Sayfa 2 / 2 İlkİlk 12
Toplam 24 mesajın 16-24 arasındakiler
Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Üye
    KapganGökhan Avatarı

Gerçek Adı
    GÖKHAN KOYUNCU
    Son Giriş
    22.05-2017
    Saat
    11:53
    Yaşadığı Yer
    OSMANİYE
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    yanlış söyledim sesene;budenofalk 12-14 hafta dan fazla kullanılmıyor.imuran kullanılıyor eğer ilaç hastalığı etki etmez ise 100-yada 150 ye kadar çıkarabiliyoruz dozajını dedi.

Üye
    sesene Avatarı

Gerçek Adı
    Selim ERDEM
    Son Giriş
    28.11-2016
    Saat
    09:47
    Yaşadığı Yer
    Sakarya
    Alınan Beğeniler
    7
    Verilen Beğeniler
    0

Evet soylemistik. Budenofalk Steroid icerdigi icin , uzun sure kullanilamaz. Durumunuza gore 1 kac ay sonra kademeli olarak doz azaltilarak ilac kesilecek.

Üye
    nnk1981 Avatarı

Gerçek Adı
    nazmi
    Son Giriş
    Dün
    Saat
    23:53
    Yaşadığı Yer
    izmir
    Alınan Beğeniler
    5
    Verilen Beğeniler
    0

sayın sesene;

sizinla daha önce konuşmuştuk.benim de itiraz sonucu oranım yüzde 25 geldi onaylandı yani.ancak siz yukarda kilo kaybının oranda etkili olduğunu söylüyorsunuz daha önce de bashetmiştim benim kilo kaybım olmakta hatta vücut kitle indeksim çok yüksek değil.buna rağmen rapor alırken bunun dikkate alınmadığını görüyorum çünkü iki hastanede de doktorlar ne kiloma baktılar ne de beni gördüler uzaktan oran yazdılar nasıl bir yol izlemem gerekli anlamadm

Üye
    sesene Avatarı

Gerçek Adı
    Selim ERDEM
    Son Giriş
    28.11-2016
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Sakarya
    Alınan Beğeniler
    7
    Verilen Beğeniler
    0

nnk1981 ; Kilo kaybini dikkate almayan doktora Cetvele bakmasini soyleyin.

Soyle izah edelim.. Crohn hastaliginda incebagirsak tutulumunda kilo kaybi olmamasi mumkun degildir. Neden.?. İnce bagirsak vitaminlerin emiliminden sorumlu olan organ. Bagirsak hastaysa emilimi nasil gerceklestirecek.. Bu nedenle hastaligin seyrinde kilo kaybi sizi takip eden doktor tarafindan onemsenir. Hatta rutin kontrollere gittiginizde , 1 onceki seferle son kontrol arasinda kilonuzu sorarlar. Ben gunluk olarak kilomu yazar , kontrole gittigimde doktora veririm. Yani bizim hastalikda kilo cok cok onemli. Fakat .. Kalin bagirsak tutulumlu Crohn hastaliginda kilo onemsizdir.

Bakin cetvelde bu durum nasil belirtilmis:
    Tablo 3- Üst sindirim kanalı kalıcı bozukluklarının sınıflandırma kriterleri.
    Sınıf 1 Sınıf 2 Sınıf 3 Sınıf 4
    Özür Oranı % 10 Özür Oranı % 25 Özür Oranı % 50 Özür Oranı % 75
    Üst sindirim kanalına
    ait semptom ve
    bulgular veya anatomik
    kayıp ya da değişim
    Ve
    Sürekli tedavinin
    gerek olmaması
    Ve
    İstenilen düzeyde
    kiloyu sürdürebilme
    Veya
    Operasyon sonrası
    sekel olmaması.
    Üst sindirim kanalına ait
    semptom ve bulgular
    veya anatomik kayıp
    ya da değişim
    Ve
    Semptom ve işaretlerin
    kontrolünde
    uygun diyet kısıtlaması
    ve ilaç tedavisi
    gerektirmesi veya
    nütrisyonel yetmezlik
    Ve
    ideal kilonun en fazla %10
    altında olma.
    Üst sindirim kanalına
    ait semptom ve
    bulgular veya anatomik
    kayıp ya da değişim
    Ve
    Uygun diyet kısıtlaması
    ve ilaç tedavisi ile
    tamamen düzelmeyen
    semptom, işaret ve beslenme durumu
    Veya
    Üst sindirim kanalı
    rahatsızlığı nedeniyle
    ideal kilonun
    %10-20 altında olma.
    Üst sindirim kanalına
    ait semptom ve
    bulgular veya anatomik
    kayıp ya da değişim
    Ve
    Tedaviyle kontrol altına
    alınamayan semptomlar
    Veya
    Üst sindirim kanalı
    Rahatsızlığı nedeniyle
    İdeal kilonun
    >%20 altında olma.

Sinif-3 bolumune bakin.. Ideal kiloyu ozellikle belirtmisler. Izahinizda yukarda yaptik.. Cunki emilim olmadigindan nutrisyonel sorunlar yada malibsrasyon olusuyor.. Mesela ben bu nedenle Nestle Modulen IBD adli 1 mama kullaniyorum.. Normal beslenebilsem bu mamayi neden yiyeyim. Ayrica kilo sorunun varsa , bu mamayi sende kullan. Raporlu olarak bu mamayi alabiliyorsun.

Üye
    nnk1981 Avatarı

Gerçek Adı
    nazmi
    Son Giriş
    Dün
    Saat
    23:53
    Yaşadığı Yer
    izmir
    Alınan Beğeniler
    5
    Verilen Beğeniler
    0

geçen yıl aktif döenmde çok kilo kaybettim boyum 1,80 kilom şuan 60 civarında seyrediyor ama geçen yıl 50 kiloya kadar düşmüştü.ilerleyen zamanlarda tekrardan başvurmayı düşünyorum bakalm zaman neler gösterecek

Üye
    KapganGökhan Avatarı

Gerçek Adı
    GÖKHAN KOYUNCU
    Son Giriş
    22.05-2017
    Saat
    Yaşadığı Yer
    OSMANİYE
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

sesene; kardeşim devlet hastanesindeki doktorum rapor almış bayramdan sonra gelecekmiş.dediğim gibi kolonoskopide bi eksiklik olduğunu zannediyorum demiştim.özel hastanede başka bir gastroloğa gittim.tekrar kolonoskopi istedi ayrıca endoskopi ve batın tomografi yaptırıcam pazartesi günü.senin de dediğin gibi chronun belirtilerinin bir kısmı var bir kısmı yok.eksiklik var doktor çölyak olabilir dedi kan tahlilini gösterdim.negatifti.bende anlamadım.hocam chron ve çölyak ikisi bir arada olurmu diye sordum nadiren olur dedi.hayırlısı olsun.

Üye
    sesene Avatarı

Gerçek Adı
    Selim ERDEM
    Son Giriş
    28.11-2016
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Sakarya
    Alınan Beğeniler
    7
    Verilen Beğeniler
    0

Colyak ve Crohn 1 arada olabilir. Hekimin dedigi gibi nadir vakadir. Gerci Colyak da gluten intoleransi vardir basit 1 testle bu anlasilabilir. Baslangic evrelerinde Crohn teshisi guc olabiliyor. Ilerlemis vakalarda tani cok daha kolay. Sayet bulundugun yerde Universite hastanesi varsa oraya gitmeni oneririm.. Bazi testler Uni hastanesinde var. Mesela p-ANCA ve ASCA testleri. Bu testlerin onemi su : Crohn da p-ANCA pozitifligi % 90 civari. Mesela bende p-ANCA negatifdir. Yani her Crohn da p-*ANCA pozitif diyemeyiz ama prevelansi anlamlidir.

Umarim Crohn cikmaz sizde.

Üye
    KapganGökhan Avatarı

Gerçek Adı
    GÖKHAN KOYUNCU
    Son Giriş
    22.05-2017
    Saat
    Yaşadığı Yer
    OSMANİYE
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

sevgili sesene; eksiklik olduğunu zannettiğim kolonoskopi sonucunda bi sıkıntı yok daha önceki ile aynı.birde endoskopi yaptırmıştım doktor.Onikiparmak bağırsağında yaralar var dedi ama chrondan tam olarak emin olamadı.batın tomografisi bugün endoskopi ve kolonoskopi olduğu için yarına iptal edildi.yarın gidip batın tomografisinide yarın çektiricem ondan sonra yaralar için ilaç yazacak bu yaralar ne demek ayrıca gastrit yazıyodu

Üye
    KapganGökhan Avatarı

Gerçek Adı
    GÖKHAN KOYUNCU
    Son Giriş
    22.05-2017
    Saat
    Yaşadığı Yer
    OSMANİYE
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    sesene; kardeşim.rapor için hastaneye başvurdum.gastro doktoru ile konuştum bana %15 maksimum %20 verebilirim dedi ve hastalığın şuan aktif dedi.aktif den kasıt nedemek istedi.birde %20 oran veriliyor mu bu hastalıklara.

sesene kardeşim ayrıca artrit den dolayı ağrılarım arttı ve dizimdeki şişliklerden dolayı gastroenteroloji servisinde 4 gün yattım iğne tedavisi ile başlicaktı benim doktorum fakat servisdeki doktor PREDNOL tablet 48 mg ile başaldım 14 gün kullandım 32 mg ye düştüm.imuranda kullanıyorum prednol ile.benim doktorum neden %25 vermiyor sonuçta bu hastalık geçmicek.poliklinikleri dolaşıyorum beyin cerrahiden %6 altım fıtıkdan dolayı.ameliyat riskli olduğu için.psikolog oran veriyormu.

Sayfa 2 / 2 İlkİlk 12