Sayfa 3 / 4 İlkİlk 1234 SonSon
Toplam 52 mesajın 31-45 arasındakiler
Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Üye
    başak_98 Avatarı

Son Giriş
    07.04-2016
    Saat
    21:45
    Yaşadığı Yer
    Adana
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    dendrıt haklısın ama bu düzen böyle.kurunun arasında her zaman yaşta yanar.ben kızıma iyi bir okul bulabilmek için çok yer değiştirdim.hatta doğru düzgün eğitim verilmiyor diye yıllarca okulada göndermedim.tam doğru yeri bulmuşken şimdi karşılaştıgım durum çok kötü.kızımın eğitimini bir yana,yüzlerce insan bu kapıdan ekmek yiyor.rantını kişisel çıkarınıdüşünmeyen kurum var mı?inanın kendi kızımdan çok (rehabilitasyonla düzelme ihtimali çok az)binlerce çocugumuz için üzülüyorum.ve elimden hiç bir şey gelmiyor.tek sevindiğim şey bu konuda duyarlı insanlar oldugunu bu platform da görebilmek

Üye
    kabatas Avatarı

Son Giriş
    15.05-2010
    Saat
    23:07
    Yaşadığı Yer
    istanbul
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

felaket durup duruken olmaz tabiki , fakat bir kaç kendini veya evladının kıymetini bilmezin sorumsuzluğu karşısında , canını dişine takmış evladının bir adımını bir anne baba demesini yılmadan umutla ümitle sabırla bekleyen insanların ne günahı var , bir kaç kendini bilmezin sorumsuzluğunu bir çok insanın kaderi haline getirebilirmisiniz buna kimin hakkı vardır , yanlış yapanı tespit et kapat ver cezasını

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    18:24
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    940
    Verilen Beğeniler
    1.231

Her yıl ssk milyarlarca dolat dolandırılıyor, devlet hastaneleri ha keza aynı. Aklınıza gelebilecek her ama her kamu ya da özel sektör kuruluşunda benzer şeyler var. Kimse o kuruluşlardan hizmet alımını durdurmuyor! Gümrüklerden milyarlarca dolar kaçakçılık oluyor, kim gümrükleri kapatmaktan bahsediyor? Ya da ne biliim, Avrupa ülkelerine insan kaçakçılığının yapıldığı en büyük ülke Türkiye. Şimdi Avrupa ülkeleri kalkıp bu "adli" olay için Türkiye ile tüm sınırlarını kapatsa olur mu!? SSK ya da Bağ-Kur'dan binlerce insan haksız maaş lıyor. Tüm emekli maaşlarının iptal edilmesi akıl karı olur mu!?

Yapmayalım arkadaşlar, özel eğitime ihtiyacı olan çocukların bu haklarını elinden almak için böylesi yanlış argümanlar öne süren politikacı ve bürokratların oyununa gelmeyelim. Onlara kendi ellerimizle destek olmayalım... Bu en temel insan hakkıdır. Eğitim almak her vatandaşın hakkıdır. Bu hak öyle uyduruktan bir bakanın kurnaz gülüşüyle bu hakkın üstünü çizmesiyle elimizden alınamaz. Aklımıza gelen bütün uluslararası sözleşmelere aykırıdır bu.Kaldı ki, 11 yıllık zorunlu eğitimin olduğu, ve buna uymayan ailelerin ceza alacağının öngörüldüğü Türkiye'de kimse "sakatlar eğitim alamaz" diyemez! Ayıptır!
    - Arkadaşlar, lütfen sorularınızı özel mesajla iletmek yerine ilgili foruma yazarak cevap arayın. Böylece hem soru-cevaplardan herkes yararlanır hem de en doğru cevaba en hızlı şekilde erişmiş olursunuz.
    - Lütfen sorunuza cevap aldıktan, bir sorununuza çözüm bulduktan sonra dönüp gitmeyin. Siz de başkalarına yararlı olmak için bilgilerinizi, tecrübelerinizi, duygularınızı paylaşabilirsiniz. Unutmayın, siz nasıl yana yakıla cevap arıyorduysanız, başkaları da içine düştüğü açmazdan çıkmak için aynı hararetle sorularına cevap arıyor...

Üye
    kabatas Avatarı

Son Giriş
    15.05-2010
    Saat
    Yaşadığı Yer
    istanbul
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

bir çok yanlış yapan var ve yaptığı yanlışı ellerini kollarını sallayarak yiyorlar bu nasıl çözümdür hangi vicdan bu çocukların haklarıyla oynayabilir . bülent bey bu konuda yapılabilecek daha sert şeyler yokmudur insan hakları vb.. mahkemeler gibi

Üye
    Gothica Avatarı

Gerçek Adı
    Saliha C.
    Son Giriş
    10.12-2017
    Saat
    15:24
    Yaşadığı Yer
    Kırgız Yurdu Ulupamir
    Alınan Beğeniler
    6
    Verilen Beğeniler
    2
    Blog Mesajları
    3

Yeni yasa tasarısı meclis alt komisyonunda. Maliye bakanımız "Bu yasa çıkacak, artık bir lira vermem" diyormuş. Dün bütün aileler ve kurum çalışanları AKP il binasına gittik. Hava sıcaktı, temmuz sıcağıydı.

Bine yakın özürlü çocuk ve çaresiz anne baba AKP il binasının önündeydik. Hava sıcaktı. Çocukların bir çoğu ağır özürlüydü. AKP il binasında bir tek yetkili yoktu. Oysa bir gün önce randevu alınmıştı.

Bekledik. Bekledik... Çocuklar bağırmaya başladı... Susadı... Ağladı... Biz bekledik. Çocuklar bekledi...

Basın ordaydı. Bol bol, uzun metrajla çektiler. Akşam oldu. Biz televizyonların başına geçtik. Tek kare haber yoktu.

Böyle olunca, kimseler duymadan yasalar meclisten geçiyor
    Konuyla ilgili haber bu akşam star TV de yayınlanacak..

Ayrıca; yerel basında da yer aldı :arrow: kaynak

:arrow: kaynak2

Üye
    dendrit Avatarı

Son Giriş
    08.01-2009
    Saat
    21:44
    Yaşadığı Yer
    ANKARA
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

arkadaşlar, devlet bu çocuklar hiç eğitim almayacak demiyor ki. kendi eğitilebilir ve öğretilebilir programları var ve bir çoğunu da 44 hafta sonunda açacak. kendi bakım evleri şu an bir çok ilimizde bitmiş durumda. siz sanıyomusunuz ki pat diye kapatıp hadi herkes çocuğunun elinden tutup evine götürsün diyeceklerini. sanırım biraz yüzeysel takip ediyosunuz. bu olay kasım genelgesinden beri tüm sorulara cevap verecek şekilde düzenlendi. hem Unakıtan dahi olsa onun bile vicdanı var. kimse böyle bir cahillik yapmaz. böyle bir cehalete de kimse izin vermez. engelli aileleri lütfen korkmayın ve üzülmeyin. bu yasanın çocuklarınızdan götürdüğü birşey yok. kurum sahipleri kara kara düşünüp velilerin de moralini bozuyor. çalışan öğretmenlerin bile düşünmesine gerek yok. zaten onun kadrounu bile belirlemiş. Herşey Düşünülmüş...

Üye
    başak_98 Avatarı

Son Giriş
    07.04-2016
    Saat
    21:45
    Yaşadığı Yer
    Adana
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

merhaba!özel eğitim okullarının kapatılmasıyla ilgili mail kampanyası hakkında bilgi istiyorum.bu konuda bana yardımcı olurmusunuz

Üye
    kabatas Avatarı

Son Giriş
    15.05-2010
    Saat
    Yaşadığı Yer
    istanbul
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

merhaba
    alınan eğitimin 44 hafta ile sınırlandırılmaması için mail ve faks kampayası başlayacaktı ?

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    940
    Verilen Beğeniler
    1.231

Evet, başlayacak, ama site etkinliği dolayısıyla inanılmaz yoğun ve yorgun günler geçirdim. Bu akşam veya yarın sabah gerekli kampanyayı başlatacağım..
    Bu arada kimlere faks ve e-mail gönderileceğine dair önerisi olan da lütfen yazsın buraya
    - Arkadaşlar, lütfen sorularınızı özel mesajla iletmek yerine ilgili foruma yazarak cevap arayın. Böylece hem soru-cevaplardan herkes yararlanır hem de en doğru cevaba en hızlı şekilde erişmiş olursunuz.
    - Lütfen sorunuza cevap aldıktan, bir sorununuza çözüm bulduktan sonra dönüp gitmeyin. Siz de başkalarına yararlı olmak için bilgilerinizi, tecrübelerinizi, duygularınızı paylaşabilirsiniz. Unutmayın, siz nasıl yana yakıla cevap arıyorduysanız, başkaları da içine düştüğü açmazdan çıkmak için aynı hararetle sorularına cevap arıyor...

Üye
    dendrit Avatarı

Son Giriş
    08.01-2009
    Saat
    Yaşadığı Yer
    ANKARA
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Kemal Unakıtan

Üye
    kabatas Avatarı

Son Giriş
    15.05-2010
    Saat
    Yaşadığı Yer
    istanbul
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

başbakanlık , milli eğitim bakanlığı , maliye bakanlığı, özürlüler idaresi başbakanlığı aklıma gelen bunlar

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    940
    Verilen Beğeniler
    1.231

Üye
    dendrit Avatarı

Son Giriş
    08.01-2009
    Saat
    Yaşadığı Yer
    ANKARA
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

arkadaşlar boşa kürek çekiyosunuz. gündem o kadar dolu ki yapılan eylemler bile yayınlanmadı. he star tv de yayınlandı diyeceksiniz. bence onu kimse fark etmedi bile. bizim velilerimizin çoğunun böle bir olaydan ya da etrafımdaki insanların böyle bir olaydan haberi bile yok. yeterince açıklayıcı oldum sanırım.

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    940
    Verilen Beğeniler
    1.231

UTANÇ, HÜZÜN VE ÖFKE

Ertan Görgü
    Uzm. Psikolojik Danışman
    Engelli yakını

Gün boyu interneti takip ediyoruz; son dakika. son dakika….. yok yok çıkmıyor işte hiçbir yerde. Akşam haberleri, hah bu kez olur, çıkacak bu haber, çıkmaması mümkün değil. O kadar gazeteci geldi, o kadar röportaj, binlerce insan ülkenin değişik şehirlerinde olayı duyurmaya çalıştı (9 Temmuz Çarşamba günü engelli çocuklar ve aileleri tüm Türkiye'de AKP il merkezleriyle görüşmeye gitti). Tık yok…… haberler bitti……. Birbirimizi arıyoruz arkadaşlarla, herkes acaba şu kanalda çıktı mı ben mi kaçırdım diyor. Tık yok……. Sanki son dakika golüyle elendik gibi. Basından çıt çıkmıyor…

Engelli çocukları ve aileleri ilgilendiren 5378 sayılı kanunda değişiklik yapılması planlanmakta, daha doğrusu bir gece baskınıyla (Sayın Kemal Unakıtan gecenin ikisinde plan ve bütçe alt komisyonuna giderek bir balans ayarı çekti) baskın basanındır yapılmakta. Tam 190. 000 engelli çocuğun eğitim hakkı "benden 1 kuruş alamazlar bunlar" diyecek kadar pervasız bir maliye bakanı tarafından kesilmek istenmekte. Hem de imzalamış olduğumuz onca yasaya aykırı olarak. 190.000 çocuk artık eğitim alamayacak, kapılar kapanıyor, kapılar kapanıyor….

Bir süredir medyayla birlikte -ki oldukça planlı yapılan- manipülasyonla, özel eğitim ve rehabilitasyon merkezlerinde yolsuzluk yapılıyor yaygaraları koparıldı. Engelli olmayan çocukların bu merkezlerde eğitim aldığı iddia edildi. Raporların sahte olduğu söylendi. Ancak hiç kimse sormadı, araştırmadı, bu çocukların böyle bir merkeze gitmesi için hangi evrakların istendiğini. Bir çocuğun özel eğitim ve rehabilitasyon merkezinden devlet yardımıyla eğitim alabilmesi için öncelikle Sağlık Banlığına bağlı heyet raporu veren bir hastaneden özürlü sağlık kurulu raporu alması daha sonra bu raporla Milli Eğitim Bakanlığı'na bağlı olan Rehberlik ve Araştırma Merkezi'ne gitmesi ve orada da gerekli testler ve değerlendirmelerini yaptırdıktan sonra her iki mercide onaylarsa eğer eğitim yardımı alabildiğini, kimse söylemedi. Bu evraklarını getirmeyen hiçbir çocuk özel eğitim yardımı alamıyor, siz verseniz bile devlet ödeme yapmıyor. Yani özel eğitim merkezlerinin rapor düzenlemek gibi hiçbir yetkisi yok. Zurnanın son deliği misali…..yolsuzluk mu var o zaman inceleyin buyurun. Hangi aşamada yolsuzluk yapıldığını araştırın. Ayrıca nasıl bir zihniyetin ürünüdür ki; kurumlar yolsuzluk yapıyor diye çocukların eğitim hakkını gasp etmek. O zaman cezayı kurumlara ver, kimi cezalandırdıklarının farkında değiller….Mecliste daha önce yolsuzluklar yapıldı, o zaman bütün meclisi feshedelim!

Kongrelerde Avrupa'dan gelen meslektaşlarla konuşuyoruz. HAFTADA 40 saat eğitim verdiklerinden bahsediyorlar engelli çocuklara, bizde sadece 6 saat AYDA. Uçuruma bakın! Nasıl yaparız? Nasıl yetiştiririz bu çocukları yaşıtlarına, 6 saati nasıl daha verimli kullanırız? Onlar 40 saat veriyor haftada biz 40 takla atıyoruz her seansta; hem çocuğa eğitim vermeye çalışıyor, hem aileye psikolojik destek oluyoruz. Engelli çocuğuyla baş başa kalmış ve ne yapacağını bilemez halde çırpınan ailelerle. Dedim ya 40 saat diyorlar onlar haftada, biz UTANIYORUZ ayda 6 saat demeye.

UTANÇ: Ahlaki değerlerine ters bir durum altında kalma veya böyle bir eylemi yerine getirme halinde girilen duygu hali. İnsana dair bir duygu.

Siz hiç engelli çocuğu olan bir aileyi dinlediniz mi? Onlarla hiçbir günü paylaştınız mı? Çocuğuna yeni tanı konulmuş bir ailenin nasıl çöktüğünü bilir misiniz? Tabi evlat acısının ne demek olduğunu da? Ailelerin-hele annelerin- tüm zorlukların üstesinden gelmek için nasıl çaba sarf ettiğini hiç gördünüz mü? Bizler için sıradan şeylerin engelli çocuk aileleri için ne kadar zor ve lüks olduğunu anlayabilir misiniz? Dışarı çıkmak, sinemaya gitmek, uyumak, hatta banyo yapmak ve tuvalete gitmek. Siz hiç tuvalete giderken bile çocuğunuza bir şey olur diye onu yanınızda götürmek zorunda kaldınız mı? Bunları anlayabilir misiniz? Biz öldükten sonra çocuklarımız ne olacak, onlara kim bakacak sorularına çözümsüz kaldığınız oldu mu? Geleceği düşünüp HÜZÜNLENİYORUZ.

HÜZÜN: İçinde umutsuzluk, mutsuzluk ve acı gibi duyguları barındıran bir duygu hali. İnsana dair bir duygu.

Sokaktalar anne babalar çocuklarıyla; saklanmıyor, utanmıyorlar. Yalnız başlarına olmadıklarını anladılar gidip geldikçe eğitim merkezlerine. Sokağa çıkıyorlar, sokakta olmak toplumsal kabulünde önünü açıyor: öğretiyorlar birlikte yaşamayı, öğreniyoruz…..

Kapılar yeniden kapanmamalı HAYIR HAYIR. Bu insanlar, bu çocuklar kaderlerine terk edilmemeli! Yeniden 15 yıl öncesine dönülmemeli. ÖFKELENİYORUZ…..

ÖFKE: Engellenme, incinme ya da gözdağı verilmesi halinde ortaya çıkan kızgınlık, hiddet. İnsana dair bir duygu.

Şimdi biz hüznümüzü ve öfkemizi yanımıza alıyoruz UTANÇ'ıda bu yasaya el kaldıracaklara bırakıyoruz. Tabii UTANMAYI BİLİYORLARSA!!!

Üye
    bertuğ Avatarı

Gerçek Adı
    ÖZGÜL SERT
    Son Giriş
    05.11-2017
    Saat
    19:36
    Yaşadığı Yer
    Denizli
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    12

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    içimdeki tarife dile getiremediğim duygularım şuan en dorukda...
    acaba bu yasaya gündeme getiren şahışlar kendi çocukları aynı durumda olsaydı nasıl bir yasayla karşımıza çıkarlardı çok merak ediyorum.
    çok gördük kendi yakınlarının bir sorunu oldumu çıkardıkları 24 saatlik kanunları(işleri bitene kadar gündemde olan kanunlar)... herhalde kendilerinde ve yakınlarında buna benzer bir durum yok. (yakınlarında varsada görmezlikten geliyor.
    Bu gün bizeyse UNUTMA yarın SANA :evil: :evil: :evil:

Sayfa 3 / 4 İlkİlk 1234 SonSon