Toplam 4 mesajın 1-4 arasındakiler
Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Üye
    PrincePhoenixTr Avatarı

Gerçek Adı
    Mustafa Bey
    Son Giriş
    08.05-2016
    Saat
    22:16
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    Dostlar, teyzemin küçük kızı kanser malesef, biz de araba almak istiyoruz, yalnız arabayı almak için ÖTV indirimden faydalanmak istediğimizden teyzem üstüne almak istiyoruz. teyzem üstüne alırsa bize 5 yıl sonra devredebiliyor bu konuda bilgim var. Ve muhtemelen ben o arabayı kullanmaya hemen başlayabiliyorum bu konuda da bir sıkıntı yok. (Bu yazdıklarım hakkında bildiğim yanlış bir şey varsa düzeltin lütfen)
    Sorularıma gelecek olursak
    1.
    Teyzemler daha önceden ev almışlardı bu kanser indiriminden yararlanıp şimdi bir de bizim onlar vasıtasıyla araba indiriminden yararlanmamız durumunda devletin sıkıntı çıkarabileceğini söylüyorlar, tedaviye yardım açısında veya işte tedavinin bazı durumlarda zorlaşabileceğini söylüyorlar. Bu ne kadar doğru devlet teyzemlere arabanız eviniz var diyerek bazı masrafları karşılamaktan kaçınabilir mi?

2. Bazı sitelerde ÖTV indirimi hesapladığımda sanki miktar fazla çıkıyor gibi geldi bana bu konuda şöyle biliyorum:
    -önce arabanın satış fiyatından KDV olan %18 çıkarılır
    -sonra kalan miktardan ÖTV olan %45 çıkarılır
    -daha sonra son miktara yeniden KDV olan %18 eklenir

bu sistemle yapılmıyorsa, hangi sistemle yapılıyor? ve sizin aldığınız araba fiyatları varsa örnek teşkil etmesi açısından söyleyebilir misiniz? mesela 80 bindi 50bine aldım tarzı.

Şimdiden teşekkürler.

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    16:34
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    939
    Verilen Beğeniler
    1.231

@PrincePhoenixTr

1- Eğer gelir düşüklüğünden genel sağlık sigortası primi ödenmiyorsa, yani sıradan bir ssk'Lı değilse, evet, araba almak sağlık güvencesini düşürür çok çok çok büyük olasılıkla.

2- http://www.engelliler.biz/forum/alim...labilirim.html

Üye
    PrincePhoenixTr Avatarı

Gerçek Adı
    Mustafa Bey
    Son Giriş
    08.05-2016
    Saat
    22:16
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

@OturanBoğa

Bülent abi 1 numaralı yazdığın hakkında daha detaylı bilgi verebilir misin acaba? Yani kanser olan kuzenimin babası çalışıyor sigortalı bir işte, ve kanser olan kuzenim de henüz 3 yaşında zaten o da babasının sigortasından yararlanıyor. Ayrıca üstlerine kayıtlı 2 evleri var. Daha önce kaymakamlık, üzerinizde 2 ev var yol yardımı yapamayız size demiş. Ancak tedavi başka bir mevzu gibime geliyor. Yani devlet ileride senin üzerinde 2 evin 1 araban var ben senin kızının tedavi masraflarını karşılamıyorum diyebilir mi sigortalı adama?

Ayrıca o zaman böyle diyebiliyorsa ne yapmalı ki bu adam, yani bunun sınırı ne ki? mesela hiç evi olmaması mı lazımdı o zaman?

Detaylı cevap verirsen sevinirim abi. Özellikle bu aralar bazı durumlar belli olucak o bakımdan bilgi eksikliğim çok bu konu hakkında. Zira bu site ve senin dışında beni aydınlatacak başka bir yer de yok.

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    16:34
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    939
    Verilen Beğeniler
    1.231

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    @PrincePhoenixTr

Babası üzerinden (sigorta primine istinaden) sağlık güvencesi olan birinin sağlık güvencesi hiç bir şart altında askıya alınamaz. İsterse babasının 100 milyar doları olsun...
    Aksini söyleyen neye dayanarak söyler, en küçük bir fikrim bile yok.