Sayfa 1 / 2 12 SonSon
Toplam 24 mesajın 1-15 arasındakiler
Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Üye
    gulcanmanisa Avatarı

Son Giriş
    16.09-2014
    Saat
    14:46
    Yaşadığı Yer
    Manisa
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    Arkadaşlar, aranızda botoks iğne tedavisi gören var mı?
    Eğer varsa ondan sonra yan etkisini yaşayan var mı?

Üye
    Sema Avatarı

Gerçek Adı
    Sema
    Son Giriş
    12.12-2017
    Saat
    17:16
    Yaşadığı Yer
    A.
    Alınan Beğeniler
    33
    Verilen Beğeniler
    17
    Blog Mesajları
    28

Spastik çocuklara botoks tedavisi

Avcılar Vatan Hastanesi’nde spastik çocuklara daha fazla hareket kabiliyeti sağlayabilmek amacıyla botoks uygulanıyor.
    İstanbul - AA

15 Kasım— Prof. Dr. Şafak Karamehmetoğlu, botoksun mucize bir ilaç olmadığına dikkati çekerek, “Ancak iyi seçilmiş ve uygulanmış botoks, tüm rehabilitasyon programı içinde önemli bir yardımcı yöntemdir” dedi.

Avcılar Vatan Hastanesi doktorlarından Prof. Dr. Şafak Karamehmetoğlu, uygulanan fizyoterapiye rağmen kas kasılmasında (spastisite) yeterli gevşeme sağlanamayan çocuklara botoks tedavisi uyguladıklarını söyledi.

Botoks uygulamasının, çocuğun bazı fonksiyonları yerine getirmesini kolaylaştırdığını belirten Karamehmetoğlu, “Botoks uygulaması, spastik çocukların rehabilitasyonunda yardımcı bir yöntemdir. Uygulama yapıldıktan sonra da yoğun fizyoterapinin devam etmesi gerekir. Özellikle parmak uçlarında yürüyen, bacaklarını çaprazlayan ve kas kasılması nedeniyle hareket güçlüğü yaşayan, yeterli fizyoterapiye rağmen istenilen sonuca ulaşılamayan çocuklarda gereklidir” dedi.

Karamehmetoğlu, “Spastisite dediğimiz kas kasılmasını azalttığınızda günlük yaşantısında çok daha rahat hareket ediyor. İnsan gücüyle elde edemediğiniz şeyi bu ilaçla elde ediyorsunuz” diye konuştu.

NASIL UYGULANIYOR?
    Prof. Dr. Şafak Karamehmetoğlu, “Botoks” olarak bilinen Botulinum toksininin, spastik çocuklara nasıl uygulandığını şöyle anlattı:
    “Botoks, etki ettiği yerdeki sinirleri felce uğratarak o sinirlerin kontrolü altındaki kasların geçici bir süre ile uyuşmalarına neden olur. Bu da sinirle kas arasındaki bağlantının engellenmesine yol açar. Böylece, sinirden kasa kasılma emri gidemez ve kas daha az kasılarak spastisite (kaslarda aşırı gerginlik) azalır.”

Botoks uygulamasının etkisinin geçici olduğuna dikkat çeken Karamehmetoğlu, uygulamadan sonra fizyoterapi yapılmasının hem ilacın etkinliğini, hem de etki süresini uzattığını vurguladı. Spastik çocuklara yapılan botoks uygulamasının pek çok aşamasının lduğunu ifade eden Karamehmetoğlu, bu aşamaları şöyle sıraladı: “Öncelikle aileye bilgilendirme yapıyor, ilacın özelliklerini anlatıyoruz. Enjeksiyon yapılacak bölgeye bir saat öncesinden ağrı kesici bir krem sürüyoruz. Ardından kıl kadar ince olan dental iğne (diş iğnesi) ile önceden belirlenen kasa giriyoruz. Genellikle, genel anesteziye gereksinim olmuyor. Ancak, çok sayıda kasa enjeksiyon yapılacaksa, genel anestezi gerekebilir.”

ETKİSİ 3-24 AY SÜREBİLİYOR
    Botoksun etkisinin tam olarak, 7-10 gün içinde ortaya çıktığına dikkat çeken Şafak Karamehmetoğlu, uygulamanın 3 aydan önce tekrarlanmaması gerektiğini ve etkisinin 3-24 ay sürebileceğini bildirdi. Botoks’un mucize bir ilaç olmadığına dikkat çeken Karamehmetoğlu, “Spastik çocuğun bütün sorunlarının çaresi de değildir. Ancak, iyi seçilmiş ve uygulanmış botoks, tüm rehabilitasyon programı içinde önemli bir yardımcı yöntemdir” diye konuştu. Botoksu 2 ve altı yaş grubu çocuklara uygulamadıklarını dile getiren Karamehmetoğlu, ailelerin en büyük sıkıntılarından birinin de SSK’nın 8 yaşından büyük çocuklar için ödeme yapmaması olduğunu kaydetti. Bugüne dek 150 spastik çocuğa botoks tedavisi uyguladığını dile getiren Karamehmetoğlu, uygulamanın yapıldığı gün çocukta ateşlenme olabileceğini de hatırlattı.

http://www.ntvmsnbc.com/news/296180.asp?0m=N13c#BODY

Üye
    jonjon Avatarı

Gerçek Adı
    GöKHaN
    Son Giriş
    14.12-2017
    Saat
    12:49
    Yaşadığı Yer
    Ankara/ümitköy
    Alınan Beğeniler
    3
    Verilen Beğeniler
    14

arkadaşlar bende perşembe günü yaptıracağım ama yürürken dizlerimi kitleyemem dite korkuyorum bu konuyla ilgili bilgi sahibi arkadaşlardan yardım diliyorum saygılar....

Üye
    ArmanAGA Avatarı

Son Giriş
    08.02-2007
    Saat
    00:51
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

nörolojik hastalığınız varsa bir psikologla görüşmenizi tavsiye ederim...
    zira ben öyle yapacağım....

botox yaptırdıktan sonra
    dizinizi kitleyememekten korkuyorsunuz...
    bilinçaltınız bu korkunuzun gerçekleşmesini sağlayabilir...

benim kas problemlerimin nörolojik olduğu tanısına varıldığı için
    ben öncelikle düşünsel olarak korku ve tedirginliklerimden kurtulduktan sonra
    girişimde bulunmayı tercih ediyorum...

Üye
    really Avatarı

Son Giriş
    17.05-2015
    Saat
    20:01
    Yaşadığı Yer
    istanbul
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Ben de yakın bir zamanda botox iğnesiyle tanışacağım..Sevgili jonjon botox olduysan bilirsin..Botoxla kaslar belirli bir dozda felce ugratılıyor..Dizimi kitleyemem diye korkuyorum demişsin..Sanırım bu korkun yersiz..Eger botox olduysan sonuçlarını burada paylaşman,ben ve benim gibilere ışık tutacaktır..Botoxu deneyen tüm arkadaşların bu konudaki düşüncelerini bizlerle paylaşması da bu yönde çok yararlı olacaktır...Sevgiler

Üye
    BABA Avatarı

Son Giriş
    16.10-2016
    Saat
    18:03
    Yaşadığı Yer
    Karaman
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Bende sonuçlarını bekliyorum jonjon

Üye
    kuba 38 Avatarı

Son Giriş
    05.12-2010
    Saat
    21:56
    Yaşadığı Yer
    Kayseri
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

botoks iğnesi dedikleri yüzdeki kırışıklarda kullandıkları deyilmi.Yoksa benmi yanlış biliyorum.

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    17:29
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    954
    Verilen Beğeniler
    1.250

Her iki iş için de kullanılıyor
    - Arkadaşlar, lütfen sorularınızı özel mesajla iletmek yerine ilgili foruma yazarak cevap arayın. Böylece hem soru-cevaplardan herkes yararlanır hem de en doğru cevaba en hızlı şekilde erişmiş olursunuz.
    - Lütfen sorunuza cevap aldıktan, bir sorununuza çözüm bulduktan sonra dönüp gitmeyin. Siz de başkalarına yararlı olmak için bilgilerinizi, tecrübelerinizi, duygularınızı paylaşabilirsiniz. Unutmayın, siz nasıl yana yakıla cevap arıyorduysanız, başkaları da içine düştüğü açmazdan çıkmak için aynı hararetle sorularına cevap arıyor...

Üye
    jonjon Avatarı

Gerçek Adı
    GöKHaN
    Son Giriş
    14.12-2017
    Saat
    12:49
    Yaşadığı Yer
    Ankara/ümitköy
    Alınan Beğeniler
    3
    Verilen Beğeniler
    14

merhabalar ben gökhan botoksu uygulattırdım benim sol bacağımda sağ bacağıma göre daha fazla sipasti vardı ama ben iki ayağımada uygulattım sol ayağımdaki sipasti azaldı bununla beraber kaslarda güçlenme oldu eskiye göre şimdi daha iyi yanlız sağda sipasti az olduğu için için gelişen kasları etkiledi sağ biraz güçten düştü yaptıralı 3 ay oldu doktorum 3 er ay süreyle 5 sefer yapalım dedi yakın bi zamanda tekrar uygulattıracağım tabii bu sefer sadece sol bacağıma...botoksun hiç bir yan etkisini görmedim şimdiye kadar..sizlere tavsiyem sipastinin fazla olduğu kaslara uygulatmanızdır sizlere biraz yardımcı olabildiysem ne mutlu bana selamlar saygılar...

Üye
    Arzuum Avatarı

Son Giriş
    22.02-2006
    Saat
    12:57
    Yaşadığı Yer
    Antalya
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Hiç botox yaptırmadım.Botoxu bende sadece güzellik amaçlı kullanılıyor diye biliyordum.

Üye
    spastik Avatarı

Gerçek Adı
    Oğuz
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    13:04
    Yaşadığı Yer
    samsun
    Alınan Beğeniler
    107
    Verilen Beğeniler
    24

bu yöntemi uygulayan bir kaç öğrencim var birine hiçbir etkisi olmazken diğerine olan sorunlarına yeni sorunlar ekledi bunun için uygulama yapılmadan önce çok iyi tetkik edilmeli kişiler nerreye hangi bölgeye uygulanacağı çok iyi seçilmeli. bana sorarsınız bende bir spastik olarak doğal olann fizyoterapilere devam edilmesi taraftarıyım.

Üye
    serkanerol Avatarı

Gerçek Adı
    Serkan EROL
    Son Giriş
    18.08-2009
    Saat
    09:24
    Yaşadığı Yer
    Kastamonu
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Bende spastik arkadaşıma katılıyorum. Botoksun herkese ii geleceği die bir garanti yok. Çok ii tetkik gerekiyor. Ben mamara üniv. konuyla ilgili bir doktorla konuştuğumda söyledi. Fizyoterapistler zaten hiç önermiyor. Çok sonraki bir aşama die bahsedediyorlar. Her ii tedavi spor ve yüzmek.. ve besinlerine dikkat etmek.

Üye
    Baben Avatarı

Gerçek Adı
    Babür
    Son Giriş
    18.09-2010
    Saat
    12:56
    Yaşadığı Yer
    Konya
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0

9 yıl önce bacaklarımda denemişlerdi. İlkinde “bir hafta kadar yararı oldu” gibi olmuştu. Ama ikincisinde hiçbir değişiklik olmadı.. Çok büyük kas olduğu için, maksimum dozaj uygulandığı halde “bana mısın” demedi!

Bildiğim kadarıyla botox, bazı işlemlerden geçirilmiş “yılan zehiri”. Bunu söylemiyorlar. “Panik yaratmasın” diye. Zaten büyük dozaj birden bire kullanılmıyor ama eğer vücudun alerjisi varsa yan etkisi büyük oluyor. O nedenle; “çok iyi tetkik” gerekli. :!:

Üye
    Athena Avatarı

Gerçek Adı
    Gülcan Aksoy
    Son Giriş
    16.09-2017
    Saat
    21:26
    Yaşadığı Yer
    Ankara
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Bundan 5-6 yıl önce sol elime üç kez botox iğnesi yapıldı. Her bir seansın arasında en az 6 ay geçmesi gerekiyor; ama iğnenin etkisi maksimum 1 ay zaten :!: Yani bu 1 ayda o kadar çok uğraşıp, botox verilen kasın zıddı olan kası öyle bir çalıştırman lazım ki ancak öyle spastisiteyi yenebilesin. Bu da mümkün değil...

Botox sonrasında müthiş yoğun bir egzersiz programını göze alabiliyorsanız deneyin derim; çünkü iğneyi yapırmak hiç kolay değil. (Fazla ayrıntıya girip gözünüzü korkutmayayım ama epey canınız acıyor.)

Bir de ne kadar doğru bilmiyorum; ama bir fizyoterapist arkadaşım bazen aşırı tüylenme yapabileceğini söylemişti. Başka bir yan etkisini duymadım...Ama sonuçta bir zehirden söz ettiğimize göre, pek de tekin bir şey olmasa gerek :wink:

Üye
    zeynep71 Avatarı

Son Giriş
    05.12-2017
    Saat
    13:45
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    MRB ARKADAŞLAR BOTOKS TEDAVİSİ NASIL YAPILIYOR? HASTANEDE KAÇ GÜN YATILIYOR? BOTOK TEDAVİSİ HAKKINDA BİLGİSİ OLAN VARSA BİLGİ VERGİ VERMELERİNİ RİCA EDİYORUM.İYİ GÜNLER

Sayfa 1 / 2 12 SonSon