Sayfa 2 / 3 İlkİlk 123 SonSon
Toplam 32 mesajın 16-30 arasındakiler
Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Üye
    sebboy Avatarı

Son Giriş
    13.09-2015
    Saat
    18:10
    Yaşadığı Yer
    istanbul
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    ÖMSS’de uygulanan testlere verilen cevaplar her test için ayrı ayrı değerlendirmeye alınacaktır.
    Her adayın, testlere verdiği doğru ve yanlış cevapların sayısı saptanacaktır. Doğru cevap sayısından
    yanlış cevap sayısının dörtte biri çıkarılarak adayın ilgili testten almış olduğu ham puan
    bulunacaktır. İlgili testte en az bir cevabı bulunan adayların bu testten aldıkları ham puanlar
    kullanılarak o testin ortalama ve standart sapması bulunacaktır. Daha sonra, bu ortalama ve standart sapma kullanılarak tüm adaylar için ortalaması 50, standart sapması 10 olan standart puanlar
    hesaplanacaktır. Hesaplanan standart puanlar Genel Yetenek ve Genel Kültür Testlerinin her birinin ağırlığı 0,5
    olacak şekilde ağırlıklandırılarak adayların ağırlıklı puanları hesaplanacaktır.
    Ağırlıklı puanların en büyüğü 100 olacak şekilde puanlara dönüştürülerek adayların ortaöğretim
    düzeyi için ÖMSSP1, ön lisans düzeyi için ÖMSSP2, lisans düzeyi için ÖMSSP3 puanları
    hesaplanacaktır.

Üye
    SpeedyGonzales Avatarı

Son Giriş
    14.04-2014
    Saat
    20:59
    Yaşadığı Yer
    Çanakkale
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0
    Blog Mesajları
    1

Arkadaşlar tarihte sadece inkilap tarihinden soru çıkacak diye biliyorum, siz genel Türk tarihi çalıştınızmı ne yaptınız?

Gerçi ben tarihten pek sorunum olacağını sanmıyorum ama eğer yanlış biliyorsam ve Genel Türk tarihinden de çıkacağına dair bilgisi olan varsa tarihe de bir göz atarım...

Üye
    kara Avatarı

Son Giriş
    18.08-2012
    Saat
    21:05
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

inkılap tarihinden ayrı bir de türk kültür ve medeniyetleri konusu var, ordan gelir, eski türkler, türk islam ve selçuklu falan.

Üye
    golden_heart Avatarı

Gerçek Adı
    ismail
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    11:09
    Yaşadığı Yer
    Çorum
    Alınan Beğeniler
    23
    Verilen Beğeniler
    12

kara;
    arkadaşım yukarda demek istediğimi anlatamadım sanırım..

misal 60 sorudan ben genel olarak 50 doğru yaptım diyelim..10 tane de yanlışım var diyelim..buna göre değilmi 4 yanlışın 1 doğruyu götürmesi..yoksa her dersin yanlış sayısı kendinemi.

Üye
    xxxman Avatarı

Son Giriş
    28.07-2017
    Saat
    00:26
    Alınan Beğeniler
    7
    Verilen Beğeniler
    4

NERİ kardeşim aynen GOLDEN-HEARTIN DEDİĞİ GİBİ doğru sayıları toplancak yanlış sayıları toplancak 40 doğru 20 yanlış 35 net ortalama 1,66 falan denk geliyor net başı oda 35*1,66=58,1 puan falan oluyor...100 puan üzerinden 60 soru 100ü 60a bölersek net başı 1,6666 falan oluyor

Üye
    kara Avatarı

Son Giriş
    18.08-2012
    Saat
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

ÖMSS’de uygulanan testlere verilen cevaplar her test için ayrı ayrı değerlendirmeye alınacaktır. Her adayın, testlere verdiği doğru ve yanlış cevapların sayısı saptanacaktır. Doğru cevap sayısından yanlış cevap sayısının dörtte biri çıkarılarak adayın ilgili testten almış olduğu ham puan bulunacaktır. İlgili testte en az bir cevabı bulunan adayların bu testten aldıkları ham puanlar kullanılarak o testin ortalama ve standart sapması bulunacaktır. Daha sonra, bu ortalama ve standart sapma kullanılarak tüm adaylar için ortalaması 50, standart sapması 10 olan standart puanlar hesaplanacaktır. Hesaplanan standart puanlar Genel Yetenek ve Genel Kültür Testlerinin her birinin ağırlığı 0,5 olacak şekilde ağırlıklandırılarak adayların ağırlıklı puanları hesaplanacaktır. Ağırlıklı puanların en büyüğü 100 olacak şekilde puanlara dönüştürülerek adayların ortaöğretim düzeyi için ÖMSSP1, ön lisans düzeyi için ÖMSSP2, lisans düzeyi için ÖMSSP3 puanları hesaplanacaktır.

yani diyor ki elimizde türkçe ve matematikten oluşan 30 soruluk genel yetenek testi var, bi de tarih coğrafya güncel ve vatandaşlıktan oluşan genel kültür testi var. genel yetenek testinin ayrı, genel kültür testinin ayrı net sayıları hesaplanacak diyor.
    genel yetenekten 30 sorudan 26 doğru 2 boş 2 yanlışınız var diyelim, genel yetenek testindeki net sayınız 25,5 daha sonra bunun standart sapmasını falan hesaplıyolar, ordan bi puan buluyorlar.
    genel kültürden 30 sorudan 24 doğru 4 yanlış 2 boşunuz var diyelim, genel kültür testindeki net sayınız 23, bu teste ait standart sapmayı da hesapladıktan sonra ordan da bi puan buluyolar. daha sonra genel yetenekten bulunan puanla genel kültürden bulunan puanın ortalamasını alıyolar (0.5 ile ağırlandırmak demek ortalamasını almak demektir) daha sonra en çok puanı kim almışsa onun puanını 100e eşitleyecek şekilde tüm adayların puanını düzenliyorlar.

Üye
    golden_heart Avatarı

Gerçek Adı
    ismail
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    11:09
    Yaşadığı Yer
    Çorum
    Alınan Beğeniler
    23
    Verilen Beğeniler
    12

kara;

işte bu açıklama güzel oldu..ben klavuzda burayı okumamışım..bilmediğim yeri varmış..saol

Üye
    xxxman Avatarı

Son Giriş
    28.07-2017
    Saat
    Alınan Beğeniler
    7
    Verilen Beğeniler
    4

KARA kardeşim benim dediğimle ne farkı var uzun yoldan anlatmayın milletin anlayacağı şekilde anlatın size göre klavuza göre yada genel kültür 30 soru 2 boş 2 yanlış ne eder 25,5 net sapmasını al sonuç değişmez işte sağ elinle sağ kulağını göstermek varken sol elinle sağ kulağını gösteriyorsun sonuç değişmez netini 1.66666 sayısı ile çarpınca sonuç yine aynı çıkacak

Üye
    kara Avatarı

Son Giriş
    18.08-2012
    Saat
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

xxxman her testin standart sapması farklı bir veri verir, standart sapma sınava giren bütün adayların testlerdeki ortalamayı bilmelerini gerektirir, standart sapmayı 60 soru üzerinden değerlendirirsen farklı bir standart sapma çıkar, 30ar soru üzerinden değerlendirirsen farklı çıkar, ben bunu anlatmaya çalışıyorum.
    ayrıca en yüksek net yapan aday 55 net yapmışsa o 100 alır, ösymnin hesabına göre. 1.66 puan değil net başına.

Üye
    xxxman Avatarı

Son Giriş
    28.07-2017
    Saat
    Alınan Beğeniler
    7
    Verilen Beğeniler
    4

ha şu varsa olabilir genel yetenek daha önemli onun 0,5 ile çarpılır genel kültür 0,4 ile çarpılırsa sonuç farklı çıkar ama hepsi aynı oranda çarpılması gerek yoksa genel yeteneğe yüklenmek gerekcek ki oda türkçe-matematik çok kişi zarar görür

Üye
    kara Avatarı

Son Giriş
    18.08-2012
    Saat
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

e tmm hadi öyle olsun, istatistik biliminin formüllerini bırakalım, xxxman formülleriyle hesaplayalım.

Üye
    xxxman Avatarı

Son Giriş
    28.07-2017
    Saat
    Alınan Beğeniler
    7
    Verilen Beğeniler
    4

Hesaplanan standart puanlar Genel Yetenek ve Genel Kültür Testlerinin her birinin ağırlığı 0,5
    olacak şekilde ağırlıklandırılarak adayların ağırlıklı puanları hesaplanacaktır. KAFA karıştırmaktan başka bişey değil ösymye benim formülü gönderimde sapmayla falan uğraşmasınlar
    DİYELİM EN YÜKSEK NET YAPAN 55 NET YAPTI YÜZ PUANA TAMAMLAMAYA NE GEREK VAR 55*1,66666=91,6663 puanda sıralamaya başlarlar diğer sınavlardaki gibi ama yok 100e tamamlıcaklar Bİ çapan oğlu olcak bu iştede

Üye
    idrs Avatarı

Gerçek Adı
    idris
    Son Giriş
    28.02-2017
    Saat
    11:58
    Yaşadığı Yer
    istanbul
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0

***Neri***;

Kusura bakma işten çıkmıştım yanlışlara hesaplara takılma sınava sağlam bir pisikolojiyle girmek başarı şannsını artırır
    Atanıp atanmamakda pekönemli değil bu bağlamda herzaman kamuda olacağın parayı kazana bilirsin

Üye
    ***Neri*** Avatarı

Gerçek Adı
    neriman
    Son Giriş
    08.12-2016
    Saat
    19:58
    Yaşadığı Yer
    BÜYÜKÇEKMECE İSTANBUL
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0
    Blog Mesajları
    3

ilgili test dediği burda kişinin katıldığı sınv mı yoksa o dersin ilgili testindenmı kastediliyor?

Forum Moderatörü
    mac72 Avatarı

Gerçek Adı
    Ercihan
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    12:56
    Yaşadığı Yer
    Antalya
    Alınan Beğeniler
    53
    Verilen Beğeniler
    59
    Blog Mesajları
    10

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    İlgili test dediği matematik se matematiğin testi, türkçeyse türkçe testi gibi...

Sayfa 2 / 3 İlkİlk 123 SonSon