Sayfa 1 / 2 12 SonSon
Toplam 25 mesajın 1-15 arasındakiler
Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Üye
    okbliyasam Avatarı

Son Giriş
    23.02-2017
    Saat
    22:02
    Yaşadığı Yer
    Istanbul
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    2

Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    Babanin rahatsizliklari olan 25 yasini gecmis oglunun kendi sagligindan yararlanmasi icin bagli bulundugu SGK'ya dilekce vermesi. Oglunun hastaneye sevki ve maluliyetinin yuzdelenmesi disinda gelir tespiti de yapilmasi gerekli midir? Eger gerekiyorsa ve gelir testi sonucu maluliyet yuzdesi %60-70 ciksa bile prim odenmesi istenebilir mi? Diger bir deyisle gelir testi sonucu maluliyet durumundan daha mi onemli? Cevaplariniz icin tesekkurler. Kolay gelsin.

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    10:36
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    262
    Verilen Beğeniler
    418

@okbliyasam

Babanın kendi sağlık güvencesi varsa, malul çocuk da baba üzerinden sağlık güvencesinden yararlanır. Çocuk için ayrıca bir gelir testi yapılmaz.

Üye
    okbliyasam Avatarı

Son Giriş
    23.02-2017
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Istanbul
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    2

Cok tesekkurler. Kac zamandir ALO170 Chat'den ogrenmeye calisiyoruz bir oyle diyorlar bir boyle sonra yanlis anlama olmustur diyorlar. Emin olamiyoruz. Peki SGK'ya verilecek raporda tam tesekkullu devlet hastanesi heyetten alinmis rahatsizligin yuzdesini belirten bir rapor mu yoksa bakima muhtactir yazan bir rapor mu olmasi gerekiyor? Bir de yine de SGK tam tesekkullu devlet hastanesine sevk edebilir mi? Bu sevk herhangi tam tesekkullu bir devlet hastanesi midir yoksa SGK tarafindan secilip belirtiliyor mu? Bu konularda da ALO170 maalesef yetersiz ve birbiriyle celisen cevaplar veriyor. Bunun kesin dogru cevabini ogrenmek forumdaki herkes icin faydali olacaktir. Saygilar

Üye
    ozgurluk Avatarı

Son Giriş
    19.03-2017
    Saat
    12:17
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0
    Blog Mesajları
    2

bende babamın sigortasına bağlıydım, babam vefat edince sigortasından düştüm sgk tekrar heyete göndermişti beni. şuan çalışmaya başlayıncada iptal oldu otomatik olarak. hatırladığım kadarı ile;
    sgk ya başvuru yapıyorsunuz, sgk sizi bir hastaneye yada fakülteye sevk ediyor, beni eğitim araştırmaya sevk etmişlerdi, heyet sonucunu hastane sgk ya gönderiyor size rapor vermiyorlar.bu rapor için benden 2011- 2012 yılında 118 lira gibi bir ücret almıştı devlet hastanesi. bir kaç ay içinde sonuçlanmıştı, GSS borçlarımda silinmişti. Babam vefat ettikten sonra benden tekrar heyete girmemi istediler, bu sefer eğitim araştırma yerine fakülteye sevk edildim.yine sonucu fakülte gönderiyor sgk ya, orda ücret almadılar onu sgk karşılıyormuş, yine 2-3 ay içinde sonuçlandı. şuan çalıştığım için kendi sigortam başladığından o sigortadan düştüm.
    benimki böyle olmuştu

Üye
    okbliyasam Avatarı

Son Giriş
    23.02-2017
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Istanbul
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    2

Elinizdeki raporlari getirin diyorlar. Kendiniz SGK basvurusundan once tam tesekkullu devlet hastanesinde heyetten rapor alip verseniz yine de SGK tekrar baska hastane heyetine sevk ediyor mu? Bir de raporda bakima muhtactir yazmasi gerekiyor dediler. Daha once hic boyle bir tabir duymadim. Asil olan tam tesekkullu devlet hastanesi heyetinden en az %60 rahatsizligi vardir yazan bir rapor olmasi degil mi? Bundan sonra tekrar sevk etmenin amaci anlami nedir?

Üye
    okbliyasam Avatarı

Son Giriş
    23.02-2017
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Istanbul
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    2

Benim %70 engelli raporum var, babam Muharip Gazi ve benim adima dilekce verdi kendi sagligindan yararlanmam icin. e-devlet'den bugun baktim ve sonuc asagidaki sekilde yazili. Katilim payi muafiyetinde Hayir yaziyor bu ne demek oluyor?

Yakınlık Türü
    Çocuğu

Tescil Kapsamı
    60/c4 İstiklal Madalyası Şeref Aylığı Alanlar

GSS Kapsamı
    60/c-4 kapsamında sigortalı olanlar (İstiklal Madalyası Şeref Aylığı Alanlar)

Provizyon Tarihi
    13.01.2017

Sigortalı Türü
    Emekli

Katılım Payı Muafiyet
    Hayır

Durum
    Müstehaktır, provizyon alabilir.

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    262
    Verilen Beğeniler
    418

@okbliyasam

Hayırlı olsun. Herkes gibi katılım payı ödeyeceğin anlamına geliyor. Bazı durumlarda ödemeyen gruplar var...

Üye
    okbliyasam Avatarı

Son Giriş
    23.02-2017
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Istanbul
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    2

Katilim payi ne demek Bulent Bey ozel hastaneler icin olan birsey mi devlet hastaneleri icin de mi? Odemeyen gruplar kimlerdir? Saygilar

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    262
    Verilen Beğeniler
    418

Üye
    okbliyasam Avatarı

Son Giriş
    23.02-2017
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Istanbul
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    2

Millî Savunma Bakanlığı ? Sağlık Hizmetlerinde Katılım Payı ve İlave Ücret Alınmaması (1005 S.K.)

Milli Savunma Bakanliginin linkindeki asagidaki bilgilere gore babamin muharip Gazi olmasi dolayisi ile ve ailemle birlikte yasadigim icin benim de muaf olmam gerekmez mi?

Sağlık Hizmetlerinde Katılım Payı ve İlave Ücret Alınmaması

5510 sayılı Kanun kapsamında sağlık hizmetlerinden katılım payı alınmaktadır.

SGK'ca 1005 sayılı Kanun kapsamında olduğu değerlendirilen muharip gaziler ve eşleri ile bakmakla yükümlü olduğu kişilerden söz konusu sağlık hizmetleri katılım payı alınmamaktadır.

Kamu idaresi sağlık hizmeti sunucuları dışındaki vakıf üniversiteleri dahil sözleşmeli sağlık hizmeti sunucularınca, Sağlık Hizmetleri Fiyatlandırma Komisyonunca belirlenen sağlık hizmetleri bedeline ek olarak ilave ücret alınmaktadır.

SGK'ca 1005 sayılı Kanun kapsamında olduğu değerlendirilen muharip gaziler ve eşleri ile bakmakla yükümlü olduğu kişilerden söz konusu ilave ücret alınmamaktadır.

Sağlık hizmetlerinde katılım payı ve ilave ücrete ilişkin detay bilgilere Hoşgeldiniz adresinden veya 170 numaralı Çalışma ve Sosyal Güvenlik İletişim Merkezinden ulaşabilir, ayrıca bulunduğunuz yerdeki Sosyal Güvenlik İl Müdürlüklerine veya Sosyal Güvenlik Merkezlerine başvurabilirsiniz.

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    262
    Verilen Beğeniler
    418

@okbliyasam

1005'e tabiyse baban, evet.

Üye
    okbliyasam Avatarı

Son Giriş
    23.02-2017
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Istanbul
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    2

Tabiler sanirim cunku kendilerinden katki payi alinmiyor ve Gazi Kartlari var. Benim basvuru sonucunda da Tescil Kapsamı
    60/c4 İstiklal Madalyası Şeref Aylığı Alanlar diye belirtiliyor. Bu Gaziler icin kullanilan kapsam herhalde. Alo 170'le chat'le gorustum. Dilekce ile basvurdugunuz SGK'dan duzeltilmesini talep edebilirsiniz dedi. Tekrar Ankara'ya gidecek anlamina mi geliyor? Zaten yaklasik 2 ay surdu.

Yakınlık Türü
    Çocuğu

Tescil Kapsamı
    60/c4 İstiklal Madalyası Şeref Aylığı Alanlar

GSS Kapsamı
    60/c-4 kapsamında sigortalı olanlar (İstiklal Madalyası Şeref Aylığı Alanlar)

Provizyon Tarihi
    13.01.2017

Sigortalı Türü
    Emekli

Katılım Payı Muafiyet
    Hayır

Durum
    Müstehaktır, provizyon alabilir.

Üye
    okbliyasam Avatarı

Son Giriş
    23.02-2017
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Istanbul
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    2

@OturanBoğa

Kadikoy ve Maltepe'deki iki SGK'ya belgelerle gittik. Olmuyor sadece esiniz yararlanabilir dendi. Ustelik yukaridaki mevzuati da yazili halde goturduk. Ne yapmamiz gerekiyor?

Üye
    Kalem Avatarı

Gerçek Adı
    Melek
    Son Giriş
    19.03-2017
    Saat
    18:54
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    111
    Verilen Beğeniler
    11

@okbliyasam aynı soruyu ayrı başlık açarak yazmışsınız:http://www.engelliler.biz/forum/sagl...ayi-alimi.html
    aynı soruyu başka yerlere de yazmanın bir anlamı yok. yapmayın böyle.

Üye
    Canan Can Avatarı

Gerçek Adı
    Canan
    Son Giriş
    17.03-2017
    Saat
    18:37
    Yaşadığı Yer
    İzmir
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    Hastanede ssk emeklisi babadan bakılamayacağı söylenen otizmli çocuk için sgkya başvuruldu. Üniversiteye yönlendirildi. Malullük çıktı. Ancak 18 ini doldurduğu yaştan bu malullük rapor tarihine kadar 10 ay gss prim borcu olduğu ve gelir testi istendi. 19 yaşında yüzde 70 sürekli raporu olan otizmli çocuğun gelir testi için başvuruldu. Hanede 19 yaşında otizmli erkek çocuk, 38 yaşında evlenmemiş işsiz gelirsiz abla, 36 yaşında evlenmemiş işsiz gelirsiz bir abi, anne ve baba yaşıyor. Otizmli çocuğun gelir testinde babanın ssk emekli maaşı ve 200 tl lik rayiç tutulan aracı var. Bu toplam gelir 3 kişiye bölünerek gelir testi yapılmış. Hanede 5 kişi yaşarken neden toplam gelir 3 kişiye bölünüyor. Çocuk g1den borçlandırıldı. Bununla ilgili bilgi alabilir miyim Teşekkür ederim.

Sayfa 1 / 2 12 SonSon