Sayfa 1 / 5 12345 SonSon
Toplam 66 mesajın 1-15 arasındakiler
Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Üye
    hawk14 Avatarı

Son Giriş
    Dün
    Saat
    19:26
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    11
    Verilen Beğeniler
    2

Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    malum emeklilik.can sıkıntısı.evimin alt katında sığınağın bir köşesinde kendime bir atölye kurdum ve can sıkıntımızı giderecek çeşitli hobilerle uğraşıyorum.2 gündür kendi protezimi kendim yapabilirmiyim sorusuna cevap arıyorum.çalışmalarıma başladım.malum bazen eller yapışkanlı bazen alçılı bazen çok kirli oluyor bazı yerlerin fotosunu çekmeyi unuttum ama genel itibarıyla aydınlatıcı bir çalışma oldu.
    önce güdüğün alçısını aldım.
    slikondan 3 adet ped yapıp daha önce protezlerimde vuran 3 bölgeye koydumki alçı ölçüsünde orası boş kalsın.L4bEkZ - Kendi protezimizi kendimiz yapabilir miyiz sorusunun cevabını arıyorum..?

ben hazır alçı sargı kullanmadım.alçı sargı kullandığım daha önceki deneylerde kalıpta çok iz kalıyordu ve bu izleri daha sonra alçıyla düzelttiğimizde orjinal ölçü bir hayli bozuluyordu.onun yerine çabuk donan bir alçıyı hazırladıktan sonra içine havlu çorap attım ve havlu çorabın hertarafına alçıyı yedirdikten sonrabir kat daha alçılı havlu çorap giydim.ve bekledim.silikonun üzerine kirlenmesin diye prezarvatif çektim çünkü strech filmlerde iz kalıyordu..
    aDzMJ2 - Kendi protezimizi kendimiz yapabilir miyiz sorusunun cevabını arıyorum..?

alçı kuruduktan sonra böyle birşey ortaya çıktı
    zV0lRR - Kendi protezimizi kendimiz yapabilir miyiz sorusunun cevabını arıyorum..?

aDzMPg - Kendi protezimizi kendimiz yapabilir miyiz sorusunun cevabını arıyorum..?

KALIBIN İÇ TARAFINA SÜNGERLE GRES YAĞINI SÜRDÜM.
    Aq16Yq - Kendi protezimizi kendimiz yapabilir miyiz sorusunun cevabını arıyorum..?

J4Qk7W - Kendi protezimizi kendimiz yapabilir miyiz sorusunun cevabını arıyorum..?

ŞU ŞEKİLDE BİR BORU YAPIŞTIRIP 6 TANE DELİK DELDİM.BU VAKUMLAMA İŞİNİ YAPACAK
    J4QkXW - Kendi protezimizi kendimiz yapabilir miyiz sorusunun cevabını arıyorum..?

CIVIK BİR ALÇI KARDIM BUNU KALIBA DÖKÜP BORUYUDA ORTASINA SAPLADIM.
    0kEN7o - Kendi protezimizi kendimiz yapabilir miyiz sorusunun cevabını arıyorum..?

aDzMDB - Kendi protezimizi kendimiz yapabilir miyiz sorusunun cevabını arıyorum..?

ÇALIŞMA MASASINA 25LİK BİR DELİP DELİP 25LİK BORUYU ORDAN SOKTUM.BİRLESŞME YERİNE KADAR DELİKTEN GEÇTİ.
    VLrXXR - Kendi protezimizi kendimiz yapabilir miyiz sorusunun cevabını arıyorum..?

zV0lrB - Kendi protezimizi kendimiz yapabilir miyiz sorusunun cevabını arıyorum..?

DAHA SONRA KALIBIN DIŞ ALÇISINI SÖKÜP İÇİNDE ESAS LAZIM BÖLGEYİ ORTAYA ÇIKARDIM.
    7b6Xgm - Kendi protezimizi kendimiz yapabilir miyiz sorusunun cevabını arıyorum..?

ORTAYA ÇIKAN KALIBIN ÜZERİNE ŞEFFAF SİLİKON SIKARAK SİLİKONU YUMUŞAK BİR SPATULA YARDIMIYLA KALIBIN HER TARAFINA YAYDIM.BURDAKİ AMAÇ BUNUN ÜZERİNE YAPILACAK İŞLEMLERDE SLİKONA HİÇBİRŞEY YAPIŞMAYACAK VE TEMİZ BİR SOKET ELDE EDECEĞİZ İNŞALLAH
    Pol6MQ - Kendi protezimizi kendimiz yapabilir miyiz sorusunun cevabını arıyorum..?

SİLİKON YAYILDIKTAN SONRA KALIBIN HALİ
    Pol6nN - Kendi protezimizi kendimiz yapabilir miyiz sorusunun cevabını arıyorum..?

KALIP HAZIRLANDIKTAN SONRA KARBON VE CAM ELYAF PLAKAYI HAZIRLAYIP KALIBA SARACAĞIZ.VE FIRÇA YARDIMIYLA 2 BİRLEŞENDEN OLUŞAN EPOKSİYİ BUNUN ÜZERİNE SÜRECEĞİZ.BEN KARBON ELYAFI İÇ VE DIŞTA BİR KAT CAM ELYAFI 4 KAT SARDIM.
    B0L6yg - Kendi protezimizi kendimiz yapabilir miyiz sorusunun cevabını arıyorum..?

po6860 - Kendi protezimizi kendimiz yapabilir miyiz sorusunun cevabını arıyorum..?
    BU AŞAMADAN SONRA KİLİT PİMİNİ PROTEZE BAĞLAYAN APARATI YERLEŞTİRDİM FAKAT ELLERİM REÇİNELİ OLDUĞU İÇİN BUNUN FOTOSUNU ÇEKEMEDİM.
    8bY2rA - Kendi protezimizi kendimiz yapabilir miyiz sorusunun cevabını arıyorum..?
    L4bgbj - Kendi protezimizi kendimiz yapabilir miyiz sorusunun cevabını arıyorum..?

qlG8vR - Kendi protezimizi kendimiz yapabilir miyiz sorusunun cevabını arıyorum..?

kgOL6D - Kendi protezimizi kendimiz yapabilir miyiz sorusunun cevabını arıyorum..?

EN ÜSTTE KARBON ELYAFINDAN SONRA KALIBIN ÜZERİNE FIRCA İLE EPOKSİ SÜRÜLÜP EN TEPEDEKİ ÇIKINTILAR KESİLİP ESKİ KULLANDIĞIM YIRTIK YERLERİNİ SİLİKONLA TAMİR ETTİĞİM SLİKONU ÜZERİNE ÇEKTİM.BUNUN ÜZERİNEDE STRECH FİLM SARDIM PLASTİK BORUDA 6 TANE DELİK DELMİŞTİM.O DELİKLERE KADAR STRECH FİLMİ UZATTIM.SONRA HAVA KAÇIRMASIN DİYE BANTLADIM.ELEKTRİK SÜPÜRGESİ HORTUMUNU ALTTA KALAN BORUNUN AZĞINA DAYAYIP ORAYIDA BANTLADIM.VE ÇALIŞTIRDIM.VAKUM KALIPTAKİ HAVA KABARCIKLARINI ALARAK SIKIŞTIRDI VE DAHA AZ KALINLIKLA DAHA FAZLA SAĞLAMLIK ELDE EDECEĞİZ İNŞALLAH.
    zV0ljj - Kendi protezimizi kendimiz yapabilir miyiz sorusunun cevabını arıyorum..?

FİLTRESİ ÇIKARILMIŞ SÜPÜRGE YARIM SAAT VAKUMLAMA YAPTI VE EPOKSİYİ İYİCE SIKIŞTIRDI.ŞİMDİ SAAT AKŞAM 8 VE KALIP BÜYÜK İHİTMALLE DONDU.KAPLAMA SLİKONU ÇIKARACAĞIM VE SABAHA KADAR İYİCE KEMİKLEŞMESİNİ BEKLEYECEĞİM.YARIN İSE İÇİNDEKİ ALÇIYI BOŞALTIP FAZLALIKLARINI KESİP DENEYECEĞİM.

Üye
    hawk14 Avatarı

Son Giriş
    Dün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    11
    Verilen Beğeniler
    2

AZ ÖNCE SİLİKONU ÇIKARDIM VE DONMA GERÇEKLEMİŞ.FAKAT TAM KEMİKLEŞME YARIN ÖĞLEYİ BULACAKTIR.
    7b6ME5 - Kendi protezimizi kendimiz yapabilir miyiz sorusunun cevabını arıyorum..?

j2yVJm - Kendi protezimizi kendimiz yapabilir miyiz sorusunun cevabını arıyorum..?

po6Bva - Kendi protezimizi kendimiz yapabilir miyiz sorusunun cevabını arıyorum..?

Üye
    dolar3liraxD Avatarı

Son Giriş
    24.08-2015
    Saat
    00:21
    Yaşadığı Yer
    Ankara
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

eline emeğine sağlık usta.
    yalnız çok eziyetli bir iş. ben artık bu tarz deneyleri, yada projeleri yapmıyorum sıkılıyorum.
    3 d yazıcıları bir araştırın bunlara gerek kalmaz büyük ölçüde işlerinizi + işlerimizi kolaylaştırır. onunda kullanıma geçmesi alacağımız fiyata inmesi bir 10 yıl sürer sanırım.

+ size kaynak : melih karakelle'yi google da araştırın. bazı şeylerde size yol gösterebilir.

Üye
    hawk14 Avatarı

Son Giriş
    Dün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    11
    Verilen Beğeniler
    2

çok zor bir iş değil.benim şu ana kadar toplasan 5 saatimi almadı.3d yazıcılarda şöyle bir sorun var.ayağının bire bir 3d modellemesini yapsanda yazıcıdan çıkan madde plastik.karbon elyaf kadar dayanıklı değil.zaten karbon elyaf dayanıklılığı yüzünden bina güçlendirmesinde kullanılmaya başladı.eğer kendi ayağımı değilde bir başkasının ayağını yapsaydım alçı kullanmaz soketi direk ayak üzerinde yapardım.hem zamandan hemde maliyetten tasarruf olurdu.ayrıca alçı kururken bir miktar çekme yapıyor.o sorunda giderilmiş olurdu.

Üye
    dolar3liraxD Avatarı

Son Giriş
    24.08-2015
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Ankara
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

@hawk14

dediğim gibi kalıp malıp yapmaya yardımcı olurdu bazı şeyler için yardımcı olur diye düşündüm. zaten şuanda harcı borcunu aşıyor ve teknoloji marketlerinde gördüğüm 3 de yazıcılar çok basit bir madde kullanarak ufak bir eyfel kulesi vs vs yapmış.

bu arada, matkapı ve akülü vidalama ürünlerini pek sevmem. herşeyi elle tornavida ile deliyorum. önceden aldığım ufak şarjlı tornavidalar bir işe yaramıyordu.

A 101'e 59 liraya 18 V lik atlas marka büyük şarjlı matkap gelmiş can sıkıntısından onu aldım. çok güçlü çıktı. 2-3 gündür oyuncak ettim evde vidalamadığım şey kalmadı. eski dolaplar vs vs bayağı sağlam çıktı şarjıda bitmedi daha.
    herşeyini çözdüm ama şu sizinde şarjlı matkapta 16-18 yazan değerler var bendede 8 e kadar var ve bunlar dönüyor. en sondaki rakamsız olan zaten ucu içerisine sıkıştırma düğmesi onu anladım ama diğer 1'den 8'e kadar olan rakamlar nedir onu anlamadım ?

Üye
    hawk14 Avatarı

Son Giriş
    Dün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    11
    Verilen Beğeniler
    2

şarjlı matkaptaki rakamlar tork şiddetini ayarlar.diyelimki zor bir vida söküyorsun vida işaretine getirirsin.ama diyelimki raydo televizyon yada hassas bir vida sıkıyorsun.4-5 ayarında sıkarsın.vida sıkıldığı anda matkap boşa dönmeye başlarki vida yuvası patlamasın

Üye
    dolar3liraxD Avatarı

Son Giriş
    24.08-2015
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Ankara
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

@hawk14

öyle birşey olduğunu düşünmüştüm fazla anlayamamıştım ama
    saolasın üstat

Üye
    hawk14 Avatarı

Son Giriş
    Dün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    11
    Verilen Beğeniler
    2

eyvallah

Üye
    gökhan_ Avatarı

Gerçek Adı
    Gökhan
    Son Giriş
    24.11-2017
    Saat
    00:06
    Yaşadığı Yer
    Ankara
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0

Abi helal olsun. Eline emeğine sağlık. Çok imrendim sana. İşlerimi yoluna koyunca ben de atölyeme dönmek istiyorum

Üye
    hawk14 Avatarı

Son Giriş
    Dün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    11
    Verilen Beğeniler
    2

piyangodan para çıksa ne yapardınız diye 100 kişiye sorsan 99 tanesi araba alırım tatile giderim der.bana sorsalar bauhaus'a gider hepsini orda gömerim.

Üye
    selda* Avatarı

Gerçek Adı
    selda
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    13:54
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    130
    Verilen Beğeniler
    78
    Blog Mesajları
    4

@hawk14 hayran kaldım size Bir ara medikalcilere kızıp şu işe bir el atsam da kendi ortezimi tasarlasam diye düşünmüşlüğüm olmuştu. Ancak görülüyor ki çok kolay bir iş değil

Üye
    hawk14 Avatarı

Son Giriş
    Dün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    11
    Verilen Beğeniler
    2

evet sabah oldu ve protezim kemikleşmiş.ilk iş olarak içindeki alçıyı boşalttım.
    po65QN - Kendi protezimizi kendimiz yapabilir miyiz sorusunun cevabını arıyorum..?

fazlalıkları kestikten sonra proteze benzemeye başladı.
    J4QVvB - Kendi protezimizi kendimiz yapabilir miyiz sorusunun cevabını arıyorum..?

soket bağlantı aparatını taktım.
    po651m - Kendi protezimizi kendimiz yapabilir miyiz sorusunun cevabını arıyorum..?

prova için protezimin soket kısmını sökerek kendi yaptığım soketi taktım.
    ilk protez denemem olmasına rağmen gayet güzel oldu gibi geldi bana.
    po65Zm - Kendi protezimizi kendimiz yapabilir miyiz sorusunun cevabını arıyorum..?

tek ayak üzerinde durma ve protez üzerinde zıplama testi yaptım gayet konforlu ve sağlam bir protez oldu.hatta ben bu protezi deniz protezi olarak düşünmüştüm ama hoşuma gitti kavraması falan.
    XoPba7 - Kendi protezimizi kendimiz yapabilir miyiz sorusunun cevabını arıyorum..?
    XoPbnk - Kendi protezimizi kendimiz yapabilir miyiz sorusunun cevabını arıyorum..?
    DR7OLv - Kendi protezimizi kendimiz yapabilir miyiz sorusunun cevabını arıyorum..?

selda hanım
    aslında ortez protezden çok daha basit.boş zamanınız varsa deneyin derim.
    bizde burdan yardımcı olmaya çalışırız zevkle.

Üye
    selda* Avatarı

Gerçek Adı
    selda
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    13:54
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    130
    Verilen Beğeniler
    78
    Blog Mesajları
    4

tekniğini çizebilirim bi derece de elektrikli matkapla düşünemiyorum kendimi

Üye
    hawk14 Avatarı

Son Giriş
    Dün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    11
    Verilen Beğeniler
    2

Alıntı Alıntı Yapılan Kişi: selda* Mesajı Gör
    tekniğini çizebilirim bi derece de elektrikli matkapla düşünemiyorum kendimi
    ortezinizde size sıkıntı veren durum nedir.yada siz nasıl bir ortez ile daha konforlu yaşayacağınızı düşünüyorsunuz

Üye
    emir Avatarı

Gerçek Adı
    Emir
    Son Giriş
    14.12-2017
    Saat
    22:16
    Yaşadığı Yer
    isvicre
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    supersin tebrikler

Sayfa 1 / 5 12345 SonSon