Sayfa 1 / 2 12 SonSon
Toplam 21 mesajın 1-15 arasındakiler
Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Üye
    yener_01 Avatarı

Son Giriş
    29.12-2008
    Saat
    13:05
    Yaşadığı Yer
    Adana
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0

Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    BEN ortalama altı yedi lt idrar çıkarıyorum zararı varmıdır acaba bilgisi olanlar yazın lütfen

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    15:02
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    954
    Verilen Beğeniler
    1.250

Aslında ne kadar çok su içilirse o kadar iyidir, ama 6-7 lt de çok fazla gibi geldi bana. Günde 2-3 lt. normaldir sanırım.

Yalnız mesanenin aşırı (500-600 cc'den fazla) dolmamasına ve dolu kalmamasına çok çok çok önem verin. Aşırı doluluk;
    1- Mesane yapısını bozar. Tıpkı bir lastiğin haddinden fazla gerdirilip, elastil özelliğini kaybetmesi gibi..
    2- Mesane iç basıncı artar. Bu basınç idrarın böbreklere geri dönmesine/kaçmasına yol açar. Bu da böbreklerde büyük sorunlara yol açar.

Ben günde 2-3 litre su içiyorum. Günde 5-6 defa da TAK yapıyorum; toplamda 2-3 lt. idrarlar atıyorum.
    - Arkadaşlar, lütfen sorularınızı özel mesajla iletmek yerine ilgili foruma yazarak cevap arayın. Böylece hem soru-cevaplardan herkes yararlanır hem de en doğru cevaba en hızlı şekilde erişmiş olursunuz.
    - Lütfen sorunuza cevap aldıktan, bir sorununuza çözüm bulduktan sonra dönüp gitmeyin. Siz de başkalarına yararlı olmak için bilgilerinizi, tecrübelerinizi, duygularınızı paylaşabilirsiniz. Unutmayın, siz nasıl yana yakıla cevap arıyorduysanız, başkaları da içine düştüğü açmazdan çıkmak için aynı hararetle sorularına cevap arıyor...

Üye
    Grafiker Avatarı

Gerçek Adı
    Fatih
    Son Giriş
    03.06-2010
    Saat
    01:44
    Yaşadığı Yer
    Samsun
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Buna birşeyde ben ekliyeyim..Suyu fazla içmek su zehirlenmesine yol açıyor.Günde Bülent'inde dediği gibi 2-3 lt doktorlarında önerdiği oran.

Üye
    yener_01 Avatarı

Son Giriş
    29.12-2008
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Adana
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0

sevgili oturanboga ögrenmek istedigim zararı varmı acaba çok içmenin vitamin protegin kaybına neden olurmu vitamin takviyesi gerekirmi? bir arkadaş kafamı karıştırdı zararı olur diye.

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    15:02
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    954
    Verilen Beğeniler
    1.250

Evet, Grafiker'in de dediği gibi, su zehirlenmesi olabilir. Ve evet, vitamin ve mineral kaybına yol açar ve (doktor kontrolünde) takviye gerekir.

SU ZEHİRLENMESİ
    Cerrahpaşa Tıp Fakültesi İç Hastalıkları Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Zeynep Oşar, tıpta 'su zehirlenmesi' adı verilen olayın kalp ve böbrek yetersizliğine sebep olarak ölüme yol açabileceğini belirterek şu bilgileri verdi: "Fazla su içme durumu patolojiktir. Yani hastalık olarak kabul edilir. Günde ortalama 2.5-3 litrenin üzerinde sıvı alan kişinin metabolizmasında bir bozukluk var demektir. Ya da psikiyatrik rahatsızlıklara bağlı su içme durumu olabilir. Aşırı su içmenin devamlılık arz etmesi durumunda, altında yatan sebebi aramak lazım. İdrar yoğunluğuna mutlaka bakmak gerekir. İdrar yoğunluğu normalse başka şeylere bakmak gerekir. Çünkü suyun fazlası zararlı ve öldürebiliyor. Kişinin aldığı sıvıdan 500 mililitre eksiği idrar olarak dışarı çıkartılır. Aldığınız sıvıyı vücuttan atamadığınız durumda problem başlar. Kalp ve böbrek suyu çıkartamadığında hücreler zorlanıp şişiyor... Bu da beyin ölümüne yol açıyor. İdrar çıkışını bozan hormonun eksikliğinde de bazı üzücü olaylar gerçekleşebilir. Bu durumda fazla su vücutta birikiyor ve öldürücü oluyor".

5 litre su öldürücü
    İç hastalıkları uzmanı Prof. Dr. Hüsrev Hatemi de tıpta su zehirlenmesi denilen bu vakaların zaman zaman görüldüğünü belirterek olayı şöyle anlatıyor: "Su anormal zamanda ve anormal miktarda içilmiş. Hücre içinde anormal miktar su girmiş. Bu durumda hücreler patlayacak gibi oluyor ve beyin ölümü gerçekleşiyor. Bir de kalp yetmezliği oluyor. Zaten kalp günde 5 litre kanı dolaştırıyor, bir de üstüne 5 litre su içilirse, pompalama yetersiz oluyor. Kalbin gücü buna yetmiyor ve akciğer ödemi oluşarak ölüm gerçekleşiyor".

Kaynak: Su Vakfı
    - Arkadaşlar, lütfen sorularınızı özel mesajla iletmek yerine ilgili foruma yazarak cevap arayın. Böylece hem soru-cevaplardan herkes yararlanır hem de en doğru cevaba en hızlı şekilde erişmiş olursunuz.
    - Lütfen sorunuza cevap aldıktan, bir sorununuza çözüm bulduktan sonra dönüp gitmeyin. Siz de başkalarına yararlı olmak için bilgilerinizi, tecrübelerinizi, duygularınızı paylaşabilirsiniz. Unutmayın, siz nasıl yana yakıla cevap arıyorduysanız, başkaları da içine düştüğü açmazdan çıkmak için aynı hararetle sorularına cevap arıyor...

Üye
    yener_01 Avatarı

Son Giriş
    29.12-2008
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Adana
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0

14 yıl oldu 12 yıldır böyle birşey olmadı ama iki yıldır böbrek tahlili ve filmi çektirmedim :roll:

Üye
    Gothica Avatarı

Gerçek Adı
    Saliha C.
    Son Giriş
    10.12-2017
    Saat
    15:24
    Yaşadığı Yer
    Kırgız Yurdu Ulupamir
    Alınan Beğeniler
    6
    Verilen Beğeniler
    2
    Blog Mesajları
    3

günde önerilen 2-3 litre bildiğim kadarıyla. sağlık için faydalı su tüketmek ama ben hiç su içmeyenlerdenim. 2-3 ay bir bardak bile içmediğim olur bazen :?

Üye
    yener_01 Avatarı

Son Giriş
    29.12-2008
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Adana
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0

senin de pes yani derdin ne bir bardak bile içmem gerçekmi? en azından cildin için daha canlı ve parlak olması için içmelisin senin gibi genç ve güsel bir gençe yakışıyomu aaaaaaaaaaaaaaa

Üye
    Gothica Avatarı

Gerçek Adı
    Saliha C.
    Son Giriş
    10.12-2017
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Kırgız Yurdu Ulupamir
    Alınan Beğeniler
    6
    Verilen Beğeniler
    2
    Blog Mesajları
    3

Vallahi ölüm gibi geliyo bana su içmek hiç içmiyorum. Gerçekten 2-3 ay boyunca 1 bardak bile içmediğim oluyor. Ha bu arada cildim için roaccutane kullanıyorum sorun olmuyo

Üye
    Grafiker Avatarı

Gerçek Adı
    Fatih
    Son Giriş
    03.06-2010
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Samsun
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

roaccutane suyu içememen herhangi bir rahatsızlıktan mı? yoksa, içmek istememen mi?

Üye
    saliha35 Avatarı

Son Giriş
    15.07-2008
    Saat
    21:25
    Yaşadığı Yer
    istanbul
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Evet suyun hayatımız için ne kadar önemli bir şey olduğunu bilmeyen yoktur.ama,herşey gibi suyunda kararında tükeyme gerekiyor.fazlasını zararı olabileceğini biliyorum.ben 20 senelik böbrek taşıyla uğraşan biri olarak hayatımda suyun önemini çok iyi bilenlerdenim.allah,tan içmesini çok sevdiğim ve tükettiğim için çok fazla taşın rahatsızlığını çekmiyorum.su benim için hayat demek çok seviyorum.ama arkadaşım sen bir doktora görün onun söyleyaceklerini uygularsan çok rahat edersin

Üye
    Gothica Avatarı

Gerçek Adı
    Saliha C.
    Son Giriş
    10.12-2017
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Kırgız Yurdu Ulupamir
    Alınan Beğeniler
    6
    Verilen Beğeniler
    2
    Blog Mesajları
    3

Grafiker;

sevmediğim için istemediğimden içmiyorum grafiker. aklıma da gelmez hiç 40 yıl su görmesem zaten neden bende bilmiyorum

Üye
    Grafiker Avatarı

Gerçek Adı
    Fatih
    Son Giriş
    03.06-2010
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Samsun
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Demek ki site olarak çöle düşsek tek sağ çıkacak olan sensin.
    Annemde birara buna yakıdı.Zorlaya zorlaya su kolik yaptım gerçi şuara kaytarıyo.peşindeym ama

Üye
    sgurbeytasdelen Avatarı

Gerçek Adı
    Selma Gürbey
    Son Giriş
    12.05-2016
    Saat
    10:30
    Yaşadığı Yer
    İstanbul / Şişli
    Alınan Beğeniler
    2
    Verilen Beğeniler
    0
    Blog Mesajları
    3

Olabildiğince çok su içmeye çalışıyorum, bazen hayatın yoğun temposunda ihmal ettiğim oluyor o zamanda idrar enfeksiyonları ile uğraşmak zorunda kalıyorum. Yani ne kadar çok su içersem o kadar sağlıklı oluyorum. Bu da günde 2-3 litre civarında oluyor. İş yerinde olduğum zamanlar su içme konusunda daha dikkatli olmama rağmen evde genelde bu konuda ihmalim söz konusu... Herşeyin çoğu zarar olduğu gibi mutlak hiç su içmemek gibi aşırı su içmekte zararlı. Kendimize her an bakmak zorundayız. Özellikle sonda kullanan kişiler mutlak suyu önemsemeli ve içmeli, sağlıklı yaşaması için bu bir zorunluluk.

Üye
    yener_01 Avatarı

Son Giriş
    29.12-2008
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Adana
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    dedigim gibi arkadaşlar
    12 13 yıl önce başladı bu doktor bolsu iç ne kadar dedigimde içebildigin kadar
    dedigi için mesane taşı oluşmaması için
    mesanede enfeksiyon falan yani

alışkanlık oldu bende su şişesi elimde 10 dk bir fırt çekmessem ellerimi nereye koyacagımı bilmiyorum 6 7 lt yazın kışın 4 5 ama yinede fazla tahlilleri yaptırimde durumu anlayalım
    ne gerekiyorsa yapacagız.
    artık
    geçen gün tv de görmüşsünüzdür su içme yarışmasında ölen kızı
    1 saatte ne kadar çok su içebilirsiniz yarışmasını idrar yapmakta yasakmış yani
    her halde ölür kardeşim
    ama yinede korktum ya

Sayfa 1 / 2 12 SonSon