Toplam 9 mesajın 1-9 arasındakiler
Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Üye
    Sertuğ Avatarı

Gerçek Adı
    Sertuğ Bakırcı
    Son Giriş
    21.07-2015
    Saat
    23:29
    Yaşadığı Yer
    Tekirdağ
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    Merhaba arkadaşlar, ben Spina Bifidalı, %98 engelli raporu bulunan, hiç çalışma hayatı olmayan dolayısıyla babası üzerinden ssk hizmetlerinden faydalanan biriyim. %98 Engelli Raporu olan birçok Spina Bifidalı gibi bende T.A.K. yapmak zorundayım ve T.A.K.ta kullandığım sondaların masrafını da son birkaç aydır SGK ödüyor.
    Bugüne dek babamın yapmış olduğu araştırmalara göre benim 2022 maaşı alabilmem için babamın sigortasından ayrılmam ve yeşil karta tabi olmam gerekiyordu. Oysa ki dün itibariyle şu linkte görebileceğiniz üzere babamın sigortasından ayrılmam ve yeşil kart almam gerekmediğini öğrenmiş bulunmaktayız. =>http://www.engelliler.biz/forum/muht...var-midir.html

Fakat bu kezde kafamızı kurcalayan bir soruyla karşı karşıya kaldık. Eğer yanlış anlamadıysak yukarıdaki linkte geçen kanun maddelerine göre "bir kişi devletin bir hizmetinden faydalanıyor ve yerine geçebilecek başka bir hizmetinden yararlanmak istiyorsa elinde bulundurduğu hakları kayboluyor"

Örneğin bir SSK'lı Bağ-Kur'lu olmak istediğinde SSK hizmetlerinden yararlanamıyor ve aynı şekilde bir kişi de ne sebeple olursa olsun devletten nakdi bir yardım alıyor ve başka bir ad altındaki bir yardım içinde talepte bulunuyorsa o ana kadar yararlandığı nakdi yardım kesilerek yerine yeni başvuruda bulunduğu nakdi yardım verilmeye başlanıyor.

Yanlış anladıysam beni düzeltin ama linkte verilen kanun maddelerinin tam anlamı bu gibi anlıyorum. İş bu halde benim sonda masraflarımında nakdi bir ödemeyle karşılandığını hatırlatmak isterim. Bu durumda da ortaya şöyle bir soru çıkıyor.. Acaba ben 2022 maaşı için başvurduğumda benim sondalarımın masrafı olarak devlet tarafından ödenen para kesilecek mi?

Yanıt veren herkese şimdiden çok teşekkür ederim saygılarımla Sertuğ

Üye
    biyo Avatarı

Gerçek Adı
    Bünyamin
    Son Giriş
    29.07-2013
    Saat
    14:06
    Yaşadığı Yer
    Erzurum
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

2022 maaşından sonda ve benzeri malzemelerin kesintisi yapılmamaktadır yeşil kart çıkarıp sondan yeşil kartla alabilirsin peşin ödeme istenirse raporunu yeşil kart aldığın kaymakamlık makamına dilekçeyle sunarak onların peşin ödeme yapmalarını isteyebilirsin

Üye
    Sertuğ Avatarı

Gerçek Adı
    Sertuğ Bakırcı
    Son Giriş
    21.07-2015
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Tekirdağ
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

iyide yeşil kart çıkartırsam babamın ssk sından yararlanamayacağım değil mi? üçü birarada olacak değil herhalde : )babamın sigortasından ayrılmaksızın 2022 almayı başardığımda sonda masrafları kesilmez ve ödemesi devam eder mi ?

Üye
    biyo Avatarı

Gerçek Adı
    Bünyamin
    Son Giriş
    29.07-2013
    Saat
    14:06
    Yaşadığı Yer
    Erzurum
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

yeşil kart alabiliyorsan baban nın ssk sına neden ihtiyaç duyacaksın yeşil kart herşeyi karşılıyor ssk lı olarak 2022 alabilirmisin zor ama araştımak lazım forumda öyle bir başlık olacaktı

Üye
    Sertuğ Avatarı

Gerçek Adı
    Sertuğ Bakırcı
    Son Giriş
    21.07-2015
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Tekirdağ
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

eğer yeşil kart ssk'nın sunduğu tüm hizmetleri sunuyorsa tabi ki gerek yok ama ben çalışmıyorum, çalışamıyorum bu yüzden ileride zor durumda kalmamam için babamda kendi maaşının bir kısmının bana kalabilmesini istiyor sanırım o yüzden 2022 maaşını bağlatmaktan yana değil pek ama bu söylediklerinizi söyledikten sonra ne der bilmiyorum

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    12:08
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    963
    Verilen Beğeniler
    1.253

Babanın sigortasından yararlandığın sürece sonda ödemelerini hiç bir sorun olmadan alırsın
    Babanın sigortasından yararlandığın sürece Yeşil Kart alamazsın.
    Hem babanın sağlık güvencesinden yararlanıp hem de 2022 maaşı alabilmek için şansını deneyebilirsin: http://www.engelliler.biz/forum/muht...var-midir.html
    2022 gelir tespitinde SGK'nun yaptığı sonda ödemeleri gelir olarak hesaba katılmaz.
    - Arkadaşlar, lütfen sorularınızı özel mesajla iletmek yerine ilgili foruma yazarak cevap arayın. Böylece hem soru-cevaplardan herkes yararlanır hem de en doğru cevaba en hızlı şekilde erişmiş olursunuz.
    - Lütfen sorunuza cevap aldıktan, bir sorununuza çözüm bulduktan sonra dönüp gitmeyin. Siz de başkalarına yararlı olmak için bilgilerinizi, tecrübelerinizi, duygularınızı paylaşabilirsiniz. Unutmayın, siz nasıl yana yakıla cevap arıyorduysanız, başkaları da içine düştüğü açmazdan çıkmak için aynı hararetle sorularına cevap arıyor...

Üye
    Sertuğ Avatarı

Gerçek Adı
    Sertuğ Bakırcı
    Son Giriş
    21.07-2015
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Tekirdağ
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

vermiş olduğunuz bilgiler için teşekkür ederim benimde öğrenmek istediğim buydu teşekkürler

Üye
    Sertuğ Avatarı

Gerçek Adı
    Sertuğ Bakırcı
    Son Giriş
    21.07-2015
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Tekirdağ
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

yalnız yeni bir sorunum var.. burada anlatılanları babama anlattığımda normal sondaların masrafı yeşil kart tarafından ödeniyor olabilir ama jelli sondalarınki lüks olarak görüldüğünden ödenmiyor olabilir gibi birşeyler söyledi.. ben şu anda prelube kendinden jelli sonda kulanıyorum yeşil kartlı olupta bu tür bir sonda kullanıp masraflar konusunda da sorun yaşamayan birileri varsa buraya yazarlarsa çok iyi olur.. eğer prelube tarzı sondaları yeşil kart ödemiyorsa düzenimizi bozmanın bir anlamı yok sanıyorum

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    12:08
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    963
    Verilen Beğeniler
    1.253

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    Bazı kaymakamlıklar işgüzarlık yapıp sorun çıkartabiliyor. Ama aslında yasal olarak böyle bir tasarrufta bulunmaya hakları yok.
    Bir örnek vaka: http://www.engelliler.biz/forum/enge...mam-gerek.html
    - Arkadaşlar, lütfen sorularınızı özel mesajla iletmek yerine ilgili foruma yazarak cevap arayın. Böylece hem soru-cevaplardan herkes yararlanır hem de en doğru cevaba en hızlı şekilde erişmiş olursunuz.
    - Lütfen sorunuza cevap aldıktan, bir sorununuza çözüm bulduktan sonra dönüp gitmeyin. Siz de başkalarına yararlı olmak için bilgilerinizi, tecrübelerinizi, duygularınızı paylaşabilirsiniz. Unutmayın, siz nasıl yana yakıla cevap arıyorduysanız, başkaları da içine düştüğü açmazdan çıkmak için aynı hararetle sorularına cevap arıyor...