Sayfa 3 / 8 İlkİlk 1234567 ... SonSon
Toplam 113 mesajın 31-45 arasındakiler
Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Üye
    faruk34 Avatarı

Son Giriş
    11.12-2017
    Saat
    22:08
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    21
    Verilen Beğeniler
    3

Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    Ben doktor değilim ama, kuş beslediğim için hayvan hastalıklarını yakından takip ediyorum.Antibiyotik deyince neden akla nezle- grip geliyor, burnu akanın başı ağıranın altındaki sebebi bilmek gerekir.allerji, soğuk algınlığı, grip, polen alerjisi, temizlik deterjanları , daha sayamadığım bir çok neden olabilir, bu hastalıklar bakteri tabanlıysa antibiyotik iyi gelir virus tabanlıysa bunun tek ilacı aşıdır, virus vucudun direncini düşürür yani mikroplara savunması azalır antibiyotik bu mikroplara karşı verilir.Gercekte antibiyotik virüsü yok etmez.Grip olan insana istirahat tavsiye edilir.Ha şuna kızarım doktor hastaya antibiyotik vermiş, hasta bu antibiyotik aldığı esnada kalsiyum alırsa ilacın etkisi azalır.Bazen antibiyotik alan hastalar kafasına göre multi-vitamin ilaç alır kafasına göre bunye güçlensin diye çok yanlış.
    Bir yerde antibiyotikle ilgili makale okumuştum.Adam öksürüyor diye doktora gitmiş, 1 . doktor antibiyotik vermiş, diğer doktorda başka antibiyotik, başkasıda başka antibiyotik adam 40 gun antibiyotik almış öksürügü geçmemiş , sebebi basit bir alerjiymiş.

Üye
    ASUMAN0 Avatarı

Son Giriş
    09.12-2017
    Saat
    22:14
    Yaşadığı Yer
    İZMİR
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0

doktor bey,makaleyi tabi ki okudum.makalede,basit soğuk algınlıkları ve gereksiz yere antibiyotik kullanmak sakıncalı yazıyor ama grip için sakıncalı ya da kullanılmaması gerekir diye bişey yazmıyor.siz bi daha okusanız ii olur bence.neti ve makaleyi küçümsemişsiniz ama makalede yazanlar,mantıklı düşünecek olursanız eğer,bi tıbbi makaleden alıntıdır ya da doktorlardan edinilme bi bilgidir.yoksa tıbbi dokümantasyon sekrereterinin kendi fikri diildir elbette.nete gelince,kimse netten edinilme bilgiyle doktor olamaz ama biçok faydalı ve gerçek bilgiye ulaşabir.ilaçlara gelince,orjinal ilaçlar herzaman,jenerik ilaçlardan pahalıdır.öğrenmek isteyen herhangi bi eczaneden öğrenebilir bunu kolayca.ayrıca jenerik ilaçların daha ucuz ve orijinal ilaçlardan farklı olduklarını,tv de ki bi sağlık programındada duymuştum.sadece bu makaleye dayanarak yazmadım yazdıklarımı.son olarak 15.000 doktor bile uygulasa grip tedavisi için antbiyotik uygulamak yanlıştır demişsiniz.bu da sizin fikriniz sadece,çünkü ben her grip oluşumda,antibiyotik içtim ve iileştim.sağlık bakanlığınca denetleniyor ilaçlar,bunu herkes biliyor.ben jenerik ilaçlar zararlı diye iddia etmedim zaten,iileştirmiyorlar diyor makalede,ben de inanıyorum buna,duyduklarıma,gördüklerime ve tecrübelerime dayanarak.ve de sağlık bakanlığıda,ilaçların devlete maliyetinin az olmasını önemser öncelikle diye düşünüyorum.zira ilaçlar hakkında hükümetin yeni düzenlemeside,beni destekler nitelikte.

Üye
    MeTePe Avatarı

Gerçek Adı
    Hastalık Sormayın
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    14:31
    Yaşadığı Yer
    Ankara
    Alınan Beğeniler
    540
    Verilen Beğeniler
    151
    Blog Mesajları
    1

Alıntı Alıntı Yapılan Kişi: ASUMAN0 Mesajı Gör
    ...ama grip için sakıncalı ya da kullanılmaması gerekir diye bişey yazmıyor.
    Sema hanım,

Grip için kullanılmaz yazmıyor diye grip için kullanılır sonucu çıkartamazsınız. Yoğurdun üstünde de mangalda pişirilmez yazmıyor ama şişe takıp ızgara yapmıyorsunuz.

Ben sizi ikna edemeyeceğim herhalde... Bakın:
    1. Dünya Sağlık Teşkkilatı WHO'nun sitesinde grpi başlığı (ing.): WHO | Influenza
    2. Sağlık Bak. Ank. Hastanesi Grip hastalığı sayfası: T.C. Sağlık Bakanlığı Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi - Grip
    3. Wikipedia grip hakkındaki sayfası: Grip - Vikipedi
    4. Sağlık net sitesi Grip ve tedavisi hakkındaki sayfası: http://www.sağlık.net/grip.html

Daha bunun gibi size binlerce kaynak gösterebilirim. Bakın bunların hepsinde gripde antibiyotik kullanılmaz diyor. Son verdiğim linkde aynen şöyle yazıyor:

Toplumda antibiyotik kullanımının gribi iyileştirdiği düşüncesi vardır. Bu çok yanlıştır çünkü antibiyotikler virüse etki etmezler. Ayrıca sıklıkla antibiyotik kullanmak, bakterilerin direnç kazanmasına neden olur.
    Wikipedia'da:
    Grip, virüs enfeksiyonu olduğu için tedavisi yoktur. Antibiyotikler tedaviye yaramazlar, çünkü antibiyotikler yalnızca bakterilere etki ederler. Yaklaşık bir hafta içinde hastalık kendiliğinden iyileşecektir; ancak doktora gitmek ve 3-5 gün iyice dinlenmek gereklidir. Bol sıvı tüketilmesi de salgıların rahatça dışarı atılmasını sağladığından iyileşmeyi hızlandırır.
    İsterseniz size grip hastalığı ve tedavisi hakkında bilimsel makalelerin linklerini de vereyim ama fazla teknik kaçar burada...

Siz bana tek bir tane bile gripde antibiyotik kullanılacağına dair makale gösteremezsiniz. Çünkü yok öyle bir şey.

Şimdi bazı durumlarda grip olan hastaya antibiyotik verilir. Örneğin KOAH hastası grip olursa antibiyotik verilir. Bunun nedeni gribi tedavi etmek değildir. KOAH hastaları vücut direnci düştüğünde ve üst solunum yolu hastalığına yakalandığında çok kolay zatürre olurlar. Bunu önlemek için antibiyotik verilir. Bu "koruyucu amaçlı" tedavidir. Yoksa gribe zerre kadar faydası yoktur.

Söylediğiniz makaleyi de küçümsemedim. Sadece bunun bir kaynak olmadığını belirtiyorum. Bir gazete haberi veya televizyon programı kaynak değildir. Bunlara bakarak doğru bilgiye ulaşamazsınız.

Bakın mesela şurada virüsler hakkında "doğru" bilgiler var. Çeşitli makalelerden derlenmiş: Virüs - Vikipedi

Okuyacak olursanız daha ilk paragrafında antibiyotiklerin işe yaramayacağı yazıyor. Grip hastalığı da influenza VİRÜSÜ tarafından meydana gelir.

Antibiyotikler neden virüslerde işe yaramaz: Çünkü antibiyotikler bakterilerin çekirdeklerine, bölünme aşamalarına, zarlarına vs. etki ederek bakteriyi öldürür. Virüslerde bunların hiç biri yoktur. Sadece kılıfı ve içinde DNA'sı (bazen RNA'sı) vardır. Virüsler kendi kendine üremez, bölünmez. Bu durumda antibiyotiğin zarar verebileceği bir yapısı da olmaz. Virüsler bir canlı hücresinin içinde o hücrenin kaynaklarını kullanarak çoğalır. Dolayısıyla virüslere etki eden ilacın son derece özel bir yapısı olmalı, sadece virüsü tanıyıp onu parçalayabilecek, öldürebilecek özellikleri olmalıdır.

Siz grip olduğunuzda boşuna antibiyotik içiyorsunuz. İçmeseniz de iyileşirsiniz zaten. Antiviral içmenize bile gerek yok.

Alıntı Alıntı Yapılan Kişi: faruk34 Mesajı Gör
    bu hastalıklar bakteri tabanlıysa antibiyotik iyi gelir virus tabanlıysa bunun tek ilacı aşıdır,
    Değerli arkadaşım. Bu hastalıkların bakteri tabanlısı olmaz. Ya virüsler tarafından oluşur, ya da allerjik, otoimmün vs. olur. Bakteriel üst solunum yolu hastalıkları sadece sinüzit ve tonsilitdir. Tonsilit (boğaz ağrısı) inde dörtte üçü viraldir. Örneğin hapşırık varsa buna neden olacak bir bakteri yoktur.

Virüs tabanlı hastalıkların da son 15-20 yıldır sınırlı sayıda ilacı mevcut. Bunlar içinde en bilineni Tamiflu'dur. Grip virüsüne % 95 oranında etkilidir. Bunun dışında uçuk hastalığı yapan herpes, zona, Hepatit vs. gibi çeşitli virüslere karşı kullanılan antiviral ilaçlar da mevcut. Ancak belirttiğiniz üzere virüslerde en etkin KORUNMA aşıdır. İlaç tedavisi zor ve pahalıdır.

Üye
    ASUMAN0 Avatarı

Son Giriş
    09.12-2017
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İZMİR
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0

ben zaten,antibiyotiğe karşı bi kampanya var derken,sadece türkiye yi kastetmedim.amerika dahil,bi çok ülkede uzun süredir böyle bi idddia var.türkiye de ise son yıllarda iddia edilen bişey bu.hiçbişey içmesende geçer yazmışsınız,ben bunu hiç denemedim ama grip olduğumda,antibiyotik içtiğimde,belirtiler önce geriledi,sonrada iileşme oldu.geriledi dediğim,ilacı içtiğim andan takiben,3-4 saat içinde yani.dolayısıyla bana antibiyotiksiz iileşmek mantıklı gelmiyor.gribe antibiyotik verilir diye makale göstermeme gerek yok.çünkü gözümle gördüm,bana yıllar boyu,grip için,reçeteye antibiyotik yazıldı.siz olsanız,yaşadığınıza mı yoksa makaleleremi inanırsınız.öte yandan,her yıl bi sürü bilimsel araştırma yapılıyor ve aynı konu hakkında,her yıl başka başka bilgiler ortaya atılabiliyor.bunu yapanlarda bilim adamları.bugün virüs enfeksiyonu derler grip için,antibiyotik işe yaramıyor derler,ne biliyim,belki bi kaç yıl sonra farklı bişey söylerler.ben sizin aksinize ne sizi,ne de başka arkadaşları ikna etmeye çalışmıyorum.sadece,fikrimi paylaşmak istedim.

Üye
    shukufe Avatarı

Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    ankara
    Alınan Beğeniler
    113
    Verilen Beğeniler
    168

MeTePe yani doktor beyin yazdiklarini zevkle okudum cok tesekkurler. bayasini biliyo gibi olsakta tip adaminin kalemi baska olur. bide bizim anlayacagimiz dille olunca.
    sema sen o kadar antibiyotik kullandiktan sevdikten sonra valla kemiklerin sunger gibi delik desik olmustur senin. aman dusmeye ne kalkma, kirilinca un ufak olur kemiklerin.

Üye
    demirc Avatarı

Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    kayseri
    Alınan Beğeniler
    5
    Verilen Beğeniler
    0

sema hangi antibiyotiği kullanıyorsun gerçekten merak ettim şimdiye kadar çok fazla antibiyotik tükettim ama hiçbirinin prospektüsünde endikasyonları sıralamasında grip görmedim

Üye
    ASUMAN0 Avatarı

Son Giriş
    09.12-2017
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İZMİR
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0

benim için üzülmene gerek yok shukufe arkadaşım,ben yıllardır her grip olduğumda,antibiyotik kullandım ve kemiklerimde sapasağlam şükür.demirc,ben doktor hangisini yazarsa onu kullandım ve neredeyse her seferinde değişik bi antibiyotik verdiler.isimlerini tek tek hatırlayamam doğal olarak.prospektüse gelince,kaç tane antibiyotik prospektüsü okudun ki ve ne kadar anlıyosun,prospektüste yazanlardan,bunu bi düşün istersen.prospektüslerde,grip diye yazmaz,üst solunum yolu enfeksiyonlarında endikedir diye yazar.üst solunum yolları enfeksiyonlarının arasında,soğuk algınlığı,farenjit,larenjit,nezle,grip,sinüzit ve benzeri rahatsızlıklar bulunur.örnek olarakta,augmentin i yazabilirim.yani uzun lafın kısası arkadaşım,sen beynini fazla yorma bence,anlamadığın konulara.anlıyabileceğin konulara odaklan.

http://arsiv.ntvmsnbc.com/news/128ht...mtablet583.asp

sizin için kolaylaştırmak için linkleride verdim.gerisi sizin anlayış kapasitenize kalmış.

Üye
    shukufe Avatarı

Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    ankara
    Alınan Beğeniler
    113
    Verilen Beğeniler
    168

kemiklerin saglamsa dicek yok tebiy, bizim demire nasil kafan basmiyo diyebilir,

Üye
    edr_ddm Avatarı

Gerçek Adı
    didem
    Son Giriş
    23.12-2014
    Saat
    21:53
    Yaşadığı Yer
    edirne
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

vallahi başıma gelen bir olayı anlatayım üniversite hastanesinin doktorlarını tercih ederim her zaman çünkü araştırma yapılmadan ne reçete yazılıyor ne de teşhis konuluyor ve ben yaklaşık 2 yıldır aralıklarla antibiyotik kullanıyorum ve her hafta doktora gidiyorum bu konuda benim gittiğim doktorlar gerçekten hassas bana bu kadar çok antibiyotik kullanmana bağlı ileride seni tedavi edememekten koruyoruz diye açıklama yaptı yani profesör bana bu açıklamayı yaptıysa demek ki var bir bildikleri ama mecburen kullanılıyor ve artık daha yüksek dozlara ihtiyaç olmasın diye düşük dozlu sürekli antibiyotik kullanıyorum..

Üye
    demirc Avatarı

Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    kayseri
    Alınan Beğeniler
    5
    Verilen Beğeniler
    0

haklısın sema yerden göğe kadar haklısın ilmin karşısında saygıyla eğiliyor seni bu muhteşem zekandan dolayı kutluyorum antibiyotiğe ara vermeden devam sen dünya tıbbının gururusun kim tutar seni bak şimdi canım çekti bi antibiyotik kokteyli yapıp içeyim

Üye
    ASUMAN0 Avatarı

Son Giriş
    09.12-2017
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İZMİR
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0

sevgili arkadaşlar,ben en baştada yazdım zaten.gereksiz ya da fazla antibiyotik kullanmak zararlıdır,buna katılıyorum diye yazdım ama grip,her nasılsa ve nedense antibiyotik kullanmadan geçmiyor.ben kutu kutu antibiyotik kullanıyorum diyede bişey yazmadım.her hastalanışımda,ortalama olarak,3-5 arası içsem yeterli oluyor.tabi ki değişik türlerde gripler var.bazıları daha ağır geçiyor ve uzun sürüyor ve daha fazla içtiğimde oluyor ama yazdığım gibi ortalama olarak 3-5 adet iileştiriyor.demirc sana gelince,cevap vermeye değmez ama aklınca benimle dalga geçeceğine,prospektüsleri daha dikkatli oku bundan sonra arkadaşım.benim muhteşem bi zekam yok ama senin daha okuduğun yazıyı anlayamayacak kadar muhteşem bi zekan var anlaşılan.ayrıca,sadece antibiyotiğin diil,her türlü ilacın fazla kullanımı,bünyeye zarar verir,bu bilgiyide,bütün gazetelerden ve tv lerden,herkes biliyor zaten.sürekli yayınlanıyor bu uyarılar.hepinize sağlıklı ve ilaçsız günler dilerim.

Üye
    demirc Avatarı

Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    kayseri
    Alınan Beğeniler
    5
    Verilen Beğeniler
    0

arkadaşım sen diyorsun ki süper mıknatıslarla her türlü kapak sabitlenir iyide mıknatıs sadece demiri tutar virüse antibiyotik neylesin hiç grip olduğunda antibiyotik kullanmadan tedavi olmayı denedinmi doktorlar zaten antibiyotik kullanmayın demiyor ama herşeyede antibiyotik kullanılmaz ama sende haklısın kafasına göre doktora danışmadan antibiyotik alan milletten ne beklersin ki tabi bunda tek suçlu millette diyemeyiz en az doktorlarda hastalar kadar suçludur hiç kimse doktorlar günde bilmeme kaç kişiye bakıyor masalınıda okumasın en iyi hastanede bile günde 10-15 hastaya bakan doktorlar dahi aynı bırakın adam akıllı muayeneyi hastanın şikayetlerini dahi doğru düzgün dinlemiyorlar haliyle verdikleri tedavi bir halta yaramıyor millette şifayı başka yerde arıyor ben yıllarca farklı doktorlara gittim aynı dertde farklı teşhisler konuldu kimi diyet programı verdi kimi ameliyat etti hiçbiri ağrımı dindirmedi ne acıdırki doktorlara anlattığım şikayetlerimi internete yazınca olası tek hastalığımın 12 parmak ülseri olduğu ortaya çıktı bu rahatsızlığa göre netten ilaç buldum kullandım ve iyileştim şimdi kafama göre ilaç aldığım için benmi suçluyum yoksa işini yapmayan doktormu

Üye
    kaderimsee çekerim.. Avatarı

Son Giriş
    Bugün
    Saat
    15:43
    Yaşadığı Yer
    Ürgüp
    Alınan Beğeniler
    3
    Verilen Beğeniler
    90

3 ayda 5 kutu antibiyotik kullandım hiç faydasını görmedim en sonun da ameliyatla apse boşaltıldı.tabi 3 ay da boşu boşuna ilaç kullanmış oldum tabi bu benim fikrim. dr umun vardır bir bildiği deyip içtim. eğer okuyabilseydim bu mübarek mesleği yapardım..

Üye
    shukufe Avatarı

Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    ankara
    Alınan Beğeniler
    113
    Verilen Beğeniler
    168

doktor hatasi koklear implant olup kulagimin tekini kaybettim. rahmetli babacigima mide ulseri oldugu halde doktor aspirin turevi ilaclar verdiginde kullanma baba bu ilac senin ulserine iyi gelmicek dedigim halde doktor daha iyi bilir onu dinliyim deyip kullaninca mide delinmesi oldu ondan kaybettik babacigimi.
    buna ragmen doktorlari bi antibiotik nanesi yuzunden bu kadar karalamaniza esef ediyorum. bu kadarda degil ama.
    sema antibiotik tedavisi seker yemek degilki. 3 5 tane diyosun. antibiyotikleri hergun saatinde en az bir hafta kullanirsiniz, derecesine gore devam ettirirsiniz. bak burda antibiotik cahili oldugunuz meydana cikti simcik

Üye
    ASUMAN0 Avatarı

Son Giriş
    09.12-2017
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İZMİR
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    shukufe arkadaşım,şeker dediğin hergün tüketilebilen bi besin tabi ki,doğru miktarlarda tüketilirse.ben her grip olduğumda,3-5 tane antibiyotik alıyorum yazdım.bu sayı tabi ki gribin şiddetine göre değişiyor,bu yazdığım,şeker gibi antibiyotik alıyor olduğum anlamına gelmez hiçbirzaman.lütfen mantığınızı kullanın biraz.ben her yıl grip oluyorum.yani yılda 3-5 adet miktarınca antibiyotik kullanmış oluyorum.demirc arkadaşım ve sen,yazılarımı doğru anlıyamıyosunuz maalesef.asıl sizin yazınız cahilce.antibiyotiklerin prospektüsünde,grip için kullanılabilir yazıyor.yani üst solunum yolu enfeksiyonları için kullanılır yazıyor.gripte bi üst solunum yolu enfeksiyonudur.ekledğim linkteki yazıyı okursanız göreceksiniz. ben bunca yıldır grip tedavilerim için antibiyotik kullandım ve faydasını gördüm,hiçbir zararıda olmadı bana şükür.apse veya diğer hastalıklar için yazacağım bişey yok.zira bu konularda ne bilgim ne de tecrübem var.

şunuda izah edeyim,her antibiyotiğin prospektüsünde,üst solunum yolları enfeksiyonlarında kullanılır yazmaz.çünkü,her antibiyotik,gribe ii gelmez,antibiyotiklerinde çeşitleri var.grip için yazılan antibiyotiğe örnek olarakta,augmentin isimli antibiytik var.açın prospektüsünü okuyun.dediğim şeyler yazmıyorsa,o zaman cevap yazarsınız.

Sayfa 3 / 8 İlkİlk 1234567 ... SonSon