Sayfa 1 / 13 1234511 ... SonSon
Toplam 187 mesajın 1-15 arasındakiler
Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Üye
    Nevra Avatarı

Gerçek Adı
    Nevra
    Son Giriş
    22.11-2017
    Saat
    02:04
    Yaşadığı Yer
    EGE Bölgesinde bir İl
    Alınan Beğeniler
    23
    Verilen Beğeniler
    17

Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    ARKADAŞLAR TERCİHLERİ YAPARKEN Bİ ÇOK ARKADAŞIN SORUN YAŞADIĞINI FARKETTİM VE SİZLERE YARDIMCI OLMAK İÇİN BU KONUYU AÇTIM.AŞAĞIDA Bİ ÇOK MERAK ETTİĞİNİZ SORUNUN CEVABI BULUNMAKTADIR.

TERCİH KILAVUZUNDA YER ALAN SINIF İBARESİNİN ALTINDA BULUNAN GİH, TH, SH, AH, DH, YH NE ANLAMA GELİR?

Bu kadrolarda 657'e tabi kadrolardır. Bu kısaltmalar ise çalışılacak hizmet sınıfını göstermektedir: Hizmet sınıfları şu şekildedir:

GİH: Genel İdare Hizmetleri Sınıfı
    TH: Teknik Hizmetler (Teknik Meslek Lisesi)
    SH: Sağlık Hizmetleri (Sağlık Meslek Lisesi)
    AH: Avukatlık Hizmetleri
    DH: Din Hizmetleri (İmam Hatip Lisesi)
    YH: Yardımcı Hizmetler

TERCİH KILAVUZUNDA YER ALAN DERECELER NE ANLAMA GELİR?

Derece, memuriyete giriş derecesidir. Giriş dereceleri 657 sayılı Kanunda belirlenmiştir. Dereceler tamamıyla teknik bir düzenleme olup, adayları ilgilendirmemektedir. Bu nedenle tercih yapılırken derece hususuna hiç dikkat edilmemelidir. Bazı unvanlarda dereceler daha düşük olabilirken bazılarında daha yüksektir. Bu değişikliğin adayları ilgilendiren bir yönü bulunmamaktadır.

TERCİH KILAVUZUNDA YER ALAN NIT1-NIT2-NIT3-NIT4-NIT5-NIT6-NIT7-NIT8 YAZAN YERLERDE Kİ FARKLI KODLAR NE ANLAMA GELİR?
    BU KODLAR LİSE, ÖNLİSANS VE LİSANS MEZUNLARI İÇİN MEZUN OLDUKLARI BÖLÜMLERİN KODLARIDIR.
    İLKOKUL,ORTAOKUL VE İLKÖĞRETİM MEZUNLARININ İSE EĞİTİM DURUMLARININ BELİRTİLDİĞİ KODLARDIR.
    Örneğin; Önlisans tercih bölümünde yer alan Çatalca Belediyesi 1 kişi alacakmış fakat bu 1 kişi için istenilen niteliklerde yer alan kodlar şunlar;

3173= Muhasebe, Bilgisayar Destekli Muhasebe, Bilgisayarlı Muhasebe ve Vergi Uygulamaları, Muhasebe ve Vergi
    Uygulamaları önlisans programlarının birinden mezun olmak

3179= Büro Yönetimi, Büro Yönetimi ve Sekreterlik, Büro Yönetimi ve Yönetici Asistanlığı, Sekreterlik, Ofis Teknolojileri ve Yönetimi,
    Büro Hizmetleri ve Yönetici Asistanlığı önlisans programlarının birinden mezun olmak.

3183= İnsan Kaynakları, Personel Yönetimi, İnsan Kaynakları Yönetimi önlisans programından mezun olmak.

3185=Mahalli İdareler, Mahalli İdareler (Zabıta), Yerel Yönetimler önlisans programlarının birinden mezun olmak.

3249= Bilgisayar Programcılığı, Bilgisayar Programcılığı (İnternet), Bilgisayar Programlama, Bilgisayar Teknolojisi ve
    Programlama, Web Teknolojileri ve Programlama önlisans programlarının birinden mezun olmak.

1 kişinin bu 5 kodda yer alan 25 Bölümün hepsini okuyup mezun olması imkansız. Hepsi 2 yıllık, 25*2=50 yıl yapar
    o yüzden burada demek istediği burda yer alan herhangi birinden mezun olmanız yeterli. Zaten kılavuzda bu açıkça yazıyor.

tercih kılavuzu sayfa 2'de
    4. TERCİHLERİN YAPILMASI İLE İLGİLİ İŞLEMLER
    4.3 Tercihlerinizi yaparken, kadrolar için “Aranan Nitelikleri” gösteren sütunlardaki koşulları dikkatle
    incelemeniz ve size uyup uymadığını belirlemeniz son derece önemlidir.

Bir kadro için mezun olunan program/alan koşulu birden fazla ise bunlardan birinin karşılanması
    yeterlidir.
    Ayrıca, Devlet Personel Başkanlığı tarafından bu kılavuzda düzenlenen “Başvurma Genel ve Özel
    Şartları”nı mutlaka okumanız ve tercihlerinizi yaparken bu uyarıları da göz önünde tutmanız gerekir.

SINAVA VEYA KURAYA MEZUN GİBİ GİRDİNİZ AMA ALTTAN DERSİNİZ OLDUĞU İÇİN YADA SINAVINIZ ÖNÜMÜZDE Kİ AYLARDA OLURSA NE OLUR?
    Ne yazık ki TERCİH YAPAMAYACAKSINIZ.TERCİH KILAVUZU SAYFA 2'DE YAZIYOR.

3. TERCİHLERİN YAPILMASI İÇİN GENEL BİLGİLER
    Tercihlerin geçerli olabilmesi için tercih süresinin son günü itibariyle sınava girilen öğrenim
    düzeyinden mezun olunması zorunludur. Tercih süresinin son günü tarihi itibariyle mezun durumda
    bulunmayan adayların, yerleştirilmeleri yapılmış olsa bile atamaları yapılmayacaktır. Adayların kadrolara
    yerleştirme işlemlerine alınabilmeleri için tercihlerin kurallara uygun olarak yapılması ve yapılan
    tercihlerin geçerli olması zorunludur.

KURA İLE YERLEŞTİRMENİN YAPILMASI İLE İLGİLİ ÖNEMLİ Bİ YER
    TERCİH KILAVUZU SAYFA 3'DE
    6.1 Kadrolar için aranan öğrenim düzeyi, cinsiyet vb. nitelikler arasındaki tutarlık kontrol edilecek, bunlardan
    herhangi birinde bile bir tutarsızlık tespit edildiği takdirde söz konusu tercih iptal edilecektir.

6.2 657 sayılı Kanunun 36 nci maddesine göre 11 inci dereceli kadrolar için İlkokul mezunları kura ile
    yerleştirme tercihinde bulunamayacak, tercihte bulunsalar dahi bu tercihleri dikkate alınmayacaktır.

Niteliklerde yazan 1101 ve 1103 ne anlama geliyor?

1101 yazan yerleresadece erkekler başvurabilir. 1103 yazan yerlere sadece kadınlar başvurabilir.Bu ikisi de yazmıyorsa iki grupta başvurabilir anlamına gelmektedir.

Kadrokod nedir?

Tercih formunda yazanilköğretimlerde 400.... Ve 500... Ile başlayan, ortaöğretim(liselerde) 100...Ile başlayan, önlisanslarda 200... Ile başlayan, lisanslarda 300... Ilebaşlayan kadro kodları kurumların kadrolarının kodudur.bu kodu tercih işlemisırasında ösym'nin sayfasında ki tercih kısmına yazacaksınız.

Sıra geldi tercihe

kılavuzu iyiceinceledikten sonra tercihlerinizi size uygun olan ve istediğiniz sıra halindeönce bi kağıda yazın. Sonra bu linke tıklayın http://ais.osym.gov.tr/
    sonra adayişlemlerine ulaşmak için tıklayıp karşınıza çıkan ekrana tc kimlik no veşifrenizi girip, sisteme giriş yapacaksınız. Ardından işlem yapmak istediğinizaktif sınav diye bi kutucuk çıkacak oradan ömss-2012/1 seçip tamamı tıklayın,sonra sol tarafta tercih bildir diye bi kısım olacak oraya tıklayıptercihlerinizin kodlarını oraya yazıp kaydet'i tıklayın 15 tercihinizitamamladıktan sonra tamamı tıklayıp işleminizi kaydedin sonrada 1 çıktısınıalın

hadi hayırlı olsun
    sorularınız olursayardımcı olmaya çalışırım..

Üye
    huderix Avatarı

Gerçek Adı
    Hüseyin
    Son Giriş
    12.10-2012
    Saat
    13:32
    Yaşadığı Yer
    Kocaeli
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Bilmeyenler için faydalı olmuş teşekkürler

Üye
    Nevra Avatarı

Gerçek Adı
    Nevra
    Son Giriş
    22.11-2017
    Saat
    02:04
    Yaşadığı Yer
    EGE Bölgesinde bir İl
    Alınan Beğeniler
    23
    Verilen Beğeniler
    17

Rica ederim ben tercihlerimi dün itibariyle yapmış bulunmaktayım yardım isteyen olursa bildiğim her konuda yardımcı olmaya çalışırım

Üye
    AS21 Avatarı

Gerçek Adı
    Baris
    Son Giriş
    20.07-2017
    Saat
    23:52
    Yaşadığı Yer
    Diyarbakir / Merkez
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Selamun Aleyküm Arkadaşlar

Bilişim Teknolojileri Alanı / Web Programcılığı Meslek Lisesi Mezunuyum. Meb Onaylı Bilgisayar,Bilgisayarlı Muhasebe ve İngilizce Sertifikam var. Tercih konusun da bana yardımcı olabilirmisiniz ? Tercih Edebileceğim Yerler, Alanlar ve Bölümler Hangileridir ? Konu ile ilgili Deneyimli Arkadaşların Yardımına ihtiyacım var. Yardımlarınız için Hepinize Teşekkür Ederim.Selametle...

Not: Benim için il veya ilçe farketmez çalışırım.

Üye
    dıe another day Avatarı

Son Giriş
    31.07-2013
    Saat
    17:45
    Yaşadığı Yer
    DÜNYA
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

başka bir ile atanan kişi ne kadar süre sonra memleketine tayinini isteyebilir?

Üye
    Vizyon Avatarı

Gerçek Adı
    Vizyon
    Son Giriş
    01.05-2016
    Saat
    00:27
    Yaşadığı Yer
    İzmir
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Öncelikle asaletini almak durumundadır kişi ( buda bir yıldır) sonrası ise yani bir yıl geçtikten sonra becayiş ile yer değişikliği yapabilir tayin durumunda ise kurumların tayin dönemleri vardır ne zaman açılırlar ise o zaman tayinini isteme haklarına sahiptirler diye biliyorum

Üye
    x55x Avatarı

Gerçek Adı
    ERTUĞRUL KESKİN
    Son Giriş
    13.02-2014
    Saat
    02:59
    Yaşadığı Yer
    Samsun
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

nitelik 999-1000-1001 ben de ilkokul mezunuyum türkiye kamu hastaneleri ni kabul etmiyo sistem acaba ben mi yanlış yapıyorum bi bakarmısınız tercih kodu 40020127605

arkadaşlar yokmu yardımcı olacak bi baksanız

Üye
    yabangulu89 Avatarı

Son Giriş
    23.10-2017
    Saat
    19:32
    Yaşadığı Yer
    .
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0

Bende ilkokul mezunuyum daha tercih yapmadım klavuzda yazılıyor kamu hastanelerini tercih edebiliriz nasıl olmuyor

Üye
    dıe another day Avatarı

Son Giriş
    31.07-2013
    Saat
    17:45
    Yaşadığı Yer
    DÜNYA
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Vizyon açıklaman için teşekkür ederim. Yanlız becayiş ne demek?

Üye
    Vizyon Avatarı

Gerçek Adı
    Vizyon
    Son Giriş
    01.05-2016
    Saat
    00:27
    Yaşadığı Yer
    İzmir
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Becayiş demek yer değişikliği demek

Örnek verilecek olur ise asalatini tamamladıktan sonra bulunduğun ilde değilsin örnek olarak veriyorum sen izmirdesin ama mersini istiyorsun bende mersindeyim ama izmiri istiyorum işte ikimiz de birbirimiz ile iletişime geçiyor kurumumuza yani atamamızın yapıldığı kuruma yazılı dilekçe ile yer değişikliği yapmak istediğimizi belirtiyoruz kurum uygun görür ise size olur yazısı veriyor aynı şekilde karşı tarafa da kendi kurumu olur yazısı veriyor o olur yazıları ile kişilerin yerleri değişiklik olunabilir.

Üye
    tılafsınlı Avatarı

Gerçek Adı
    Katip
    Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Yaşamak istemediğim bir yer.
    Alınan Beğeniler
    30
    Verilen Beğeniler
    0

1000-1001 o kadroları ilköğretim ortaokul mezunları tercih edebiliyor

Üye
    siirtli56 Avatarı

Gerçek Adı
    mert tunç
    Son Giriş
    05.05-2014
    Saat
    00:46
    Yaşadığı Yer
    siirt
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

ya ben düz lise mezunuyum yardımcı olan olursa sevinirim 90 almıştım genel özürlü türkiye sıralamam771 biri yardımcı olursa çok memnun polurum hiç anlamıyorum bu konulardan...

Üye
    CrystaL Avatarı

Gerçek Adı
    Ferman
    Son Giriş
    26.10-2017
    Saat
    04:28
    Yaşadığı Yer
    İSTANBUL
    Alınan Beğeniler
    2
    Verilen Beğeniler
    7

Benim Henüz Mezuniyetim Belli Değil Daha Doğrusu 28-29 Temmuzda Mezun Olabilirim Son Sınavım Bu Tarih'de Yani Mezun Olsam Dahi Hiç Değişen Birşey Olmayacak Çok Kötü Oldu Bu Benim İçin Temmuz 20'sinde Tercihler Bitiyor 28-29 Temmuzda Mezun Olsam Bişey Değişmeyecek Resmen Oyuna Getirdiler. Bu Nitelik'de Arıyorum Fakat Pek Tercih Yapıcak Yer Çıkmadı Sınava Boşuna Girmiş Oldum Dolandırıldık Resmen.Tercih Yapsam Birşey Olurmu Birşey Değişirmi?

2113 Ortaöğretim kurumlarının Bilgisayar, Bilgisayar İşletimi, Bilgisayar İşletimi
    Teknisyenliği, Bilgisayar Donanım, Bilgisayar Programcılığı, Bilgisayar
    Yazılımı, Bilgi İşlem, Bilişim Teknolojileri alanlarının birinden mezun olmak.
    1202 1217 3853 3021 1197 3015 4176
    Not: Anlatım İçin Teşekkürler Elline Sağlık.

Üye
    fokus20 Avatarı

Gerçek Adı
    Bilal
    Son Giriş
    20.02-2016
    Saat
    23:09
    Yaşadığı Yer
    ANKARA
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

cok tesekkurler yardımınız için cok faydası oldu peki 7225 Güvenlik Tahkikatının olumlu olması nedemek ilköğretimim mezunuyum ben basvurabiirmiyim engel olurmu veya nasıl bi yol izleyecez

ben ilkögretimim 400 le baslayan kodlaramı basvyracam yh 12 olanlara dimi yh 11 ve 500 le baslayan sanırım ortaögretim 999 1000 1001 olursa basvuracammı yardımcı olurmusunuz

Üye
    TTedTT Avatarı

Gerçek Adı
    Erdal
    Son Giriş
    30.11-2017
    Saat
    16:30
    Alınan Beğeniler
    4
    Verilen Beğeniler
    0

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    7225 halk dilinde sabıka kaydıdır. Ayrıca NİTleri eğitim ve ekstralar olarak iki bölümde değerlendirin. Eğitim nitlerinden 1i size uyuyorsa yeterli ama eğitimin yanında extra bir nit istiyorsa(sertifika vs.) o koşullarıda sağlamalısınız doğru tercih için.

Sayfa 1 / 13 1234511 ... SonSon