Sayfa 2 / 4 İlkİlk 1234 SonSon
Toplam 52 mesajın 16-30 arasındakiler
Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Üye
    kabatas Avatarı

Son Giriş
    15.05-2010
    Saat
    23:07
    Yaşadığı Yer
    istanbul
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    merhaba, aşagıda bahsedilen ve plan bütçe komisyonundan geçerek genel kurula gelmesi beklenen yeni yasa tasarısı hakkında fikirleriniz ve olabilecekler nedir? Bu yasa karşısında bizler engelli çocuk sahibi aileler olarak ne yapabilir, tepkimizi nasıl gösterebiliriz?

Engellilerin özel eğitim ve rehabilitasyon merkezlerinden aldıkları hizmetin hayat boyu maksimum 44 hafta ile sınırlandırılmaya çalışılması engelli çocukları olan aileleri ve sektör çalışanlarını üzdü. Daha önce engellilerin eğitiminde süre sınırlaması yoktu...

Üye
    kabatas Avatarı

Son Giriş
    15.05-2010
    Saat
    Yaşadığı Yer
    istanbul
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

konu oldukça ciddi gibi göründü bana , yanlışmı değerlendirdim acaba ?

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    01:15
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    958
    Verilen Beğeniler
    1.251

Ciddi ne kelime, yaşamsal önemde bir konu! Maalesef Maliye bakanı her işe kazanç amacıyla baktığı için, özel eğitime ihtiyaç duyan 190 bin çocuğun ne olacağını umursamıyor tabii!

Bu konuda ne yapılabilir bilemiyorum.

• '190 Bin Engelli Çocuk ve Sektörde Çalışan 40 Bin Kişi Tasarı Korkusu Yaşıyor'

Engellilerin Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezlerinden Aldıkları Hizmetin Hayat Boyu Maksimum 44 Hafta ile Sınırlandırılmaya Çalışılması Engelli Çocukları Olan Aileleri ve Sektör Çalışanlarını Üzdü. Daha Önce Engellilerin Eğitiminde Süre Sınırlaması Yoktu.

Engellilerin özel eğitim ve rehabilitasyon merkezlerinden aldıkları hizmetin hayat boyu maksimum 44 hafta ile sınırlandırılmaya çalışılması engelli çocukları olan aileleri ve sektör çalışanlarını üzdü. Daha önce engellilerin eğitiminde süre sınırlaması yoktu.

TBMM Plan Bütçe Komisyonu'ndan geçerek genel kurula gelmesi beklenen yasa tasarısı ile daha önce sınırsız olan özel eğitim ve rehabilitasyon merkezlerinden alınan hizmet süresi kısaltıldı. Bu durumdan hem merkezler hem de engelli çocukları olan aileler olumsuz yönde etkilenecek. Maksimum 44 saat ile sınırlandırılması planlanan yeni tasarıya engelli dernekleri büyük tepki gösterdi. 5378 sayılı yasa ile birlikte engelli çocuklara devlet tarafından eğitim için verilen ekonomik desteğin sonlandırılmasını eleştiren dernekler, bu yasa tasarısının kabul edilip yürürlüğe girmesi halinde evlerinden çıkan engelli çocukların tekrar geri dönüp kapalı kapılar ardında kalacağını vurguluyor.

Engelli Aileleri Eğitim Kültür ve Dayanışma Derneği Genel Başkanı Salih Sezgin ve Özel Özel Eğitim Kurumları Derneği Genel Başkanı Mustafa Metin Taş, konu ile ilgili ortak bir açıklama yaptı. AK Parti Hükümeti'nin Özürlüler Yasası ile sosyal devlet olmanın en güzel örneğini verdiği belirtilen açıklamada, özel sektör tarafından engelli çocuklara sunulan eğitim hizmetlerinin olumlu sonuçlar sağladığı kaydedildi. Yasa çıktığında özel eğitim alan çocuk sayısının 30 bin iken, bu gün hizmet alan çocuk sayısının 190 bin olduğunun altı çizilen açıklamada şu görüşlere yer verildi: "Sunulan rehberlik hizmetleri ailelerin bilinç ve bilgi düzeyini geliştirmiş, çocukların durumlarını kabul ederek eğitimlerini destekleme anlamında önemli bir adım atılmıştır. Ancak düşünülen yeni düzenleme engellileri yok sayacak, evlerine göndererek kaderlerine terk edecektir. Şu anda özel eğitim kurumlarından alınan hizmet yoluyla sürdürülen uygulama biçimiyle ailelere ve çocuklara sunulan bu çok önemli hizmetin ekonomik boyutu ve devlete olan maliyeti incelendiğinde bir çocuğun eğitim maliyeti devlete oranla 5'te 1 oranında azalmaktadır. Tüm giderleri kayıt altında olan bir sektör olarak devletten alınan gelirin önemli bir kısmının vergi olarak devlete geri dönmektedir. İşsizliğin ciddi boyutlara ulaştığı ülkemizde 40 bin kişiye istihdam sağlayarak ülke ekonomisine katkı sunulmaktadır."

Kaynak: rehabilitasyon.com
    AKP'li Lokman Ayva bile isyan etti!

• 'TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu Ayıbı!'

Sağlık kurum veya kuruluşlarınca verilen sağlık kurulu raporuyla asgari yüzde 20 özürlü olduğu tespit edilen ve özel eğitim değerlendirme kurulları tarafından da eğitsel değerlendirme ve tanılamaları yapılarak özel eğitim okulları ile özel eğitim ve rehabilitasyon merkezlerinde verilen destek eğitimini almaları uygun görülen; görme, işitme, dil-konuşma, spastik, zihinsel, ortopedik veya ruhsal özürlü bireylerin; Bakanlık tarafından hazırlanan eğitim programları kapsamında özür grupları ve dereceleri ile özür niteliğine bağlı olarak tespit edilen eğitim süreleriyle sınırlı olan kısmına ilişkin eğitim giderleri, Milli Eğitim Bakanlığı bütçesinden karşılanacak.

Özürlülerin eğitim giderlerinin karşılanabileceği eğitim sürelerinin toplamı, eğitim programları ile belirlenen süreleri geçemeyecek. Söz konusu eğitim hizmetini sunan veya yararlananların, gerçek dışı beyanda bulunmak suretiyle fazladan ödemeye sebebiyet vermeleri durumunda bu tutarlar, 2 katı ve kanuni faiziyle birlikte ilgililerden müteselsilen geri tahsil edilecek.

LOKMAN AYVA'NIN SÖZLERİ...
      Bazı kanun ve KHK'ler ile Kamu Mali Yönetimi ve Kontrol Kanununda Değişiklik Öngören yasa tasarısı, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda kabul edildi. AK Parti İstanbul Milletvekili Lokman Ayva, tasarıda, özürlülerin
      eğitimiyle ilgili düzenlemeye tepki gösterdi. Özürlülerin eğitiminin önemini vurgulayan Ayva, ''190 bin özürlü çocuğa ne diyeceğiz? 'Haydi kızlar okula' diyoruz. Bu durumda özürlülere, 'Haydi evine' mi diyeceğiz? Bunun açıklamasını nasıl yapacağım? Tekriri müzakereyle bu daha hayırlı hale gelse..'' dedi.

Muhalefet milletvekillerinin de destek vermesi üzerine verilen tekriri müzakere önergesi kabul edildi. AK Parti'li bazı üyelerin imzasıyla, ''Özel eğitim okullarında verilen örgün ve destek eğitimini'' de kapsayan değişiklik önergesi verildi. Maliye Bakanlığı Müsteşarı Hasan Basri Aktan'ın önergeye katılmaması üzerine birleşime ara verildi. Komisyon Başkanı Sait Açba, verilen aranın ardından birleşimi açarken değişiklik önergesinin geri çekildiğini söyledi. Yeniden söz isteyen AK Parti'li Ayva, önergenin neden geri çekildiğini anlayamadığını belirterek, ''190 bin özürlü çocuğu eve mi kapatacağız? Ben inanıyorum ki bu hak eninde sonunda verilir'' dedi. Maliye Bakanı Kemal Unakıtan, özel okulda eğitimin bir tercih olduğunu belirterek, çocuğunu özel okula gönderenlerin bunun bedelini de ödediğini kaydetti. Özürlülerin rehabilitasyon merkezlerindeki harcamasını devlet olarak karşıladıklarını, bunun da 2006 yılında kendi dönemlerinde uygulanmaya başladığını anlatan Bakan Unakıtan, 194 bin öğrencinin bu hizmetten faydalandığını söyledi.
      Bunun üzerine Lokman Ayva, ''Sayın Bakan ile koridorda karşılaştım. Kendisine, 'Beni Maliye Bakanı olarak değil, Kemal Unakıtan olarak görün. Çünkü Maliyeci olarak görmek, sünnetçinin erkek çocuk görmesi gibidir' dedim'' sözleri, Komisyonda gülüşmelere neden oldu. Maliye Bakanı Unakıtan, ''Sayın Lokma'yı her zaman görüyorum. Bu konuda da kendisiyle oturup, hesap yapacağız. Bizi de sünnetçi gibi görmesin'' dedi.
      Görüşmelerin ardından tasarı kabul edildi.

rehabilitasyon.com

Üye
    kabatas Avatarı

Son Giriş
    15.05-2010
    Saat
    Yaşadığı Yer
    istanbul
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

bülent bey

bunca aile bunca çocuk ve engelli insanlar bu kanun kabul edilirse ne olur benim kızım şu an 4 yaşında cp hastası fizik tedavi ile yavaş yavaş gelişme gösterirken, bizler bu tedavi sürecinde sabırla iğneyle kuyu kazarken bu nasıl bir sosyal güvenliktir bunca insan ne yapar. tedavi imkanlarını arttırmaları ve bu insanları topluma kazandırmaları gereken yerde yapılan haksızlığa anlam vermiş değilim . ama yapılabilecek bir şeyler olmalı . Saygılarımla

Üye
    trneco Avatarı

Son Giriş
    31.08-2016
    Saat
    18:48
    Yaşadığı Yer
    izmir
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

iyi günler ,engelli çocuklara rehabilitasyon kısıtlamasımı geliyor

Üye
    gezginemlak Avatarı

Gerçek Adı
    ismail
    Son Giriş
    01.06-2017
    Saat
    19:13
    Yaşadığı Yer
    antalya
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

ne desek bilemiyorum.daha rapor alıp başlayamadım bile fizik tedaviye .şimdide sonladırlması gündemde 44 haftada ne kazanılırki beden olarak allah sonumuzu hayır etsin.saglicakla

Üye
    kitap38 Avatarı

Son Giriş
    14.11-2017
    Saat
    11:01
    Yaşadığı Yer
    istanbul
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

akıllı diye saydığımız insanları bunca yıldır eğitemiyoruz da zihinsel engelli olan insanları 44 haftada nasıl eğitip bırakacaz anlamış değilim. maliye bakanı 44 ayda mı eğitildi de bu imkanları kısma kararını verebiliyor. asıl boşuna zahmet olan, o kadar eğitim verip de kendilerinden hayır görmediğimiz insanlarımıza oluyor. havada insanlık kayması-erozyonu var.

Üye
    Gothica Avatarı

Gerçek Adı
    Saliha C.
    Son Giriş
    10.12-2017
    Saat
    15:24
    Yaşadığı Yer
    Kırgız Yurdu Ulupamir
    Alınan Beğeniler
    6
    Verilen Beğeniler
    2
    Blog Mesajları
    3

44 haftada ne yapılabilir ki.. AKP'nin Bi çok yasası gibi bu da çok saçma!!

Bildiğim kadarıyla bu yasayı protesto için bugün Tüm Türkiye'de AKP merkez binaları önünde toplanılacak..

Umarım sonuç alınır..

Üye
    başak_98 Avatarı

Son Giriş
    07.04-2016
    Saat
    21:45
    Yaşadığı Yer
    Adana
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

BİZ COCUKLARIMIZI BIR ADIM DAHA İLERİ NASIL GÖTÜREBİLİRİZ DİYE ÖMRÜMÜZDEN ÖMÜR KATARKEN BİZE DESTEK OLMASI GEREKENLERE BAKIN.44 HAFTALIK BİR EĞİTİM KİME YETERKİ...BÖYLE BİR MANTIKLA HAREKET EDENLER İNSAN OLAMAZ.YARIN TÜM TÜRKİYE ANKARADA TOPLANIYOR.İMKANI OLANLAR SESİMİZİ DUYURMAK İÇİN HAREKETE GEÇMELİ.EĞİTİMLE DÜZELEBİLECEK BİNLERCE ÇOCUGUMUZUN HAKKI ELİNDEN ALINAMAZ

Üye
    kabatas Avatarı

Son Giriş
    15.05-2010
    Saat
    Yaşadığı Yer
    istanbul
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

ben hiç anlamış değilim bu kısıtlamayı merak ettiğim bir şey var acaba bu çocuklar ve engelli insanlar için yanlış bilmiyorsam ab belli bir yardımda bulunuyor havuzdan bir aktarım yapıyorlar . eğer böyle bir şey varsa bu nerde kime harcanıyor . eğitim öğretim ve sağlık kıstlama yapılacak kadar basitmidir . insanları topluma kazandırmak yerine yapılana bak .

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    958
    Verilen Beğeniler
    1.251

Hükümet Engelli Çocukların Eğitim Hakkını Sınırlıyor!

Hükümet engelli çocukların özel kurumlardan alacağı eğitimi "çok masraflı" diyerek bir yılla sınırlandırmaya çalışıyor. Her çocuğun eğitim hakkı var. Dün AKP İl Merkezi'ndeydik, kimse bizimle görüşmedi. Basın oradaydı ama hiç haber çıkmadı.

BİA Haber Merkezi - İstanbul
    10 Temmuz 2008, Perşembe
    Ruhi UZUNHASANOĞLU

Hükümet, 5378 sayılı Özürlüler Kanunu'nda değişiklik yapmayı planlıyor. 2005'te çıkarılan yasa engelli çocukların özel kurumlarda eğitim alabilmesinin önünü açmıştı. Engelli Aileleri Eğitim Kültür ve Dayanışma Derneği (ENAD) bu sayede, eğitim alabilen engelli çocuk sayısının 65 binden 190 bine yükseldiğini söylüyor. Değişiklikse, bu eğitimi sadece bir yılla sınırlayacak. Dün engelli örgütleri Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP) temsilciliklerine giderek değişiklik önerisinin geri çekilmesini istedi. Rehabilitasyon çalışanı Ruhi Uzunhasanoğlu'nun yazısını aktarıyoruz.

Meclis komisyonlarında 5378 sayılı yasada değişiklik önerisi var. Bu yasaya göre özürlü çocukların eğitimi için verilen devlet desteği bir yılla sınırlanacak.

Bu bilimsel anlamda tam bir facia. Bu şu demek; bir yıl içinde ağır özrü olan çocuklar dahi iyi olacak!

Siz hiç özürlü çocuğa sahip olmak ne demek bilir misiniz? Bu ailelerin yaşarken çektikleri çileden çok, çok daha çok temel bir kaygısı vardır: Ben, biz ölürsek çocuğum ne olacak?

Bu nasıl bir çaresizliktir bilir misiniz? Bilmek mümkün değil zaten. Bir parçasını anlamak bile yeterlidir.

Hepimiz biliyoruz; ilköğretime devam etmek her çocuk için zorunludur. "Ben çocuğumu okula göndermiyorum" demek yasalarca suç! Peki özürlü çocuklar bu yasanın neresinde?

Özürlü çocuklar yaklaşık üç yıldır Milli Eğitim Bakanlığı sorumluluğu altında kurulan özel rehabilitasyon merkezlerine devam ediyorlar. Devlet bu merkezlere çocuklar adına ayda

ortalama 6-10 seans üzerinden ücret ödüyor. Bir ayda verilen seans sayısından söz ediyoruz. Yeterli midir?

Bu özel eğitim, adı üstünde. Yani diğer çocukların aldığından farklı bir eğitim olmak zorunda. Devlet üç yıl sonra bu eğitim fazla masraf oluyor diyerek bir yılla bitirmek istiyor -44 hafta olarak hesap etmişler. Sonra ne olacak bu çocuklar?

Efendim, rehabilitasyon merkezleri yolsuzluk yapıyormuş. Hangi alanda, hangi sektörde yolsuzluk olmuyor? Yolsuzluk yapanı bulmak, teftiş etmek devletin görevi. Yolsuzluk yapılmasına izin vermeyin!

Yeni yasa tasarısı meclis alt komisyonunda. Maliye bakanımız "Bu yasa çıkacak, artık bir lira vermem" diyormuş. Dün bütün aileler ve kurum çalışanları AKP il binasına gittik. Hava sıcaktı, temmuz sıcağıydı.

Bine yakın özürlü çocuk ve çaresiz anne baba AKP il binasının önündeydik. Hava sıcaktı. Çocukların bir çoğu ağır özürlüydü. AKP il binasında bir tek yetkili yoktu. Oysa bir gün önce randevu alınmıştı.

Bekledik. Bekledik... Çocuklar bağırmaya başladı... Susadı... Ağladı... Biz bekledik. Çocuklar bekledi...

Basın ordaydı. Bol bol, uzun metrajla çektiler. Akşam oldu. Biz televizyonların başına geçtik. Tek kare haber yoktu.

Böyle olunca, kimseler duymadan yasalar meclisten geçiyor.(RU/EÜ)
    - Arkadaşlar, lütfen sorularınızı özel mesajla iletmek yerine ilgili foruma yazarak cevap arayın. Böylece hem soru-cevaplardan herkes yararlanır hem de en doğru cevaba en hızlı şekilde erişmiş olursunuz.
    - Lütfen sorunuza cevap aldıktan, bir sorununuza çözüm bulduktan sonra dönüp gitmeyin. Siz de başkalarına yararlı olmak için bilgilerinizi, tecrübelerinizi, duygularınızı paylaşabilirsiniz. Unutmayın, siz nasıl yana yakıla cevap arıyorduysanız, başkaları da içine düştüğü açmazdan çıkmak için aynı hararetle sorularına cevap arıyor...

Üye
    başak_98 Avatarı

Son Giriş
    07.04-2016
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Adana
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

maalesef biz 10 saat eğitimi artıra bilmenin yollarını ararken böyle bir yasayla karşılaşmak çok üzücü :x kızım % 90 özürlü ve özel eğitimle çok az da olsa gelişme göstermesi bizi çok mutlu ediyordu.bu sevinci bile çok gördüler.evet kimseler duymadan bu yasa çıkacak gibi görünüyor.bize de seyretmek mi düşecek

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    958
    Verilen Beğeniler
    1.251

Pazartesi günü bu konuyla ilgili olarak e-mail/faks kampanyası başlatacağız. İlgililere gönderilecek binlerce e-mail&faks etkili olabilir diye umuyrum..
    - Arkadaşlar, lütfen sorularınızı özel mesajla iletmek yerine ilgili foruma yazarak cevap arayın. Böylece hem soru-cevaplardan herkes yararlanır hem de en doğru cevaba en hızlı şekilde erişmiş olursunuz.
    - Lütfen sorunuza cevap aldıktan, bir sorununuza çözüm bulduktan sonra dönüp gitmeyin. Siz de başkalarına yararlı olmak için bilgilerinizi, tecrübelerinizi, duygularınızı paylaşabilirsiniz. Unutmayın, siz nasıl yana yakıla cevap arıyorduysanız, başkaları da içine düştüğü açmazdan çıkmak için aynı hararetle sorularına cevap arıyor...

Üye
    başak_98 Avatarı

Son Giriş
    07.04-2016
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Adana
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

e mail adresi verirseniz bende seve seve katılırım teşekkür ederim.

Üye
    dendrit Avatarı

Son Giriş
    08.01-2009
    Saat
    21:44
    Yaşadığı Yer
    ANKARA
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    merhaba.. arkadaşlar durum gerçekten üzücü. bir şeylerin düzeleceğini bilsek de olayın üstüne gitsek. fakat şöyle de bir şey var. bir araya gelip akp il merkezlerine gidildi o kadar. peki kaç kişi vardı istanbulda, ankarada. arkadaşlar herkes kabahatini biliyor. devlete 500 milyar geri ödeme yaparken bu çocukların engelli olmasından faydanlamadılar mı? o zaman nerdeydi vicdan. bireysele usta öğretici sokarken ya da çocuğu velisi yok diye boş oturturken nerdeydi vicdan? felaket diye nitelediğiniz şeyler durup dururken olmaz.

Sayfa 2 / 4 İlkİlk 1234 SonSon