Toplam 8 mesajın 1-8 arasındakiler
Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Üye
    Pardon Avatarı

Son Giriş
    03.04-2015
    Saat
    18:30
    Yaşadığı Yer
    istanbul
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    SGK'nın Yesil Kart'tan olumlu-olumsuz ne farkı var?

yardimci olur musunuz?

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    18:24
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    940
    Verilen Beğeniler
    1.231

Teorik olarak hepsi Sağlık Uygulama Tebliği'ne göre eşit hizmet sunuyor. Yani aynı ürünlere aynı ödemeleri yapıp aynı sağlık güvencesinde değerlendiriyor. Ama pratikte işler o kadar da eş değil. Zira Yeşil Kart söz konusu olduğunda karar mercii kaymakamlıklardır. Oradaki kurul değerlendirir ve -aslında yasal dayanakları olmadığı halde-ödemeler konusunda kısıtıya gidebilir. Oysa SGK sigortalısı için işler çok daha belirgindir ve mevzuat açıktır.
    Bence en önemli fark bu.

Bir ikinci konu da, hükümet ne kadar prim o kadar sağlık hizmeti uygulamasına geçmeyi hedefliyor. Bu olursa Yeşil Kartlılar (daha doğrusu Yeşil Kart zaten şptal olacak ve onun yerini alacak olan hizmet) çok daha düşük seviyede sağlık hizmeti alacak gibi görünüyor.
    - Arkadaşlar, lütfen sorularınızı özel mesajla iletmek yerine ilgili foruma yazarak cevap arayın. Böylece hem soru-cevaplardan herkes yararlanır hem de en doğru cevaba en hızlı şekilde erişmiş olursunuz.
    - Lütfen sorunuza cevap aldıktan, bir sorununuza çözüm bulduktan sonra dönüp gitmeyin. Siz de başkalarına yararlı olmak için bilgilerinizi, tecrübelerinizi, duygularınızı paylaşabilirsiniz. Unutmayın, siz nasıl yana yakıla cevap arıyorduysanız, başkaları da içine düştüğü açmazdan çıkmak için aynı hararetle sorularına cevap arıyor...

Üye
    Pardon Avatarı

Son Giriş
    03.04-2015
    Saat
    Yaşadığı Yer
    istanbul
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Anladim benimde Yesil Kart vardi her turlu saglik hizmetinden faydalaniyordum benim islerimi goruyordu ama diyalize girdigim merkez beni istege bagli sigortali yapmis bende 2022 ye basvurmusdum mahkemeden vasi kararini bekliyordum ama feragat ediyorum istege bagli sigortaya geciyorum insallah hayirli olur.Tesekkurler bilgilendirmelerin icin.

Üye
    thedenizfeneri Avatarı

Gerçek Adı
    Hakkı Ergün
    Son Giriş
    06.04-2017
    Saat
    23:17
    Yaşadığı Yer
    KOCAELİ/DARICA
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

pardon nickli arkadaşım birşey sormak istiyorum...peki isteğe bağlı sigortalı olmanın normal çalışan sigortalı olmadan farkı var mı?

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    940
    Verilen Beğeniler
    1.231

Hayır, isteğe bağlı (eski adıyla bağkur, şimdiki adı 4b) primle çalışan sigortalılığında (eski adıyla sssk, şimdiki adı 4a) sağlık güvencesi açısından bir fark yok.
    - Arkadaşlar, lütfen sorularınızı özel mesajla iletmek yerine ilgili foruma yazarak cevap arayın. Böylece hem soru-cevaplardan herkes yararlanır hem de en doğru cevaba en hızlı şekilde erişmiş olursunuz.
    - Lütfen sorunuza cevap aldıktan, bir sorununuza çözüm bulduktan sonra dönüp gitmeyin. Siz de başkalarına yararlı olmak için bilgilerinizi, tecrübelerinizi, duygularınızı paylaşabilirsiniz. Unutmayın, siz nasıl yana yakıla cevap arıyorduysanız, başkaları da içine düştüğü açmazdan çıkmak için aynı hararetle sorularına cevap arıyor...

Üye
    thedenizfeneri Avatarı

Gerçek Adı
    Hakkı Ergün
    Son Giriş
    06.04-2017
    Saat
    23:17
    Yaşadığı Yer
    KOCAELİ/DARICA
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

bülent bey müsadenle birşey daha sormak istiyorum...isteğe bağlı olarak emeklilik prim gün sayımı doldurdum diyelim normal çalışarak prim gün sayısını doldurarak emekli olan arkadaşımın maaşından farkı olur mu?özür dileyerekten son birşey isteğe bağlı primlerimi ödediğimde artık ssk hastanelerine rahatça gidebilir miyim?saygılarımla

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    940
    Verilen Beğeniler
    1.231

Ödenen prime bağlı emeklilik maaşı. Asgari ücretle çalışan biri ne kadar prim ödüyorsa sen de o derece prim ödersen, aynı şartlarda emeklilik maaşı hesaplanır. Yalnız, ssk emekliliğinde maaş bağkur'dan her zaman bi parça fazla olur.

Tüm SGK'lılar aynı sağlık haklarınan yararlanırlar. Aynı hastanelere gidebilirler...

Üye
    Pardon Avatarı

Son Giriş
    03.04-2015
    Saat
    Yaşadığı Yer
    istanbul
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    thedenizfeneri; iki tur istege bagli sigortalilik var

1 tanesi sadece saglik sigortasindan faydalanmak icin

2. si ise daha yuksek primli onun farki yok heralde tam olarak bilmiyorum ama daha uzun sure prim odeniyor diye biliyorum.