Sayfa 14 / 23 İlkİlk ... 4101112131415161718 ... SonSon
Toplam 332 mesajın 196-210 arasındakiler
Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Üye
    Sibel972 Avatarı

Gerçek Adı
    sibel
    Son Giriş
    04.11-2016
    Saat
    14:13
    Yaşadığı Yer
    istanbul
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    lazuli ben zaten onlara hakimim.benim bilmek istediğim yürümeye yararı varmı veilerle meyi durduruyomu

Üye
    delfin Avatarı

Son Giriş
    01.03-2009
    Saat
    19:47
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Bildiğim kadarıyla, Spinocerebellar ataxia olarak adlandırılan ataksi türü. Aslında genel olarak bakacak olursak her iki hastalıkta genetik bozukluklara bağlı olarak sinir hücrelerinin işlevlerini yitirmeleri sonucu ortaya çıkan ve zamanla ilerleyen hastalıklar. Aralarındaki tek fark farklı genlerde ortaya çıkan genetik bozuklukların hastalığa neden olmasıdır. Sonuçta genetik olarak bakıldığında farklı olan ancak sonuçları hemen hemen aynı olan hastalıklar bunlar. Zaten Spinocerebellar ataxia'nın da birçok farklı türü vardır. Tam olarak hatırlamıyorum ama sanırım 15-20 değişik türü mevcut ve bunların hepsi de farklı genlerde meydana gelen mutasyonlar sonucu ortaya çıkıyor.

Bence; güvenilir bir ilaç çıkana kadar, vücudumuzda biriken ve sinirlerimizin ölümüne neden olan demirlerden uzak durmanın tek çaresi demirlerin fazla bulunduğu yiyeceklerden uzak durmaktır. Örneğin: ıspanak, maydanoz, lahana... gibi. Tamamen kesmek değil ama azaltmak uygun olabilir :wink:

Üye
    murattolga Avatarı

Gerçek Adı
    murat
    Son Giriş
    12.08-2017
    Saat
    20:17
    Yaşadığı Yer
    mersin
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

mrb delfin hiçmi gazete okumuyorsun senelerce bizi kandırmışlar.ıspanakta demir yok.ama neyde çok var dersen marul.maruldan uzak dur.ama yemeden olmuyor bu.vucut kendi üretiyor.GAAdizilimi arttıkça fa artıyor.GAAmiktarını azaltacak birşey lazım.inşallah bulunur.normal GAA16-27 tane.ben ve kardeşimde ise 1000 adet.bu oran azaldımı iş bitmiştir.fa nın köküne kibrit suyunu dökeriz.herkese sabır.

Üye
    mugoaytu Avatarı

Son Giriş
    08.12-2017
    Saat
    22:35
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

ne yiyelim,ne yemeyelim madde made hangi sebzelerde demir çok yazarsanız çok faydalı olur.
    ayrıca mutol ıspanakta,demir olmadığını bende senden öğrendim,hiçmi yok hakkatten...birde demir oranı normale dönerse,hastalığın ilerlemesimi durur yoksa ilerlemiş hastalarda iyilşme olurmu?yani kaybettiğimiz yetilerimizi geri kazanabilirmiyiz?...

Üye
    Baben Avatarı

Gerçek Adı
    Babür
    Son Giriş
    18.09-2010
    Saat
    12:56
    Yaşadığı Yer
    Konya
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0

Google'a "ıspanak +demir" yazdım. Şöyle bir makale buldum:
    Ispanak-Demir Hatası

Yüzyıllardır bilinen bir gerçek hata olabilir mi?

Kuşaktan kuşağa ıspanak, vücudumuzun besin ihtiyacını giderecek en önemli sebze olarak bilinmiştir. 1929 yılında bir çizgi film yapımcısı olan Elzie Segar, ıspanak yiyerek güçlenen "Temel Reis" karakterini yarattığında, akıllarımızdan hala çıkmayan demir kaynağı ıspanağın yerini hiçbirşeyin tutmayacağı inancına daha da fazla sarılmamıza neden olmuştur. Biz ıspanağın bol miktarda demir içerdiğini ve bu yüzden kan yapıcı bir madde olduğunu öğrendik. Tadını sevmedik ama bol bol yedik, vücudumuz daha dirençli daha sağlıklı olsun diye.Tadı hoş olmayan besinlerin her zaman insanların sağlığını olumlu yönde etkileyecek olduğu gibi bir önyargıya sahip olduğumuz da bilinen gerçekler arasındadır.

Bu efsane; Federal Almanya'da yapılan tıbbi bir kongrede Freiburg Üniversitesi'nden Prof. G. W. Lohr tarafından öne sürülen gerçekle son bulmuştur. Lohr, ıspanağın bol miktarda demir içermesinin, 1870 yılında yapılan bir basım hatasından olduğunu ileri sürmüştür. Basım hatasının yapıldığı kitaba göre verilen bir tabelada, ıspanağın demir miktarında yanlışlıkla bir virgül hatası yapılmış ve böylece demir içeriği on kat büyük gösterilmiştir. Yıllarca bu hata farkına varılmadan bütün ders kitaplarına, besin kitaplarına ve diğer kaynaklara geçmiş; yapılan baskı hatası besin değerlerini gösteren eski tabelaların yeniden esaslıca gözden geçirilmesiyle ortaya çıkmıştır.

Prof. Lohr, bu iddiasının ardından yine şaşırtıcı bir görüşünü öne sürerek, hayal kırıklığımızın üstüne bir yenisini eklemiştir. Onun araştırmalarına göre ıspanağın içinde bulunan demir, vücut tarafından hiç de kolay bir şekilde sindirilebilecek cinsten değildir. Annelere uyarı olarak ıspanak yerine etsuyu vermelerini salık veren Prof. Lohr, bilim dünyasındaki bu buluşuyla tarihe geçmiştir.

İnsan vücudu, önemli bir rolü olmasına rağmen 3-5 gr. demir içermektedir. Bunun en önemli payı ise kırmızı kan hücreleri hemoglobininde bulunmaktadır. Kırmızı kan hücreleri oksijeni, doğrudan doğruya kanın demir içeriğine bağlıdır.

Sonuç olarak, yıllar önce yapılan hatanın bedelini çocuklarımız ödememeli. Sevilmeyen bir yiyeceğin yenmesi, mutsuzluk vermektedir. Çocuklarımızı hem sağlıklı, hem de lezzetli yiyeceklerle beslemeye dikkat edelim.

Kaynakça:
    Bilim ve Teknik Dergisi, Sayı 141, Ağustos, 1979 (Science Digest'ten Alınmıştır

Kaynak
    Bir de şu likte şöyle bir liste var: http://www.bilgiportal.com/v1/idx/53...ale/Demir.html
    demirqb4 - Friedreich Ataksisi (FA) ile ilgili ilaçlar..?

Diğer soruları daha net olarak bilen arkadaşlar cevaplarsa ben de sevinirim.

Üye
    Baben Avatarı

Gerçek Adı
    Babür
    Son Giriş
    18.09-2010
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Konya
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0

Sevgili Oğuz,

Ben sadece net ortamındaki bilgileri aktardım. İnanıp inanmamak sana kalmış. Üstelik orada "ıspanak yemeyin" falan da demiyor. Sadece "bir basım hatasından kaynaklanan ıspanağın içerisindeki demir oranının yanlışlığından" bahsediyor. Yani "insanları yanlış yönlendiren" biz değil baskı hatasıymış.

Ispanak yiyebilirsin yani.. Ben de severim aslında. :P Olsa da yesem.. :P :lol: Ama düşünüldüğü gibi tedavi edici bir etkisi yokmuş!

Üye
    Baben Avatarı

Gerçek Adı
    Babür
    Son Giriş
    18.09-2010
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Konya
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0

:?: :?: Nereden çıkardın demirin fazla olduğunu? :shock:

Öyle bir şey denmiyor ki hiç bir yerde.. "Ispanakta demir az" deniyor sadece.. Yani "çok" diye ıspanağa bağımlı kalırsan yeterince demir alamazsın..

Üye
    lazuli61 Avatarı

Gerçek Adı
    selçuk
    Son Giriş
    14.02-2014
    Saat
    18:56
    Yaşadığı Yer
    -
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

hastalgimizda demir fazlaligi var ama beyincikte mitokondrilerde
    yedin ispanigin demiri etki olmaz bence

sibel deferiprone hakkinda deneyden sonra konusuruz

kizlarin eksik demir kaninda olabilir ama fa mitokondride alakasi yok bence
    kaninda demir az ise bunun sucu anemi olabilir
    ve...
    turkiye turuna cikiyorum
    uzun zaman sonra gorusuruz

Üye
    Sibel972 Avatarı

Gerçek Adı
    sibel
    Son Giriş
    04.11-2016
    Saat
    14:13
    Yaşadığı Yer
    istanbul
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

kulannalımmı kullanmayalım mı çünkü b endede anemi oluyo dr demir hapı veriyı ona bana zararlı almam mı diycez

Üye
    lazuli61 Avatarı

Gerçek Adı
    selçuk
    Son Giriş
    14.02-2014
    Saat
    Yaşadığı Yer
    -
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

anemi var ise demir almam bence cok iyi gelir
    yani sorun demirde degil zaten
    frataxin eksigi yani var ama cok az
    korkun var is demir ile birlikte anti oxidan al
    dermirsiz yasanmaz gucun kalmaz baska kotulesmeye yol acabilir
    yine doktorun ile gorus norolog

Üye
    Baben Avatarı

Gerçek Adı
    Babür
    Son Giriş
    18.09-2010
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Konya
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0

ops: ops: Bazı şeyler fena karışmış.. Sağolsun lazuli düzeltmiş..
    Alıntı Alıntı Yapılan Kişi: lazuli61
    hastalgimizda demir fazlaligi var ama beyincikte mitokondrilerde
    yedin ispanigin demiri etki olmaz bence
    Yani ıspanak bizim için zararlı değil! Ispanak aklandı! :P :lol:

Ama o yukardaki listenin sonlarında yer alan "dana eti, balık vb." bizim için zararlı! En baştaki "pirinç, ıspanak vb." de zararlı dağil!!

Bayanlardaki demir azlığı da bambaşka bir konu. Sibel, doktora durumu anlatman gerek.. Sadece kandaki demire etki edecek bir ilaçsa kullanabilirsin sanırım..

Üye
    lazuli61 Avatarı

Gerçek Adı
    selçuk
    Son Giriş
    14.02-2014
    Saat
    Yaşadığı Yer
    -
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

vallat yandin her gun dana balik et turu yiyom

kizlarin kaninda demir eksiklikligi olabiliyo neden erkekde pek yok
    cunku biz ay basi olmuyoz af edersiniz
    bbence ilgisi var

Üye
    delfin Avatarı

Son Giriş
    01.03-2009
    Saat
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

gazetede her yazılana inanmayın ıspanakta demir var. fakat bu oran, ıspanak metal bıçakla doğrandığında ve fazla piştiğinde azalıyor. maydonozdaki demir oranı daha yüksek. ve çiğ yenildiği için maydonozdan daha çok uzak kalmamız gerek.
    abim biyolog olduğu için bana şu yiyeceklerden uzak kalmamı tembihlemişti. :wink:
    ıspanak
    madonoz
    kırmızı et
    marul
    lahana
    dalak
    karaca ciğer

Üye
    murattolga Avatarı

Gerçek Adı
    murat
    Son Giriş
    12.08-2017
    Saat
    20:17
    Yaşadığı Yer
    mersin
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

değerli arkadaşlar ve özellikle delfin bende abin gibi biyologum.ve bizim rahatsızlık çoğu makalelerde demir birikiminden kaynaklandığı yazmıyor. bizim rahatsızlık GAA sayısından ve dolaysıyla frataxin proteinin anormalliğinden kaynaklanıyor.normal bir bireyde GAA sayısı 16-27 bizlerde ise 1000 e üzeri. bu sayının normale çekilmesi durumunda fa durmayacak.kaybolacak.yani en kısa sürede normal birer birey haline geleceğiz.bir açıklamada Bir porsiyon ıspanak, günlük demir ihtiyacımızın onda birini karşılıyor. bilginize arz olunur.

Üye
    delfin Avatarı

Son Giriş
    01.03-2009
    Saat
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    tabii ki FA demir birikiminden kaynaklanmıyor. ama vücudumuzda biriken demir-3ler sinirlerimizi öldürüyor diye biliyorum.ben sadece bir önceki sayfada sözü edilen, güvenilir olmayan bir ilacı alıp kullanmaktansa en azından güvenilir bir ilaç çıkana kadar demir oranı fazla olan yiyeceklerden uzak kalmamız daha mantıklı olur diye bildiklerimi sizlerle paylaştım.

Sayfa 14 / 23 İlkİlk ... 4101112131415161718 ... SonSon

LinkBacks (?)

1. 10.02-2011, 16:15