Sayfa 4 / 4 İlkİlk 1234
Toplam 52 mesajın 46-52 arasındakiler
Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Üye
    MUAZZEZ Avatarı

Son Giriş
    14.09-2008
    Saat
    16:07
    Yaşadığı Yer
    EDREMİT
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    ÖZEL EĞİTİM KURUMLARI KAPANMASIN

Üye
    kabatas Avatarı

Son Giriş
    15.05-2010
    Saat
    23:07
    Yaşadığı Yer
    istanbul
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

ertan bey söyleyecek hiç bir şey bulamadım... ancak bu kadar tarif edilebilir, anlayana . Saygılarımla .

Üye
    PINARGÜMÜŞ Avatarı

Son Giriş
    26.08-2008
    Saat
    18:53
    Yaşadığı Yer
    İSTANBUL
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Üye
    fkaledibi Avatarı

Son Giriş
    22.12-2008
    Saat
    21:52
    Yaşadığı Yer
    Sakarya
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

ENGELLİLERİN DAYANILMAZ FERYADI.

Atatürk bulvarında 2000 engellinin katılımıyla miting gerçekleşti.

ENGELLİLERİN DAYANILMAZ FERYADI.

Sakarya'da yaşayan yaklaşık 2000 e yakın özürlü ve engelli çocuk bulunduğu AKM önünde yapılan basın açıklaması sırasında gözler önüne serildi.

Eğitim haklarının engellendiğini dile getiren katılımcı dernekler duruma mutlaka devletin el koyması gerektiğini, bir çok özürlü çocuğun diğer okuyan öğrencilerden farkları bulunduğunu ve özel eğitim ve rehabilite gerektiren durumları olduğunu ifade ettiler.
    Birçok kuruluşun katımıyla gerçekleşen buluşma da basın duyurusu yapıldı. Engellilerimizin ve ailelerinin şikayetleri ve resmi kurumların izlediği tutumlar hakkında, bilgiler kamuoyuyla paylaşıldı. Devlet İstatistik Enstitüsünün verilerine göre ülkemizde yaklaşık 8 milyon engelli bulunuyor. 690 bin engellinin ise eğitime ihtiyacı var. 2005 yılında çıkarılan Özürlüler kanunu gereğince engellilerin eğitim masraflarının karşılanması hakkı verildi.
    Buluşma sonrasında yapılan basın duyurusunda 2000 den fazla engelli ve ailelerinin şikayetleri özet olarak anlatıldı. Duyuruda belirtilen şikayetler şöyle: "Hastane raporunda bedensel engeli olduğu ve özel eğitim alması gerektiği belirtilen bazı çocuklara Rehberlik Araştırma Merkezi tarafından düzenlenmesi gereken, ödemeye ve kayıt yapmaya esas belge olan Özel Eğitim Değerlendirme Kurulu Raporu verilmemekte ve müracaat sonuçsuz bırakılmaktadır. Oysa RAM de çocukların bedensel durumunu izleyip değerlendirebilecek nitelikte bir Fizik tedavi doktoru yada Fizyoterapist bulunmamaktadır. 9 tane uzman doktorun imzaladığı bir sağlık kurul raporu ki özellikle bedensel engelde çocukların çoğu doğumdan itibaren çeşitli üniversite hastaneleri ve büyük illerdeki büyük hastaneler tarafından takip edilmelerine ve sağlık kurullarında bu üst hastane değerlendirmelerinin önemli olduğu gerçeği ortadayken bu konuda yetkisiz ama rapor vermekle sorumlu bazı RAM görevlileri hadlerini aşıp tamamen keyfi bir şekilde engellileri engellemektedir. Bize göre bunun arka planındaki motivasyon mümkün olan en fazla çocuğu devletin ödeme planı dışına çıkarmaktır ancak acemice hareket edilmekte ve zarar verilmektedir. Kanunen 40% ve üzeri çalışma gücü kaybı olan bireyler engellidir ve bu durumu tespit edilenler eğitim ve rehabilitasyon hizmetlerinden faydalanabilirler. Ulaşan bazı şikayetlerde sağlık kurulu raporu 40% ve üzeri engeli belirtmesine rağmen RAM tarafından rapor düzenlenmiyor ya da eksik düzenleniyor. Çeşitli üniversite hastanelerinden ve devlet hastanelerinden alınan raporlar dikkate alınmıyor. 18 yaş üzeri bireylere ya rapor verilmiyor ya da mesleki rehabilitasyona yönlendirilip özel eğitim yelpazesi dışına çıkarılıyor ve SHÇEK'e bağlı Arifiye'deki resmi rehabilitasyon merkezi adres gösteriliyor. Oysa söz konusu yere gündüzlü engelli kaydı yapılmıyor ve ebeveyni olmayan yada çeşitli şartları taşıyan ağır engelliler yerleştiriliyor. Yani üretilen çözüm çözüm değil tamamen bir engellemedir." Yapılan basın duyurusunda daha birçok şikayete değinildi.

AKM Önündeki Kalabalık Dikkat Çekti

http://www.adapostasi.com/haber/1380...-feryadi-.aspx

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    23:54
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    940
    Verilen Beğeniler
    1.231

Yeni yasadaki ilgili madde şöyle:

• MADDE 25- 3797 sayılı Kanunun ek 3 üncü maddesi aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir.

“EK MADDE 3 - Özürlü sağlık kurulu raporu düzenlemeye yetkili sağlık kurum veya kuruluşlarınca verilen sağlık kurulu raporuyla asgari % 20 özürlü olduğu tespit edilen ve özel eğitim değerlendirme kurulları tarafından da eğitsel değerlendirme ve tanılamaları yapılarak 8/2/2007 tarihli ve 5580 sayılı Özel Öğretim Kurumları Kanunu kapsamında açılan özel eğitim okulları ile özel eğitim ve rehabilitasyon merkezlerinde verilen destek eğitimini almaları uygun görülen; görme, işitme, dil-konuşma, spastik, zihinsel, ortopedik veya ruhsal özürlü bireylerin; eğitim giderlerinin her yıl Maliye Bakanlığınca belirlenen tutarı, Millî Eğitim Bakanlığı bütçesine bu amaçla konulan ödenekten karşılanır. Bu özürlü bireylerin, özür grupları ve dereceleri ile özür niteliğine göre eğitim programlarının kapsamı ve eğitim süreleri, Özürlüler İdaresi Başkanlığının görüşü alınmak suretiyle Bakanlıkça hazırlanacak ve bu Kanunun yayımını izleyen 6 ay içinde yürürlüğe konulacak yönetmelikle belirlenir.

Söz konusu eğitim hizmetini sunan veya yararlananların, gerçek dışı beyanda bulunmak suretiyle fazladan ödemeye sebebiyet vermeleri durumunda bu tutarlar, iki katı ve kanuni faiziyle birlikte ilgililerden müteselsilen geri tahsil edilir. Bu fiillerin özel eğitim okulları ile özel eğitim ve rehabilitasyon merkezleri tarafından tekrarı hâlinde, ayrıca kurum açma izinleri iptal edilir.”
    Yasa ile kısıtlamaya gitmek yerine, MEB aracılığıyla yönetmelik düzenlemek yolunu seçmişler. Yani kısıtlama olacaksa 6 ay içinde yayınlanması planlanan yönetmelikte olacak. Takip etmek gerek...
    - Arkadaşlar, lütfen sorularınızı özel mesajla iletmek yerine ilgili foruma yazarak cevap arayın. Böylece hem soru-cevaplardan herkes yararlanır hem de en doğru cevaba en hızlı şekilde erişmiş olursunuz.
    - Lütfen sorunuza cevap aldıktan, bir sorununuza çözüm bulduktan sonra dönüp gitmeyin. Siz de başkalarına yararlı olmak için bilgilerinizi, tecrübelerinizi, duygularınızı paylaşabilirsiniz. Unutmayın, siz nasıl yana yakıla cevap arıyorduysanız, başkaları da içine düştüğü açmazdan çıkmak için aynı hararetle sorularına cevap arıyor...

Üye
    tuncay280307 Avatarı

Son Giriş
    11.12-2017
    Saat
    18:03
    Yaşadığı Yer
    balıkesir
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Sayın Tuncay Yüksekol,

AK Parti İletişim Merkezi’ne yapmış olduğunuz 619923 numaralı başvurunuz, Milli Eğitim Bakanlığı'na iletilmiştir. Bakanlığın ilgili biriminden gelen cevap aşağıda yer almaktadır.

" Özel eğitimle ilgili yapılan düzenleme daha verimli, daha kaliteli ve kontrollü bir eğitim için yapılmaktadır. Yapılacak hiç bir düzenleme Özel Eğitim gören çocuklarımızı olumsuz etkilemeyecek, özel rehabilitasyon merkezlerinin daha kaliteli ve verimli hizmet vermeleri sağlanacaktır. Çabamız özel eğitime ihtiyacı olan çocuklarımıza daha çok faydalı olmaktır. Ayrıca, talebiniz Özel Öğretim Genel Müdürlüğü ile Özel Eğitim Rehberlik ve Danışma Hizmetleri Genel Müdürlüğüne iletilmiştir. İyi günler dileriz."

Bilginize sunar sistemimizi kullandığnız için teşekkür eder, iyi çalışmalar dileriz.
    Saygılarımızla...

AK PARTİ GENEL MERKEZ
    HALKLA İLİŞKİLER BAŞKANLIĞI
    AKİM
    444 25 44

AK PARTİ ye atmış olduğum maile bu gün bu cevap geldi sizlerle paylaşmak istedim

Üye
    tuncay280307 Avatarı

Son Giriş
    11.12-2017
    Saat
    18:03
    Yaşadığı Yer
    balıkesir
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    dün MEHMET YILMAZ 'a özel eğitimi konu alan ve sorunlarımızı anlatan bir mail atmıştım bu günkü köşesinde buna yer vermiş sizlerle paylaşmak istedim ne mutluyum bilemezsiniz kendimizi hatırlatmak lazım arasıra herhaldeHaydi engelliler evlerinize!

GEÇENLERDE TBMM Plan Bütçe Komisyonu’ndan bir tasarı geçti.

Gazetelerde günün siyasi tartışmaları arasında kaybolup giden, çok önemli bir haberdi bu.

Diyeceksiniz ki "peki sen neden yazmadın?"

Özür dilemekten başka verebilecek bir yanıtım yok ne yazık ki.

Tasarı, engelli çocukların özel eğitim ve rehabilitasyon merkezlerinden aldıkları hizmete verilen devlet desteğinin yaşam boyunca maksimum 44 hafta olmasını öngörüyor.

Görme, işitme, dil-konuşma, spastik, zihinsel, ortopedik veya ruhsal özürlü çocukların özel eğitim merkezlerinde aldıkları eğitimler daha önce devlet tarafından karşılanıyordu.

Devlet, elbette özel eğitim kurumlarını destekleme politikasını değiştirebilir. Bu hükümetin bir tercihi olabilir.

Ama bir şartla: O zaman bu çocuklara eğitim verebilecek düzeyde devlet okullarının her yerde açılması gerekirdi.

Bu yapılmadan özel eğitim kuruluşlarında alınan eğitime desteği kesmek, o çocukları ömürleri boyunca evlerine hapsetmekten farklı değil.

Bu tür bir eğitime ihtiyacı olan 190 bin civarında çocuğumuz var.

Birçok ailenin ekonomik gücü böyle özel bir eğitimi karşılamaya yeterli değil.

Maliye Bakanlığı’nın tasarruf zihniyetiyle bu meseleye yaklaşması, konunun aslının gözden kaçırıldığını gösteriyor.

Bütçe giderlerimiz içinde havadan sudan şeylere harcanan onca para içinde 190 bin çocuğun insanca bir yaşama yaklaşma hakkı mı fazla geldi?

Kim bilir, belki de Cumhurbaşkanı’nın eşi Köşk’te yaptıracağı tadilatlardan, devlet büyüklerimiz özel uçaklara doluşup yurtdışı gezilere gitmekten vazgeçer de bu çocukların eğitimlerine harcayacak üç kuruşu bulabiliriz!

yazı bu ne diyeyim teşekkürler MEHMET YIMAZ ilgine

Sayfa 4 / 4 İlkİlk 1234