Toplam 5 mesajın 1-5 arasındakiler
Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
  1. #1
    Üye
    vuralh Avatarı

    Üyelik Tarihi
    24.02-2011
    Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Zonguldak
    Mesaj
    402
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

    Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    GSS gelir tespiti sırasında BAKIM UCRETİ + VAKIF AYLIĞI + 2022 ENGELLİ AYLIĞI kapsamına dahilmidir.

    GSS bürosuna gittiğimde Haneye giren tüm paralar dahildir denildi. Engelli aylığı, vakıf aylıgı veya bakım ücreti maaşı dahil değilse bunu nasıl belgelerim. ?

  2. #2
    Üye
    NCKZ Avatarı

    Üyelik Tarihi
    17.01-2011
    Son Giriş
    23.06-2017
    Saat
    18:56
    Mesaj
    38
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

    Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    Bahsettiklerinizin hepsi GSS gelir tespitine dahildir.

  3. #3
    Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

    Gerçek Adı
    Bülent
    Üyelik Tarihi
    09.01-2003
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    14:53
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Mesaj
    55.874
    Alınan Beğeniler
    935
    Verilen Beğeniler
    1.230

    Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    Konu edilen kişi 2022 maaşı alıyorsa, bu kişi zaten muhtaçlık kriterine uygun olduğu için bu aylığı alıyor demektir. GSS kapsamına dahil olmak için ayrıca bir gelir tespitine tabi tutulmaz.

    2022 yönetmliği:

    Muayene ve tedavi
    MADDE 24 – (1) 2 nci maddenin birinci fıkrasının (ç) ve (d) bendlerine göre aylık veya aylık farkı ödenenler hariç, kendilerine aylık bağlananlar ile 2 nci maddenin birinci fıkrasının (ç) bendi kapsamındaki 18 yaşından küçük özürlülerin sağlık giderleri, 31/5/2006 tarihli ve 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanununun 60 ıncı maddesinin birinci fıkrasının (c) bendinin (3) numaralı alt bendi kapsamında karşılanır.



    5510sayılı yasanın 60. maddesinin 1-c-3 maddesi:
    3) 1/7/1976 tarihli ve 2022 sayılı 65 Yaşını Doldurmuş Muhtaç, Güçsüz ve Kimsesiz Türk Vatandaşlarına Aylık Bağlanması Hakkında Kanun hükümlerine göre aylık alan kişiler,



    Yani, "2022 aylığı alanlar, 2022 aylık hak sahipliği devam ettiği sürece 60/1-c (3) bendi kapsamında GSS'lı sayılırlar ve 2022 aylık hakkını kaybettiklerinde bu kapsamdan çıkarlar"
    - Arkadaşlar, lütfen sorularınızı özel mesajla iletmek yerine ilgili foruma yazarak cevap arayın. Böylece hem soru-cevaplardan herkes yararlanır hem de en doğru cevaba en hızlı şekilde erişmiş olursunuz.
    - Lütfen sorunuza cevap aldıktan, bir sorununuza çözüm bulduktan sonra dönüp gitmeyin. Siz de başkalarına yararlı olmak için bilgilerinizi, tecrübelerinizi, duygularınızı paylaşabilirsiniz. Unutmayın, siz nasıl yana yakıla cevap arıyorduysanız, başkaları da içine düştüğü açmazdan çıkmak için aynı hararetle sorularına cevap arıyor...

  4. #4
    Üye
    vuralh Avatarı

    Üyelik Tarihi
    24.02-2011
    Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Zonguldak
    Mesaj
    402
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

    Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    Bülent bey

    Yeni evlendim. annem babam ve eşimle beraber 4 kişiyiz. Babamın emekli maaşı var bana vakıf aylığı bağlanacak. Eşime gelir tespiti yapılacak. benim aldıgım vakıf aylığı gelir ktiretine dahil mi ? veya malüm nedenlerden dolayı 2022 aylığı zaten alamıyorum.

  5. #5
    Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

    Gerçek Adı
    Bülent
    Üyelik Tarihi
    09.01-2003
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    14:53
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Mesaj
    55.874
    Alınan Beğeniler
    935
    Verilen Beğeniler
    1.230

    Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    Tüm gelirler dahildir. 2022 ve evde bakım aylıklarının gelir tespitinde dikkate alınmayacağına dair herhangi bir düzenleme yok/bilmiyorum. Dolayısıyla, diğer aile bireylerinin GSS değerlendirmesi yapılırken sizin vakıf maaşınız vs. gelir olarak dikkate alınacak.
    - Arkadaşlar, lütfen sorularınızı özel mesajla iletmek yerine ilgili foruma yazarak cevap arayın. Böylece hem soru-cevaplardan herkes yararlanır hem de en doğru cevaba en hızlı şekilde erişmiş olursunuz.
    - Lütfen sorunuza cevap aldıktan, bir sorununuza çözüm bulduktan sonra dönüp gitmeyin. Siz de başkalarına yararlı olmak için bilgilerinizi, tecrübelerinizi, duygularınızı paylaşabilirsiniz. Unutmayın, siz nasıl yana yakıla cevap arıyorduysanız, başkaları da içine düştüğü açmazdan çıkmak için aynı hararetle sorularına cevap arıyor...