Sayfa 1 / 3 123 SonSon
Toplam 37 mesajın 1-15 arasındakiler
Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Üye
    kanatli_ Avatarı

Gerçek Adı
    mehmet turan
    Son Giriş
    01.03-2014
    Saat
    03:46
    Yaşadığı Yer
    eskişehir
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0
    Blog Mesajları
    3

Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    Merhabalar öncelikle yazıma güncel bir haberi paylaşarak başlamak istiyorum.( fazla vakti olmayan arkadaşların son paragrafı okumaları da yeterli olacaktır)

'
    'Tasarlanmakta olan işitme engelliler alfabesi hakkında:
    Daha önce başlamış ancak iki üç yıl sonra bitecek bir projenin olduğunu fakat bunu bir yıl gibi kısa sürede tamamlamayı planladıklarını söyleyen Bakan Dinçer, ''Kısa sürede işitme engelliler alfabesini bitirmeye çalışıyoruz. Onu bitirdikten sonra da işitme engelliler okullarında işitme engelliler alfabesiyle ders verecek öğretmenler yetiştireceğiz. Şu anda işitme engelliler okulunun çoğunda işaret dilini kullanabilen öğretmenimizin sayısı az. Bu alfabeden sonra öğretmenleri yetiştirip, inşallah bu problemi çözmeye çalışıyoruz'' dedi.''

Bu haberden de anlaşıldığı gibi devletimiz bir kaç yıl sonra işitme engellilerin eğitiminde ''doğal-işitsel sözel yöntem''i bir kenara bırakıp ''işaret dili'' ile eğitim yöntemine geçecek gibi görünüyor. Doğal işitsel sözel yöntemle eğitim alan işitme engelli çocuklar erken yaşta cihazlandırılıp uygun eğitim yöntemleriyle konuşabilmektedir. İşaret dilinin artı ve eksilerini zaten biliyoruz. Konuyu dağıtmak istemiyorum. Ben Anadolu Üniversitesi İşitme Engelliler Öğretmenliği son sınıf öğrencisiyim. Bizler 4 yıldır doğal işitsel sözel yöntemi uygulayabilme üzerine eğitim alıyoruz. Ve bu yöntemin işaret dili dahil diğer yöntemlere göre daha üstün olduğuna inanıyoruz. İşaret dilini öğrenmemiz iki ay sürecektir. Eğer işitme engelli çocukların eğitiminde işaret dilinin daha yararlı olduğunu düşünseydik doğal işitsel sözel yöntemi uygulamaktan ve bu yöntemi öğrenmeye çalışmaktan vazgeçerdik çünkü doğal işitsel sözel yöntemi uygulayabilecek kadar öğrenmek bir insanın 4 yılını alıyor ve eğitimci açısından bu yöntemin uygulanması işaret diline göre çok daha detaylı ve zor. Kısacası ben ve arkadaşlarım bizim için zor da olacak olsa işitme engelli çocukların konuşabilmesi daha iyi eğitim alabilmeleri için doğru olduğuna inandığımız şeyi yapmak istiyoruz.

Bir karar aldık ve iş hayatına atıldıktan sonra bir süre çalışarak para biriktirip biraz da krediyle sadece işitme engelli çocukların eğitim alabileceği bir rehabilitasyon merkezi açmak istiyoruz. Yerleşim olarak Ankara veya İstanbul gibi daha merkezi olan illerden birisini daha uygun gördük. İlk yıllar 4-5-6 yaşlarında çocuklarla eğitime başlayacağız çünkü uyguladığımız yöntemde eğitime erken yaşlarda başlanıyor olması önemli bunu şu sebeple söylüyorumilk bir kaç yıl kontenjanımız 30-50 öğrenci arasında olacaktır. Eğitimciler kendimiz olacağımız için kadroya ücret ödeme sıkıntımız olmayacak bunun haricinde böyle bir kurum açmak ne kadara mal olur? Bize bu konuda yardımlarınızı küçük de olsa paylaşımlarımınızı esirgemeyin lütfen.

Üye
    Özel Eğitim Avatarı

Gerçek Adı
    M.Salih
    Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Ankara
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Mrb, teknik konuları çok bilmiyorum. Ancak en başta eğitim verilecek binanın fiziki bazı yeterliliği gerekiyor. Bir de eğitsel materyaller kısmı var tabi. Teknik konular için özel eğitim ve rehabilitasyon merkezleri yönetmeliği ve özel öğretim kurumları yönetmeliğine bakabilirsiniz.

Üye
    kanatli_ Avatarı

Gerçek Adı
    mehmet turan
    Son Giriş
    01.03-2014
    Saat
    Yaşadığı Yer
    eskişehir
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0
    Blog Mesajları
    3

Öncelikle ilginiz için teşekkürler. Bir çok konuyu araştırdık binanın fiziki gereklilikleri konusunda http://www.zihinengelliler.com/rehab...um-acma-artlar adresinde ki bilgilerden yararlandık. Materyal ve donanım konusunda da bazı hesaplar yaptık. Personel sayısından, yemeğine mobilyalardan servisine...Fakat hesaplamalar teoride kaldı. Bu başlığı açma nedenim de budur.Sadece yuva öğrencileri (3-4-5 yaş) ile eğitim vermeye başlayan ve sadece işitme engelli öğrencilere yönelik eğitim yapan bir kurum sanırım Türkiye de yok. Türkiye deki kurumlar bir çok engel türünde ve yuvadan orta öğretime kadar öğrenci kabul eden yapıdalar Bu yüzden önümüzde tecrübesinden yararlanabileceğimiz birileri de yok. (Sadece 3-4-5 yaş çocuklarla eğitime başlamak isteyişimizin nedeni çocukları erken cihazlandırarak erken eğitime başlamak. Çünkü ancak bu şekilde bir işitme engelli çocuğu normal akranlarına yetiştirebiliriz) Yani çocuğu 4-5 yaşında cihazlandırarak eğitime başlatıp ilköğretim 3'e kadar normal akranlarını yakalaması tek amacımız olacak. Yaptığımız hesaplar doğrultusunda açılıştaki ağır yükü kendi imkanlarımızla kaldırabiliyoruz fakat sistem ilerleyen zamanda ekonomik bir döngüye girerek para girdi ve çıktısı dengelenebilir mi bunu kestiremiyoruz. Ortalama bir kurumun gelir gider dengesini yakalaması 110 civarı öğrenciye denk geliyor. Ama böyle kurumların personel sayısı ve personel çeşitliliği,servıs sayısı, bina büyüklüğü vs. yani giderleri de daha fazla. Giderleri daha çok olduğu için 110 civarı öğrenci gerekiyor. Kar amacı gütmediğimiz için dengeleyebilmek bizim için yeterli. ilk 2 yıl sadece yuva çocuklarını alacağımız için öğrenci alımımız 40 civarı olacaktır. 40 öğrencinin geliri ile giderleri en minimum düzeye indirerek ayakta kalmak mümkün mü bunu net hesaplayamıyoruz.

Üye
    shukufe Avatarı

Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    ankara
    Alınan Beğeniler
    114
    Verilen Beğeniler
    168

dincerin dedigi bence II DII DI DIIolme esegim ot bitecek saman yapilacak
    oysa isitme engelliler ogretmeni yetistirirken isitme engelliler okullarina kaynak saglarken bide sgk kurumu cihaz odemelerinden para kismayarak bunu gostermeliler ilk adim

isaret diliyle sagirlarin toplum icinde kendilerini anlatmalari zor olmaliinsanlarin o kadar sabri yok dudak ukuyorum yuzume bakarak soylermisiniz derken bile onunde bilgisayara kafasini dahada egip sonrada duymami bekleyen kamu gorevlisi cok gordum
    cok cok gerekmedikce isitme engelli okullarinda isaret dili kullanmak daha az olursa iyi bncede

Üye
    Özel Eğitim Avatarı

Gerçek Adı
    M.Salih
    Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Ankara
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Son sınıf öğrencisiyiz sanırım ? Şimdiden bu konularla ilgilenmeniz, belli bir idealinizin olması güzel. Çoğueğitim fakültesi mezunu rüzgar nereye eserse oraya gidecek durumdalar. Öncelikle şu iki kavramı birbirinden ayıralım "rehabilitasyon merkezleri" ve "okullar": Rehabilitasyon merkezleri, destek eğitim amaçlı açılırlar. Özel özel eğitim okulları ise okul statüsündedir Anladığım kadarıyla siz rehabilitasyon merkezi açmak istiyorsunuz. Maalesef maddi kaygılar ve imkanlardan dolayı sadece işitme, sadece görme veya tek yetersizlik türüne yönelik destek eğitim programı uygulayan rehabilitasyon merkezi çok azdır. Bunun birkaç nedeni olmakla beraber temel nedeni bu kurumların ticari ve maddi dengelerini korumak zorundalar bu yüzden birçok merkez birkaç tane destek eğitim programını uygularlar. Zihinsel, bedensel, yaygın gelişimsel bozukluk,işitme yetersizliği destek eğitim programları vs. Bunun bir diğer nedeni de zihinsel ve bedensel yetersizliği olan bireylerin istatistiki olarak diğer yetersizlik gruplarından sayıca fazla olmaları. Ki bu da rehabilitasyon merkezlerinin öğrenci bulmaları konusunda sıkıntı yaşamamasının sebebidir. Maliye bakanlığı , bu rakamları net olarak bilmemekle beraber, bireysel destek eğitim alan bireye ayda 375 tl, grup eğitimi de varsa + 75 tl gibi bir ödeme yapıyor. Öğrencilerinizin sadece bireysel destek eğitim raporu olduğunu düşünerek (en kötü ihtimal) kabaca bir hesap yapabilirsiniz. Tavsiyem bir de tecrübesi olan bir rehabilitasyon merkezi yöneticisi ile konuşun. Bu düşüncenizi destekliyorum çünkü alanın uzman özel eğitimcilere ve salt maddi kaygı gütmeyen merkezlere ihtiyacımız var.

Üye
    kanatli_ Avatarı

Gerçek Adı
    mehmet turan
    Son Giriş
    01.03-2014
    Saat
    Yaşadığı Yer
    eskişehir
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0
    Blog Mesajları
    3

M. Salih Bey evet son sınıf öğrencileriyiz. Yorumunuz oldukça aydınlatıcı vakit ayırdığınız için teşekkür ederim. Teorik hesaplarla 50 öğrenci ile sadece amaca hizmet edebilecek, gösterişten uzak bir kurum açmak mümkün görünüyor. Yemek,servis,personel maaşları,personel sigorta girişleri,elektrik,su doğalgaz,bina kirası,meb ödemeleri, gündelik giderler ile gelirler teoride dengelenebiliyor. Açılış aşamasında binanın niteliği üzerinde değişiklikler, mobilya ve reklam giderleri de bir süre para biriktirmenin ardından ya da kredi ile altından kalkılabilecek gibi ama kredi uygun bir seçenek değil çünkü riskli bir şey yapıyoruz. Kurumlardan ilgili kişilerle görüşme hususunda bir kaç girişimimiz oldu fakat giderlerin daha çok olacağı hiç beklenmedik yerlerden açıklar oluşabileceği cevabını alıyoruz. Bunların ne olduğunu sorduğumuz da ise net bir cevap alamıyoruz. Sanırım tecrübelerinden yararlanabilmek için kurum sahiplerine para ödemememiz gerekiyor! Anlaşılan o ki öyle bir yol izlememiz gerekecek. Bir kaç yıl özel kurumlarda çalışıp hem para hem de deneyim kazanmaya çalışacağız ama inanıyorum ki bir kaç yıl sonra da şuan ki hırsımızı heyecanımızı kaybedeceğiz.

Üye
    shukufe Avatarı

Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    ankara
    Alınan Beğeniler
    114
    Verilen Beğeniler
    168

lutfen lutfen idealinizde inat edin cok iyi ilerisi icin bu teknolojik cagda isitme cihazlari bu kadar gelisirken toplum uyanirken bu kadar faydali bir idealiniz kucuk isitmeyenler icin hayat degilde yasam kurtarir bence

illede baska engel guruplariye merkez degilde isitme cihazi uygulayan bir desteginiz olur odyometristte bulunursa merkezinizin bunyesinde iyi birdey olurdu diye dusunuyorum
    sizde okuyorsunuzdur egitim aldiginiz kurumda
    en sagir bireyde isitme kirintisi vardir az veya cok
    isitme cihaziyle bunu iyi bir yere getirdikten sonra haydi haydi konusmayi ogrenince okumayi daha iyi ogrenmeleriyle duymak insanlarin soyledigini anlamak daha kolay olur dusuncem

Üye
    kanatli_ Avatarı

Gerçek Adı
    mehmet turan
    Son Giriş
    01.03-2014
    Saat
    Yaşadığı Yer
    eskişehir
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0
    Blog Mesajları
    3

Haklısınız Shukufe elimizden gelenin fazlasını yapmaya çalışmalıyız. Lakin devlet, tüm özel ve devlet kurumlarında işaret dili zorunluluğu getirirse maalesef eilmizden hiç bir şey gelmeyecektir.

Üye
    shukufe Avatarı

Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    ankara
    Alınan Beğeniler
    114
    Verilen Beğeniler
    168

devlet getirebilir ama bir zaman sonra yanlistan donulur diye dusunuyorum
    ben kucuklugumden kendimi bildigimden beri sagirim isitme kaybim cok ileri telefon televizyon arkamdan soylenenleri hic omrumce anlamadim
    sagolsun ilkokulda ogretmenim okuma ogretirken baya zor olmustur belki ama rahmetli babacigimin ilgisi anlatmasi benim le ozellikle cok ilgilenmeseydi isitme engelliler okuluna yollayipta isaret diliyle anlasmayi ogrenseydim o halle hic mutlu olmazdim
    simdi yuzyuze dudak okuyarak isitme cihazindan gelen seslerle gayette kendime yetiyorum konusmayi okumayi iyi bilen bir sagir nasilsa kendine yeter her zaman duymuyorsada kendini konusarak ifade edebilir karsisina her zaman isaret diliyle konusan olmiyacagindan yazmak daha kolay birsey degilmidir hic duymuyorsa

Üye
    Özel Eğitim Avatarı

Gerçek Adı
    M.Salih
    Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Ankara
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Mehmet Turan baya iyi bir fizibilite çalışması yapmışsınız Evet birkaç yıl sahada çalışırsanız işin olumlu ve olumsuz yönlerini görürsünüz. Alanda rekabet ortamı olduğundan bu işler için sanırım biraz tecrübe gerekiyor. Özelde çalışırsanız bu fikriniz değişmez de kamuda çalışırsanız kamuda çalışmanın rahatlığı ile fikirleriniz değişir diye düşünüyorum Yine de düşünceniz gerçekleşebilir nitelikte olduğu için süreç içinde karar verirsiniz. Ama inşallah bu idealinizi tam olarak gerçekleştirebileceğiniz öğrencilerin tam zamanlı olarak devam edebildiği işitme engellilere yönelik bir özel eğitim okulu açarsınız.

Üye
    kanatli_ Avatarı

Gerçek Adı
    mehmet turan
    Son Giriş
    01.03-2014
    Saat
    Yaşadığı Yer
    eskişehir
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0
    Blog Mesajları
    3

M. Salih Bey Özel Eğitim Okulu açmak daha yararlı olacaktır ancak bina yeterliği çok teferruatlı. Fen Bilgisi laboratuvarı, beden eğitimi salonu, resim müzik dersliği, sağlık odası... gibi bina nitelikleri ve uygun ekipmanlar gerektiriyor. O bizi aşar

Üye
    shukufe Avatarı

Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    ankara
    Alınan Beğeniler
    114
    Verilen Beğeniler
    168

hel okul bitsin akademisyen cevresinden uzaklasmayin derim
    ordan bi suru destek kredi ne bilim ab fonu gibi seyler cok simdi modaya engelliler icindiyeiyi bir projeyle one cikarsaniz sizde maddi destek alirsiniz insallah boyle ideali olanlar olunca isitme kayipli kucukler icin umitliyiz size basarilar diliyorum yilmayin

Üye
    kanatli_ Avatarı

Gerçek Adı
    mehmet turan
    Son Giriş
    01.03-2014
    Saat
    Yaşadığı Yer
    eskişehir
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0
    Blog Mesajları
    3

Shukufe Mesajınız konuya çok farklı bir bakış açısı yarattı bunu hep aklımda tutacağım gerçekten çok teşekkür ederim. Bahsettiğiniz konuda da araştırmaya başlasak yerinde olacaktır.

Üye
    Özel Eğitim Avatarı

Gerçek Adı
    M.Salih
    Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Ankara
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Evet bence de Shukufe hanımın bahsettiği konu araştırılabilir. Okulöncesi işitme yetersizliği olan çocuklar için bir merkez için AB destekli bir proje hazırlanabilir.

Üye
    shukufe Avatarı

Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    ankara
    Alınan Beğeniler
    114
    Verilen Beğeniler
    168

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    size son bir animi yazayim
    koklear implant alinmasi yuzunden hastanelerde cok isim olur simdi anlatmasi uzun
    cin gibi 2 3 yaslarinda bir oglan cocuk leb demeden leblebiyi aliyacak cinsindenfikir fikir kayniyor bu cocugada koklear implant yaptirmak icin gelmisler hastaneye
    yazik ogluniz cokta sagira benzemiyor biraz isitme cihazi takarak egitilirse konusmasi duzelir cok akilli oglunuz hemen implanta karar vermeyin kulak gidiyor haberiniz olsun dedigimde baba bana dediki
    koklear implant yaptirmazsam bu cocuk isaret diliyle ne ogrenir nasil karsisindakiyle anlasir nasil egitim aldiripta is sahibi yapabilirim konasmayan birine cevrede aklida noksan diye bakiyorlar dedi adamcagizi acidim
    sizin okulunuz bu alanda iyi iyi egitim aliyorsunuz bunun faydasini cok goreceksiniz ilerida

Sayfa 1 / 3 123 SonSon