Sayfa 2 / 3 İlkİlk 123 SonSon
Toplam 39 mesajın 16-30 arasındakiler
Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Üye
    xtruthfulx Avatarı

Son Giriş
    24.07-2017
    Saat
    18:53
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0

Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    Babamın o yazıdan haberi bile yok.Dediğim gibi yazdıklarım üzerine kaymakamlıktaki kişi dilekçe yazmasını söylemiş.Görünen o ki bunu tekrar sorduracağım o kişiye.Gelir testi yaptırmak için son tarih gibi bir şey yok değil mi?Yani bu ay da yapılabilir atıyorum 10 ay sonra da?

Üye
    Kalem Avatarı

Gerçek Adı
    Melek
    Son Giriş
    11.12-2017
    Saat
    00:58
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    330
    Verilen Beğeniler
    89

ha şimdi çaktım meseleyi. siz ilk mesanızda muhtaçlık aylıgı alanlar otomatik yeşil karttan yararlanır mı diye iki link verdiniz onlardan bahseidyorsunuz. babanız onları sormuş kaymakamlıga yani.
    ben bunun cevabını verdim size. muhtaçlık aylıgı alanlar otomatikman yeşil kartlı (60/c 1 GSS) olmaz. GSS gelir testi gerekir diye. dilekçe de verseniz vs işe yaramaz. sizin yeşil karttan yararlanmanız için gideceksiniz vakfa (SDYV) GSS gelir testi yaptıracaksınız. GSS gelir testinde de G=çıkarsanız yani ailede kişi başna düşen aylık gelir 549 TL altında olursa 60/c 1 GSS'lı (yeşil kart) olursunuz ve prim ödemezsiniz.
    sizi vakıflar genel müdürlüğünden muhtaçlık aylıgı alıyorsunuz diye yeşil kartlı yapmazlar. unutun bunu.
    ustelik aldıgınız aylıgı da GSS gelir testine dahil ederler.

vakıflar genel mdüürlüğünden muhtaçlık aylıgı mı alıyorsunuz? yeşil karttan mı yararlanmak istiyorsunuz doğpru vakfa gelir testi yaptır derler size. tek yol bu yeşil kart için. yeşil kart da kaldırıldı anlayasınız diyeyeşil kart diyorum. bunları da anlattım yukarda. yeşil kart dediğimiz şey artık 60/c 1 GSS'dır.
    2022 aylıgı alanlar için yeşil kart da 60/C 3 GSS'dır.

yeşil kartın kuruma devri vs ne zaman oldu, ne zaman kaldırıldı diyorsunuz. bunun için açtıgım konu başlıklarına bakın. diğer sorularınızı da direkt sgk'ya sorun. çunku sizin borcunuz var. işiniz SGK ile. silinir mi silinmez mi onlardan alırsınız cevabı. ama bunun için bile gSS gelir testi sonucunda G0 çıkmanız gerek.
    benden bu kadar aşırı yoruldum ve çok geç oldu.

Üye
    xtruthfulx Avatarı

Son Giriş
    24.07-2017
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0

@Kalem Teşekkürler cevaplarınız için.O zaman anladığım kadarıyla kaymakamlık sitelerinde halen bahsi geçen '3816 sayılı Ödeme Gücü Olmayan Vatandaşların Tedavi Giderlerinin Yeşil Kart Verilerek Devlet Tarafından Karşılanması Hakkında Kanun' kaldırıldı diyorsunuz

Üye
    Kalem Avatarı

Gerçek Adı
    Melek
    Son Giriş
    11.12-2017
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    330
    Verilen Beğeniler
    89

buyrun açtıgım bir başlık: http://www.engelliler.biz/forum/sagl...alindilar.html

yeşil kartın SGK'ya devri gerçekleşti diyorum ya bu konuda baya başlık açmıştım. aha aralık 2011 tarihinde açtıgım bir başlık: http://www.engelliler.biz/forum/sagl...ciklamasi.html

Üye
    xtruthfulx Avatarı

Son Giriş
    24.07-2017
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0

@Kalem Anladım yani o kanun da değişmiş oldu GSS'nin çıkmasıyla birlikte.Kısaca gelir testi yaptırmak gerekiyor prim borcu konusunda.Peki çok teşekkürler.İyi geceler

Üye
    Kalem Avatarı

Gerçek Adı
    Melek
    Son Giriş
    11.12-2017
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    330
    Verilen Beğeniler
    89

iyi geceler

Üye
    Kalem Avatarı

Gerçek Adı
    Melek
    Son Giriş
    11.12-2017
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    330
    Verilen Beğeniler
    89

ha son kez şunu da diyim hanede kaç kişi kalıyorsunuz? bu kişilerin akrabalık derecelerini (aile bireyi mi tespit için gerekli)ve aylık gelirlerini mal mülkü vs varsa her gelirini yazın. GSS gelir testi hesabınızı ben yapayım. Sonuç G0 çıkar mı bakalım bi. ama şimdi değil tabi geç oldu. başka gün hallederiz.

Üye
    xtruthfulx Avatarı

Son Giriş
    24.07-2017
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0

@Kalem Ben size bu konuda kafama takılan bir şey sormak istiyorum ya Şimdi görünen o ki her ay 65-66 lira civarında borç yazılıyor.Ve bu tutar ödeyen herkes için asgari miktar sanırım.Peki Gelir testi sonucunda dediğiniz 549 liranın üstünde kişi başına aylık gelir düşerse o zaman bu 65 liranın aylık bazda daha fazla artması gibi bir tehlike de var mı acaba?Hahaha öyle olursa çok tirajikomik olur

Üye
    Kalem Avatarı

Gerçek Adı
    Melek
    Son Giriş
    11.12-2017
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    330
    Verilen Beğeniler
    89

o yüzden önce hesabı ben yapayım diyorum ters bişi çıkmasın bunda, hazırlıklı olalım. hesabı once ben yapayım. sen istediğim bilgileri ver kafi.
    SPAS sorgulamada gelir seviyesi 60/g 1 diyor. 2016 yılı için her ay 65,88 TL prim borcu anlamına geliyor bu.
    ama Baban GSS gelir testi yaptırmış mı bi öğren bu arada. yaptırdıysa en son ne zaman yaptırdıgını sor.
    bugünlük bu kadar.
    iyi geceler

Üye
    xtruthfulx Avatarı

Son Giriş
    24.07-2017
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0

Peki onu yarın sorucam.2.altı ay için ödenecek prim borcu aynı değil mi?6 ayda 1 artıyor mu demek bu?Bir de ailede çalışanlar gelirlerini kişisel tuttuğu için şu an için bilemiyorum ya meblağ olarak.Peki iyi geceler size de yordum sizi

Üye
    Kalem Avatarı

Gerçek Adı
    Melek
    Son Giriş
    11.12-2017
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    330
    Verilen Beğeniler
    89

2016 1.altı ayı yanlışlıkla yazdım sonradan düzelttim yukarıda. 2016 yılı için geçerli değişmeyecek o prim miktarı.
    ailede kişi başına düşen aylık gelir 549 TL altındaysa GSS gelir testi sonucu G0 çıkar. ailede kişi başına düşen aylık geliri hesaplamam için de aile bireylerinin gelirini bilmem gerekiyor. soylemek istemiyorlarsa sorun değil benim açımdan. GSS gelir testi için vakfa gidip test yaptırırsın, sonucunu kendin öğrenirsin.

Üye
    xtruthfulx Avatarı

Son Giriş
    24.07-2017
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0

549 lira üstü çıkacağını düşünüyorum henüz hesaplamasam da o zaman bu aylık 66 liranın artması demektir ki bu da gelir testi yaptırmanın benim için aleyhte olacağını gösteriyor.Yurtdışına master'a gitmek ve orada kalmak en iyi çözüm gibi duruyor benim açımdan.İlerde de bu borçlar zaten komple kalkar diye düşünüyorum.Tekrardan iyi geceler

Üye
    Kalem Avatarı

Gerçek Adı
    Melek
    Son Giriş
    11.12-2017
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    330
    Verilen Beğeniler
    89

ailede kişi başına düşen aylık gelir 549 Tl altında olursa G0 çıkarsınız ve 60 c/1 GSS'lı olur prim ödemezsiniz.

siz şu linki dikkatle incelemediniz galiba: http://www.engelliler.biz/forum/sagl...ak-2016-a.html
    ailede kişi başına düşen aylık gelir 549 TL ile 1647 TL arasındaysa, bu durumda:
    Geliri brüt asgari ücretin üçte biri (549 TL) ile asgari ücret (1647 TL) arasında olanlar aylık 65,88 TL ödeyecek.

eger ailede kişi başına düşen aylık gelir 1647 TL ile 3294 Tl arasında olursa, bu durumda:
    Asgari ücret ile asgari ücretin iki katı ( 3294 TL) arasında olanlar aylık 197, 64 TL ödeyecek.

Üye
    xtruthfulx Avatarı

Son Giriş
    24.07-2017
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0

549 lira üstü bir kişi başına gelir çıkması durumunda ki sizin söyledğinize göre bunu biz hesaplayabiliyoruz o zaman gelir testi yaptırmanın ne gibi bir önemi kalıyor ki?Eğer ben size daha sonra gelirleri söylersem ve siz 549 üstü bir kişi başı gelir düştüğünü söylerseniz bu gelir testi yaptırmanın anlamı yok demek oluyor o zaman?

Üye
    Kalem Avatarı

Gerçek Adı
    Melek
    Son Giriş
    11.12-2017
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    330
    Verilen Beğeniler
    89

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    ben 1 çocuğa5 sene boyunca tüm okul eğitimini de veririm. okulda ne bilmesi gerekiyorsa hepsini öğretirim de. ama bu 5 yıllık diploma almasını sağlamaz.
    yurt dışında master yapmayı düşünen siz ,son sorunuzdaki saçmalıgı kendiniz bulun bence.
    GSS gelir testi anlamsız niye ailelerin geliri didik didik ediliyor vs diye sorgularsanız anlarım da. ben hesap yaparım siz hesap yaparsınız diye GSS gelir testi yapılmış sayamazsınız.
    devlet diyor ki ben ailede kişi başına düşen aylık geliri 549 TL altında olursa primini öderim. ama gideceksin o gSS gelir testini yaptıracaksın ve sonucu göreceğim diyor.
    bu sınırı da geçersen prim ödeyerek GSS'lı olursun diyor. ama bunun için de GSS gelir testi yaptıracaksın diyor.
    GSS gelir testini sen de yaparsın ben de. sen de hesaplarsın ben de. yeter ki mevzuat hükümlerini bilelim.
    ama sen de bilmelisin ki senin hesaplaman da benim hesaplamam da işe yaramaz. devlet bu iş için vakıflara görev vermiş.
    tıpkı diploma için görevlendirdiği kurumlar gibi.
    kendin de bir kagıda diploma yazarsın ama onu devlet kabul etmez.
    ha vakıf da hata yapabilir. işyte o zaman da itiraz edersin. çünkü hesabı biliyoırsun. geliri de biliyorsun. hesabı bilmen bu işe yarar. vatandaşlık haklarını korumana yani. yoksa kurumun yetkilerini devralmana değil.
    iyi geceler.

Sayfa 2 / 3 İlkİlk 123 SonSon