Sayfa 3 / 4 İlkİlk 1234 SonSon
Toplam 57 mesajın 31-45 arasındakiler
Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Üye
    Baben Avatarı

Gerçek Adı
    Babür
    Son Giriş
    18.09-2010
    Saat
    12:56
    Yaşadığı Yer
    Konya
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0

Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    Alıntı Alıntı Yapılan Kişi: lazuli61 Mesajı Gör
    yalnizca belki birisi turcemi duzeltse iyi olur
    Onu da ben üstleneyim o zaman..

Sen benim mail adresime gönder: babur.akdag@superonline.com

Üye
    lazuli61 Avatarı

Gerçek Adı
    selçuk
    Son Giriş
    14.02-2014
    Saat
    18:56
    Yaşadığı Yer
    -
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

siteme yukledim
    anasayfa tamam heralde
    ana sayfa

Üye
    CISEM_0606 Avatarı

Son Giriş
    24.01-2009
    Saat
    03:43
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

alemsınız ne ıyı anlasıyonuz sız kıslandım hahaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa

Üye
    selçuk Avatarı

Son Giriş
    06.05-2010
    Saat
    15:26
    Yaşadığı Yer
    izmir
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

StemCells, Inc. HuCNS-SC nin, bir sinir deformasyon hastalığında testşerin başlatılması için FDA dan onay aldı.

01 Ocak 2009 Perşembe

StemCells, Inc. (NASDAQ:STEM) şirketlerine tescilli HuCNS-SC ürün adayının PMD(Pelizaeus-Merzbacher Disease(genellikle küçük çocukları etkileyen ölümcül bir beyin sorunu)) tedavi testlerinin başlatılmasının FDA tarafından onaylandığını bugün duyurdu. Bu faz 1 testleri hazırda bir tedavisi bulunmayan PMD nin tedavisinde, HuCNS-SC nın öncü etkinliğini ve güvenilirliğini denemek için tasarlanmıştır.
    Bu onay şirketin HuCNS-SC testleri için FDA dan aldığı ikinci onaydır. İlk deney faz 1 aşamasında Ocak 2009 da bitecek olan NCL (neuronal ceroid lipofuscinose, Batten disease) tedavisine yöneliktir.
    PMD hastaları ölümle sonuçlanan nörolojik düzensizliklere neden olan beyinde sinir fiberlerinde yetersiz myelination e neden olan bir gen bozukluğu ile dünyaya gelirler. Oligodendrocytes hücreleri tarafından üretilen myelin, sinir hücrelerinin elektrik sinyallerini gerektiği gibi aktarabilmesi için gerekli yalıtımı sağlar. PMD nin üyesi olduğu myelination hastalık grubu, CP (erebral palsy), transverse myelitis ve MS(multiple sclerosis) i de içerir.

Şirket ve işbirlikçileri tarafından yürütülen önklinik çalışmalar HuCNS-SC myelination hastalıklardaki muhtemel kullamı için bir zemin sağlamaktadır. Şirket hayvan denek olan hypomyelination (shiverer faresi) ne aşılandığında, HuCNS-SC hücrelerini olgun oligodendrocytes dönüştüğünü ve bulunduğu sinir fiberlerinin üzerinde myelin tabaka oluşturduğunu göstermiştir. Shiverer faresinde ilk durumdaki myelination verisi Proceedings of the National Academy of Science (Cummings, et al. 2005) de yayınlanmış ve myelination artış çalışmaları Nobuko Uchida, Ph.D., Stem Cell Biology başkan yardımcı tarafından, International Society of Stem Cell Research Philadelphia yıllık toplantılarının bu yılki ayağında sunulmuştur.
    Stephen Huhn MD, FACS, FAAP, başkan yardımcısı ve StemCells, Inc CNS program lideri açıklamasında “PMD nin en ciddi myelin hastalarından biridir. Bu hastalığı taşıyan çocuklarda ilerleyen ve ölümle sonuçlanan sinir bozuklarına sahiptirler. Maalesef ilerlemeyi durduracak bir tedavi yoktur. Myelination hastalıkları için neural stem cell testlerini ilk başlatan şirket olmaktan mutluyuz.PMD hastalarında çözümümüzün güvenlik ve etkinliğininin sağlanması diğer myelin hastalıklarındaki çalışmalar için zemin oluşturabilir” dedi. Şirket, testlere hasta kabulu için muhtemel klinik test merkezlerine yönelik Investigational Review Board (IRB) den onay alma çalışmalarını başlatmıştır.

Pelizaeus-Merzbacher Disease (PMD) Hakkında
    PMD ender olarak karşıaşılan bir merkezi sinir sistemi bozukluğudur. PMD leukodystrophies isimli bir tür genetik hastalıklar topluluğunun bir üyesidir. Leukodystrophies beyin ve omurikteki sinir fiberleri üzerindeki myelin kılıfta (yağlı ve yalıtkan bir maddedir) normal olmayan büyümeyi içerir, PMD genellikle myelin içinde bulunan PLP (pleolipid protein) üretimini etileyen bir gendeki mutasyondan kaynaklanmaktadır. PMD erken çocuklukta normal olmayan göz haraketleri(nystagmus), normal olmayan kas hasatalıkları ve bazı durumlarda anlık ataklar olarak teşhis edilir.
    The disease form in early infancy is referred to as connatal PMD and diagnosis in later childhood is most typically associated with the classic form. The neurological course of both forms is marked by progressive deterioration resulting in premature death.

About HuCNS-SC® Cells

StemCells' lead product candidate, HuCNS-SC cells, is a purified composition of normal human neural stem cells that are expanded and stored as banks of cells. The Company's preclinical research has shown that HuCNS-SC cells can be directly transplanted; they engraft, migrate, differentiate into neurons and glial cells; and they survive for as long as one year with no sign of tumor formation or adverse effects. These findings show that HuCNS-SC cells, when transplanted, act like normal stem cells, suggesting the possibility of a continual replenishment of normal human neural cells.

Üye
    Baben Avatarı

Gerçek Adı
    Babür
    Son Giriş
    18.09-2010
    Saat
    12:56
    Yaşadığı Yer
    Konya
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0

lazuli'nin Fransızcadan çevirdiği ana sayfanın redakte edilmiş hali:

Sol Bölge

Menu principal- Ana menü
    Ressources - Kaynaklar
    Vidéos récentes - Yeni videolar

Nos canaux - Kanallarımız
    Visiteurs- Ziyaretçiler
    Orta Bölge
    Bienvenue sur babelFAmily.org - babelFAmily.org'a hoş geldiniz

Vendredi, 09 Janvier 2009 00:10 09 Ocak 2009 Cuma. 00:10

Salut, visiteurs du nouveau site web de babelfamily.org. Ce site est encore en construction et sera opérationnel début Février 2009. Il deviendra une communauté internationale et un point de rencontres autour de l'Ataxie de Friedreich sur les recherches scientifiques, les récoltes de fonds et beaucoup plus encore ! Alors nous espérons vous revoir ici bientôt!

Merhaba, www.babefamily.org yeni web sitenin ziyaretçileri. Bu site yeni yapılmaktadır ve Şubat 2009'un başında kullanıma açık olacaktır. Uluslararası bir ortak çalışma olacaktır ve Friedreich Ataksisinin bilimsel araştırma üzerine bir buluşma noktası, bağış toplama ve daha pek çok şeyler olacaktır! Sizi yakında burada görmeyi umuyoruz!

Bunun altında bulunan güncel haberleri daha sonra nasıl çevireceğimizi ayarlayacağız.
    Sağ Bölge
    Chercher - Arama
    Allez - Git
    Nouvelles - Haberler
    Se registrer - Üye olmak
    Identifiant - id - Login - Kullanıcı adı
    Mot de passe - Şifre
    Se souvenir de moi - Beni hatırla
    Connexion - Bağlan
    Mot de passe oublié ? - Şifrenizi mi unuttunuz?
    Identifiant oublié ? - Kullanıcı adınızı mı unuttunuz?
    Créer un compte - Hesap açmak
    Connectés - Bağlı olanlar
    Sondage - Kamuoyu yoklama
    Qu’est ce qui vous intéressent le plus ? - Daha çok hangi konu ilginizi çekiyor?
    Les nouvelles sur la recherche médicale - Tıp üzerinde yeni araştırmalar.
    La mise en contact avec la communauté - Diğer derneklerle iletişim
    Les activités de récolte de fonds et d'autres événements - Bağış toplama eylemleri ve geçen olaylar
    Toutes les options antérieures - Bütün eski seçenekler
    Vote - Oy
    Résultats - Sonuç

Üye
    lazuli61 Avatarı

Gerçek Adı
    selçuk
    Son Giriş
    14.02-2014
    Saat
    Yaşadığı Yer
    -
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

baben sana yiine is dusmustur bi sayfa daha tercume ettim
    bazi teknik kelmelerin turkcesini bilmiyorum turkce bilgim yok ama en iyi sekilde yapmaya ugrastim
    biraz arastirma ne durumda bolgesinde cok zorlandim cunku fransizca bile anlamaya zorlandim neyse linki veriyorum duzeltiriz
    fa1
    2sayfa yarin

Üye
    ribozyme Avatarı

Son Giriş
    05.05-2009
    Saat
    16:16
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Ben de bu gün nete anca girebildim, ufaklıklardan fırsat bulup.

teşekkürler arkadaşlar. İyi iş çıkartmışsınız. Ana sayfa ile ilgili çeviriyi ben de yapmıştım ama olsun, hiç olmayacağına iki çeviri olsun daha iyi değil mi.

İşin hızı hoşuma gitti. Eminim yakında tüm siteyi bitiririz.

Üye
    lazuli61 Avatarı

Gerçek Adı
    selçuk
    Son Giriş
    14.02-2014
    Saat
    Yaşadığı Yer
    -
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

tum siteyi cevircem
    sonra haberlere gecerim merak etme

Üye
    MELEKDERYA Avatarı

Gerçek Adı
    Melek Derya
    Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    ANKARA
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0

Ribozom merhaba,ödevimi henüz inceleme fırsatı bulabildim,sözlükte de bulamadığım çok fazla teknik kelime var,bilemediklerimi olduğu gibi yazıyorum,umarım becerebilirim, başladım bakalım Allah kolaylık versin

Üye
    ribozyme Avatarı

Son Giriş
    05.05-2009
    Saat
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

katkıların için teşekkürler. Bilemediğin kelimeleri olduğu gibi bırak ben hallederim. Zaten dediğim gibi teknik terimlere fazla takılmayın. Yarın sayfanın ilk hali yayınlanır sanırım.

Yarın dedim ama bugün olmuş

Herkese iyi geceler.

Üye
    MELEKDERYA Avatarı

Gerçek Adı
    Melek Derya
    Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    ANKARA
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0

Tekrar Merhaba ribozom,oldukça tıbbi ingilizce gerektiren bir çeviriydi,oldukça zorlandım,ama öyle bir dalmışım ki vaktin nasıl geçtiğini anlamadım,bitirdim yani tamamdır umarım beğenirsiniz...
    Prof. Pierre Rustin's letter about the Pioglitazone trial

Prof.Pierre Rustin'in Pioglitazone denemesi(tedavisi)hakkındaki mektubu

(Ortalama0-5arasındaooy)

Okuyucu yorumları

31Aralık,2008, 10:41

Frederik Ataksi ile savaşmak için PPARgamma moleküllerinin denenmesi gerektiğine dair teklifimizden 3yıl sonrasında nihayet bu haberi vermekten mutluluk duyuyoruzki:Fransa'nın Paris şehrindeki Robert Debre Hastanesinde Dr.Isabelle Husson'un süpervizörlüğü(denetimi) altında plasebo(ilaç) kontrollü deneme sonucunda,2008Aralık ortalarında ilk hastalarımızdaki gelişmeler kaydedilmiştir! Bu 3 yıllık deneme süreci(2yıllık tedavi de dahil olmak üzere) 30 hasta üzerinde uygulanmıştır.

PPARgamma olarak da bilinen, nükleer reseptörlere(ki bunların bileşeni hücre çekirdekleridir) bağlanan moleküller(Pioglitazone olarak da tanımlanabilir)mitokondri tarafından yapılan lipid oksidasyonuyla alakalı bir miktar protein sentezini(birleşim) kontrol ederler ve bu mitokondriyal oksidatif baskıyla beraber frederikataksi2 oluşur.Bu gerçektende frataxin3ü de kapsayan çok miktarda proteni gösterir.

Pioglitazone seçilmiştir çünkü bu PPAR gamma molekülü çoktan antidiyabetik ayıraç olarak piyasaya dağıtılmış ve Frederik ataksi ilacı olarak deneme aşamasında tedavideki gecikmeyi oldukça azaltmıştır.Bu ilaç her ne kadar tam dengeyi sağlamasa da diabet hastalarında olumlu sonuç sağlamış ve hissedilir derecede yan etkilerin azalmasını sağlamıştır. Bu yan etkiler şunu gösteriyor ki bu ilaç olası ataklara karşin, uzman,donanımlı ve güvenilir bir MD’nin süpervizörlüğü(denetimi) altında sonderece tedbirli birşekilde kullanılmalıdır.FrederikAtaksi4 ü etkisiz hale gerirmek için 10yıl önce önerdigimiz Idebenone varyansında (uyuşmazlığında ) Pioglitazoneilacı hastalığı natürel hücre antioksidan defanslarını(savunmalarını) destekleyerek ve frataxin içeren tükenmiş mitokondrial proteinlerin sentezini(birleşimini) arttırarak daha etkisiz hale getirmekti.

Bu kısa bilgilendirmeden sonra2009yılınızı kutlayarak mektubumu sona erdirirken AFAF, REVAmoto,ACHAF,AFM,FARA isimli kurum ve organizasyonlara Frederik Ataksi hastalığı ile mücadelemizde verdikleri destekten dolayı tekrar teşekkürlerimi sunuyorum.

Saygılarımla,
    Pierre Rustin

1-Euro Ataxia(AvrupaAtaksia) AFAF VE FARAtoplantıları LondraEylül,2005
    Nouans-le-FuzelierAvril2005andBethesdaNovember2006respective ly; EldoradoApril2006; ParcoursMay2006; – JournalsoftheCanadianandtheSwissassociationofFRDAp atients, respectively.
    2-PaupeV, DassaEP,GoncalvesS, AuchèreF, LonnM, Holmgren, RustinP. 2008. ImpairednuclearNrf2translocationunderminestheoxida tivestressresponseinFriedreichataxia. PLOSOne (inpress)
    3SeeGeneExpressionOmnibusDataset (GEOprofiles, NationalCenterofBiotechnologyInformation, NationalHealthInstitute,USA).

Üye
    MELEKDERYA Avatarı

Gerçek Adı
    Melek Derya
    Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    ANKARA
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0

4Rustin, P., vonKleist-Retzow, J.-C., Chantrel-Groussard, K., Sidi, D., Munnich, A., Rötig, A. (1998) Effectofidebenonein Friedreich's ataxia: apreliminarystudy. TheLancet354: 477-479

OrijinalMesaj

Kimden:Gian Piero Sommaruga (casa)
    Kime:Prof. Pierre Rustin
    Tarih:30Aralık,20087:38
    Konu: Özet-PPARgamma ,Çogalan Frataxin proteinleri,FrederikAtaksi tedavisindeki yeni bulgular
    Rosiglitazone thiazolidinedione ilaç grubundan bir ilaç olması ne ilginçtir ki,bugünlerde piyasada başka bir thiazolidinedione grubundan pioglitazone isimli bir ilaç vardır.
    Pioglitazone FA çalismalarimda yeni bir evre başlatmıştır,Çalismalarimizda kullanmaktayız çünkü bu ilacın ataksi semptomları üzerinde etkileri saptanmıştır,rapor edilmiştir.

FA hastalığında frataxin seviyesinin yükselmesinden dolayı rosiglitazone ilacı pioglitazone ilacından daha iyi bir tercih olabilirmiydi? Yoksa pioglitazone ilacı da frataxin seviyesini yükseltmekte midir?

BartRupel
    Matt18, FA
    Katie, 15carrier

Pubmed özeti i çin Yahoo! Groups (ENG)
    Bu linke bakınız

SayınGianPiero,
    Pioglitozone ilaç denemesiyle ilgili yazmış olduğum bu mektubu ve sizin bana sorduğunuz soruyu konuyla ilgilenen birçok kişiye ilettim.Farklı PPAR moleküllerinin protein düzenlemesinde farklı yan etkiler göstermektedir,buda tercihimizin sebebini açıklamaktadır.
    İyi Yıllar diliyorum
    Pierre Rustin
    Paris,31Aralık,2008

Üye
    MELEKDERYA Avatarı

Gerçek Adı
    Melek Derya
    Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    ANKARA
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0

Sığmadığı için iki bölüm halinde kopyaladım,karışık gelebilir ama maksimum çaba sarfettim,bir de kelimeler birbirine girdi düzeltmeye çalıştım,gerisini sana bırakıyorum ribozom kardeş artık uyuyabilirim

Üye
    Rekursion Avatarı

Son Giriş
    18.03-2017
    Saat
    16:40
    Yaşadığı Yer
    Alamanya
    Alınan Beğeniler
    6
    Verilen Beğeniler
    0

eger hala ihtiyac varsa ben de varim tabe... pek cok vaktim olmuyo ama kiyisindan köshesinden bishiler yapicak kadar vakit bulurum elbette =)... hepimis bi ucundan tutarsak dünyalari ceviririz be; hele ki selcuk'larimiz gibi iki turbo translator varken sirtimis yere gelmes walla ... (ben cok yavashim, ona göre!!! haberiniz olsun yane (okuyosa oturanboga'ya el salliom burdan, hehe ))...

ne yapmami istersiniz?...

Üye
    ribozyme Avatarı

Son Giriş
    05.05-2009
    Saat
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    Teşekürler ipekezgi.

rekürsiyon sana haber vereceğim.

Lazuli iyi gidiyorsun.

Selçuk özel mesajlarına bakmanı tavsiye ederim.

Ad ve Soyadlarınızı bana bildirin ki, sitede imza olarak çevirilerinizin altına konsun.

Sayfa 3 / 4 İlkİlk 1234 SonSon

LinkBacks (?)

1. 18.08-2009, 19:12