Sayfa 1 / 2 12 SonSon
Toplam 21 mesajın 1-15 arasındakiler
Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Üye
    -mka Avatarı

Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Adana
    Alınan Beğeniler
    87
    Verilen Beğeniler
    54

Zaten Değerlendirdiniz! -1 Zaten Değerlendirdiniz!
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    Genel Sağlık Sigortası Tescil Tarih Aralıkları
    Sağlık Statüsü :
    60/1(g)Gelir Testine Tabi Olanlar
    Başlangıç Tarihi : 01.09.2015
    Bitiş Tarihi: Devam Ediyor
    Gelir Seviyesi: 60/g-2
    Sosyal güvenlik kapsamında çalışmadığınız, isteğe bağlı sigortalı olmadığınız, gelir ya da aylık almadığınız veya bunların bakmakla yükümlü olduğu kişisi olmadığınız tespit edilmiştir.
    Durumum Böyleyken Aşağıdaki Gibi Borç Çıkarılması Ne Anlamına Geliyor ;

Genel Sağlık Sigortası Prim Borç Detay Bilgileri
    Dönem
    Gün
    Son Ödeme Tarihi
    Aylık Tahakkuk Tutarı(TL)
    Tahsil Edilen Borç Aslı(TL)
    Tahsil Edilen Gecikme Zammı(TL)
    Tahsil Edilen Toplam Borç(TL)
    Kalan Borç Aslı(TL)
    Kalan Borç Gecikme Zammı(TL)
    Kalan Toplam Borç(TL)
    201509 30 31.10.2015 152,82 0,00 0,00 0,00 152,82 0,00 152,82
    Toplam
    152,82 0,00 0,00 0,00 152,82 0,00 152,82

Üye
    Kalem Avatarı

Gerçek Adı
    Melek
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    00:58
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    328
    Verilen Beğeniler
    89

Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    GSS gelir testi sonucunda ailede kişi başına düşen aylık geliriniz asgari ücret ile asgari ücretin 2 katı arasında tespit edilmiş ve buna göre g2 çıkmışsınız. aylık 152,82 TL prim ödeyeceksiniz. ödeme tarihleriniz yazıyor zaten yukarıda.
    http://www.engelliler.biz/forum/sagl...ml#post1607487

Üye
    -mka Avatarı

Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Adana
    Alınan Beğeniler
    87
    Verilen Beğeniler
    54

cevp için teşekkür ederim.Peki hiç bir geliri olmayan çalışmayandan bu ücreti nasıl alacaklar.Misal üzerme kayıtlı bişi yok biryerde çalışmıyorum ve gelirm yok.
    not:Ben gelir testide yaptırmadım.Borçtan nette okudugum bir haber üzerine iş olsun diye baktım ve borç çıkarıldıgını öyle öğrendım.

Üye
    Kalem Avatarı

Gerçek Adı
    Melek
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    328
    Verilen Beğeniler
    89

@-mka

GSS gelir testi için aile esas alınıyor. ailede kişi başına düşen aylık gelir 424,50 TL'den fazlaysa gelir testi sonucuna göre prim belirleniyor (60/g GSS) .
    ailede herkesin geliri dikkate alınıyor. ailenin durumu nasıl? toplam aylık gelirleri ne kadar?
    ev, arsa, aylık, burs, düzenli sosyal yardımlar, araç, bag, bahçe, tarla ,banka hesabı vs aklına gelebilecek her türlü gelir hesaplanıyor.

aileye kimler dahil? http://www.engelliler.biz/forum/sagl...ml#post1008684

NOT: ailede kişi başına düşen aylık gelir 424,50 Tl altındaysa primi devlet ödüyor (60/c 1 GSS). bu da eski yeşil kart gibidir.

Üye
    kardelençiçeği Avatarı

Gerçek Adı
    Sait CAN
    Son Giriş
    13.01-2017
    Saat
    20:23
    Yaşadığı Yer
    samsun
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0
    Blog Mesajları
    4

borcunuz kendinize ait gelir testi yaptırmadığınızdan dolayı çıkmış en kısa zamanda kendinize ait gelir testi yaptırın yoksa devlet sizden o borcu alır üstelik her ay borcunuz katlanır .tanıdığım aile dostlarımdan birisi gelir testi yaptırmadığı için zamanında şimdi borç ödüyor bide borcunuzu gelir testi yaptırdıktan sonra taksitlendire bilir veya peşin ödersiniz peşin öderseniz borcunuzun dörtte üçünü siliyorlar gelir testi yaptırıp 2015 kasım ayı sonuna kadar borcunuzu ödeyeceğinize dair ssk dan formları doldurursanız borcunuzun cüzi bir miktarını ödeyerek kurtulursunuz 152 türk lirası borcunuzu 50 türk lirası olarak öder kurtulursunuz

Üye
    Phantom Avatarı

Son Giriş
    07.02-2016
    Saat
    11:17
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Peki gss borcu yüzünden haciz diye bişey var mı yoksa sadece sağlıktanmı yararlanamıyoruz

Üye
    -mka Avatarı

Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Adana
    Alınan Beğeniler
    87
    Verilen Beğeniler
    54

bugn gelır testi yaptırdım g1 çıktı 52 tl ödeyecekmişim

Üye
    Kalem Avatarı

Gerçek Adı
    Melek
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    328
    Verilen Beğeniler
    89

52 Tl değil 50, 94 Tl ödeyeceksin g1 çıktıysan.
    daha önce gelir testi yaptır mıydın yoksa ilk defa mı gelir testi yaptırdın?

Üye
    -mka Avatarı

Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Adana
    Alınan Beğeniler
    87
    Verilen Beğeniler
    54

@Kalem

Kalem abla
    İlk kez gelir testi yaptırdım. Telefonda sonucunu sorduğumda g 1 olduğunu ve 52 tl ödeyeceğim söylendi ama kafama halen karışık çünkü eve babamdan dolayı
    1 798,94 tl gelir giriyor.Bu durumda 52 değil 152 tl olması gerekiyor primin. Bugün baktım sgk sitesine orda 152 tl ödeyeceğim diye görünüyor.

Birde bana yeşil kart alabileceğim söylenmiş(işlemleri kardeşim yaptığı için kardeşime söylenen bu).İyi dedim yeşil kart için. Yeşil kart için ALLAH nazardan esirgesin 9 sayfalık liste vermişler ebemin nikahına kadar sormuşlar yahu yok evde tv buzdolabı çamaşır makinası varmaymış da tövbe tövbe gelde sinir sistemin tahrip olmasın(bunların nasıl alındığı soruluyor veresiye mi borçla mı hediyemi vs vs gerçi tv hediye ötekilerde zamanında taksitle alınmıştı)İnanın listenin içinden çıkamadım.2022 ,evde bakım ve yeşil kart nasıl verilmez o nun peşindeler sanki.

Bende olursa evde bakım için başvurayım diyorum olursa artık.Eğer olurda evde bakım maaşı bağlanacak olursa bu gelir testinden dolayı ödenmesi gereken primi gene ödeyeceğim mi yoksa ödememe gerek kalmayacak mı?

Abla mesaj atmıştım size bakar mısınız.

Üye
    Kalem Avatarı

Gerçek Adı
    Melek
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    328
    Verilen Beğeniler
    89

yeşil kart yok artık. yeşil kart denilen 60/c 1 kapsamında GSS'dır. ailede kişi başına aylık gelirleri GSS gelir testi sonucunda 424,50 TL altında olanların primi devlet tarafından ödenir. bu da eski yeşil kart gibidir. Sen gelir testinde g1 çıktıgını söyluyorsun ki zaten bu sınırı geçmişsin. daha yeni GSS gelir testi yaptırmışsın. 60/c 1 GSS'lı olamazsın ailenin bu geliriyle.

ailede kişi başına düşen aylık gelirn ne kadar? SGK yukarıda gösterdiğin tabloda sana 152,82 TL prim yazmış. ailede kişi başına düşen aylık geliriniz asgari ücret ile asgari ücretin 2 katı arasındaysa SGK'nın işlemi doğru.

ama yok, ailede kişi başına düşen aylık geliriniz 424,50 Tl ile asgari ücret arasında ise GSS gelir testinde g1 çıkmışsınızdır ve yapılan GSS gelir testi sonucuna göre SGK guncelleme yapar tabi ki.

evde bakım aylıgı aldıgında ailede kişi başına düşen aylık gelir artacak haliyle. evde bakım aylıgı da GSS gelir tespitinde dikkate alınır.
    evde bakım aylıgı alabilmen için hanede kişi başına düşen aylık gelirin 606,95 Tl altında olması gerekir. bu da yetmez. % 50 ve ustu agır özürlü raporun ve bakıma muhtaç bulunman da şarttır.

niye işi bu kadar uzattık ki? hanede kaç kişisiniz? toplam geliriniz ne kadar? hanede kimler kalıyor yaz bir hesap yapayım ben. kimlerin kaldıgını aileye dahil mi değil mi bilmek açısından soruyorum. çünkü GSS gelir testinde aile esas alınır.
    evde bakım aylıgında ise hanede ikamet eden herkes gelir hesabına dahildir.

Üye
    -mka Avatarı

Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Adana
    Alınan Beğeniler
    87
    Verilen Beğeniler
    54

@Kalem

Kalem abla
    Evde 3kişi kalıyor 1 798,94 tl babamdan kalan maaş giriyor(maaşı kız kardeşim ve annem alıyor ben 2022 alıyordum kesildi) oturduğumuz ev kendimizin ve kendi oturduğumuzdan başka 3 tane daha var ama 1 inde kardeşim oturuyor dier 2si boş zaten 1 i öyle ahım şahım bi ev değil 2 odalı bişi diğeride öle çokda ii bişi deil bu 3evin kirası toplasan anca 700-750 ediyor.Apartman değil gecekondu plansız rastgele yapılmış zamanında ,birde 3 tane arsa var (ekilen gelir getiren tarla hükmünde değil )bunlar gelir getirmediği gibi ödenen vergilerinden dolayı gider masraf.Ben evde bakım maaşına bağlanmak istiyorum bu şartlarda bağlanabilir mi?

Üye
    zendark Avatarı

Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İzmir
    Alınan Beğeniler
    16
    Verilen Beğeniler
    23

Her ay para yatırmak için bankada bekliyoruz bir yıllık borç biriktirsek toptan yatırsak sağlık sigortamızı keserlermi?

Üye
    Kalem Avatarı

Gerçek Adı
    Melek
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    328
    Verilen Beğeniler
    89

@-mka

evde bakım aylıgı için hanede kişi başına düşen aylık gelir 606,95 TL'yi geçerse gelir uygun çıkmaz ve aylık baglanmaz.
    hanede 3 kişisiniz. Bu durumda kiralar hariç hanede kişi başına düşen aylık gelir 1 798,94 / 3 = 599,65 TL
    e oturdugunuz ev haricinde 3 ev daha varmış. 3 evden de ayda 10 TL bile gelse zaten sınırı aşıyorsunuz kaldı ki kira geliriniz 10 tl mümkün değil çıkmaz, daha fazla çıkar.
    bu gelirle evde bakım aylıgı baglanmaz size.

@zendark

bu konuda bilgim yok. alo 170'i hafta içi iş saatlerinde arayıp bilgi iste bu konuda. SGK müdürlüklerine gidip sorabilirsin de.

Üye
    -mka Avatarı

Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Adana
    Alınan Beğeniler
    87
    Verilen Beğeniler
    54

Kalem abla
    Evde 4 kişi olursa farkeder mi ?bahsettiğim evler kirada değil gelir getirmiyor.Gelir getirmezsede mi maaş baglanmaz?
    Konu -mka tarafından değiştirilmiştir (07.10-2015 Saat 18:03 ).

Üye
    Kalem Avatarı

Gerçek Adı
    Melek
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    328
    Verilen Beğeniler
    89

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    @-mka
    ablam çok sınırdasınız. 10 tl aylık gelir tespit edildiğinde bile sınırı geçiyorsunuz. oturdugunuz evden ayrı 3 tane ev var. 3 arsa var. hade arsayı paranız yok degerlendiremiyorsunuz, geç onları. ama evler boş. kiraya vermeniz mümkün. heyet bu şekilde düşünür.
    bakım hizmetleri değerlendirme heyeti 3 boş evi es geçmez. bunlar gelir getirmeye müsait çünkü.yine de başvurun, şansınızı deneyin.
    ama uyarıyorum hanede kişi başına düşen aylık gelir 606,95 TL'yi geçtiğinde evde bakım aylıgı baglanmaz, baglanmışsa gelir artışını bildirip aylığı kestirmekle yukumlusunuz. aksi takdirde yersiz ödeme iddiasıyla ödenen aylıkları geri isterler.
    diyelim ki hade oldu ya evde bakım aylıgı baglandı. siz de sonra verdiniz bir evi kiraya ve sınırı geçtiniz. evde bakım aylıgı almaya da devam ettiniz. borç çıkartırlar size. o kadar riskli konumdasınız ki buradan bir şey demem mümkün değil.
    gidin başvurun sonucu görün. baglanırsa da uyarılarımı dikkate alın, il müdürlüğüne gelir değişikliğini (kiraya verirseniz evleri) bildirin.

Sayfa 1 / 2 12 SonSon