Toplam 7 mesajın 1-7 arasındakiler
Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Üye
    Aslı* Avatarı

Gerçek Adı
    Aslı
    Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Antalya
    Alınan Beğeniler
    5
    Verilen Beğeniler
    0

Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    Merhaba arkadaşlar
    34 yaşındayım. Dudak-damak yarıklığına bağlı konuşma bozukluğum var. Diğer harflerle alıp veremediğim pek yok ama "s" ve "z" harflerini çıkaramıyorum. Çocukluğumda aynada alıştırma yap diye geçiştirmişlerdi. Ailem de pek üstüne düşmediği için öyle kaldı. Konuşmaktan hep nefret ettim. Okulda da sözlüye kalktığımda cevabını bildiğim sorulara "bilmiyorum" derdim. Yazılılarla geçtik işte
    Diyeceğim şu ki, konuşma terapisti benim gibi yetişkinlerde işe yarar mı? Sonuçta yapısal bir bozukluk nedeniyle çıkartamıyorum bu harfleri. İnterneti çok taradım ama hep çocukken tedavi olunması gerektiği yazıyordu. Yetişkinler için hiçbir şey dememişler. Bilginiz var mıdır?

Neden şimdi bu yaşında dert ediyorsun diyebilirsiniz. Demeyin..

Üye
    Plumeria Avatarı

Gerçek Adı
    Gül
    Son Giriş
    24.10-2017
    Saat
    15:38
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    11
    Verilen Beğeniler
    3

Merhabalar,

Geçmiş olsun.Ben daha önce yüz felci geçirdiğimde p ve ş harflerini söyleyemiyordum dudaklarım çok yamuktu sürekli masaj yaptık
    Çok şükür düzeldi çok hafif güldüğümde belli oluyor.
    Ama harfler düzeldi 6-7 ay sürmüştü.
    Damak problemleriyle ilgili bilgim yok ama konuşma bozuklukları için eğitim veren yerler var deneyebilirsiniz.

Evet niye şimdiye kadar beklediniz ki diye düşündürücü ama yaşınızda bir şey yok o yaşta hasta olsak bakmayacak mıyız kendimize söylemeyiz öyle bir şey
    İnşallah düzelir.Tekrar geçmiş olsun.

Üye
    Aslı* Avatarı

Gerçek Adı
    Aslı
    Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Antalya
    Alınan Beğeniler
    5
    Verilen Beğeniler
    0

Çok teşekkür ederim. Size de çok geçmiş olsun. Geçen sene tanıştığım biri, beni konuşma terapisti olan eşiyle tanıştırdı. Bana "yapısal bir bozukluk olduğu için ben yardım edemem" demişti. Başkaları yardımcı olabilir mi acep bilemiyorum.

Üye
    Plumeria Avatarı

Gerçek Adı
    Gül
    Son Giriş
    24.10-2017
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    11
    Verilen Beğeniler
    3

Çok teşekkürler.

Zaten sanırım o şekilde konuşma terapisti falanla değil de ameliyatla damak probleminizin düzelmesi gerekiyor sonrasında zaten konuşma düzelir inşallah. Doktor bir tedavi süreci önermedi mi ?

Dudak ve Damak Yarıkları: Türk Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Derneği

Üye
    Aslı* Avatarı

Gerçek Adı
    Aslı
    Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Antalya
    Alınan Beğeniler
    5
    Verilen Beğeniler
    0

internette bir plastik cerrahın numarasını buldum. Telefonda konuştuk. Ameliyat olduğumu söyledim. O zaman konuşma terapistine gitmeniz gerek dedi. Konuşma terapisti ile konuşmamızdan bahsettim. Şaşırdı. "Onların işi bu. hayret ettim" dedi.
    Şimdi düşünüyorum da o kişi bedava tedavi olacağımı mı zannetti acep? Çünkü tanıdığım birinin eşiydi. O kadar fakir görünüyorum demek!
    Şaka bir tarafa ne yapacağımı bilmiyorum ya. Özel hoca desteği ile ingilizce öğrenmeye başladım. Telaffuz konusunda "yapabilirsin hadi" diye gaz veriyor. Tamamen iyi niyetinden elbet. "hocam bu harfler olmuyor, zorlamayalım" diyorum Yahu ingilizce benim neyime.. Ama çok seviyorum yaa. Bu konuşma mevzusu yüzünden erteledim ingilizce işini zati

Üye
    Plumeria Avatarı

Gerçek Adı
    Gül
    Son Giriş
    24.10-2017
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    11
    Verilen Beğeniler
    3

Zaten sanırım neyi yapamıyorsak onu seviyoruz
    Farklı bir konuşma terapistine danış sürekli roman oku kendi kendini geliştirmeye çalış harflerin okunuş şekli normalde nasıl sen ne sebeple yapamıyorsun gibi incele kendini.
    Düşüncelerim malesef bu kadar (:
    Ama olmuyorsa da üzme kendini s ve z harfimiz çok da mühim değil eksik kalsınlar sen eksik olma da !

Üye
    Aslı* Avatarı

Gerçek Adı
    Aslı
    Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Antalya
    Alınan Beğeniler
    5
    Verilen Beğeniler
    0

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    Aynen öyle. Çok teşekkür ederim. Değerli vaktini ayırıp link yolladığın için de ayrıca teşekkür ederim. Bol bol pratik yapmaktan başka seçenek görünmüyor haklısın. Terapistler de farklı bir şey önermeyeceklerdir zaten.

Farklı konularda görüşmek ümidiyle.. Tekrar teşekkürler