Sayfa 2 / 8 İlkİlk 123456 ... SonSon
Toplam 109 mesajın 16-30 arasındakiler
Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    masivamm
    Misafir Üye
    masivamm Avatarı

Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    DANUA: ufak bir notta benden ameliyat sırasında açılan bölümde dolan kemiğin kırılma oranı çok yüksek ilerde onuda belirtmek isterim.
    Uzatma sırasında zor bir dönem geçirsenizde işe yarıyor operasyon sakıncası da var...

Kırılmadan bahsediyorlar ben de bunu okuyunca resmen vazgeçtım bu uzatma hayalinden. Zaten normal olmayan bir uzvun kırılması çok korkunç. Daha kötü birşeyle karşılaşmaktan korkuyorum.

KADERB: bende geçirdim ilizerov ameliyatı hasta dikkatli olduktan sonra riski yok diye düşünüyorum efeksiyon riski var bu yüzden gün aşırı pansuman gerekiyor bende 4 ay kaldı ilizerov zor ve sıkıcı bir dönemdi ama şuan çok memnunum.

İyice aklım karıştı :roll:

Üye
    Sema Avatarı

Gerçek Adı
    Sema
    Son Giriş
    12.12-2017
    Saat
    17:16
    Yaşadığı Yer
    A.
    Alınan Beğeniler
    33
    Verilen Beğeniler
    17
    Blog Mesajları
    28

Kemik uzatma ameliyatı geçirmedim...
    Doktorum , bu ameliyatın hasta üzerinde -özellikle genç ve okul çağındakiler için- çok yıpratıcı olduğu düşündüğünden farklı bir tedavi uyguladı.
    İlkokul 5'e geçtiğim yaz (11 yaşında) kemik filmlerim çekildi. Sağ bacağımın uzama döneminde sol bacağımdan epeyce kısa kalacağını söylediler. Sol bacağımdaki uzama kıkırdaklarına basit bir operasyon yaparak uzamamı yavaşlattılar. 18 yaşında gittiğim kontrolde sadece 1 cm kısalıkla ilizarov tekniğinden kurtulmuş oldum . Boyum 1.70 olacakmış (ama kısa bir bacakla) Şuan 1.58 ve kısalık yok

Üye
    rapunzen Avatarı

Son Giriş
    02.12-2009
    Saat
    12:09
    Yaşadığı Yer
    ANKARA
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

ben kemik uzatma amaliyatını 1984 yılında olmuştum o zamanki teknolloji ile çok başarılı geçmişti 5 santim kısalık vardı 4.5 santim uzatıldı biraz zahmetli bir amaliyat ama mutlaka olman lazım dik bir duruş ve rahat yürümek için

Üye
    sevdenur Avatarı

Son Giriş
    23.09-2005
    Saat
    16:56
    Yaşadığı Yer
    KASTAMONU
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

merhaba guzgulu
    Beninim de 6 yaşında ve sağbacağında kısalık olan bir kızım var. Kontrolleri ve tedavisi Ankara Gazi hastahanesinde Prof.Dr.Haluk yetkin ve Prof.Dr.Sacit dumanlı yönetiminde devam etmekte. Şu ana kadar bir kemik düzeltme ve uzatma ameliyatı yapıldı. Kemik dültme operasyonu başarıyla tamamlandı. Kısalığı için tek seans yeterli gelmedi bir kaç seans daha yapılacak. Yaklaşık 6 santim kısalığı var. uzatma ameliyatlarını doktorlar problem etmiyor. 5 cm lik uzatma için fiksatör denen cihaz kullanılır. Günde 1 mm uzatılır. Yeni kemik dokusu oluşur. 5 cm lik kısalık için yaklaşık 2 ay uzatmaya devam edilir ve 8-10 ay arasında da kemik dokusunun sertleşmesi için beklenir. bunun için yalnızca 1 hafta hastanede yatılır. Taburcu olduktan sonra uzatma işlemine hasta veya yakınları evde devam eder açıkta olan çivilerin ertrafı hergün hastanın kendisi tarafından pansuman edilir. Bu tür uzatma işlemleri hastanın sosyal aktivitelerden uzak kalmasına engel değil. yürür okula gider çalışır vs. Uzatma ameliyatı olmanı tavsiye ederim. Yaş önemli. ergenlik çağına kadar bu tür ameliyatların olması tavsiye edilir. İleride habeleşmek istersen posta adresim zekeriya@gazi.edu.tr
    öğretim üyesiyim sana acil şifalar dilerim.
    Yrd.Doç.Dr.Zekeriya Yerlikaya
    Kastamonu

Alıntı Alıntı Yapılan Kişi: guzgulu
    polia sekeli-sağ bacak uzun bacak yürüme cihazı kullanıyorum 5 cm'lik kısalık var. Kemik uzatma amaliyatı olmadım riskli bir amaliyat demişlerdi. Göze alamadım. Bu konuda bilgisi olanlardan mail atmalarını rica edeceğim.

Üye
    kasaba Avatarı

Son Giriş
    18.03-2007
    Saat
    11:56
    Yaşadığı Yer
    KOCAELI
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Bu ameliyatı ben de oldum çekilen acı ve edilene faydaya bakacak olursak ben ce değmez Ben 15 yaşında oldum şu an 30 yasındayım koltuk değneksiz ve cihazsız yuruyebiliyordum. Ameliyat ve tedavi süresi 1 yıldan az sürmüyor ömrünüzden bir yılı vereceksiniz 4 - 5 santim için; Ameliyatla kemik kesiliyor ve deri gerilerek iki kemik arasında boşluk oluşturuluyor. Bu germe sırasındaki acıyı düşünün bir çıhazla bağlı kalıyorsunuz sonra alçı dönemi ve iki kemiğin arasının kaynamasını bekliyorsunuz. Zaten felçli bacakta kemik oluşumu uzun sürüyor. Bir yılın sonunda koltuk değnekleri ile gezmeye başladım bir yol sonra atabildim ne oldu yapmadan önceki halime döndüm anlayacağınız. Ameliyattan önce ayak parmaklarımı oynatabiliyordum şuan aynatamıyorum.

vaktinitiniz varsa ameliyat olun

1,5 2 yıl kaybetmetense özel ayakakbı yaptırın daha iyi bence

iki yıl okula gidemedim 18 yaşında liseye başladım düşünün sonuç ...

Üye
    muratyavuz Avatarı

Gerçek Adı
    Murat
    Son Giriş
    02.05-2014
    Saat
    10:54
    Yaşadığı Yer
    Kırıkkale
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

İlizaro derler buna ben 6 ay kullandım hiç bir zararı yok yürüyebiliyorsunuz.Sacede yatarken zorluk çıkıyor oda uyku halinde demirlerim çarşafa veya torgana takılması ğibi problemler çıkıyor tafsiye ederim kullanın.Sonuç alınıyor.Bu na ben bizzat şahit oldum gatada bir şahısta gördüm aksaklığı tamamen ğitti.

Üye
    naska Avatarı

Son Giriş
    02.11-2015
    Saat
    08:47
    Yaşadığı Yer
    Petrol Kentli..
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

arkadaşlar şimdi uzun yürüme cihazı kullanıyorum...benim ayağımda 3.5-4 cm kısalık var uzatmak istiyorum..

ama korkuyorum...acab olursam aacılara değermi...

ne dersiniz.. :wink: :wink: :wink:

Üye
    sporty Avatarı

Son Giriş
    27.12-2007
    Saat
    10:10
    Yaşadığı Yer
    istanbul
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

merhabalar arkadaşlar;
    2 yaşında çocuk felci geçirdim ve şu an sağ bacağım soldan 5,5 cm. daha kısa. ortez değnek kullanmadan ama aksayarak yürüyorum. geçen hafta izne ayrılıp, çapa tıp fakültesinde muayene oldum. bana neredeyse kesin bi dille uzatma ameliyatı olmam halinde bu sorunun ortadan kalkacağı söylendi. Fakat benim hala bazı tereddütlerim var.
    ilki aynı zamanda kalçamında çıkık olması ve bu ameliyatın başarılı olması için kalça çıkıklığımında giderilmesinin gerekmesi. bu iki operasyon ard arda acaba fazlasıyla zor olmaz mı?
    ikincisi acaba zaten normalden biraz zayıf olan (ama yürürken herhangi bir problem çıkarmayan) sağ bacağım ameliyattan sonra hesapta olmayan sorunlar çıkarabilir mi? yani estetik olarak daha düzgün yürürken sağlık açısından bi kaybım olması söz konusu mu?

sizlerden daha önce bu ameliyatı olmuş yada olanları tanıyanlarda görüş/tavsiyeleriniz bekliyorum....

Üye
    wedo Avatarı

Gerçek Adı
    WEDO
    Son Giriş
    09.06-2017
    Saat
    01:34
    Yaşadığı Yer
    İzmir
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Uzatma ameliyatını yaptıran 2 arkadaşım var bir 24 yaşında 2 yıl önce oldu çok başarılı bir oparasyon geçidi. 7 cm kısalığı vardı 5cm uzatıldı ancak onda yaşanan sorun kemiğin sert yani dış kısmındaki oluşum çok yavaş olduğu için uzun bir zaman aldı (2 Yıl) Şu anda cihazsız ve sadece tek kanadyenle yürüyebiliyor. kalan 2 santimlik kısalığıda ayakkabıya konacak tabanlıkla toölore ediyor. Bir süre sonra kanedyenide bırakacakmı.
    Diğer arkadaşında 11 cm lik kısalık vardı onunda başarılı geçti ameliyatları. onda kemikte gelişim sorunu yaşanmadı iyileşme süreci daha kısa zaman aldı.

Ancak iki arkadaşında dediği gerçekten çok acı veren bir süreç yaşanıyormuş.
    Tabii herkezin ağrı ve acı eşiği farklı bunlarıda göz önünde bulundurmanızı tavsiye ederim
    Arkadaşların ameliyatları Ege Ünv. de yapıldı.

Üye
    sporty Avatarı

Son Giriş
    27.12-2007
    Saat
    10:10
    Yaşadığı Yer
    istanbul
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

sorun aslında sadece kemik uzatma değil . ben de ayrıca kalça çıkıklığıda var kalça ile ilgili operasyon geçiren var mı daha net ifade ile kalçaya cerrahi operasyon yapılabiliyor mu

Üye
    gökcen Avatarı

Son Giriş
    03.06-2009
    Saat
    22:02
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

arkadaşlar bahsettiğini ilizarov yöntemi şuan istanbul üniversitesi ortopedi bölümünde uygulanmaktadır.benim ordaki doktorlarla görüşme fırsatım oldu.bu yöntemin uygulanmasında bireysel özellikleriniz çok önemli ve bahsedildiği gibi bir seansta 20 30 cm lik bir uzama sağlanamıyor.bir bakıma kişiye özel bi tedavi gibi.her hasta da elde edilen sonuçlar farklıymış.ilizarov yöntemi en büyük başarıyı tek extremite uygulamasında gösteriyormuş

Üye
    gulbas27 Avatarı

Son Giriş
    03.04-2016
    Saat
    01:23
    Yaşadığı Yer
    HATAY / İSKENDERUN
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

BEN POLİO SEKELİ HASTASIYDIM. 5 CM UZATTIM.BİLGİ İÇİN MSN ADRESİM ANTEP27Lİ@HOTMAİL.COM msn de bilgi veririm ayrıntılı

Üye
    pinokyo Avatarı

Son Giriş
    24.04-2009
    Saat
    19:24
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

ewet bnde yeni ameliyat oldum bnmki kolumdan bnm 2 cnmlik bi kısalığım vr doktorum biran önce büyümeden ameliyatın olması gerektiğini söledi merak etme korkulacak hiçbişi yokk

yanız notuma bişey eklemek isterim aniden kemik uzatılınca kol veya ayak neresiyse zarar verirmiş kslmek zorunda kalırmışş

Yasaklı Üye
    AlkaPon Avatarı

Son Giriş
    18.02-2012
    Saat
    21:18
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

hiçte riski yok.ben yeni oldum her iki ayagımdan gayette başarılı devam ediyor.suan 3.5 cm uzadı hedefim 15cm. Uzatıp 1.70 olmak. Ama nasip en az 9cm uzuyor.önemli olan tel dibi bakımı enfeksiyon kapmasın yeter.izmirde oldum ben ünal boz doktorum.kendisi bu konuda sihirbazdır üstüne tanımam.özel izmir hastanesinde.

Üye
    gulumse Avatarı

Son Giriş
    12.03-2010
    Saat
    11:47
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    ya ben bişey söylemek istiyorum bu ilizarof ameliyatı her yaşda olabiliniyor mu?yoksa yaş sınırımı var bilgilendirirseniz sevinirim .

Sayfa 2 / 8 İlkİlk 123456 ... SonSon