Sayfa 1 / 2 12 SonSon
Toplam 29 mesajın 1-15 arasındakiler
Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Üye
    hawk14 Avatarı

Son Giriş
    Dün
    Saat
    19:26
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    11
    Verilen Beğeniler
    2

Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    sevgili ampute arkadaşlar.malumunuz deniz mevsimi başladı.geçen çocukları denize götürdüm bende kıyıdan mahsun mahsun seyrederken çocuğumun aniden dalgada suya düşmesiyle protezimi falan düşünmeden suya atladım.gerçi paniklik bir durum yoktu ama işimi şansa bırakmadım.eve geldiğimde protezimin(1c40) tüm parçaları ıslanmıştı.kuruladım falan ama inşallah ileride sorun çıkarmaz.o gün bir karar verdim kendime bir adet denize girilebilecek protez yapacağım.yapacağım dersem yaparım.çünkü toplama malzemelerle projeksiyon yapıp dünya kupasını 3 metre ekranda seyretmiş adamım yani.bu gün karaköyden slikon kalıp,epoksi ve sertleştiricisini aldım.güdüğü ve ayağı bile kendim sıfırdan yapacağım.hazır olarak sadece eski protezimin slikon liner kilitleme aparatını ve aliminyum borusunu kullanacağım.yarın sıvı lateks ve fiber karbon elyaft siparişini vereceğim.şu ana kadar toplam 80 milyon masraf yaptım büyük ihtimalle 400-500 arası bir masraf çıkacaktır.amacım ayağı sağlam bir arkadaşımın ayağını baldırdan parmak ucuna kadar slikon kalıpla almak.tabi bunun için ayağı benimle aynı numarada ve hemen hemen aynı olması lazım.daha sonra bu dişi kalıbın içini doldurarak protezi bitirmek.yani ayak iskeleti ve güdük bu dişi kalıbın içine sokulduktan sonra sıvı lateks karışımı bir karışımla boşlukları doldurmak daha sonra kalıptan çıkarılacak bütün parçanın üzerine kıl tüy falanda ekleyebilirim.

bana fikir verebilecek kimyasallardan ve kozmetikten anlayan her arkadaşa teşekkür ederim.kafamda şekillenen bir proje var ama fikirlere açığım.

Üye
    alanya Avatarı

Son Giriş
    12.12-2017
    Saat
    00:56
    Yaşadığı Yer
    Antalya - Alanya
    Alınan Beğeniler
    7
    Verilen Beğeniler
    5
    Blog Mesajları
    1

O bacak sanırım denizde suyun üstünde yüzer ve sizin için tehlike oluşturabilir, ağırlık dengesini milimetrik ayarlamadığınız sürece denizde hareket kabiliyetiniz çok rahat olmayacaktır.

Üye
    hawk14 Avatarı

Son Giriş
    Dün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    11
    Verilen Beğeniler
    2

o ihtimalde gözardı edilmedi.onun en sonraki iş olarak düşünüyorum.o sorunu civa ile aşmak muhtemel.

Üye
    alanya Avatarı

Son Giriş
    12.12-2017
    Saat
    00:56
    Yaşadığı Yer
    Antalya - Alanya
    Alınan Beğeniler
    7
    Verilen Beğeniler
    5
    Blog Mesajları
    1

Dostum benim anlamadığım denizde bacağı ne yapacaksın, ben mesela 1 ayağımı kullanamıyorum ama balık gibi yüzüyorum. Bence kendine eziyet etmekten öteye gitmez ama sana kolay gelsin. Sonuçları resimli olarak bizimle paylaş bizde bakalım.

Not:Civaya dikkat et denize akarsa çevreye çok ciddi zararı var diye biliyorum.

Üye
    hawk14 Avatarı

Son Giriş
    Dün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    11
    Verilen Beğeniler
    2

dostum.ayağı ne yapacaksın derken? şezlongtan denize kadar kanguru gibi zıplaya zıplaya gitmek pek hoş olmuyor.ikincisi ülkemizde hala engellilere mutant gözüzle bakılıyor.kendimle barışığım ama herkesin parmakla beni göstermesi hoşuma gitmez.ayrıca geçen sene bacaksız yüzmek istemiştim kendi etrafımda daire çizmekten öteye gidememiştim son olarak civanın işleyişi farklı olacak.aliminyum spiral bir boru içerisinde iki ucu tıkalı.

Yasaklı Üye
    saww Avatarı

Son Giriş
    17.09-2012
    Saat
    14:38
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Alıntı Alıntı Yapılan Kişi: alanya Mesajı Gör
    Not:Civaya dikkat et denize akarsa çevreye çok ciddi zararı var diye biliyorum.
    Evet civaya dikkat! Tehlikeli madde...

Denizde protez olmaz. İşlevide olmaz..
    Sanırsam banyo protezleri üretiliyor. Ama oda gereksiz..

Anladığım kadarıyla insanların bakışları sizi taciz ediyor. Haklısınız.! Ama yapıcak bir şey yok malesef...

Üye
    yerdogan Avatarı

Son Giriş
    26.04-2015
    Saat
    21:40
    Yaşadığı Yer
    ankara
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Ankarada Gerçek ortopedi diye bir yer var.Sahibi Ankara üniversitesinde hoca.Protez ortez üzerine ihtisas yapmış.yeni bir teknikle deniz protezi yapıyor.pompalı sistem kullandığı malzemelerin çoğu otto bok alman firmasına ait.düşünürseniz 435 07 04

Üye
    hawk14 Avatarı

Son Giriş
    Dün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    11
    Verilen Beğeniler
    2

burada tek sorun protezde kullanılan ayağın standart ayak olup dışarıdan çok belli olması.4 parmak bitişik ve rengi falan hiç hoş değil.birebir kendi ayağınızla aynı bir ayak yaptırmak isteseniz onuda yapıyorlar kıl falanda ekliyorlar ama oda neredeyse bir servet.ben siparişlerimi tedarik eder etmez önce içine kendi dizayn edeceğim bir yay sistemi koyarak gerçeksi bir ayak yapıp üst kısımı buna ilave ederek işe başlayacağım.inşallah emeklerim boşa gitmez.çalışmalarımı tek tek fotoğraflayıp ileride deneyecek arkadaşlar için bir yol açarım diye düşünüyorum.
    bu arada civa meselesine çok takılmayın.olay tahmin ettiğiniz gibi bişey değil.

Üye
    selda* Avatarı

Gerçek Adı
    selda
    Son Giriş
    Dün
    Saat
    22:10
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    130
    Verilen Beğeniler
    78
    Blog Mesajları
    4

bunda başarılı olursanız ortez olayına da bir el atıverin ...

Üye
    hawk14 Avatarı

Son Giriş
    Dün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    11
    Verilen Beğeniler
    2

ortezle sadece görsel olarak bir bilgim var.protezimin yapıldığı yerde ortez kullanan birkaç kişi görmüştüm.onda beni rahatsız eden tek şey kalın kalın metallerdi.o metaller yerine karbon elyaf kullanılabilirdi diye kendi kendime düşünmüştüm.sizin sorununuzda bumuydu acaba

Üye
    selda* Avatarı

Gerçek Adı
    selda
    Son Giriş
    Dün
    Saat
    22:10
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    130
    Verilen Beğeniler
    78
    Blog Mesajları
    4

son zamanlarda karbon kullanılıyor artık ama nedense bizim ustalar, avrupalı ustaların kalitesinde yapamıyor, beceremiyorlar. Elimden gelse kendi ortezimi kendim tasarlayacağım

Üye
    hawk14 Avatarı

Son Giriş
    Dün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    11
    Verilen Beğeniler
    2

emin olun geliyordur.ayrıca karbon işlemek o kadar zor falanda değil.bunun için özel materyallerde gerekmiyor.size lazım olan sadece karbon elyaf ve resin.ortez kullanacaınız organın negatifini çıkardıktan sonra alçı üzerinde rahatlıkla çalışabilirsiniz.ha ustası 1 saatte yapar siz 3 günde yaparsınız o ayrı mesele.mesela ben hala 8 yıl önceki protezimi kullanmaktayım.bir adet vidası kırılmıştı almanyadan gelecekti sözde.3 haftada gelir dediler tanesi 75 euro dediler.(tam hatırlamıyorum tl de olabilir) ben sanayiden aynı vidanın biraz uzununu alıp eğe ile işleyerek uydurdum ve tam 4 senedir o vida işimi görüyor.slikon liner larda en büyük sıkıntı yırtılmadır mesela.bense yırtılan yeri bildiğimiz silikonla yapıştırarak sorunu çözüyorum ve emin olun aynı yerden bir daha yırtılamıyor.ben biraz yaratıcı olup kendi göbeğimizi kendimiz kesebiliriz diye düşünüyorum aslında

Üye
    musgultekin Avatarı

Gerçek Adı
    Mustafa
    Son Giriş
    24.04-2015
    Saat
    00:58
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

merhaba
    banyo protezleri banyo ve denizde kullanım amaçlı olarak tasarlanır taşıyıcı iskelet üzerine su izolasyonu yapılarak kullanılır. kozmetik olarak silikon ve poliüretan kaplamalarda yapılmaktadır. birçok insanda banyoda, kışın havuzda ve yazında denizde bu tür protez kullanmaktadır.
    protezcinize başvurursanız size yardımcı olacaktır. kendi tasarımınızı yapmak isterseniz de takıldığınız yerde yardımcı olabiliriz.
    iyi günler

Üye
    hawk14 Avatarı

Son Giriş
    Dün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    11
    Verilen Beğeniler
    2

sevgili musgültekin.tahmin ediyorum siz protezci mustafa gültekinsiniz.eskiden rehaortepedide çalışan.şu anda hala sizin yaptığınız protezi kullanmaktayım.sizi biraz uğraştırdım ama uğraştırmama değdi.2003 yılından beri aynı protezi kullanıyorum bir iki ufak arıza çıktı ama onlarıda kendim bir iki müdahale ile hallettim.ellerine sağlık diyorum.

Üye
    Mohawk Avatarı

Son Giriş
    18.08-2017
    Saat
    12:06
    Yaşadığı Yer
    istanbul
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    Selam Hawk,
    Benin 2 ayağımda chopart amputasyonlu. Kazadan sonra ayaklanınca ilke denediğim acaba tekrar yüzüp palet kullanabilecekmiydim? tabiki ilk başarısız denemelerden sonra sonra şu anda palet kullanıp gayet güzek balık avlayabiliyorum. Bir boğazlı Nike ayakkabıyı Bauhaus'tan aldığım cam silikonu ve pamuk karışımı hamur ile doldurdum. Ayağımızn güdüğünün şeklini verip kurumasını bekledim. En az 10 senedir kullanıyorum O yüzden sizi destekliyorum. Sizden bir yardım rica ediyorum; Sıvı lateks, fiber karbon elyaf ve silikon kalıbı aldığınız yerin bilgilerini paylaşabilir misiniz?
    Teşekkürler
    Mohawk

Sayfa 1 / 2 12 SonSon