Sayfa 2 / 2 İlkİlk 12
Toplam 28 mesajın 16-28 arasındakiler
Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Üye
    Gulsen44 Avatarı

Gerçek Adı
    Gülşen
    Son Giriş
    15.07-2017
    Saat
    15:57
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    2
    Verilen Beğeniler
    0

Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    Mehmet Akşit Bey,yorumlarınız da Uzman Odyolog olduğunuzu belirtmişsiniz..Benim bir konuda görüşlerinize ihtiyacım var. Ben yaklaşık 1,5 yıl olacak Koklear İmplant ameliyatı oldum. Ameliyattan önce işitme cihazlı ve cihazsız kendi sesimi dahi duymuyordum. Ameliyattan sonra sesleri %90 doğal duymaya başladım.Ancak 25 yıl sessiz kaldığım için beynim sesleri unutmuş arkam dönükken konuşulanları duymakta zorlanıyorum.Daha önce yüzyüze olan konuşmaları cihazsız dudak okuyarak anlıyordum,ameliyattan sonra dudak okuma alışkanlığım nedense günden güne azaldı. Bu durumumu Odyologuma söylediğimde implantla duymaya başladığım için güzel bir gelişme olarak değerlendirdi.Eğitim alsam her konuşulanları anlarmıyım diye sorduğumda,çok yoğun olduğunda kısa ve kestirme cevap verdi.Olabilir de olmayabilirde dedi...Dudak okuma alışkanılığımın azalmasından şikayetim yok.Bilakis memnunum ama ben bu süreci hızlandırmak bir an önce telefonda konuşabilmeyi ve arkam dönükken konuşulanları anlayabilmeyi çok ama çok istiyorum. Özel eğitim alsam faydası olurmu ? Özel eğitim alan küçük kullanıcılar (18 yaşa kadar) çok güzel konuşmakta ve her konuşulanı çok iyi anlamakta.Bildiğim kadarıyla özel eğitim yetişkinlerden çok küçük kullanıcılara verilmekte. Ülkemiz de yetişkinler için özel eğitim varmı,varsa yaş sınırı kaç ? Bu eğitim den ücretsiz olarak faydalanmam için ne yapmam lazım ? (S-Ş-C-Ç-Ö-O-J-Z) gibi harfleri düzgün bir şekilde söyleyemiyorum.Özel eğitim alırsam konuşmam düzelir mi ?
    Vereceğiniz cevap benim için çok önemli.Şimdiden teşekkür ederim...

Üye
    shukufe Avatarı

Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    ankara
    Alınan Beğeniler
    112
    Verilen Beğeniler
    168

bu kadar dokturen yuzde 90 dogal duydugunu soyleyen dudak okumasindanvaz gecen birinin harflerle sikintisi olmasi cok hayret ettim

cocuklarda koklear implant egitimi dil kazanmak icindirsiz dilin daniskasini biliyorsunuzki size egitim gerekmez cunku aradan 1bucuk yil gecmis yuzde 90 dudak okumadan konusmalari anliyorsunuz muzik bilem dinliyorsunuz
    doktor bey bizleri terketti diye yazdim

Üye
    Mehmet Akşit Avatarı

Gerçek Adı
    Mehmet Akşit
    Son Giriş
    Dün
    Saat
    23:57
    Yaşadığı Yer
    Ankara
    Alınan Beğeniler
    66
    Verilen Beğeniler
    0

Ülkemizde koklear implant ve işitme cihazı kullanan yetişkinlere işitme eğitimi almaları konusunda ısrarcı davranılmıyor.
    Hatta pek umursanmıyor bile diyebilirim. Bunun temel nedeni zannediyorum, yetişkin eğitimi için devletin ödeme yapmaması.
    Çocuklarda devlet "işitme eğitimi" için belirli bir ödeme yapıyor.

Halbuki yetişkinlerin de en az çocuklar kadar işitme eğitimi almaları gerekiyor. Yetişkinler, konuşmayı öğrendikten sonra
    implant kullanmaya başladıklarından, eğitimden çok daha çabuk ve çok daha fazla yararlanacaklardır.

İstanbul'da, DUYSEL'de çalışan Ebru Kösemihal adında bir eğitim odyoloğu var. Kendisi aynı zamanda klinik odyolojide de doktorasına devam ediyor.
    Uzun bir süre koklear implantlılarla çalışmıştır. Tecrübeli ve güvenilir bir uzmandır. Randevu alıp, görüşmeye gitmenizi öneririm.

Üye
    Gulsen44 Avatarı

Gerçek Adı
    Gülşen
    Son Giriş
    15.07-2017
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    2
    Verilen Beğeniler
    0

Mehmet bey,eğitim konusunda görüşlerinize aynen katılıyorum. Ebru hanımla iletişim kurabileceğim bir telefon veya e-posta vermeniz mümkünmü ?

Netten araştırdım Duysel,kadıköyde gözüküyor ancak adres olarak taksim semti verilmiş.Doğruluğundan emin olamadım..

Cevap için çok teşekkür ederim...

Shukufe, bende yazdıklarımı nasıl okuduğunu nasıl anladığına hayret etmekteyim Sesleri %90 doğal duymaya başladım demişim konuşmaları %90 anlamaya başladım demedim.

Sesleri duymak başka konuşulanları anlamak başka. Her sesi duyan her konuşmayı anlıyor anlamına gelmez. Ben daha yeni yeni sesleri ayırt etmeye başladım ve her sesi tam olarak net olarak ayırt edemiyorum henüz....

Konuşulanları anlamanın yolu sesleri net olarak ayırt edebilmekten geçer.
    Bu kadar döktüren biri demişsin;ben doğuştan işitme engelli değilim. İşitme kaybım 5-6 yaşımdayken başladı 20 yaşımda tamamen kaybettim. Döktürmemin sebebi konuşmayı öğrenmiş olduktan sonra ve çok kitap okuyarak kendimi geliştirmekten kaynaklanıyor.

Dudak okumaktan kendi isteğimle vazgeçmedim sesleri doğal olarak duymaya başladıktan sonra implantsız dudak okuma alışkanlığım kendiliğinden azalmaya başladı.Evet müzik dinliyorum ama her müziği dinleyip anlamıyorum. Sözlerini ezbere bildiğim müzikleri İD (boyun döngüsü) kablosuyla anlıyorum. Sözlerini ezbere bilmediğim hiç bir sarkıyı,türküyü anlamıyorum...Müzik dinleyerek kendimi daha çok anlamak konusunda eğitiyorum...

Beyin yıllarca sessiz kalınca konuşmaları ve sesleri unutur,bende olumlu gelişmeler varken ben eğitim alarak bu süreci hızlandırmak istiyorum.

Eğitim verilir mi verilmez mi bunu da araştırmadan sansımı denemeden öğrenemem...

Üye
    Mehmet Akşit Avatarı

Gerçek Adı
    Mehmet Akşit
    Son Giriş
    Dün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Ankara
    Alınan Beğeniler
    66
    Verilen Beğeniler
    0

DUYSEL Kadıköy: 0216 3305831
    Uz.Odyolog Ebru Kösemihal

Üye
    muzir Avatarı

Son Giriş
    28.11-2017
    Saat
    12:26
    Yaşadığı Yer
    her yer
    Alınan Beğeniler
    4
    Verilen Beğeniler
    4

peki kayseride onerebilecegin biri var mı hocam ? bende ankaraya bi sure eğitime gittim cok uzak olusu nedeniyle devam edemedim de.

Üye
    Mehmet Akşit Avatarı

Gerçek Adı
    Mehmet Akşit
    Son Giriş
    Dün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Ankara
    Alınan Beğeniler
    66
    Verilen Beğeniler
    0

Kayseri'de tanıdığım eğitim odyoloğu yok.
    Ankara'da BİZ ANKARA adında bir merkez var.
    Dr.Esra Yücel veya Banu Hanım'dan randevu alıp gidebilirsiniz.
    Size ev ödevi vereceklerdir. Ayda bir veya iki defa çağırırlar sanıyorum.
    İnternetten telefonlarını bulup, konuşabilirsiniz.

Üye
    Gulsen44 Avatarı

Gerçek Adı
    Gülşen
    Son Giriş
    15.07-2017
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    2
    Verilen Beğeniler
    0

Teşekkürler

Üye
    muzir Avatarı

Son Giriş
    28.11-2017
    Saat
    12:26
    Yaşadığı Yer
    her yer
    Alınan Beğeniler
    4
    Verilen Beğeniler
    4

Mehmet Akşit;

gidebilecegimi sanmıyorum ama yine de tesekkur ederım ilginiz icin.

Üye
    Gulsen44 Avatarı

Gerçek Adı
    Gülşen
    Son Giriş
    15.07-2017
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    2
    Verilen Beğeniler
    0

İşitme eğitimi almak için ram'a baş vurdum ve eğitim almak için rapor aldım. Yarın ilk dersim başlıyor. Ne kadar faydalı olur zaman gösterecek...

1 yıl önce ve daha erken tarihlerde implantlanan ve konuşmaları anlamakta güçlük çeken yetişkin arkadaşların bilgilerine...

Üye
    shukufe Avatarı

Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    ankara
    Alınan Beğeniler
    112
    Verilen Beğeniler
    168

isitme ugruna gayretlerini takdir ettim ansizin...
    S harfi icin benden sana oneri
    alt ust dislerini birlestir dilini azicik geri cek seslen
    C icinde ayni hareketleri yap dilini biraz daha yukari kaldirarak seslen bak oluyomu
    ramda ogreneceksin ama buda benim onerim

Üye
    muhendis3232 Avatarı

Son Giriş
    09.03-2017
    Saat
    13:01
    Yaşadığı Yer
    İZMİR
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0

malesef artıyor şurda 2 aydır cihaz kullanmama rağmen taktığım tarafın ilerlediğini hissediyorum tabi bu herkeste aynı olacak diye birsey yok

Üye
    Gulsen44 Avatarı

Gerçek Adı
    Gülşen
    Son Giriş
    15.07-2017
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    2
    Verilen Beğeniler
    0

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    Teşekkür ederm Sevgil Shukufe Ve 1. derece yakınlarımla çat pat da olsa telefonla konuştum.. Telefonla konuşabilmemizin birinci kuralı karşınızdaki kişinin yavaş ve tane tane konuşması gerekiyor.

Sayfa 2 / 2 İlkİlk 12