Sayfa 1 / 8 12345 ... SonSon
Toplam 113 mesajın 1-15 arasındakiler
Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Üye
    kaderimsee çekerim.. Avatarı

Son Giriş
    Dün
    Saat
    16:24
    Yaşadığı Yer
    Ürgüp
    Alınan Beğeniler
    3
    Verilen Beğeniler
    88

Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    neden grip,nezle,vs gibi( mevsimsel) en küçük hastalıklardabile antibiyotik yazıyor dr larımız? sizce doğru bir uygulama mı, bence hayır?

siz ne düşünüyorsunuz? ayrıca şurayıda bir okuyun ltfn arkdaşlar ve antibiyotik kullanımından kaçının;Probiyotikler Nedir? | Probiyotikler
    geçmiş olsun..

Üye
    dart1970 Avatarı

Gerçek Adı
    mehmet dalgic
    Son Giriş
    15.09-2015
    Saat
    14:34
    Yaşadığı Yer
    Hatay
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

sadece antibiyotik olsa iyi, pek çok ilacı reçete ederken yönlendiriliyorlar,
    tüm doktorları zan altında bırakmak istemem ama birkaç defa rastladım (ben muayene için sıra beklerken, elinde çanta takım elbiseli ilaç mümessileri çat kapı doktorun odasına dalıyorlardı)
    işte bu konuda bir haber

zaferim Avatarı

Gerçek Adı
    zafer
    Son Giriş
    15.12-2015
    Saat
    16:13
    Yaşadığı Yer
    AntaLya
    Alınan Beğeniler
    2
    Verilen Beğeniler
    0

kaderimsee çekerim..;

Sen önce bi doktor ol 15 sene dirsek çürüt ondan sonra doktorları eleştir...

Eğitimin yok tahsilin yok vay gribe antibiyotik yazdı diye feryat et..

Ona buna çamur atmakdan vazgeçin..

Halkın gözünde Doktorları suçlayıp zan altıda bırakarak insanların Tıpa bilime inançlarını baltalamayın.

İstersen doktora gitmeyebilirsin.. Gidenleri engelleme anlıyormusun...

Üye

Son Giriş
    Dün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Ürgüp
    Alınan Beğeniler
    3
    Verilen Beğeniler
    88

ben kimseye dr a gitmeyin demedim kardeş, kimseyide engellemiyorum. bir konu açtım yorumlarınız için. tabi senin yorumun bu saygı duyarım,

Üye
    ASUMAN0 Avatarı

Son Giriş
    09.12-2017
    Saat
    22:14
    Yaşadığı Yer
    İZMİR
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0

son yıllarda maalesef başka ülkelerde dahil olmak üzere antibiyitik kullanımına karşı bi kampanya yürütülüyor.bu kampanyanın tek sebebi antibiyotik üretmenin çok pahalıya gelmesi diye düşünüyorum.ben geçen kış 2 defa grip oldum ve doktor antibiyotik yazmayınca iileşemedim.mecburen eczaneden antibiyotik satın almak zorunda kaldık.mantıklı düşünülecek olursa,bunca yıl antibiyotik kullanılmış,grip vakalarında ve sonuç başarılı olmuşta,niçin yıllar sonra antibiyotik zararlı olmuş diye sormak gerekir bence.

Üye
    leventdkm Avatarı

Gerçek Adı
    levent
    Son Giriş
    22.02-2017
    Saat
    21:00
    Yaşadığı Yer
    -ankara
    Alınan Beğeniler
    2
    Verilen Beğeniler
    0

Zaferim. Arkadas doktorlari elestirmemiski.antibiyotigin en ufak bi rahatsizlikda yazildigini soylemis vw cogu doktorda aynini soyluyor.zorda cok zorda kalmadikca icmeyin diyor.cunky direk bobrekleri curutuyor ve ilerde bobrek hastaligina yol aciyor.

Üye
    sedatgedik Avatarı

Gerçek Adı
    sedatgedik
    Son Giriş
    20.06-2017
    Saat
    00:24
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    4
    Verilen Beğeniler
    0

Kardeşlerim. Benim türkiyede başım ağrıdında hastane gittiğimde doktor bana ağrı kesici verdi. Almanyada başım ağrıyıp bırak başı karın kol bacak ağrılarıda dair doktor bana günde iki litre su iç diyor ilaç içme diyor. Söz şu...

Türk doktor: neyiniz var dedinde hasta başım ağrıyo diyor. Doktor kaç gündür böyle bir haftadır hemen yazıyor ağrı kesici yada iğne.

Alman doktor. Neyin var dedinde başım ağrıyo dedimizde doktor bugün kaç litre su içtin diye soruyor...

Dikkat ederseniz ilaç içtimizde baş ağrımız daha da artıyor uyumadan ağrı dinmiyor. Uyudumuz zaman ağrı diniyor. Tanıdığım alman doktor ilaç ağrıyı uyuşturur dindirmez. Ama su ağrıyı dindirir. İlaç içtinde ağrın geçiyorsa bilki ilaçı içerken içtiğin sudan geçiyordur. Alman doktorlar sürekli su içmeyi ön görürler...

Üye
    demirc Avatarı

Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    kayseri
    Alınan Beğeniler
    5
    Verilen Beğeniler
    0

siz neyin kafasını yaşıyorsunuz yok antibiyotik üretmek pahalıymış yok efendim cahilsin doktordan iyimi bileceksiniz galiba bu arkadaşlar hastaneyle pek fazla uğraşmamış hadi bu doktor savunucu arkadaşlara hodri meydan tebeşir tozu için yüksek ateş şikayetiyle acile gidin size herhangi bir tahlil yapılmadan direk geniş spektrumlu antibiyotiği yazarlar buda genelde sef1 olur başına gelmeyen ahkam kesmesin kaza geçirdiğim dönemlerde 2-3 haftada bir yüksek ateşten acilik olurdum ilk sefer yapılan muayene aç ağzını (bademcik kontrolü) çiğerler dinlendi sonrasında yaşanan diyaloglar
    Dr.: iğne istermisin
    ben: gerekliyse evet
    Dr. rey verdi ve bu ilaçları kulan hemşire hanımada bu kağıdı ver iğneni yapsınlar
    ben: hocam neyim varmış
    Dr.: ilaçlarını kullan geçer
    ben: hocam hangi hastalığama dayanark bana bu ilaçları verdiniz
    Dr.: 20 yılık tecrübeme dayanarak

bu arada 3 gece daha ateşlenince özele gittim ve süpriz sabit sondadan dolayı idrar yolu enfeksiyonu olmuşum ateşim bu nedenle yükseliyormuş ve daha kötüsü 20yıllık tecrübeyle yazılan antibiyotik nedeniyle idrar yolu enfeksiyonu için antibiyotik yazamadılar bu kadar kısa sürede farklı iki antibiyotik kullanmak zararlıymış

Üye
    hatti Avatarı

Son Giriş
    22.05-2015
    Saat
    10:31
    Yaşadığı Yer
    Çorum
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Antibiyotik adi üstünde mikroplara karşı kullanilan bir ilactir. Grip ya da nezle ise virüslerin sebep olduğu bir hastaliktir. Grip ilacsiz dinlenme ile 1 haftada; antiviral (Aferin ya da tylolhot) ile 3 günde geçer. Hangi mikrobun bizi hasta ettiğini anlayabilmek için çeşitli tahlillerin yapilmasi gerekir. Ornegin boğaz kültürü ya da kan tahlili. Çikan sonuçlara gore antibiyotik verilmesi gerekir. Antibiyotikler eskisi gibi çok pahali ilaçlar değil. 3- 5 TL ye alabilirsiniz. Lütfen virüs ve mikrobu birbirine karistirmayin. İkisinin ilaçları birbirinden farklı.
    Çok fazla antibiyotik kullanimi vücudumuzda bulunan mikropların buna bagisiklik kazanmasına sebep olur boyle olduğunda ise ciddi bir hastalık riskinde çok kuvvetli antibiyotikleri kullanmanizi gerektirebilir ya da daha geç iyilesmenize sebep olur.
    Antibiyotikler vücudumuzda bulunan (barsaklardaki K vitamini salgılayan) yararli mikroplarida öldürdüğünden pek sık kullanmamamız gereken ilaclardir.

Üye
    muntada al ansar Avatarı

Son Giriş
    13.10-2017
    Saat
    19:44
    Yaşadığı Yer
    trabzon
    Alınan Beğeniler
    3
    Verilen Beğeniler
    0

herkes güzel söylüyorda peki şimdi anlatacağım olay ne olacak 1:yaşım 43 bu yaşa gelene kadar her grip olduğumuzda her nezle olduğumuzda dr gittiğimizde drlar alsana 500 mgr antibiotik deyip gönderiyorlardı şimdi ben bir grip olayım antibiotiksiz asla geçmiyor ki zate çoğu antibiotiğin endikasyonlarında influanzaya endikedir yazıyor 2 peki günümüzde de bazı drlar var onlarda haklı olarak kendi tecrübelerine dayanarak şöyle söylüyorlar grip veya nezle olan insana antibiotik verilmeli ki o mikrop vüctta başka organlarda hasar meydana getirmesinler diye böyle savunan drlarımızda var

Üye
    hatti Avatarı

Son Giriş
    22.05-2015
    Saat
    10:31
    Yaşadığı Yer
    Çorum
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Anlatamadim galiba. İnfluenza gribe neden olur ve bu basit bir virüstür. Virüs antibiyotik ile iyilesmez. Senin o mikrop başka hastalıklara sebep olmasin diye antibiyotik veren doktor gidip doktor diplomasini tekrar alsin. Ama vücut halsiz düştüğü için vücudumuzda bulan mikroplar cirit atmaya başlarsa antibiyotik kullanmanız gerekebilir ama onun için de tahlil yapilip geniş spektrumlu antibiyotik verilmemesi gerekir. Antibiyotik kullanarak kendinize zarar veriyorsunuz. Daha önce de dediğim gibi vücut için gerekli olan K vitaminini sadece barsaklarinda bulunan mikroplardan alirsiniz. Yiyecek içeceklerle takviye olmaz. Yazik etmeyin kendinize.

Üye
    demirc Avatarı

Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    kayseri
    Alınan Beğeniler
    5
    Verilen Beğeniler
    0

burada kimsenin antibiyotik düşmanlığı yaptığı yok lakin antibiyotik denilen şey meyve gibi bişey değilki derdine derman olmasada zararı olmaz diyemezsiniz adam akıllı testler yapıldıktan sonra verilen nokta atışı yapan antibiyotiklere kimse karşı değil ama hastalığı neyin yaptığını bilmeden yazılan geniş sepktrumlu antibiyotikle hastayı başından salan doktora karşıyız bu iş bir evde terörist var diye tüm mahalleyi ateşe vermeye benziyor

Üye
    MeTePe Avatarı

Gerçek Adı
    Hastalık Sormayın
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    03:10
    Yaşadığı Yer
    Ankara
    Alınan Beğeniler
    539
    Verilen Beğeniler
    151
    Blog Mesajları
    1

Aslında bu oldukça önemli bir konu!

Yukarıdaki mesajlarda kısmen doğru bazı noktalar var. Bir kısmı da ne yazık ki yanlış.

1. Ülkemizde antibiyotik kullanımı gereken miktarın çok üstündedir. Neredeyse tüm avrupada tüketilenden fazlası ülkemizde tüketilmektedir.
    2. Grip, nezle, soğuk algınlığı gibi hastalıklara antibiyotiklerin zerre kadar faydası yoktur. Olduğunu söyleyen yalan söyler.

Şimdi antibiyotik hangi durumlarda kullanılır?
    1. Bir enfeksiyon halinin kesin olarak teşhis edilmesi durumunda..
    2. Önlem için koruyucu olarak..
    3. Acil durumlarda...

- Bir enfeksiyonun kesin olarak teşhisi ancak laboratuar tetkiki ile yapılabilir. Boğazınız ağrıyor diye mikrop olması gerekmez. İşin doğrusu, boğazı ağrıyanların dörtte üçü viral enfeksiyon geçirir. Antibiyotik verilmesi için mutlaka kültür yapılması ve BETA mikrobu görülmesi gerekir.
    - Önlem için antibiyotik genellikle ameliyat öncesinde verilir. Bunlar hastanın cerrahi işlem sonrası mikrop kapmaması içindir. Zaman zaman risk altındaki kişilere de verilir. Örneğin felçli bir kişi soğuk algınlığı geçirdiğinde, bu hastalık esasen viral olmasına rağmen, hastanın direnci düşüp zatürre olmasın diye verilir.
    - Acil durumları söylemeye gerek yok. Örneğin, menenjit şüphesi varsa tahlil sonuçları gelmeden antibiyotik başlanır. Sonuçları beklerseniz bu arada hasta ölür.

Şimdi özetleyecek olursak; hastaya öylece bakıp antibiyotik verilmez. Bir enfeksiyon varlığı mutlaka teşhis edilmelidir. Aksi halde verilmemelidir. Kesin teşhis konulana kadar beklenmelidir.

Peki neden gereksiz antibiyotik kullanılmamalı:
    - Bunun en önemli nedeni antibiyotiklerin pahalı olması, zor üretilmesi falan değildir. Hatta vücuda zararlı olması da değildir.
    Her antibiyotik kullanıldığında çeşitli bakteriler bu ilaca direnç geliştirir. Dolayısıyla aynı mikropla tekrar karşılaştığınızda eskisinden daha dirençli ve tedavisi zor bir hastalıkla mücadele etmeniz gerekecektir. Örneğin çok korkulan hastane enfeksiyonları böyledir. Hastaneler çokça ilaç kullanılan yerler olduğu için buradaki mikroplar akla gelebilecek her antibiyotiğe direnç geliştirirler. Öyle ki, bu nedenle hasta olan kişiyi ilaç vererek kurtarmak imkansız hale gelebilir. Yani adam basit bir apseden ölüp gider. Hiç bir antibiyotik, hatta en güçlüleri bile işe yaramaz. O yüzden böyle enfeksiyonlar olduğunda hastanelerde o bölümler karantinaya alınır, morötesi ışın ve kimyasal maddelerle iyice dezenfekte edilmeden tekrar hizmete açılmaz.

- Elbette gereksiz antibiyotik kullanımı bedene de zararlıdır. Her ilaç sonuçta bir çeşit zehirdir. Gerekmiyorsa kullanmamakta fayda var.

- Son olarak, gereksiz ilaç kullanımı hem kişinin kesesine, hem ülke ekonomisine de zararlıdır. Neredeyse 10 hastadan 8 tanesine gereksiz antibiyotik verildiğini düşünürseniz bunun ne kadar büyük bir kayıp olduğunu tahmin edebilirsiniz.

Ülkemizde gereksiz antibiyotik kullanımının suçlusu kimdir?
    1. Devlet: Sunulan sağlık hizmetleri yetersizdir. Doktorların iş yükü fazladır, tetkik imkanları yeterli değildir.
    2. Doktorlar: Eğitim kalitesi düşüktür. Kalite gözetilmeden ülkenin dörtbir yanına tıp fakültesi açılmıştır. Doktorlar kendilerini yetiştirecek imkanlardan yoksundur. Tetkikle, teşhisle, risklerle falan uğraşmak yerine reçete yazmak daha kolaydır. Ayrıca günde 30-40 hasta bakan bir doktor zaten doğru dürüst teşhis de koyamaz.
    3. Hastalardır: Herhangi bir sağlık ocağına gidip oturun. Gelenlerin % 90'ı ilaç yazdırmaya gelir. Bunların elindeki listede mutlaka bir kaç antibiyotik vardır. Israrla doktora yazdırmaya çalışırlar. Çünkü komşuya iyi gelen ilacın size de iyi geleceğini düşünürsünüz. Ayrıca, dolapta bir köşede antibiyotik olması iyidir. Dişiniz ağrıdığında bi tane atabilirsiniz. Antibiyotik yazmayan doktorlar tehdit edilir, kızılır, sevilmez, hatta şikayet edilir. Ben baş ağrısına antibiyotik içen hasta bile gördüm.

Uzun lafın kısası, ülkemizde antibiyotik kullanımı ciddi boyutta yozlaşmıştır. Hepimiz bu durumun suçlusuyuz ve çocuklarımıza en büyük kötülüğü yapıyoruz. Eğer bu ilaçlar bu hızla etkisiz hale gelmeye başlarsa, ileride çocuklar basit bir sinüzit tedavisi için bile kullanacak ilaç bulamayacaklar. Sanıldığının aksine çok fazla antibiyotik çeşidi yoktur ve yenileri de çıkmamaktadır.

Üye

Son Giriş
    Dün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Ürgüp
    Alınan Beğeniler
    3
    Verilen Beğeniler
    88

MeTePe; en çok senin yazını merak ediyordum size ve diğer arkdaşlarıma yorumlarınızdan dolayı teşekkür ederim.
    ancak bu probiyotik ve prebiyotik olayı nedir abi? bunun tahlili nasıl yapılır? barsaklarımız artık 2, bir beynimiz olarak söyleniyor sizin fikriniz nedir?

Üye
    MeTePe Avatarı

Gerçek Adı
    Hastalık Sormayın
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    03:10
    Yaşadığı Yer
    Ankara
    Alınan Beğeniler
    539
    Verilen Beğeniler
    151
    Blog Mesajları
    1

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    Probiyotik, prebiyotik kısmı son zamanlarda gerektiğinden fazla yaygarası kopartılan şeyler. İnsan bedeninde, özellikle bağırsaklarımızda bizimle birlikte yaşayan çeşitli bakteriler mevcut. Bunlara probiyotik diyoruz. Bu bakteriler "normalde" hastalık yapmaz. Tam tersine çeşitli vitaminleri, gıdaları almamıza yardımcı olurlar. Bizim parçalayamadığımız ya da sindiremediğimiz bazı molekülleri bunlar sindirilebilir hale getirir. Diğer bir fonksiyonu ise, hastalık yapan başka bakterilere karşı savunma sağlamaktır. Hani "misafir, başka misafir istemez, ev sahibi hiç birini istemez" hesabı bu bakteriler kendi yerlerine gelecek zararlı bakterilere karşı savunma oluşturur. Ayrıca vücudun çeşitli hastalıklara direnç göstermesinde bağışıklık sistemini uyarır.

Antibiyotik kullanan kişilerde bu "yararlı" diyebileceğimiz mikrocanlılar da ölür. Yani bizimle yaşayan ve aslında işe yarayan mikropları da öldürmüş oluruz. Kısa süreli antibiyotik kullanımında çok önemli değildir. Antibiyotik kesildikten kısa süre sonra bu canlılar tekrar çoğalırlar. Ancak uzun süreli antibiyotik kullanımında bunların sağladığı işlevlerden yoksun kalırız. Bu nedenle vitamin eksikliği veya başka sindirim sorunları, hatta bağışıklık sistemi sorunları ortaya çıkabilir. Prebiyotik denilen gıdalar ise bu canlıları teşvik eden gıdalardır. Onların yaşam ortamını rahatlatan ve çoğalıp beslenmelerini sağlayan ürünlerdir.

Bağırsaklarımızın "beyinle" yakından uzaktan ilgisi yok. Orada kasdedilen şey bedendeki çok karmaşık bazı hormonal mekanizmalardır. Ancak beyin dediğimiz ve kişinin bilincini oluşturan organ hiç şüphesiz boynumuzun üstünde yer alır. Davranışlarımızı etkileyen her mekanizmayı beyin olarak nitelemeye başlarsak ilk önce cinsel organları "2. beyin" diye nitelememiz gerekir. Çünkü erkek karakteri ve davranışlarını belirleyen en önemli organ testisler, kadınlar için de yumurtalıklardır. Bağırsaktaki bakterilerin bu konuda söyleyecek sözü varsa da, herhalde en az ciddiye alınacak olan şey onların fikirleridir.

Sayfa 1 / 8 12345 ... SonSon