Sayfa 2 / 2 İlkİlk 12
Toplam 17 mesajın 16-17 arasındakiler
Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Üye
    MeTePe Avatarı

Gerçek Adı
    Hastalık Sormayın
    Son Giriş
    Dün
    Saat
    23:52
    Yaşadığı Yer
    Ankara
    Alınan Beğeniler
    543
    Verilen Beğeniler
    151
    Blog Mesajları
    1

Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    Size özel bir durum olabilir... onu bilemiyorum... Ama ben yüzlerce karaciğer biyopsisinde bizzat bulundum. Biyopsi bir tarafa, küçücük bir iğneyle karaciğerde safra kanallarına girip boya verme işlemi yaparsınız. Biyopsi onun yanında oyuncak araba sürmeye benzer.

CK kas yıkımında ortaya çıkan bir enzimdir. Çok fazla nedeni olabilir. Elbette kas hastalığının düşünülmesi gerekir. Kas hastalığını teyid etmenin en büyük aracı da kas biyopsisidir. Son derece kolay bir işlemdir. Ciltte küçük bir kesi yapılıp, ufak bir kas parçası alınır. Genelde lokal anestezi ile yapılır. Ancak çocuklarda rahat işlem yapabilmek için uyutma yoluna gidebilirler.

Sputnic arkadaşın söylediği gibi, EMG de çekilebilir. Bazı kas hastalıkları belli yaştan sonra ortaya çıkabilir. Şu anda fiziksel bulgu olmaması hastalık olmadığını göstermez. Ancak bazı anormal durumlarda kan değerleri yüksek çıkabilir. Bu da her zaman hastalık olduğunu göstermez.

Bu tür anormal değerlerde genellikle ilk önce başka bir laboratuardan değerin kontrol edilmesi gerekir. Nadir olsa da laboratuar hataları da görülebilir. Asemptomatik yüksek CK hastaları da vardır. Nedeni bilinmez ama değer yüksek çıkar. Altta yatan bir hastalık yoktur. Bazı durumlarda hormonal bozukluklar veya çok aşırı egzersiz de yüksek CK değerlerine yol açabilir.

Sonuç olarak, endişelenmek yerine, tüm sonuçlarla bir uzmanın görüşlerine başvurmak doğru yöntem olacaktır.

Üye
    zelihaabaydın Avatarı

Gerçek Adı
    zeliş
    Son Giriş
    Dün
    Saat
    23:30
    Yaşadığı Yer
    bursa
    Alınan Beğeniler
    15
    Verilen Beğeniler
    0

Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    metepe bende bana profesorun bana dedıgını dedım tıp fakultesı olarak daha tıtız calısıyor olabılır tabıkı sıze saygı duyarım.

Sayfa 2 / 2 İlkİlk 12