Sayfa 2 / 3 İlkİlk 123 SonSon
Toplam 37 mesajın 16-30 arasındakiler
Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Üye
    MeTePe Avatarı

Gerçek Adı
    Hastalık Sormayın
    Son Giriş
    Dün
    Saat
    16:51
    Yaşadığı Yer
    Ankara
    Alınan Beğeniler
    539
    Verilen Beğeniler
    151
    Blog Mesajları
    1

Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    Sayın kanatli arkadaşım,

Ben yaklaşık 20 yıldır rehabilitasyon işinde yöneticiyim. Size "güzel günler göreceksiniz çocuklarım" dersem yalan olur.

Öncelikle rehabilitasyon sektörü son 5 yıldır tam bir çöküş içindedir. 5 yıl önce 1800 civarında olan kurum sayısı şu anda 1500'lere kadar gerilemiştir.
    Dil-konuşma programı için sizin olmanız yetmez. Ayrıca bir odyolog veya konuşma terapisti de bulmanız lazım ki, kendileri ülkede bir avuç kişidir. O yüzden astronomik ücret istemekteler.

Şu anda çok müsait değilim... Daha sonra detaylı açıklama yapabilirim.

Üye
    shukufe Avatarı

Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    ankara
    Alınan Beğeniler
    113
    Verilen Beğeniler
    168

konusma terapisti
    bilgisini ilgisini sevgisini sunan ogretmenler olunca isitme cihazi uyumu olunca terapi olazmi doktor bey

Üye
    Hayatin anlamı Avatarı

Son Giriş
    13.12-2012
    Saat
    09:43
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Ya ben yanlışmı hatırlıyorum?? eğer işitme engelliler söz konusuysa sgk dan- devletten eğitim parasını alabilmeniz için öncelikle binanın ses yalıtımı gibi bişeyin yaptırılması şartmış, yoksa para ödemiyormuş. Ben de işitme engelliyim birara eğitime gittiğim yerde yoktu, dedilerki bizde böyle bir oda yok diye artık senin eğitim paranı alamıyoruz..bende bıraktım tabii ki.

Üye
    MeTePe Avatarı

Gerçek Adı
    Hastalık Sormayın
    Son Giriş
    Dün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Ankara
    Alınan Beğeniler
    539
    Verilen Beğeniler
    151
    Blog Mesajları
    1

Alıntı Alıntı Yapılan Kişi: shukufe Mesajı Gör
    konusma terapisti
    bilgisini ilgisini sevgisini sunan ogretmenler olunca isitme cihazi uyumu olunca terapi olazmi doktor bey
    Bunu ben söylemiyorum... Milli Eğitim Bakanlığı söylüyor. Eğer rehabilitasyon merkezinde odyolog veya konuşma terapisti olmazsa program açılmasına izin vermiyor. Dolayısıyla ödeme yapmıyor.

Yani "sevecen öğretmen" bu işi babasının hayrına yapacaksa olur tabii... Ama birilerinin kira, SSK, vergi vs. gibi harcamaları karşılaması lazım.

Üye
    kanatli_ Avatarı

Gerçek Adı
    mehmet turan
    Son Giriş
    01.03-2014
    Saat
    03:46
    Yaşadığı Yer
    eskişehir
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0
    Blog Mesajları
    3

sn MeTePe Konuşma terapisti bulmak evet zor. Yüksek lisans bazında yılda 20-25 kişi mezun oluyordu hatırladığım kadarıyla. Okul öncesi öğretmeni, işitme engelliler öğretmeni ve odyologumuz hazır hatta şu an yanımda

Üye
    MeTePe Avatarı

Gerçek Adı
    Hastalık Sormayın
    Son Giriş
    Dün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Ankara
    Alınan Beğeniler
    539
    Verilen Beğeniler
    151
    Blog Mesajları
    1

Alıntı Alıntı Yapılan Kişi: kanatli_ Mesajı Gör
    sn MeTePe Konuşma terapisti bulmak evet zor. Yüksek lisans bazında yılda 20-25 kişi mezun oluyordu hatırladığım kadarıyla. Okul öncesi öğretmeni, işitme engelliler öğretmeni ve odyologumuz hazır hatta şu an yanımda
    Odyolog varsa olur. Ancak sizin düşündüğünüz gibi 40 çocukla falan olmaz.

40 çocuk ortalama 400TL'den 16.000TL eder. Yaklaşık %8,5 KDV ve harç düşerseniz 13,600TL kalır. Yatırım maliyetinizi bir tarafa bırakalım... Sadece kira için en az 5-6.000TL ayırmanız lazım. Elektrik, su, d.gaz vs. sabit giderler 1000-1500TL tutar. 5 çalışan + 1 sekreter + 1 temizlik elemanı gibi çok mütevazi bir kadronuz varsa bile 2-3.000TL arası SSK-Bağkur primleri ve 1.500TL civarı muhtasar verginiz olur. Kırtasiye, amortisman, galoş, temizlik malzemesi, eğitsel materyal, telefon, internet vs. gibi çok sayıda başka giderleriniz olacaktır.

Kısacası, 40 çocukla değil cebinize para koymak, sürekli cebinizden para koymak zorunda kalırsınız.

Bu işin yatırım maliyeti kişiye bağlıdır. Benim işyerimdeki malzemenin bedeli şu anda 400-500.000TL'den fazladır. Ama siz isterseniz 20.000TL de harcayabilirsiniz. Bu harcadığınız devede kulaktır. Çünkü asıl gider düzenli aylık giderdir. Yani para kazansanız da, kazanmasanız da her ay ödemek zorunda olduğunuz gider! İşe başlarken en az 6 aylık giderinizi karşılayabilecek kadar paranız cebinizde olmalıdır.

Açık konuşmak gerekirse şu anda devletçe yapılan yardım miktarı giderleri karşılayamamaktadır. 40 çocuk da olsa 140 çocukta olsa bu değişmez. Bu nedenle batan veya çok zor duruma düşen çok sayıda kurum var. Zaten sektör içinde kime sorsanız durumun hiç iç açıcı olmadığını ve yaşanan zorlukları size anlatacaktır.

Diğer taraftan, mevzuattan kaynaklanan çok sayıda zorluk ve ayrıntı söz konusu. Hiç bilmeden bu işe girerseniz ya emekli bir müfettişe para ödeyerek danışmanlık (!) almanız gerekecek (ne yazık ki böyle bir sektör var) ya da yaptığınız her hatanın bedelini ağır bir şekilde ödeyeceksiniz.

Ankara'nın en eski İşitme Konuşma merkezlerinden birinin kurucularından biri benim yakın arkadaşımdır. Son 2 yıldır ciddi şekilde işi tasviye etmeyi düşünüyorlar. Hatta kendisi odyolog olan bu arkadaşım parttime başka bir kurumda çalışmaz zorunda kalıyor.

Ben size öncelikle bir kurumda çalışmanızı, hem çalışma sistemini öğrenmenizi, hem işin zorluklarını görmenizi öneririm. Bir kaç yıl deneyim kazandıktan sonra yine istiyorsanız kendi işyerinizi açarsınız. Ama işyeri açmak için de Ankara, İstanbul, İzmir, Bursa, Adana gibi büyük şehirleri önermem. Sadece Ankara'da 200'den fazla kurum mevcut. Ankara Çankaya ilçesinde 5 yıl önce 80e çıkan kurum sayısı bugün 35 düşmüştür.

Özel eğitim ve rehabilitasyon forumuna (özelegitimverehabilitasyon.com) girip sektörün yaşadığı tatsızlıkları oradan da izleyebilirsiniz.

Bunlar benim deneyimlerim doğrultusunda siz verebileceğim genel tavsiyeler... ama öğrenmek istediğiniz başka şeyler varsa maddeler halinde sorun, elimden geldiğince yanıt vereyim.

Üye
    kanatli_ Avatarı

Gerçek Adı
    mehmet turan
    Son Giriş
    01.03-2014
    Saat
    Yaşadığı Yer
    eskişehir
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0
    Blog Mesajları
    3

MeTePe mesajınız oldukça açık. Amacımız ilk bir iki yıl yuva sınıfı 40 çocukla başlayıp alttan çocuk kaydederek devam etmekti ama anlaşılan o ki bir yıl dayanılamaz. Nasıl kurum açarız diye araştırırken bir çok kurumunun hileli işler yaptığını öğrendik kazancından kısmamak için manavdan değerinin 5 katı fiyattan sebze satın almak, adam ayarlayıp cihazı olmayan çocuklara emanet cihaz takarak rapor yenileyenler gibi... Bu piyasada ayakta kalamayacağımız git gide daha netleşiyor. Sanırım farklı yollar izlememiz gerekecek. Amaç çocukların yararına bir şeyler yapmaksa bir kreş açıp bir odayı işitme engelli yuva çocuklarına ayırıp orada ücretsiz eğitimlerine de devam edebiliriz. İlgiyle yanıt veren herkese tekrar teşekkür ederim.

Üye
    MeTePe Avatarı

Gerçek Adı
    Hastalık Sormayın
    Son Giriş
    Dün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Ankara
    Alınan Beğeniler
    539
    Verilen Beğeniler
    151
    Blog Mesajları
    1

Alıntı Alıntı Yapılan Kişi: kanatli_ Mesajı Gör
    ..bir çok kurumunun hileli işler yaptığını öğrendik kazancından kısmamak için manavdan değerinin 5 katı fiyattan sebze satın almak, adam ayarlayıp cihazı olmayan çocuklara emanet cihaz takarak rapor yenileyenler gibi... ..
    Hileli iş yapanlar mutlaka vardır.. Ama bu söyledikleriniz mümkün değil.

- manavdan pahalı sebze almak kimin ne işine yarar ki?
    - Emanet cihaz takarak falan da rapor alamazsınız... raporlari hastaneler düzenler ve ölçüm yapmadan kesinlikle rapor vermezler. Ayrıca hastane raporu olması da yetmez, ayrıca RAM raporu gereklidir. Hastaneden verilen de bildiğimiz "özürlü sağlık kurulu raporudur". Yani "aha bak kulağında alet var!" diyerek kimseye rapor çıkartamazsınız.

Kreş meselesine gelince.... 4+4+4 çıkıp da okul yaşı 5'e indirilirse kreş mreş kalmayacak ortada...

Üye
    kanatli_ Avatarı

Gerçek Adı
    mehmet turan
    Son Giriş
    01.03-2014
    Saat
    Yaşadığı Yer
    eskişehir
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0
    Blog Mesajları
    3

Devlete kar marjından ödenen yüzde 40 bir pay varmış sanırım karı düşük göstermek için ödemeler fazla gösteriliyormuş. Merkeze öğrenci kaydetme esnasında bu emanet cihaz olayına giriliyormuş. Bizde 3-4 yaş çocuklara açarız kreşi hocam

Üye
    MeTePe Avatarı

Gerçek Adı
    Hastalık Sormayın
    Son Giriş
    Dün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Ankara
    Alınan Beğeniler
    539
    Verilen Beğeniler
    151
    Blog Mesajları
    1

Sizin bahsettiğiniz kurumlar (veya gelir) vergisi... Oranı %40 değil!

O vergiyi zaten kar ederseniz ödüyorsunuz. Bahsettiğiniz yüksek fatura alma işi her ticaret yapanda vardır. Ama bu işte pek anlamı yok.. çünkü fazla bir kar yok.

Merkeze kayıt için emanet cihaz falan gerekmiyor. Hatta hiç cihaz gerekmez. Gereken şey ÖSKR raporu ve RAM raporudur. Bunlar da pek kolay verilmiyor. Siz bilgi verenler pek bu işten anlamıyormuş. Örneğin kekemelik veya artikülasyon problemi olan bir çocuğun zaten cihazı olmaz ki... Göstermelik cihaz mı takacaksınız?

Engelliler için kreş açmak kötü bir düşünce değil. Ama kreşlerin de pek iyi durumda olduğunu söyleyemeyeceğim. Üstelik onların devlet yardımı da yok.

Üye
    kanatli_ Avatarı

Gerçek Adı
    mehmet turan
    Son Giriş
    01.03-2014
    Saat
    Yaşadığı Yer
    eskişehir
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0
    Blog Mesajları
    3

İlk mesajlarımda da bahsettiğim üzere kurum sahipleri yeterli açıklama yapmıyor. Kiminle görüşmeye gitsek çocuklara verdiği değeri anlatıyor! ama bizlerinde aynı şekilde o çocuklara değer vermek istediğimizi duyunca susuyorlar Oradan buradan bilgileri toplayıp harmanlayınca da böyle yanlış sonuçlar ortaya çıkıyor çünkü her kurum kendine özel. İşin içine girince her şey rayına oturacaktır diye düşünüyorum. Dereyi görmeden paçaları sıvamaya gerek yok, bu ülkede iflas etmeden birilerine yardım edebilmenin bir yolu olmalı varsa onu bulacağız

Üye
    MeTePe Avatarı

Gerçek Adı
    Hastalık Sormayın
    Son Giriş
    Dün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Ankara
    Alınan Beğeniler
    539
    Verilen Beğeniler
    151
    Blog Mesajları
    1

Faydalı olmak istiyorsanız bir vakıf veya dernek bünyesinde işe girip çalışabilirsiniz. Veya herhangi bir yerde (ister özel, ister devlet kurumu) mesleğinizi en iyi şekilde icra etmeye çalışırsınız.

Ancak şu yanılgıya kapılmayın... okuldan mezun olan bir kişi henüz bu işin %30-40 kadarını bilir. Asıl bilgi deneyimle, sahada kazanılır. Yani bilgisayar karşısında savaş oyunu oynamakla cephede silahı alıp savaşmak çok farklı şeylerdir.

Her ne yapacaksanız öncelikle kendinizi geliştirmenizi öneririm. İşini, mesleğini iyi bilen kişiler öyle veya böyle bunu düzgün yapacak ortamı bir şekilde bulurlar.

"Çocuklara değer vermek" çok subjektif bir konudur. Bizim ülkemizde ne yazık ki ana-babalar bile çocuklara pek değer vermez. O yüzden subjektif algılarla hareket etmek yerine nesnel, yani yapılması gereken, olması gerekeni ölçüp değerlendirerek hizmet oluşturmak daha önemlidir. O zaman gerçek değeri vermiş olursunuz. "Yavrularım, ne çok severim sizi ben" diyerek insanlar kendilerini kandırır. Sevmek zorunda değilsiniz ama işinizi düzgün yaparsanız zaten onlara en büyük iyiliği yapmış olursunuz.

Üye
    kanatli_ Avatarı

Gerçek Adı
    mehmet turan
    Son Giriş
    01.03-2014
    Saat
    Yaşadığı Yer
    eskişehir
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0
    Blog Mesajları
    3

Haklısınız kesinlikle.

Üye
    shukufe Avatarı

Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    ankara
    Alınan Beğeniler
    113
    Verilen Beğeniler
    168

ettin edecegini doktor bey oldumu simdi gencleri ise baslamadan yildirmak varmi

Üye
    kanatli_ Avatarı

Gerçek Adı
    mehmet turan
    Son Giriş
    01.03-2014
    Saat
    Yaşadığı Yer
    eskişehir
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0
    Blog Mesajları
    3

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    Hiç sormayın Shukufe boşluğa düştük birden. Ama gerçekçi detaylarla yola çıkılmalı, sizden önce o yola girenlerin izleri incelenmeli.

Sayfa 2 / 3 İlkİlk 123 SonSon