Sayfa 2 / 2 İlkİlk 12
Toplam 26 mesajın 16-26 arasındakiler
Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Üye
    Kalem Avatarı

Gerçek Adı
    Melek
    Son Giriş
    11.12-2017
    Saat
    00:58
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    331
    Verilen Beğeniler
    89

Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    okudum orayı ama GSS gelir testi için demiyor orada.
    Ayrıca GSS yönetmeliğine baktım ben. oyle bir şey yazmıyor. şimdi mevzuata bakıorum ben de.

Yönetmelik'teki ilgili maddeyi şurada paylaşmıştım:http://www.engelliler.biz/forum/saglik-guvencesi/110959-gss-gelir-testinde-evde-bakim-ve-2022-ayliklari-dahil-ediliyor-mu.html#post1294240

Ş
    imdi konuyu iyice araştırıyorum.

Ablacım o bahsettiğin genelge yeni yardım programları ve ölçütleri geliştirmek için yapılan bir çalışmaya yönelik. Evde bakım aylığı yardımını degerlendirmek ve yeni yardım programı ve ölçütleri geliştirmek için değerlendirme çalışması yani.
    Elde edilen sonuçların da istenen adrese gönderilmesi isteniyor. Hepsi bu. Bütün yardımlar tek çatı altında toplanacağı için onun hazırlıkları yapılıyor. Tüm yardımlar için bir ölçüt bir tek program hazırlamaya çalışıyorlar.

Üye
    vuralh Avatarı

Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Zonguldak
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Melek hanım evde bakım aylığı alanlar hem GSS ödemek zorundalar hemde 2022 den biz yararlanamıyormuyuz ?

Üye
    Kalem Avatarı

Gerçek Adı
    Melek
    Son Giriş
    11.12-2017
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    331
    Verilen Beğeniler
    89

vuralh, vakfa git ve 2022'ye başvuracağını söyle GSS'nı i,ptal etsinler. Eger 2022 aylığı almaya hak sahibiysen yani kişi başına düşen aylık gelirin (evde bakım aylığı hariç) 119,62 lira altındaysa 2022 aylığı için başvuracagını söyle. Bu durumda 2022 aylığı baglanırsa 60/1 c(3) kapsamında Genel Sağlık Sigortalısı olabileceğini soyle. Ama GSS gelir testinde evde bakım aylıgını da dahil ettikleri için prim ödemek zorunda kaldıgını, oysa 2022 aylığı için evde bakım aylığının dahil olmadıgını ısrarla soyle.
    Önce bunu deneyelim.
    Bu arada şu soruma cevap ver. Evde bakım aylığından başka geliriniz var mı? Evde kaç kişisiniz? Evde kalanlardan çalışan, emekli olan ya da hangi ad altında olursa olsun bir geliri olan var mı?

Üye
    vuralh Avatarı

Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Zonguldak
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Melek hanım.. Vakfa gittim iki ay once yeniden değerlendirme istedim.. Bakım aylığından başka bir gelirimiz yok.. bana GSS1 ödediğiniz sürece şuanki mevzuata göre 2022 alamazsınız dendi. ve Bakım aylığı aldığınız sürece mecbursunuz gss1 ödeyeceksiniz denildi.. bu durumu BİMER e yazdım. evde iki kişiyiz eşim bakım aylığı alıyor 2022 ye müracaat ettim GSS1 ödediğinzi için vakıf bu parayı alamazsınız dendi.. Gelen cevap... BİMER’ e 22.04.2013 tarihinde gelen yazılı dilekçeniz Genel Müdürlüğümüzce değerlendirilmiştir.
    Bütünleşik Sosyal Yardım Hizmetleri Bilgi Sistemi üzerinden yapılan incelemede, 2022 Sayılı Kanuna göre söz konusu talebiniz ilerde yapılacak mevzuat çalışmalarında dikkate alınacaktır. Bilgilerinize rica ederim.

Üye
    Kalem Avatarı

Gerçek Adı
    Melek
    Son Giriş
    11.12-2017
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    331
    Verilen Beğeniler
    89

Vuralh, bu sorun nasıl gözden kaçmış ya? Ama yapılan çalışmalarda bu durum düzeltilecek gibi. demin şenay'ın gösterdiği genelge yeni bir program ve ölçüt hazırlama çalışmasıydı. Yine de aramak lazım. alo 144'ü aradın mı hiç? ne dediler?
    Aile Bakanlığı da hiçbir şey yayınlamıor ki bakalım... giriorum siteisne guncel duurm var mı diye, bulamıorum. şeffaf değil bu kurum. genelgeleri bile anca vakıflara gönderiolar yayınlamıolar sitelerinde.

Zaten evde bakım aylığı da bütünleşik sosyal yardım hizmetlerine dahil olacak. bunun çalışmalarını yapıyorlar. ayrıca mevzuat da hazırlıolardır bir sürü. ama bir şey yayınladıkları yok işte. ne yapıolar fikrimiz var elbette ama doğru mu yapıolar tartışılır...

Üye
    vuralh Avatarı

Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Zonguldak
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Melek hanım 144 ü bir kaç defa aradım... Evde bakım aylığı alan 2022 alabilirmi diye sordum.. uzmanlarla görüştüm evet hem 2022 hem de evde bakım aylığı alabilirsiniz dendi.. ama 2022 için gelir tespiti ölçütlerinde gss pirimini kendisi ödeyen 2022 alamaz deniliyormuş.. 144 teki uzman bana gss pirimini iptal ettir dedi.. vakıfa gittim iptal edin dedim de Tamam iptal edelim ama bakım aylığı aldığın sürece sen bu pirimi ödemek mecburiyetindesin gss genelgeleri bu durumda olduğu müddetçe pirimi ödeyeceksin.. pirimi kendin ödediğin sürece 2022 yi alamazsın dediler... 144 ü aradım vakıf uzmanlarıyla birebir görüştürdüm.. sonuçta onlarda iki arada kaldılar durumu müsteşarlığa bildireceklerini benim gibi çok kişi olduğunu ve ara ara vakıfa gidip gelişme olup olmadığını sormamı istediler.. Yukarıda Şenay hanımın verdiği link bir anda yeni bir gelişme olduğu izlenimi verdi.. ama sizin değerlendirmenizde hazırlık çalışması diyorsunuz... Hayırlı olur inş. sonu

Üye
    Kalem Avatarı

Gerçek Adı
    Melek
    Son Giriş
    11.12-2017
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    331
    Verilen Beğeniler
    89

Fazla sürmez o çalışmalar da. Az kaldı. Lakin senin başına gelen olay ciddi. resmen rezalet bir durum Bu pirincin taşını acil temizlemek zorundalar. O yuzden ben de arayacağım gerekli yerleri.

Bence sen de herkesi rahatsız et olay çözülene kadar. Çünkü dediğin gibi başına gelen olay olabilecek en saçma şey. kendi mevzuatlarıyla çelişiolar
    Gerçi rezalet çok da Sinirimden gülüorum artık.

Üye
    vuralh Avatarı

Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Zonguldak
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Teşekkür ederim ilginiz için.. elimden geldiğince uğraşıyorum sizlerin desteğiyle sanırım daha çabuk sorun çözülür..

Yasaklı Üye
    berkemeteatasoy Avatarı

Gerçek Adı
    MURAT DOĞAN
    Son Giriş
    30.08-2017
    Saat
    21:13
    Yaşadığı Yer
    MARDİN-MİDYAT
    Alınan Beğeniler
    11
    Verilen Beğeniler
    6

2022 sayılı yasa gereği 65 yaş ve özürlü maaşı tarafınıza ödenen yersiz ödeme tutarları kurumumuzca kişi borçları hesabından takip edilmektedir.yersiz ödemenin tahsiliyle ilgili tarafınıza mal müdürlüğümüzce davet ve bilgilendirme yazısı yazdıksada duyarsız kalmış olmanız nedeniyle alacağın tahsili için dosyanız hakkında hukiki işlem başkatılmıştır...şimdi beni cezaevinemi atacaklar 2009 yılında 2500 tl idi..

2022 sayılı yasa gereği 65 yaş ve özürlü maaşı tarafınıza ödenen yersiz ödeme tutarları kurumumuzca kişi borçları hesabından takip edilmektedir.yersiz ödemenin tahsiliyle ilgili tarafınıza mal müdürlüğümüzce davet ve bilgilendirme yazısı yazdıksada duyarsız kalmış olmanız nedeniyle alacağın tahsili için dosyanız hakkında hukiki işlem başkatılmıştır...şimdi beni cezaevinemi atacaklar 2009 yılında 2500 tl idi..
    TESYEV,E YAZI YAZDIM YARDIMCI OLUN OKADAR PARA TOPLANDI..DEVLETE OLAN BORCU ÖDEYİN DEDİM AMA YAPMADILAR..TESYEV ENGELLİYE YARDIMCI OLUYORMU ACABA BİLGİSİ OLAN VARMI

Üye
    biyo Avatarı

Gerçek Adı
    Bünyamin
    Son Giriş
    29.07-2013
    Saat
    14:06
    Yaşadığı Yer
    Erzurum
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

ne yazıkki bu durumda yeni düzenleme gerekli baklemekten başka yapacak bir şey yok ayrıca bu durumu sıklıkla yetkillilere iletmek gerek

Üye
    okatur Avatarı

Gerçek Adı
    okan turan
    Son Giriş
    Dün
    Saat
    17:12
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    YAHUU BU KONU ÇOK ENGELLİNİN canını yakacak gibi, ben e devlet sayfamdan baktım 3 aylık maaşım 08.12.2017 de kesilmiş + hemen gss ye baktım onda spas bölümünde hala aktif görünüyor 2022 den aldığım maaş ama özürlü değilde 65 yaş üstü olarak görünüyor, bunlar ne yapıyorlar yahuuu, kimin nerden haberi var var her şey allak bullak oldu çoğu engellinin 3 aylığını kestiler, bunlar kendilerini ne sanıyorlar 15 milyon kişidir engelliler, her şey iki dudak bir kafa misali ne dersem o olur gibi.ç...

Sayfa 2 / 2 İlkİlk 12