Sayfa 2 / 3 İlkİlk 123 SonSon
Toplam 42 mesajın 16-30 arasındakiler
Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Üye
    MeTePe Avatarı

Gerçek Adı
    Hastalık Sormayın
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    00:25
    Yaşadığı Yer
    Ankara
    Alınan Beğeniler
    542
    Verilen Beğeniler
    151
    Blog Mesajları
    1

Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    Sayın iskoçyalim,

Genelleme yaparken dikkatli olalım. Siz Rehberlik Araştırmada babanızın hayrına mı çalışıyorsunuz.. yoksa karşılığında bir ücret alıyor musunuz?

Ben 17 yıldır bu işi yapıyorum... yapmaya başladığımda Rehberlik Araştırmaların bu konulardan haberi bile yoktu. Evlerinden sokağa bile çıkartılmayan çocuklar şimdi iyi kötü okullara gider oldu. Devletin bakım evlerinde son derece kötü şartlarda bir araya toplanmaktan kurtuldu.

Engelliler için harcanan paraları boşa gitmiş paralar olarak görmenizi gerçekten yadırgadım.

Üye
    iskocyalim Avatarı

Son Giriş
    16.05-2016
    Saat
    14:45
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Sayın MeTePe;
    Genelleme yapmadım tabiki çok düzenli çalışan kurumlarda var ama gerçekten çok kötü durumda olan rehabilitasyonlarda var benım cevremde.

Bu işi devletin okulları yapsa daha güzel olmaz mı; Devletim kuruma bir çocuk için ödediği parayı bir öğretmene öder böylelikle herkes memnun olur yakında zaten olacağıda bu.

Üye
    nacar Avatarı

Son Giriş
    18.11-2017
    Saat
    12:12
    Yaşadığı Yer
    kalbimin attıgı yer
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Iskoçyalı benimde demek istedigim buydu devlet açsın özelde çalışan ögretmenleride kendi açtıgı rehabilitasyona memur olarak alsın nasıl olur

Üye
    kutup yıldızı Avatarı

Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    .....
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0

ihtimaller ihtimaller ve keşkelerle olmuyor bu işler arkadaşlar.özel okullara sıkı bir denetim olması lazım.işinin ehli olmayan çocuk gelişim mezununu bile öğretmen yapan okullar var ne diyorsunuz siz.öğretmenlerin diplomalarınamı bakalım.

Üye
    MeTePe Avatarı

Gerçek Adı
    Hastalık Sormayın
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Ankara
    Alınan Beğeniler
    542
    Verilen Beğeniler
    151
    Blog Mesajları
    1

Sayın iskocyalim,

Devletin şu anda özel sektöre bu ödemeyi yapmasının nedeni, kendi yapacağından daha ucuza maletmesindendir.

Bugün, çocuk başına ayda ortalama 350TL ödüyor. Bunun %3 ücretsiz öğrenci, %0,8 harç, %8 KDV kısmını çıkartırsanız 308TL kalır. Devletin bu konudaki kendi maliyeti çok daha yüksektir.

Sizin çevrenizde veya başka yerlerde işini kötü yapan yerler olduğuna inanırım. Ama bunun çözümü devletin ilgili birimlerinin düzgün çalışmasıdır. Aynı şekilde ben de size son derece niteliksiz ve hatalı çalışan RAM örnekleri verebilirim. Ama bu genelin kötü olduğu anlamına gelmez. Sistemin tamamında kötü işleyen yönler var. Bunları düzeltmek hepimizin görevidir. Bakın, örnek olarak genetik özürü nedeniyle saçı olmayan bir çocuğum var. Bunun raporunda saçını tarama çalışması önerilmiş..

Bu işin parasal yönünün cazip olduğu düşüncenize katılmıyorum. Sektördeki kurum sahiplerinin çoğunluğu sizin meslektaşlarınızdır. Bu pahalı bir hizmet sektörüdür ve devletin ödediği rakamlar giderleri karşılamak konusunda son derece yetersizdir. Dilerseniz size itiraz edemeyeceğiniz bir gider tablosunu buraya çıkartırım.. Böylelikle çocuk başına maliyetleri görme şansınız olur.

Üye
    bora yaşar Avatarı

Gerçek Adı
    ayla
    Son Giriş
    11.07-2016
    Saat
    02:35
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

teşekkür ederim inşallahherşey daha güzel olur. bu arada 2. döneme başlarken yeni öğretmenimiz yani atama geldi henüz tanışmadık okullar açılınca tanışacağız.umut ediyorum o öğretmen gibi kötü olmaz .vay halime................... bu sefer sessiz kalmamaya kararlıyım .ne gerekiyorsa onu yapacağım.inşallah iyi birisidir halden anlayan.kendinize iyi bakın metepe.

Üye
    ::(umut):: Avatarı

Son Giriş
    11.01-2017
    Saat
    01:28
    Yaşadığı Yer
    Denizli
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0

Sayın Metepe: sanırım siz uzun süredir faaliyet gösteren köklü bir kurum sahibisiniz. Ancak son yıllarda açılan yeni kurumlar bu işi hep maddi yönünü cazip görerek açtılar. Devlet de çocuk başına düşen ücreti kısarak, işini doğru düzgün yapan ve öğrenci sayısı çok olan kurumların ayakta kalmaını sağladı. SEktöre büyük kar edeceği düşüncesiyle giren kurum sahipleri de eridi gitti. Ama maalesef olan özel sektörde çalışmak zorunda olan öğretmenlere oldu. Kurumlar gelirleri azaldıkça öğretmene verdikleri maaşı düşürdüler ya da mesaisini arttırdılar. Onlarca öğretmen kurumların gelirlerinin düşmesi yüzünden işten çıkarıldı. Herkes kendini düşünüyor artık; devlet az para harcamak için masraflardan kıstı, kurum sahiplwei ya öğretmenleri azalttı ya maaşlarını azalttı. Bu şartlarda da özel eğitimin en önemli parçası olan öğretmenlerden verim beklemek maalesef mümkün değil. Özel özel eğitim sektörü artık çökme dönemine girmiştir. İnşallah engellilerin eğitimi için milyarca lira para akıtıyoruz diyen devletimiz de daha farklı çözüm yolları üretir. Yoksa bu şekilde engellilerin eğitimiyle ilgili çok fazla b,riey beklemeyin

Üye
    MeTePe Avatarı

Gerçek Adı
    Hastalık Sormayın
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Ankara
    Alınan Beğeniler
    542
    Verilen Beğeniler
    151
    Blog Mesajları
    1

Sayın umut,

Önceki mesajımda belirttiğim gibi 17 yıldır bu işi yapıyorum. Kendi çalıştığım dönemle birlikte 20 yıldır bu alan içindeyim. Yani devletin para pul ödemediği zamanlarda başladım.

Tespitleriniz doğrudur. Para musluğunun kısılması ne yazık ki kalitenin de önünü kesti. Dışarıdan bakanlar için çok karlı gibi görünen bu alan aslında pek de kar getirici bir iş değildir. Zaten artık sektör dışından yatırım yapanlarda yavaş yavaş çekilmeye başladılar.. çünkü yatırım maliyetlerinin karşılanması bile imkansız hale geldi.

Kişisel olarak söylemeliyim ki, olayın bu boyutlara gelmesinin en önemli nedenlerinden bir tanesi MEB'in uyguladığı saçma ve yetersiz mevzuatlardır. İşin parasal boyutu bir tarafa, uygulamada niteliği etkileyecek çok sayıda sınırlama ve engel getirilmiştir. Rapor aınmasından, bunların uygulanmasına kadar her aşamada pek çok angarya ve anlamsız iş yapılmaktadır. Bunların düzeltilmesi için yapılan girişimlerin hiçbiri de sonuç vermemektedir. Sanki Bakanlığa değil de duvara anlatıyorsunuz.

Size çok basit bir örnek vermem gerekirse.. geçtiğimiz kurban bayramında tüm kuruluşlar tatil yaparken, sisteme giriş yapılamayacağı ve bununla ilgili bir düzenleme yapılması için bakanlığa defalarca müracat edilmesine rağmen "cumartesi-pazar" günü ders yapılması şeklinde bir çözüm önerilmiştir. Özel sektör bile olsa kimse eğitimcisini bayram tatilinde çalışmaya zorlayamaz.. zaten buna vicdan elvermez.

Tüm bunlara rağmen, bu alanda özveri ile çalışan çok sayıda insan ve kurum var. Bunlarında göz ardı edilmemesi ve başarılarının küçümsenmemesi lazım.

Üye
    kutup yıldızı Avatarı

Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    .....
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0

sevgili hüseyin kimse yoğurdum ekşi dermi!

Üye
    nacar Avatarı

Son Giriş
    18.11-2017
    Saat
    12:12
    Yaşadığı Yer
    kalbimin attıgı yer
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

benim kendimi övmem önemli degil başkası övecek beni bence

Üye

Son Giriş
    11.01-2017
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Denizli
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0

Sayın MeTepe:

Keşke tüm kurum sahipleri sizler gibi özverili olabilse, 17 yıl gerçekten böle bir sektör için büyük başarı ki, bu işe sadece maddi amaçlar için değil, gerçekten engellilere eğitim vermek için bu sektörde bulunanlar, 2005'ten önce kurulmuş sayılı kurumlardır. 3 yıldır özel sektörde çalışan ve 4 ayrı okul ve rehabilitasyon merkezinde çalışmış bir öğretmen olarak karşılaştğınız zorlukları ve MEB'in, RAM'ların çıkardığı sayısız engeli biliyorum. Ben sadece duruma bir öğretmen gözüyle bakmaya çalıştım. Her ne kadar birçok aksaklıkla karşılaşılsa da verielen eğitim büyük fayda sağlayan binlerce engelli bşrey var. Özel eğitime gönül verenin, gönülden çalışanların gönlünce maddi ve manevi kazançlar sağlaması dileğiyle.

Üye
    kutup yıldızı Avatarı

Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    .....
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0

sevgili gökçe şanslıymışsın o zaman.emeği geçen hakkıyla yapanlara buradan minnettar ve teşekkürlerimi sunuyorum...

Üye
    MeTePe Avatarı

Gerçek Adı
    Hastalık Sormayın
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Ankara
    Alınan Beğeniler
    542
    Verilen Beğeniler
    151
    Blog Mesajları
    1

Sayın umut,

Sizde öğretmen olduğunuza göre bunun ne kadar zor ve özverili bir iş olduğunu biliyorsunuz. Bu alanda çalışan kişiler devlet okullarında normal sınıflarda derse girenlerle kıyaslanamaz bile... Biz ilk yıllarımızda gördük ki, bu işte tam performansla çalışan kişiler kısa sürede tükeniyor ve 1-2 yıl içinde işini yapamaz hale geliyor. Bu yüzden sonraki yıllarda eğitimcilerimizin ders saatlerini azalttık, gün içinde boş saatler bırakmaya çalıştık. Hem maddi, hem de manevi anlamda rahatlatmayı hedefledik.

Çünkü, kendisine faydası olmayanın başkasına faydası hiç olmaz.

Ancak son 4-5 yıldır sektör öyle bir darboğaza girdi ki, ne yatırımcı, ne eğitimci yaptığı işten tatmin olamaz hale geldi. Hizmet kalitesi dibe dayandı. Bir zamanlar gurur duyarak yaptığımız işten şimdi utanç duymaya başladık.

Bu sektörün 3 bacağı var.. Kurum-öğretmen-çocuk... Bunların birbirine güvenmesi, destek olması ve birbirini anlaması çok önemli... Ancak bu 3 bacak son yıllarda birbiriyle çatışma halinde. Kurumlar zarar ediyoruz diye çırpınıyor... eğitimciler yeterli ücret alamıyoruz diye söyleniyor, veliler dolandırılıyoruz diye şikayet ediyor. Ortada güven ilişkisi diye birşey kalmadı.

Eski yıllarda cebinden para ödeyen veliler eline karpuz alır getirir, kurum müdürü, öğretmeniyle oturur yerdi.. Şimdi servis masrafını bile kurum karşılasın istiyor. Bu koşullarda hizmet üretmek gerçekten çok zor.

Herşeyin daha iyi olması için bu üçgenin birlikte ve beraber hareket etmesi lazım. Şimdi pek çok veli kurumların sahtekarlık yaptığını, gelmeyen çocuk için para aldığını vs. iddia ediyor. İyi de, bunun tek suçlusu kurum değil... o paranın alınmasına göz yuman veli de suçlu... Velinin görevi, verilen para karşılığında hizmet almak.. eğer hizmet yerine 3 kuruş para almayı tercih ediyorsa suçun en büyüğünü işliyor... çocuğunun engelini çıkara dönüştürüyor.

Neyse... ben bu alanda çalışanların son 10-15 yılda çok fazla katma değer kazandırdığını düşünüyorum. Bizim elimizden 1500'e yakın çocuk geçti. Bunların büyük kısmında ciddi başarılar elde edildiğini gördük. Parasal olmasa da manevi anlamda büyük kazançlarımız olduğunu düşünüyoruz. Bu da bize yetiyor... ama sürekli eleştirildiğimizi görmek de bizi incitiyor. Bu alanda çürük elmalardan daha fazla işini iyi yapmaya çalışanlarda var. Eleştirilerin kırıcı değil, yapıcı, daha iyiye yöneltici olması lazım ki hepimiz bundan yarar görelim.

Üye

Son Giriş
    11.01-2017
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Denizli
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0

Sayın MeTePe: kastettiğiniz kırıcı eleştiriler benim safr ettiğim eleştirilerse benim ne sizi kırmak ne de özel okulları kötülemek gibi bir amacım yoktur. Burdan özel özel eğitimi sektörünü de haksız yere karalamaya çalışanlara söyleyeceğim, bu işin maddi boyutunun yanında manevi boyutunun da olduğunu görmeleri ve gerçekten işini eldeki şartlara göre layıkıyla yapan kurumların olduğudur.

Üye
    MeTePe Avatarı

Gerçek Adı
    Hastalık Sormayın
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Ankara
    Alınan Beğeniler
    542
    Verilen Beğeniler
    151
    Blog Mesajları
    1

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    Sayın umut,

Elbette size değil, genele yönelik söyledim. Eleştiri yapmak herkesi hakkıdır. Hatta objektif eleştiriler yararlı da olur. Ama sıklıkla, neredeyse hakaret sınırına varan suçlamalar dile getiriliyor. Kasdettiğim buydu.

Sayfa 2 / 3 İlkİlk 123 SonSon