Toplam 4 mesajın 1-4 arasındakiler
Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Üye
    biyo Avatarı

Gerçek Adı
    Bünyamin
    Son Giriş
    29.07-2013
    Saat
    14:06
    Yaşadığı Yer
    Erzurum
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    böbrek yetmezliğibaşlangıcı olan varmı ne gibi tecrübleriniz var yazarmısınız.

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    03:09
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    954
    Verilen Beğeniler
    1.250

Bu konuda Bünyamin'e öneride bulunabilecek kimse yok mu arkadaşlar?
    - Arkadaşlar, lütfen sorularınızı özel mesajla iletmek yerine ilgili foruma yazarak cevap arayın. Böylece hem soru-cevaplardan herkes yararlanır hem de en doğru cevaba en hızlı şekilde erişmiş olursunuz.
    - Lütfen sorunuza cevap aldıktan, bir sorununuza çözüm bulduktan sonra dönüp gitmeyin. Siz de başkalarına yararlı olmak için bilgilerinizi, tecrübelerinizi, duygularınızı paylaşabilirsiniz. Unutmayın, siz nasıl yana yakıla cevap arıyorduysanız, başkaları da içine düştüğü açmazdan çıkmak için aynı hararetle sorularına cevap arıyor...

Üye
    ahmedd29 Avatarı

Gerçek Adı
    Ahmet
    Son Giriş
    09.02-2017
    Saat
    12:07
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0

Tuzsuz yiyip,bol su içmen gerekiyor eğer diyalize girmiyorsan.Diyaliz içinde periton yapmanı öneririm.Durumun hakkında biraz daha bilgi verirsen daha iyi olur.

Üye
    gul2011 Avatarı

Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    ...
    Alınan Beğeniler
    4
    Verilen Beğeniler
    0

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    ahmedd29;

Bünyamin bey öncelikle geçmiş olsun, inşallah daha kötü olmadan atlatırsınız
    böbrek hastalıklarında yapılması gereken şey, öncelikle beslenmedeki tuz miktarını mümkün oldugunca azaltmak, hatta tamamen kesip tuzsuz bir beslenme planı uygulamaktır
    eğer doktorlar, bir kısıtlama getirmediyse, bol su içip idrarla vücudunuzdan zararlı maddelerin atılmasını sağlamaktır
    hastalığınız hakkında daha fazla bilgi vermeniz, size daha iyi yardım etmemizi sağlayacaktır
    beslenmenizdeki değişimler, bu hastalığı en hafif derecede geçirmeniz için çok önemlidir
    mesela sakatat tarzı şeyler yememelisiniz, hazır işlenerek hazırlanmış gıdaları mümkünse hiç tüketmemenizi öneririm
    salça, zeytin gibi besinlerin tuzsuz olanlarını tercih etmelisiniz ki her yerde kolaylıkla bulunabilen konserve salçaların bir çoğu tuzsuz olarak vakumlanmaktadır, bunlardan tüketmenizde bir sakınca yok, içinde ekstradan katkı içermezler çünkü...
    zeytini de marketlerde az tuzlu satılanları görmüştüm geçenlerde ama biz evde kendimiz yapmamıza rağmen ben ihtiyaten bir gece önceden suda bekletiyorum ve öyle tüketiyorum, peyniri de keza aynı şekilde
    böbrek yetmezliğinde protein kısıtlı diyet verir doktor ve/veya diyetisyenler. yani günlük almanız gereken proteinli gıdaları azaltmanız gerekir
    meyve ve sebze ağırlıklı beslenmenizi öneririm
    yogurt çok faydalı bir besin, öğünlerinizde lütfen yogurt yiyin, ben çok yemezdim ama kby iken bıkana kadar yiyordum mecburen çünkü dr vermişti
    beyaz ekmek yerine tuzsuz, tahıllı ekmekleri tercih etmenizi öneririm
    çok aşırı yağlı ve tuzlu şeyler zaten normal bir insanın bile tercih etmemesi gereken şeylerdir
    ahmed bey direkt peritona girmiş ama ben gözünüzü korkutmak istemem, çünkü yeterli bilgi vermemişsiniz
    zaten anladığım kadarıyla da diyaliz aşamasına gelinmemiş sizde
    verilen ilaçları düzenli kullanmak çok önemli, lütfen ilaçlarınızı aynı saatlerde içmeye özen gösterin ki istenilen faydayı sağlasın
    daha detaylı bilgi verdiğiniz takdirde, daha sağlıklı öneri ve yardımlarda bulunabileceğimi düşünüyorum
    geçmiş olsun, başlangıç dediğinize göre ben akut da olabilir diye düşünüyorum akut böbrek yetmezliği, inşallah öyledir ve siz bir an önce eski sağlığınıza kavuşursunuz
    iyi akşamlar diliyorum