Sayfa 1 / 2 12 SonSon
Toplam 19 mesajın 1-15 arasındakiler
Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Üye
    dilo Avatarı

Son Giriş
    10.04-2011
    Saat
    19:20
    Yaşadığı Yer
    izmir
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    Diz üstü kesilen bacak için protezde dikkat edilmesi gereken bir şey var mı? Kullanım ve takma kolaylığı hakkında tercih edilmesi gereken bir özellik var mı? Babam 68 yaşında. Geçen sene bir bacağı diz altından, bu sene diğeri diz üstünden kesildi. Diz üstü için yapılan protezi yardım olmadan takamıyor ve rahat kullanamıyor.
    Bilgisi ve önerisi olan varsa yardımlarınızı bekliyorum.

Üye
    dilo Avatarı

Son Giriş
    10.04-2011
    Saat
    Yaşadığı Yer
    izmir
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

bu kadar duyarsızmısınız kimsenin bilgisi tavsiyesi yokmu

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    00:19
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    949
    Verilen Beğeniler
    1.237

Benzer sorular o kadar çok soruluyor ki, biraz araştırıp daha spesifik soru sorsanız daha net yanıtlar alabilirsiniz. Ama tabii, keşke herkes tecrübelerini üşenmeden paylaşsa... Zira bu tür kişisel paylaşımlar o kadar değerli oluyor ki...

http://www.engelliler.biz/forum/enge...ecrubeler.html
    http://www.engelliler.biz/forum/enge...an-var-mi.html
    http://www.engelliler.biz/forum/enge...tiracagim.html
    http://www.engelliler.biz/forum/enge...istiyorum.html
    http://www.engelliler.biz/forum/sagl...lanilmasi.html
    http://www.engelliler.biz/forum/sagl...erirsiniz.html
    - Arkadaşlar, lütfen sorularınızı özel mesajla iletmek yerine ilgili foruma yazarak cevap arayın. Böylece hem soru-cevaplardan herkes yararlanır hem de en doğru cevaba en hızlı şekilde erişmiş olursunuz.
    - Lütfen sorunuza cevap aldıktan, bir sorununuza çözüm bulduktan sonra dönüp gitmeyin. Siz de başkalarına yararlı olmak için bilgilerinizi, tecrübelerinizi, duygularınızı paylaşabilirsiniz. Unutmayın, siz nasıl yana yakıla cevap arıyorduysanız, başkaları da içine düştüğü açmazdan çıkmak için aynı hararetle sorularına cevap arıyor...

Üye
    dilo Avatarı

Son Giriş
    10.04-2011
    Saat
    Yaşadığı Yer
    izmir
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim. Bir bacak diz altı proteziyken ikinci bacağın diz üstü kesilmesi sonucu takılan protezin kilitli tip olması yani dizden bükülmeyen tarzda olmasını önerdi protezin yapıldığı firma. fakat iki bacak birbiriyle uyumsuz hareket ediyor. O nedenle babam sadece diz altı olanı takıyor. (zaten diğerinin takımı o kadar zorki. bırakın kendisi taksın ben dahi takamıyorum bacagına) Ben özellikle devletin ödediği daha kaliteli diz üstü protez (takması da kolay) olup olmadığını ve ne yapmamız gerektiğini öğrenmek istiyorum. Bizim desteğimiz olmadan kesinlikle merdiven inmesi mümkün olmuyor. Ancak sandalye ile indiriyoruz merdivenleri. Eve mahkum yani sürekli. Çözüm bulamazsak kahrımdan öleceğim(Babam SSK emeklisi)

Üye
    hasankodan Avatarı

Gerçek Adı
    Hasan Kodan
    Son Giriş
    15.01-2017
    Saat
    21:05
    Yaşadığı Yer
    Kağıthane / İstanbul
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Selamlar. Arkadaşım *dilo ;
    Benim sağ ayakta diz üstü Protez, 1 senedir kullanıyorum. Benimki Hemen diz üstünden kesik. Pek bir tecrübem yok, bildiklerimi paylaşıyım. Benim sağ diz kapağım biraz ötekinden daha asagıda ondan dolayı çok düşme tehlikesi geçiriyorum, ama Düşmüyorum artık ayak boşalınca bünye Refreks ollarak ayagı ukarı itiyor, olan yükü bastona veriyorum bende. Canım sıkılıyor ama inadına ayağı hergün egzersizi yapıp giyiyorum. haftada en az 2,3 günde dışarı çıkıp geziyorum. Bazı günler istanbul da çok dolaştığım bile oluyor. ( 5,6 Saat). Önce Protezin markası ne? Ne tür zorluklar çekiyorsun? istanbul'da Cerrahpasa'da Ten Medikal'den Ben Ottobook Marka Protez aldım. istersen telefonunu verebilirim. Protezin en köşesi benim ayağımıda yara yaptı bayağı, ama genede giyiyorum. Aksam çıkarınca acısı dayanılmaz olunca Yara merhemi sürüyorum. Ayağı giyerken kullandığım Kopmuş Elastik bandajları ortadan ikiye bölüp, katlıyor Protezin tabanına yerleştiriyorum. Yaz, kış ;10 gibi ayağı giyince gece 10, 12 ye kadar ayağın terini emiyor, ayak oturunca az cıkıyor onunda kalkınca havasını alıyorum. Sızı ve dersen az yapıyor, ama mecburen dayanıyorum. Egzersizler çok önemli. Ben çok yararını gördüm. Güdükte başta dayanılmaz ağrılar vardı, onlarda azaldı. Sen ne tür sorunlar yaşıyorsun, tahminim Protez ayaga (güdüğe) göre tam yapılmamış, Protezci ile görüş. açık olarak şikayetini yaz. Mesela haftada kaç saat giyiyor, bu mevzuda ayak protezin sıcağına adapte oldumu? bilgim dahilindeyse yardım ederim. Belki gerekir. Bazen siteye giremiyorum. iyi geceler.
    E-Mail' im:hasankodan@xposta.com Gerekirse e-mail atarsın....

Üye
    dilo Avatarı

Son Giriş
    10.04-2011
    Saat
    Yaşadığı Yer
    izmir
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

teşekkür ederim. Babamdaki en büyük sorun bacak üstü olan protezin takılışının zor olması nedeniyle tek başına takamaması. Diğer bacak diz ltı protez. Onu takıp çıkarabiliyor. Belki yaşının da etkisi var.Çözüm bulmak gerekiyor. İkiside protez olunca denge sorunu artıyor tabiki. Bir çıkmazın içindeyiz yani.

Üye
    hasankodan Avatarı

Gerçek Adı
    Hasan Kodan
    Son Giriş
    15.01-2017
    Saat
    21:05
    Yaşadığı Yer
    Kağıthane / İstanbul
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Selamlar, Arkadaşım Derdini anladım, proteze Adaptasyon sorunu çekiyorsunuz. Ben zamanında ne ağrı çektim. sağlam ayağımın üzerine basıp yürüyemiyordum. Hastaneden çıkarken Fizyoterapist en sonunda dayanamadı.
    Bu ayağın sağlam sakat olan öteki, diye kızdı. Sonra azim ve ailemin desteğiyle Başardım. Hergün Dışarı çıkmasam da, egzersizimi yapıp Protezi Mutlaka giyiyorum. Bundan 6 ay evvel Protezi çıkarınca, biryere yaslayınca protezin diz kısmı hemen kırılıyordu. Bozuldu diye Gültepe'den Cerrahpaşa'ya Otobüsle gittim, Medikal firmasında Görevli arkadaşa durumu anlattım. Protezi cıkarttım. içeri tamir yerine götürdü. 10 dakika sonra geldi Tek mi geldin yanında kimse yokmu? deyince, ben tek geldim dedim şaşırdı. Protezin Diz kilitini sağlayan mandal yerinden çıkmış sen böyle buraya nasıl geldin dedi.
    sonra sen artık işi aşmışsın dedi. Benim ise aklıma hiç gelmedi, Dizin mandalının çıkacağı aklıma gelmedi. Bunu anlatmamdan kasıt azim ve hırsla neler başarılabileceği anlatmak içindir. Mutlaka Egzersizini yapsın azim ile tüm sorunların üstesinden gelir buna mutlaka inansın. iyi günler. iNşALLAH Sorunlarınız çözülür.....

Üye
    dilo Avatarı

Son Giriş
    10.04-2011
    Saat
    Yaşadığı Yer
    izmir
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

ilgi ve desteğiniz için teşekkür ederim. Diz üstü olan protezi babam takmayı tek başına başarabilse belki antrenman yapabilecek. Ama bizler çalışan insanlar olduğumuz için sürekli yanına uğrama şansımız olmuyor. Ben takılması kolay bir model bulabilirsem bu kurtuluş olacak babam yönünden sanırım

Üye
    mevlanauysal Avatarı

Gerçek Adı
    MEVLANA UYSAL
    Son Giriş
    24.02-2015
    Saat
    19:17
    Yaşadığı Yer
    Ankara
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

sayın dilo protez ve ortezlerde protez ve ortez yaptırdığınız teknisyen tarafından size gerekli bilgiler verilcektir.her hasta farklı bir çalışma olduğu için burda size önerilen herkezin kendi amputesine göredir.diz üstü soketlerde vakum olayını sayğlayan ve silikon sistem gibi seçenekler olabir bunlar çoğalır.önemli olan kişinin amputesi ve teknisyenin görüşüdür.diz üstü amputeler diz altı gibi rahat giyilip çıkartılabilen protezler değildir.biraz zahmetlidir.

Üye
    dilo Avatarı

Son Giriş
    10.04-2011
    Saat
    Yaşadığı Yer
    izmir
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Mevlanauysal,
    yazdığınızdan anladığım hiç bir şekilde bunun kolay yolu yok. Yani diz üstü protezi kişinin tek başına takma ve çıkarması(yaş 68 olunca ve diğer bacakta protez olunca(diz altı) yardımsız kolay değil anlaşılan.
    Teşekkür ederim.

Üye
    mevlanauysal Avatarı

Gerçek Adı
    MEVLANA UYSAL
    Son Giriş
    24.02-2015
    Saat
    19:17
    Yaşadığı Yer
    Ankara
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

sayın dilo yaşı 75 olup diz üstü protezini rahatlıkla giyip çıkrtan hastalarım var.bence bukadar karamsal olmayın yaş herşeyin zayıfladığı anlamına gelmez zaten belli bir süre sonra pratikleşmey başlıyorsunuz.

Üye
    dilo Avatarı

Son Giriş
    10.04-2011
    Saat
    Yaşadığı Yer
    izmir
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Ilginize teşekkür ederim arkadaşlar.

Üye
    zor_bey_40 Avatarı

Son Giriş
    Dün
    Saat
    19:44
    Yaşadığı Yer
    istanbul
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0
    Blog Mesajları
    18

ben 41 yaşındayım ve 68-70 kilo civarındayım. kurşunla yaralanma sonucu sağ bacağım haziran 2009 ayında diz üstünden ampüte oldu, sol bacakta kırıklar var. kırıkların iyileşmesini bekliyorum ki sonra protez bacak takılsın.
    ancak protez bacak hakkında hiç bir bilgim yok. internette ise tatmin edici bilgilere ulaşamadım. tesadüf sonucu bu sitenin varlığını gördüm, ve üye oldum. benim durumumda olupta diz üstü protez bacak kullanan kişilerden bilgiler edinmek istiyorum. nelere dikkat etmem gerek, hangi markayı tercıh etmem gerek yada aklıma gelmeyen hususlar olabilir, bunlar nelerdir?
    aydınlatacak arkadaşlar var ise sabırsızlıkla bilgilemek istiyorum. şimdiden teşekkür eder, bu sitedeki herkeze geçmis olsun dileklerimi saygıyla sunarım...

Üye
    bioaktif Avatarı

Son Giriş
    06.11-2017
    Saat
    12:46
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Dizüstü protezlerin giyimi konusunda rahat edebiliceğiniz tek yöntem silişkon kıner pin siistem yada silikon lıner vakum sistemidir.
    Daha tecrübeli ve bu konuda daha yükse teknoloji ürünler kullanmanız durumunda bu sorununuz çözülür.

Üye
    dilo Avatarı

Son Giriş
    10.04-2011
    Saat
    Yaşadığı Yer
    izmir
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    Zorbey geçmiş olsun sizede. Benim babamında bir bacağı diz üstünden, diğeri diz altından kesildi bir yıl ara ile. diz altı olanda silikon liner denen bir model kullanmaya başladı. Ona alıştı ve kullanıyor. Diğer diz üstü kesilen için içindeki havası alınması gereken, sargı bezi gibi birşeyler bacağa sarılıp çok zor takılan bir model verdiler babama. Bırakın kendisi taksın, iki kişi bile defalarca sök çıkar yapıyorlardı eşimle. Bunun üzerine geçtiğimiz hafta sonu protezin alındığı firmaya müracaat ettik. Babamın tekrar bacağının ölçülerini falan aldılar ve silikon liner diğer bacaktaki gibi yapılacağını söylemişler. ve işin ilginç tarafı bunuda devlet ödüyormuş ve biz bunu İzmir Sağlık İşlerinden araştırdıktan sonra öğrendik ve biz normalde 1.500.TL civarında fark ödeyecektik babamın rahat edebilmesi için. Bakın birde bizim işimize yarayacak bir konu değil ama, belki sizlere faydası olur. Elektronik protez bacaklar dahi varmış ve aktif olan(çalışanlar) insanlar için devlet bunu dahi ödüyormuş.

Sayfa 1 / 2 12 SonSon