Toplam 11 mesajın 1-11 arasındakiler
Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Üye
    Hoskal Avatarı

Son Giriş
    08.01-2016
    Saat
    17:02
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    Bir yıldır çektiğim sıkıntıların sebebi:Piriformis Sendromu.

Çift koltuk değneği kullanıyorum ve her iki bacağımda da post polio sekeli mevcut, sol bacağımda ağır sağ bacağımda hafif düzeyde. Geçen yıl Mart ayında birden sağ kalçamda uyuşma hissettim, gittikçe bacağa yayıldı. Sağ kalçamın üzerinde oturmaya devam ettikçe, bacakta üşüme, ödem ve nihayet bacakta güçsüzlüğe götüren bir süreç oldu.
    Doktorlara gittim(yaklaşık on kadar doktora); bel fıtığı dediler, tethered kord sendromu dediler ve hatta biri "engellisin ya ondan" bile dedi. Güler misin ağlar mısın! Sonunda öğrendim adını: "Priformis Sendromu".
    Genelde tek bacağını kullanan kişilerde görülüyormuş. Bel fıtığı rahatsızlığından doktora gidenlerin %5'inde rastlanıyormuş. Asıl nedeni siyatik sinirinin normalde priformis kasının altından geçerken, priformis kasının üstünden geçmesi ya da siyatik sinirinin ikiye ayrılıp bir kısmının priformis kasının altından diğer kısmının ise üstünden geçmesiymiş. Tedavisi erken tanıda fizik tedaviyle mümkün ama benim gibi 1 yıl sonra teşhis edilirse, kortizon iğnesi(içeriğini tam olarak bilememekteyim bu arada) bundan da fayda görmezse ameliyat. Ameliyatta da Priformis kasının kesilerek gevşetilmesi ya da tamamen kesilmesi durumu söz konusu.

Şimdiye kadar iki iğne yaptırdım, bir iğne hakkım kaldı. Sonrasında düzelmezse mecburi istikamet ameliyat. Bu arada hergün kas gevşetici merhem kullanıyorum sağ kalçaya.

Bu rahatsızlıktan muzdarip olan birileri varsa tecrübelerimizi paylaşalım istiyorum. Selamlar..

Üye
    dumlucanan Avatarı

Son Giriş
    08.04-2013
    Saat
    15:25
    Yaşadığı Yer
    sinop
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

merhaba,
    aynı sorun bendede var,dilerseniz şöyle yapaılım,mail adresmine tel numaranız yazın,ben sizi arayayım,konuşarak daha iyi olur diye düşünüyorum canandumlu@hotmail.com

Üye
    Solveus Avatarı

Son Giriş
    01.05-2017
    Saat
    19:45
    Yaşadığı Yer
    BURSA
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

piriformis sendromu siyatik sinirin kas içine sıkışması sonucu oluşan rahatsızlığın ismi,,,,kalça uyuşması ile başladığını okumuştum,,,hatta kendimde de şüphelendim....siyatik sinire özgü kalçadan bacağa ve ayak tabanına yayılan künt ağrı ile karakterize bu hastalık,,,çok geçmiş olsun.....

Üye
    havayasemin Avatarı

Son Giriş
    20.08-2016
    Saat
    16:04
    Yaşadığı Yer
    hatay
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Bende piriformis hastasiyim çok zor napicam bilmiyorum

Üye
    Solveus Avatarı

Son Giriş
    01.05-2017
    Saat
    Yaşadığı Yer
    BURSA
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

@havayasemin

nöropatik ağrılar için özel geliştirlmiş bazı ilaçlar var....doktorunuza danışmanızı tavsiye ederim...gebabentin gibi mesela....uygun görürse zaten reçeteler...bilginize,,,geçmiş olsun

Üye
    havayasemin Avatarı

Son Giriş
    20.08-2016
    Saat
    Yaşadığı Yer
    hatay
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Bu tur nöropatik agri için kullanmak pek dogrumu bilmiyorum Dr vermedi piriformis sendromu olan varmi ???

Bende ayni durumdayim siz naptiniz

Slm bende piriformis var 2 yol oldu siz naptiniz son durum nedir ben 2 ay önce Dr gez gez teşhis kondu

Üye
    Solveus Avatarı

Son Giriş
    01.05-2017
    Saat
    Yaşadığı Yer
    BURSA
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

piriformis kası kalçada bulunan kasılıp gevşeyebilme yetisi yüksek bir kas ve siyatik sinirini bası altında bırakması p.sendromudur diye biliyorum,,,hatalı mıyım? şayet böyleyse gebabentin gibi epileptik bir ilaç ağrıyı kesmeli,,,,tabi ne türden bir ağrı duyuyorsunuz,,bu da önemli,,,künt ve yaygın mı; delici ve sızı şeklinde ve lokalize bir ağrı mı? kalçanız uyuşuyor mu?

Üye
    havayasemin Avatarı

Son Giriş
    20.08-2016
    Saat
    Yaşadığı Yer
    hatay
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Dr bana ilaç vermedi fizyoterapist yönlendirdi 3 ay gittim botox dedi bekliyorum

Üye
    Solveus Avatarı

Son Giriş
    01.05-2017
    Saat
    Yaşadığı Yer
    BURSA
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

botoxla kasın gevşeyebilme kasılabilme yeteneğini bloke edecekler anlaşılan...

Üye
    arife38 Avatarı

Son Giriş
    12.06-2017
    Saat
    18:40
    Yaşadığı Yer
    kayseri
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Priformis sendromu hastasiyim lütfen tedavi olan varsa yazabilirmi . Bütün yollari denedim ama bisey degismedi tecrubelerinizi soylerseniz sevinirim

Üye
    Ceydaceylan Avatarı

Son Giriş
    11.12-2017
    Saat
    10:51
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    Merhaba 1 buçuk yıldır bu sıkıntıyı cekmekteyım.fizik tedavi görmeme rağmen iyileşemedim.şimdi enjeksiyon dan bahsediliyor ve ben ne yapacahımı bilemiyorum.yardımcı olabilirmisınız?