
    Yaşadığı Yer
    istanbul
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    yeni üye olduğum bu sitede tüm arkadaşları hürmetle selamlıyorum

arkadaşlar sizlere bir konu hakkında bilgi ve tecrübelerinize danışmak istedim.
    benim 4yaşında bir oğlum var.konuşabiliyor.bazı kelimeleri söyliyemiyor.alçak sesleri anlamıyor.şüphelendik ve doktora götürdüm. 70-80db işitme kaybı var dendi. acaba bu şekilde işitme kaybı olan bir çocuk konuşabilirmi. veya en doğru sonucu alabilmem için hangi tetkikleri önerirsiniz. abr(bera) testi ne denli doğrudur. kayıp çıktıysa direk cihaz alsammı yoksa başka daldaki veya uzman doktorlaramı göstersem. 2ayrı hastanedede işitme kaybı çıktı. sadece birinde bera testi yapıldı. geceniz hayır olsun, selametler.

Üye
    queeno Avatarı

Son Giriş
    16.11-2013
    Saat
    13:11
    Yaşadığı Yer
    ıstanbul
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

genetık olarak kayıplı olan var mı ebeveynlerde acaba? uzman bır doktor sızı daha ıyı yonlendırecektır. Tabıkı erken yasta cıhaz kullanımı konusma yetısını kazanmasında onemlı rol oynar ısıtme kaybının ılerlemesını engeller. Isıtme cıhazı kullanmadıgı takdırde de duymadıgı seslerı zamanla unutacak konusmayı ayırt etme yetısı korelecektır

Üye
    shukufe Avatarı

Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    ankara
    Alınan Beğeniler
    113
    Verilen Beğeniler
    168

4 yasına kadar 70 80 db ısıtme kaybını farketmemek bıraz ılgısızlık degılmı
    neysede burdan bıle bıseyler yapmaya calısmak hıcbırsey yapmamaktan ıytıdır
    ısıtme cıhazını alın ama ılgınızı sevgınızı en ust sevıyede tutarak ıse baslayın bıde konusmayı ogrenmıs bırı ıcın konusmayı ogrenecekmı deyımınızde tartısılır bu ara
    uzman doktora gıdersen nolucak senı odyologlarla beraber koklear ımplant dıye ogretecekler
    kolay gele ebeveynlık gorevınızı en ıyı sekılde yapmanız dılegıyle

Üye
    queeno Avatarı

Son Giriş
    16.11-2013
    Saat
    Yaşadığı Yer
    ıstanbul
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

shukufecım cok olumsuz yaklasıyosun.Ben kaybımı 20 yasında ılk ısıme gırdıgımde ogrendım 4 yasına kadar cocuk zaten tam ıfade edemez kı kendını. Ayrıca 4 yas cıhaz ve konusma yetısı kazanmada gec bır yas degıl kaldı kı tam zamanında farketmısler. Ben cıhazla 70 db den cok daha asagılara ınecegını dusunuyorum kaybının

Üye
    odyometrist Avatarı

Son Giriş
    13.09-2017
    Saat
    14:01
    Yaşadığı Yer
    s
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

çocuğunuz kaç yaşında öğrenebilirmiyim. 70 - 80 Db kalıcı işitme kaybı olan bir çocuğa cihaz takılması gerekli konuşmayı öğrenebilmesi için.

Üye
    serdaruz Avatarı

Gerçek Adı
    serdar uz
    Son Giriş
    24.10-2017
    Saat
    16:25
    Yaşadığı Yer
    Bilecik
    Alınan Beğeniler
    5
    Verilen Beğeniler
    2

queeno;

aYNEN BEN BENİ ANLATMIŞSINIZ

Üye
    queeno Avatarı

Son Giriş
    16.11-2013
    Saat
    Yaşadığı Yer
    ıstanbul
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

yanı her kayıp aynı degıl kı bas ses kaybı olan anlasılıyor ama tız ses kaybı varsa anlama oranı ıyıce dusmeden ortaya cıkmıyor maalesef

Üye
    serdaruz Avatarı

Gerçek Adı
    serdar uz
    Son Giriş
    24.10-2017
    Saat
    16:25
    Yaşadığı Yer
    Bilecik
    Alınan Beğeniler
    5
    Verilen Beğeniler
    2

Bende 21 yaşında farkettim işe başladıktan sonra işitme cihazı kullanmaya başladım ilk aldığım cihazı kullanıyordum artık ömrünü tamamladı yeni cihaz yaptırıyorum

Üye
    Sametmenc05 Avatarı

Gerçek Adı
    Samet Yasin
    Son Giriş
    24.11-2017
    Saat
    20:23
    Yaşadığı Yer
    Amasya-Merkez
    Alınan Beğeniler
    2
    Verilen Beğeniler
    0

shukufe;

Abla sen hiç değişmemişsin ya nasıl bir kibirdir nasıl bir önyargıdır implanta karşı elinden gele tüm implant kullananları toplatacaksın vallahi. Herkes de başarılı olacak diye bir kural yok ama şu an teknoloji cok ilerde tak diye yapmıyorlar onlarca testten geçiyor insanlar.. Kurul denen birşey var. Önemli olan zaten fark etmesi ona bakacak olursak benim kulaklarım 1 günde total sağır oldu ve ben 3 ay sonra gecikmeli gittim tedavilere. Şuan durumum Alaha şükürler olsun implant ile iyi..

Üye
    muhendis3232 Avatarı

Son Giriş
    09.03-2017
    Saat
    13:01
    Yaşadığı Yer
    İZMİR
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0

işitme kaybının sebebini öğrenin belki kulak kiri belgi tedavi edilebilir birseydir ona göre cihaz takın

Üye
    odyometrist Avatarı

Son Giriş
    13.09-2017
    Saat
    Yaşadığı Yer
    s
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Merhaba Ufukonur öncelikle geçmiş olsun diyorum. Çocuğunuz 4 yaşında ve belli bir seviyede konuşabiliyor diyorsunuz eğer öyleyse bu sizin için iyi bir avantaj. Ne yazıkki işitme kayıplı çocuklar 4- 5 yaşları civarında farkedilebiliyorlardı ve bu yüzden cihaz takma aşaması yanında konuşma eğitimide almaları gerekiyordu. şimdi ise yaklaşık 4 senedir oae dediğimiz yenidoğan işitme tarama testleri bir ay içerisinde bebeğin işitme kayıplı olup olmadığını belirliyor cihazı daha bir yaşını doldurmadan takan bebekler yaşıtlarıyla birlikte algılamayı ve konuşmayı öğrenebiliyorlar. eğer gerçekten teşhisi doğru koyulduysa çocuğunuza hemen cihaz taktırmanızı öneririm. testlerinin doğru yapılmış olması gerekli. tarama bera sadece şüphelendirir ama klinik bera kesin sonuçtur. Hangisinden yaptırdığınızı bilmiyorum. tavsiyem iyi bir yerde iyi test sonuçlarıyla cihaz taktırma olayını geciktirmeden yapmanız. yoksa okul yıllarında daha fazla problem yaşarsınız. Bu arada bebeğiniz total kayıplı olmadığı için belli seviyede konuşmayı öğrenmiş olabilir . bence iyi bir kontrol tereddütünüzü ortadan kaldıracaktır.

Üye
    shukufe Avatarı

Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    ankara
    Alınan Beğeniler
    113
    Verilen Beğeniler
    168

odyometrıst 4 5 yasında farkedılır dıyosun
    dısarıdakıler oyle tabı ama
    evde ana baba bu cocugun seslere verdıgı tepkılerı gormezmı kapı acıldı telefon caldı ısmını soyleyınce baktı bıseylerı sorunca cevap verdı bunlar dıkkatı ceker umarım
    soyle az bır kayıp olsaydı bellı olmazdı ama 70 80 db gıbı bı kayıptan bahsedılıyo
    odyo testı dersenız cocuk kucuk basmayabılır ama beraymıs bakın
    her neysede soz cocuklar olunca ısıtme kaybında cok ama cok duygusalım cocukcagız ne bılsın ama buyuklerın dıkkatlı olması lazım

guecım burda kımde ne yoksa ona yuklenırmıs bılıyomusun tabı sızın 25 30 db gıbı kayıplarınız daha onemlı olur ama gel bana sor

samet burda bıraz fazla olun gıbı ısıtme cıhazına erken adapte olmayanlar konusmayı cok gec ogrendıgınden ısı aceleye getırıp koklear ımplant dıyenlerı gordum ben
    bu kadar koklear ımplantı savundugundan guenoya soyledıgım aynısı sendede var
    yaneee empatı

Üye
    odyometrist Avatarı

Son Giriş
    13.09-2017
    Saat
    Yaşadığı Yer
    s
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

merhaba shukufe aynı sorunu yaşadığın için diğer insanlara göre biraz daha hassassın tabiki doğal olarak. Ama ne yazıkki anne babalar başlarına böyle birşeyin gelme ihtimalini düşünmedikleri için kendilerini avutuyorlar. Ailede geç konuşan var ırsidir geç konuşur diyerek önemsemeyen o kadar çok insanın çocuğunu parklarda oyun oynarken görüp ben yönlendirdim. Ne yazıkki 4-5 yaşına gelene kadar sorunun farkında olmuyorlar doğrumu hayır tabiki ama gerçek bu. yanlız dediğim gibi yeni bir uygulama yenidoğan işitme tarama tüm devlet hastanelerinde doğan her yeni bebeğe yapılıyor. yani bundan sonra geç kalmış olmayacak insanlar bu konuda mutluyum. 4 senedir bakıyorum ben 6 tane cihazlı bebeğimiz var ve gelişimleri mükemmel. küçük ilde oturdukları için konuşma eğitimi almak zorundada kalmıyorlar ve sıkıntıları yarı yarıya düşüyor. keşke her insan biraz daha dikkatli ve duyarlı olabilse ve daha erken teşhis edilebilse. sen cihazmı kullanıyorsun shukufe?

Üye
    ufukonur Avatarı

Gerçek Adı
    ufuk
    Son Giriş
    14.01-2016
    Saat
    13:09
    Yaşadığı Yer
    istanbul
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

arkadaşlar hepinize teşekkür ediyorum. doğum sonrası devlet hastanesinde işitme testi yapılmıştı. bişey çıkmamıştı. çocuk herşeyi konuşuyor. hatta ilk gören kbb doktorları işitme kaybı var demiyordu. sadece bazı harfleri anlamadığından konuşamıyor. örnek s harfi. tiz sesleri anlamıyor sanırsam. tiz sesleri anlamasada normalde bu kadar konuşması mümkünmüdür. haftaya bezmi alemde bera testi randevumuz var. acaba nöroloji doktoruda görmelimidir.

Üye
    MeTePe Avatarı

Gerçek Adı
    Hastalık Sormayın
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    02:44
    Yaşadığı Yer
    Ankara
    Alınan Beğeniler
    542
    Verilen Beğeniler
    151
    Blog Mesajları
    1

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    Sayın ufukonur,

Öncelikle geçmiş olsun. Çocuğunuza doğduğunda yapılan test tarama testidir. Çok güvenilir değildir. Bunun yanı sıra büyüdükçe ilerleyen genetik tipde bir işitme kaybı olabilir. Özellikle akraba evliliklerinde görülen bu tür işitme kayıpları mevcuttur.

Çocuğunuzun işitme kaybının nedeninin tespit edilmesi önemlidir. Bunun geçirilmiş kulak enfeksiyonları gibi basit bir nedeni olabileceği gibi, kemik yapısından kaynaklanan önemli nedenleri olabilir. Ayırdedebilmek için MR vs. gibi detaylı testler yapılması gerekebilir.

Diğer taraftan, bahsettiğiniz 70-80db kayıp ciddi bir kayıptır ve konuşmayı yeni öğrenen bir çocuk için bu yaşlarda işitme cihazı kullanması önemlidir. İşitme kaybı belli frekanslarda aşırı, bazılarında normale yakın olabilir. Bahsettiğiniz tizleri iyi duyamaması bu nedenledir. İşitme cihazında bu frekanslara özel ayarlama yapılabilir. Ben de test sonuçlarınız doğrultusunda bir an önce cihaz almanızı, ayrıca gerekiyorsa konuşma için özel eğitim aldırmanızı öneririm.

Sayfa 1 / 2 12 SonSon