TEKSAN İnovatif Medikal Ürünler İstanbul, Bursa ve İzmir'de
Sayfa 1 / 2 12 SonSon
Toplam 30 mesajın 1-15 arasındakiler
Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Üye
    finch Avatarı

Gerçek Adı
    Emir
    Son Giriş
    19.01-2020
    Saat
    09:55
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    3

Zaten Değerlendirdiniz! 0
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    Merhabalar,

Yaklaşık 1 yıldır TAK yapmaktayım. İlk aylar kendinden jelli 12'lik tak kullanıyordum fakat 2 ay sonra bunu yapamamaya başladım. Bu sürede canım yanmaya başladı. TAK yapmadığım zamanlarda, uyanık olduğum her an idrar yolunda ve mesanede acı hissetmeye başladım. Sulu ve 10'luk taka geçtim. TAK yapma konusunda sıkıntım kalmadı. Acıma durumu bir türlü geçmedi. İdrar yolu darlığı teşhisi koyuldu, ameliyat oldum, 10 gün sonda takılı kaldı, sadece birkaç saat acı hissetmedim. Sonda çıktıktan sonra acım devam etti. Sürekli doktor araştırıyorum ve bir sonuca varamıyorum.

Şu anda günde 5-6 kez TAK yapıyorum. Yapma esnasında sorun yaşamıyorum. Sadece uyanık olduğum her an yaşadığım acı beni bitiriyor.

TAK kullanan ve buna benzer sorun yaşayıp çözüm bulan arkadaşlar yardımcı olursa sevinirim. Ürolog önerileriniz de olabilir, her doktora gitmekten başka şansım kalmadı gibi.

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Dün
    Saat
    23:24
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    3.081
    Verilen Beğeniler
    3.650

Zaten Değerlendirdiniz! 1
    @finch

Üretrada darlık olması TAK yaparken üretranın tahriş olmasını hızlandırır. Bunun iki etkisi olur. Birincisi, tak yapma esnasında acı hissi verir. İkincisi, zorlanarak tahriş olan üretra sonrasında da ağrıya neden olur.

Önerim, TAK yaparken bolca furacin soluble dressing merhem kullanın. Bu merhem hem ağrıyı alır hem de tahrişin tedavisini sağlar. Merhemi katetere sürebileceğiniz gibi, üretra girişine bolca sürüp, Kateteri iterken içeri doğru itilmesini de sağlayabilirsiniz. Merhemli Kateter 5-10 dakika kadar içeride kalsın (ama aralıklarla Kateteri oynatın ve içerde donmadığından emin olun. Aksi halde çekerken üretrayı tahriş eder)

Üye
    finch Avatarı

Gerçek Adı
    Emir
    Son Giriş
    19.01-2020
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    3

Öneriler için teşekkürler. İlacı en son ameliyat olduğum doktora da soracağım. Sanırım TAK yaptığımda mesanem tamamen boşalmıyor. 15-20 dakika sonra yeniden yaptığımda yine idrar geliyor. TAK yaptıktan sonra biraz da olsa rahatlıyorum. Mesanem idrar dolmaya başlayınca acı giderek yükseliyor. Son ameliyatta mesanemde bir sorun olmadığı söylenmişti.

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Dün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    3.081
    Verilen Beğeniler
    3.650

@finch

Zaman kaybetmenize neden olacaksa, ilacı doktorunuza sormanıza gerek yok aslında. Oldukça rutin kullanılan bir ilaçtır.

Kateterin ucuna idrar torbası takıyor musunuz TAK esnasında? Torbaya aktığında mesane daha rahat boşalıyor.
    Ayrıca TAK esnasında kateteri ne kadar ileri itiyorsunuz? 40cm uzunluğundaki Kateteri 7-8cm kalıncaya kadar içeri itin. İdrar akışı kesilince derin bir nefes alıp idrar yapmayı deneyin. Sonra birkaç cm gerçi çekin Kateteri. Akış durunca mesanenin üstüne elinizle aşağıya doğru bi baskı uygulayın ve aynı anda karından nefes alın. Akış durunca birkaç cm daha geri çekin... Bu şekilde mesane çok daha iyi boşaltılabilir.

Üye
    finch Avatarı

Gerçek Adı
    Emir
    Son Giriş
    19.01-2020
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    3

Hayır takmıyorum. TAK yaparken bazen oturuyorum, bazen ayakta yapıyorum. Yatarak yapmayı denedim biraz zor oldu. Bunun bir önemi var mı?

Dediğiniz ölçüler kadar içeri sokuyorum. Bazen geri çektiğimde yeniden akma başlıyor. TAK yaptığımda ortalama 110 cc idrar çıkıyor. İçerde çok az kalması bile beni etkiliyor sanırım. Tieman uçlu TAK önerdiler, sizce bir faydası olur mu? Dediklerinizi de yapacağım.

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Dün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    3.081
    Verilen Beğeniler
    3.650

@finch

Mutlaka ucuna bir idrar torbası takarak deneyin. İdrar torbasını her seferinde boşaltıp içini çalkalayın. Günde bir torba ihtiyacınızı görür.

Pozisyonun elbette önemi var. Kateter içerdeyken pozisyon değiştirerek idrar akışın en iyi olduğu pozisyonu bulmanızı öneririm.

İçeri itmekte sorun olduğunda, baric bir şekilde iterken takılma, mesaneye girme sorunu ortaya çıktığında Tieman uçlu kateter önerilir. Durumunuz bunu gerektirecek düzeyde mi?
    TAK yaparken doğru pozisyonu aldığınızda kateterin geçişi de daha iyi olacaktır.

Üye
    finch Avatarı

Gerçek Adı
    Emir
    Son Giriş
    19.01-2020
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    3

Hocam bilmediğim için soracağım, yanlış anlamayın sakın. Torbasız boşalması ile torba takılıyken boşalması arasındaki fark nedir tam olarak ? Ben torbayı kateterin çıkışına takmıştım ama yatarak denediğimde idrar gelmemişti, panik yapıp bir daha denememiştim.

Tieman uçluyu jelli takı yapamadığım zamanlarda önermişlerdi. Şu anda bir faydası olmaz o zaman sanırım ? TAK ı içeri iterken takılma vs. yaşamıyorum. Sadece TAK tamamen mesaneyi boşaltmıyor bence ve mesane biraz daha dolunca beni yine kıvrandırıyor.

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Dün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    3.081
    Verilen Beğeniler
    3.650

@finch

Bir şekilde daha iyi boşaltıyor. İçerdeki hava daha iyi çekilmesine mi neden oluyor nedir, bilmiyorum Ve hiç bir şekilde panik yapmanıza gerek yok. TAK esnasında kendinize zarar verme ihtimaliniz sıfırdır. Özenli itin-çekin yeter.

Tieman uçlu kateteri ihtiyaç hasıl olmadığında kullanmaya gerek yoktur.

Üye
    finch Avatarı

Gerçek Adı
    Emir
    Son Giriş
    19.01-2020
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    3

İdrar torbalı yeniden deneyeceğim o zaman. Kendinden jelli takı yapmaya çalışırken zarar verdim muhtemelen, takı çıkardığım zaman nerdeyse 8 çizmiş bir şekilde oluyordu kateter ve epey zorlanarak itiyordum. Sulu takta bir sorun yaşamıyorum.

İnşallah krem ve torba işe yarar , bir çözüm yolu bulamıyorum ve bu acı beni çok zor durumda bırakıyor.

Teşekkürler hepsi için.: )

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Dün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    3.081
    Verilen Beğeniler
    3.650

@finch

Ne yaptınız?

Üye
    finch Avatarı

Gerçek Adı
    Emir
    Son Giriş
    19.01-2020
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    3

Bu akşam deneme fırsatım oldu (doktorlara sormadan bir ilaç deneyemiyorum), sanırım biraz fazla sürmüşüm, kendi sıvısı azalmış epey kateteri iterken epey zorlandım, yarısına geldiğinde durdu bende çıkardım. Yatmadan önce çok daha az sürüp tekrar deneyeceğim.

Teşekkürler ayrıca, durum hakkında buradan yazacağım hep.

Üye
    finch Avatarı

Gerçek Adı
    Emir
    Son Giriş
    19.01-2020
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    3

@OturanBoğa ikinci denememde de aynı sorun oldu. TAK'a merhemi sürdüğümde kendi sıvısı kayboluyor ve kateteri içeri sokamıyorum. Ben mi yanlış yapmaktayım? Neye dikkat etmeliyim?

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Dün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    3.081
    Verilen Beğeniler
    3.650

@finch

Kendinden jelli Kateter mi kullanıyorsun yoksa cathajel ile mi kayganlaştırıyorsun? Bol cathajel kullanarak kayganlaştırıp yaptığında merhem sorun olmuyor.

Üye
    finch Avatarı

Gerçek Adı
    Emir
    Son Giriş
    19.01-2020
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    3

@OturanBoğa İçinde su poşeti olan TAK kullanıyorum. Önce poşeti patlatıp 15 saniye karıştırıyorum ve ondan sonra kullanıyorum. Katetere kremi sürüp yapmayı denediğimde 3-4 cm'den sonra duruyor.

Üye
    tsrahman Avatarı

Gerçek Adı
    Tayyip Rahm Saltoğlu
    Son Giriş
    21.10-2019
    Saat
    10:33
    Yaşadığı Yer
    Trabzon
    Alınan Beğeniler
    5
    Verilen Beğeniler
    4

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    bu sorun bende de var ama benim bulduğum sebep bağırsaklarımın idrar kanallarını sıkıştırmasından dolayı oluyor. biraz masajla sağa sola hareketlerle bir kaç dakika içinde açılıyor. biraz gaz çıkartma rahatlatıp kataterin girmesini sağlıyor. ben kendimce böyle çözmeye çalışıyorum. tak girmediğinde üretranın üstünü elimle yokluyorum ve düğümlenmiş gibi geliyor elime bir sıkışıklık olduğunu fark ediyorum. idrara sıkıştığınız anda işeyememek yada takı takamamak sancısı çok can yakıcı. Allah şifa versin.

Sayfa 1 / 2 12 SonSon

Başlığın Etiketleri