Sayfa 2 / 3 İlkİlk 123 SonSon
Toplam 40 mesajın 16-30 arasındakiler
Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Üye
    SEDNA Avatarı

Son Giriş
    Saat
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    işini hakkıyla yapan kurumlar elbette vardır.ama istisnalarda çıkıyor.bunuda kabul etmek lazım.rehabilitasyon merkezine bu yıl bende kızdım.özel okulların ilkögretim bölümlü olanlar vardı onlar kapatıldı.ondan dolayı çocukları mecburen en yakın devlet okullarına kaydettirin zorunlulugu kondu.bu zorunlulukda RAM,ın verdiği rapora göre yapıldı.şimdi şunu diyorum.mecbur oldugu için olması gerektiği için çocuğu kaydettirdim ama yollamıyorum.çocuk yaş durumundan dolayı orta 2.sınıf olarak görünüyor.bençocugumu nasıl yollayayım.alay etsinler diyemi.mantıksız hareket edilmiş.böyle bir zorunluluk çok saçma olmuş.mecburen kayıtlı formalite olarak.burada kimin hakkı aranmış oluyor.bence özel okullara az ders saati devletten aynı parayı alma hakkı verdiler.umarım anlatabilmişimdir.saygılar.

Üye
    iyilik Avatarı

Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Ankara
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Sayın MeTePe;

%3-5 olarak açıklamaya çalıştığınız vergi ve kesintilerle ilgili cümlelerinize kesinlikle hakvermiyorum. Hepimizin maaşından kesiliyor. Bizlerde görünen brüt maaşımızın %35 ini kesintilerden dolayı alamıyoruz...

Çözüm: Bu işleri severek yürekten yapacak olanları keşfedip, yetiştirip eğitim işini onlara teslim etmekte. Aksi takdirde, eğitim ticarete dökülünce promosyonların olması kaçınılmaz oluyor heralde..

Üye
    akberk Avatarı

Son Giriş
    16.11-2010
    Saat
    14:35
    Yaşadığı Yer
    istanbul
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Biz aileler birçok şeyin farkındayız merak etmeyin siz bu kurum sahiplerinin eğitimci olduğunu söylüyorsunuz buna kesinlikle katılmıyorum elktrik tesisatçısı,tekstilci vs bunun gibi daha birçok sayabilirim emekli öğretmenin diplomasını kullanıp onuda kurumun başına müdür yapan çok gördük ve hala var ha birde meb teftişlerinde sigortasız çalışan kml mezunları teftiş zamanında kurumun bodrumu yada eve göndererk saklama halleri biz bunları biliyoruz ve sanmayınki susuyoruz devletin verdiği eğitimi yetersiz diyorsunuz ama bu konudada size katılmıyorum oysaki oçemler her ilde çoğalmış olsa bu tür sorunlarda yaşanmayacaktır.özel kuurmlarda çoğu zihinsel eğitimci bunu sizde biliyorsunuz ki zaten otistik eğitimci bulmak zor ve birçok kurumda otistik eğitmeni mevcut değil kendimizi kandırmayalım diplomasını sorduğunuzda gösteriyorlarmı hayır neden çünkü biliyorlar ki veliler bunu kabul etmeyecek çeşitli bahaneler sunarak oyalama taktiği devlet ödeme yapmazsa bu kurumlara devam eden olurmu demişsiniz evet olur yeterki eğitimi verecek kurumlar olsun siz ailelerin neler çektiğini bilseydiniz bu ifadeyide kullanmazdınız mutfak harçlığından biriktiren ek ders aldıran aileler var bu ödeme olmasada bilinki eğitim veriliyorsa gerçekten o veli bunun sonuna kadar gider biz ailelere devlet özel kurumlardan bu eğitimie destek veriyorsa biz ailelerede bundan yararlanmak düşer tabiki araştırarak en iyi seçimi yaparak ancak bu ödeme ortadan kalkmış olsa bile siz ailerin kenara çekilip varsın eğitim almasın diyeceğinimi sanıyorsunuz dürüst konuşmak gerekirse o zaman bu kurumlar kendileri neden mebe bağlı çalışıyorlar kendimizi kandırmayalım kazanmasalar o zaman serbest özel şekilde devam ederlerdi neyse aslında anlatılacak çok şey var ama sonuç olarak biz ailelerin bir şey bilmediğini sanmayın diyorum tekrar her şeyin farkındayız ve şuna inanınki kendi adıma söylüyorum susmuyorum ve birçok arkadaşımında susmadığına eminim bizim sessizliğimiz bir şey bilmediğimiz anlamına gelmez biz tek isteğimiz çocuklarımızla çıktığımız bu mücadele yolunda engellerin azalması eğitimin amacına ulaşması Saygılar

Üye
    SEDNA Avatarı

Son Giriş
    Saat
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Paranın yüzü sıcaktır rant kavgasına dönüştürdüler işi.eğitim arka planda kalıyor.her ne kadar eğitim önemli olan çocuklarımız deselerde yalaaann.hemde kocaman bir yalan.onlar için önemli olan raporlu çocugun varmı tamam iş bitiyor.istisna okullar varsa üzerine alınmasımn.ama çogunluk okulların durumu bu maalesef.

Üye
    BaY_Cin Avatarı

Gerçek Adı
    DeVRim
    Son Giriş
    08.03-2015
    Saat
    19:33
    Yaşadığı Yer
    Buralardan
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Ya tek bişey söyleyecem ve eminimki bunu söyledikten sonra bu tartışma son bulacaktır . .

Arkadaşım eğitim saati 6 iken hiç bir problem yoktu o zaman devlet ödüyodu da 8 saate çıkarılıncamı devlet ödememeye başladı. 6 saat iken hiç bir rehabilitasyon merkezi ses etmezken hiç bir veliden ücret istemezken 8 saate çıkıncamı problem oldu.

Zaten şuan açılmış olan bir dava var inşallah rehabilitasyon merkezlerinin lehine sonuçlanırda velilerde kurtulur zarar eden PARA KAZANAMAYAN rehabilitasyon merkezleride rahat eder.

Üye
    SEDNA Avatarı

Son Giriş
    Saat
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

syn devrim bey önemli olan burada slında ders saatide degil.önemli olan ders saati 6 yada 8 önemli olan verdikleri eğitim.okulların duyarsızlığı.

Üye
    MeTePe Avatarı

Gerçek Adı
    Hastalık Sormayın
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    13:47
    Yaşadığı Yer
    Ankara
    Alınan Beğeniler
    543
    Verilen Beğeniler
    151
    Blog Mesajları
    1

Sayın aliercan4,

Bakım aylığınızla rehabilitasyon merkezinin ücreti arasında hiç bir ilişki yok. Siz bilerek veya bilmeyerek suça ortak oluyorsunuz. Tek bir dilekçeniz ile o kurum ağır ceza mahkemesinde yargılanır!

Lütfen GEREĞİNİ YAPIN!

iyilik;

Hak vermediğiniz nedir anlayamadım.. Bunlar devletin yaptığı kesintiler.. Yok öyle bir şey mi diyorsunuz?

Ben mevcut durumu anlatıyorum.. ağaç yeşildir diyorum, siz ağacın yeşil olduğuna hak vermiyorum diyorsunuz???

Hakla, hukukla ilgili bir konu değil bu.. Devlet bu kesintileri yapıyor!!! Aksini iddia ediyorsanız kaynak gösterin. Deyinki %3 ücretsiz öğrenci kesintisi yapılmamaktadır.. KDV alınmamaktadır..

Üye
    BaY_Cin Avatarı

Gerçek Adı
    DeVRim
    Son Giriş
    08.03-2015
    Saat
    19:33
    Yaşadığı Yer
    Buralardan
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

aliercan4;

Siz bana o kurumun adını verin bakın bakalım 1 saat içinde ne kurum kalıyo nede kurum çalışanları. Sizi tehdit etmelerinin sebebi gözünüzü korkutup şikayetçi olmanızı engellemek için. Adana Merkezdemi ikamet ediyosunuz yoksa ilçemi bunu söyleyin yeter.

Bakım parası içinde kesinlikle kormayın hiç bir şekilde bozamazlar. Bu hakkı size onlar vermedi siz kendiniz hakettiğiniz için aldınız kesinlikle bu konuda endişe etmeyin direk şikayet edin

Üye
    MeTePe Avatarı

Gerçek Adı
    Hastalık Sormayın
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    13:47
    Yaşadığı Yer
    Ankara
    Alınan Beğeniler
    543
    Verilen Beğeniler
    151
    Blog Mesajları
    1

Sayın Bay_Cin,

Ne yazık ki seanslar 6 iken de sorun vardı.. Sadece bu sorunlar velilere fazla yansımıyordu. İşin doğrusu 2005 yılından itibaren (kurumlar MEB'e devredildikten sonra) sorunlar başladı. Tüm ailelere sosyal durumuna bakılmaksızın aynı miktarda ödeme yapılınca bu alanı rant görenler tarafından açılan kurum sayısında inanılmaz bir artış oldu.

Ancak 2006 yılından bu yana MEB'ın yetersiz mevzuatı, konuyu bilen yeterli uzmanının olmaması, yavaş ve yanlış hareket etmesi bu sektörü tam bir karmaşaya sürükledi.

6-8 seans meselesi zurnanın zırt dediği yerdir. MEB'de çalıştığınıza göre bakanlığın yayınladığı neredeyse her yazı ve genelgenin dava konusu olduğunu da biliyorsunuzdur. Bunlar içinde "özgül öğrenme güçlüğü, hiperaktivite, dikkat eksikliği" gibi tanılar için bakanlıkça ödemelerin engellendiğini, bu çocukların eğitimden "programımız yok" gibi saçma sapan gerekçelerle mahrum bırakıldığınız da biliyorsunuzdur.

Yani kimse sütten çıkma ak kaşık değildir. Hem bakanlığıni hem kurumların, hem velilerin ciddi hataları olmuştur.

Eğitim hakkı velinindir. Bu hakkı sağlayan ise devlettir. Rehabilitasyon merkezleri sadece taşarondur... bu hizmeti bedeli karşılığında sağlarlar. Elbette ticari kuruluşlardır.

Siz maaş almadan memleket hayrına bakanlıktaki işinize devam eder misiniz? İşinizi sadece çok sevdiğiniz için mi yapıyorsunuz, yoksa para kazanmak mı istiyorsunuz?

Size; "aynı işi yapmaya devam edeceksin ama maaşından %20 sini kesiyoruz" derlerse merak ediyorum tavrınız nasıl olurdu?

Ancak, bu konu başlığında tartışmaya açmaya çalıştığım konu, 6-8 seans meselesi değil, sorunların çözümü için veli ve kurumların ortak bir anlayış içinde hareket etmesi gerektiğidir. Özel sektör olan kurumlar, ister dürüst olsun, ister sahtekar olsun gelir kayıplarını velilerden karşılamaya çalışacaklardır. Burada velilerin kaybı söz konusudur.

Baştaki konuya dönersek, bilerek veya bilmeyerek velilerimiz haksız rekabete de yolaçabilir. A kurumunun servisi var dediğinizde, B kurumu mükemmel eğitim verse de veli A kurumunu tercih ediyorsa, B kurumu da servis koyar.. Ama bunun maliyetini başka bir yerden kısmak zorunda kalır. Kısacağı yer de hizmetten başka bir şey değildir.

Üye
    ahmetpdr47 Avatarı

Son Giriş
    08.04-2010
    Saat
    14:51
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

ÖZÜRLÜ BİREYLERE UYGULANACAK DESTEK EĞİTİM PROGRAMLARI </SPAN></SPAN>
    VE EĞİTİM GİDERLERİNİN KARŞILANMASINA DAİR YÖNETMELİK

Resmî Gazete
    : 9.7.2009/27283
    Tebliğler Dergisi
    : TEMMUZ 2009/2622

Ek ve Değişiklikler: 1)11.8.2009/27316RGEYLÜL 2009/2624TD

ÜÇÜNCÜ BÖLÜM
    Ödemeye Esas Belgeler ve Ödeme
    Ödeme şartlerı
    MADDE 8
    d) Özürlü bireye kurumca, aylık olarak belirlenen tutar karşılığında bir ayda en az sekiz ders saati bireysel ve/veya dört ders saati grup eğitiminin verilmiş olması,

arkadaşlar ben hem rehabilitasyon merkezinde yıllarca çalıştım hemde devlet kademesinde şuan özürlülere hizmet veriyoruz yönetmelik gayet açık değil mi aylık belirlenen tutar karşılığında(yani devletin belirlediği tutar) ve en az 8saat bireysel eğitim verilmesi gerekir.(8saatten az verilirse suç işlenmiş olur)

Eksik eğitim veren veya velilerden ayrıca para talep eden yönetmeliğe aykırı hareket etmiş ve suç işlemiş olur, unutmayalım yönetmelik talimat ve tebliğlerin üstündedir ki B.U.T da da açık bir ifade yoktur, kurum sahipleri kendi tarafına çekmesin.

Burdan velilerede sesleniyorum böyle bir durum söz konusuysa ilk yapmanız gereken durumu bağlı olduğunuz Milli eğitim müd. dilekçe ile iletmek ve kurum değiştirmektir.
    Kimse veliden para talep edemez...

Kurum sahiplerinede sesleniyorum bu işin ticari boyutu tabiki var ama unutmayalım bu çocukların eğitimi, topluma kazandırılması ticari amaçtan önce gelir, maddiyattan ziyade birazda eğitimlerini konuşun, daha fazla nasıl ilerleme kaydedebileceğini konuşun...

Üye
    İsmail kaymaz Avatarı

Son Giriş
    07.09-2010
    Saat
    13:09
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

"MEB Bilgi Edinme dairesinden ücret talebi ile ilgili olarak gelen cevabı enformasyon amaçlı olarak ekliyorum. Herkese kolay gelsin;
    "Kurum Adı : T.C. MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI
    Başvuru No : 505227
    Cevap Metni : iyi günler
    Özel Öğretim Kurumları Öğrenci ve Kursiyer Ücretleri Tespit ve Tahsil Yönetmeliğinde kurumlar tarafından ücretin nasıl ve ne şekilde tespit ve ilan edileceği (yıllık,aylık,ders saati ücreti) belirtilmektedir.
    Özel eğitim ve rehabilitasyon merkezleri söz konusu yönetmeliğe göre ders saati ücreti miktarlarını belirleyip ilan ederler. Maliye Bakanlığınca belirlenen miktardan fazla ücret ilan eden kurumlar aradaki farkı özürlü velisinden talep edebilirler.

İstediğiniz belgeler (varsa) Email'a eklenmiştir
    ""

İnanmayanlar oturdukları yerden kalmadan meb bilgi edinmeye bir satır yazı ile sorabilirler.

Sayın ahmetpdr47;

İsteyen dediğiniz gibi istediği yere müracaat-şikayet etmekte serbestir. Fakat siz iyi niyetlede olsa konu ile alakası olmayan bir yönetmelikten bulduğunuz yazıyı ilgi tutarak sanki bu kurumlar kanun dışı uygulamalar yapıyorlarmış gibi lanse etmiş oluyorsunuz. Baktığınız yönetmelik devletin özel özel eğitim merkezlerine nasıl para ödeyeceğini düzenleyen bir yönetmeliktir. Seans miktarlarını tekelleştirme gibi bir durum yoktur, çünkü ödediği para verilen hizmetin karşılığı değildir. Ben sizinle aynı görüşü savunarak maddi konuları daha fazla burada konuşmak istemiyorum.

Bizim burada bu durumu savunmamızın nedeni; birilerinin bu tür uygulama yapan kurumları şikayet edeceği korkusu değildir. Çünkü kanun dışı bir uygulama yapılmıyor. Keşke bunları okuyan veliler kendilerinden para isteyen kurumları şikayet etseler, herşey açığa çıkacak zaten. Fakat bu olmuyor sadece insanlar oturdukları yerden sizin yazdıklarınızı okuyarak özel özel eğitim merkezlerine içten içe kinleniyorlar.

Bakın velilerimizin genelinde mevzuat ve çocuklarına verilen eğitimin içeriği hakkında büyük bir bilgisizlik var. Sizde bir psikolojik danışaman yani akademisyen olarak kızdığınız tüccarlar gibi özel özel eğitim kurumlarının gelir giderleri yerine uyguladıkları programlarda velinin üzerine düşen görevleri, verilen eğitim sonucu kurumdan talep edilmesi gereken belgeleri, çocuğunun gelişimini ve evde eğitiminin nasıl devam ettirilmesi gerektiğini mevzuattan inceleyip burada belirtseniz daha verimli olur.

Diğer taraftan kurumların velilerinden istedikleri yada istenmedikleri paranın kurum seçimi için kıstas olmayacağı çok açıktır. Devletin katkı payı üzerine ücret almadan bu işin sürdürülebilirliği için en basitinden sizin gibi bir alan mezunu yerine sadece ayda bir maaş için uğrayan emekli bir rehber öğretmen çalıştırmak gerekiyor. Sizce bir kurumun rehber öğretmeninin kim olduğunun önemi nedir?

Örnekler çoğaltılabilir. Bu ve benzeri nedenlerden dolayı insanları bilinçlendirme adına yanlış yollara sevk etmemeliyiz.

Üye
    astatalavista Avatarı

Son Giriş
    23.05-2010
    Saat
    16:56
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

sitedeki yazıları okudugumda sunu gördüm ,kimsenin engellerin hayrına bir sey yaptıgı yok,engelliler üzerinden nasıl para kazanırız nasıl ederiz,kimi engelli yazdırıpta onun üstünden bedava devletten para alırım pesindeler,genelde bakıldıgı zaman bu merkezlerin sahibi il ve ilçelerde iki üc sostal faliyet gösterirler insanların gözüne iyi görünürler sonra parayı yaparlar baskasına devir ederler bir pislik cıkarsada ileride deviralanın basına patlar,ben samsun ve ilçelerinde bu merkezlerde neler gördüm neler,yukarıdaki yazılanlarda var muhtardan bilgi alanlar okul aile birliği baskanın topladıgı veliler ögrenciler,koyden dısarı cıkmamıs ınsanlara verilen vaadler neler neler

Üye
    melek07 Avatarı

Gerçek Adı
    Melek
    Son Giriş
    03.11-2017
    Saat
    13:45
    Yaşadığı Yer
    Antalya
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0

bilinçli bir birey olmasam rehabilitasyon merkezi devletin fizik tedavi için verdiği raporu gasp edecekti evet çok kötü kurumlarda var ama haklarınızın bilincinde olun vee şu devletin malı deniz zırvalığını yapasıya böyle kurumları deşifre edin ben ettim vee çok güzelde cezalarını verdi devletim...

Üye
    hüseyin19 Avatarı

Gerçek Adı
    HÜSEYİN
    Son Giriş
    07.02-2012
    Saat
    11:33
    Yaşadığı Yer
    ŞANLIURFA / CEYLANPINAR
    Alınan Beğeniler
    4
    Verilen Beğeniler
    0
    Blog Mesajları
    126

Büyük bir kaç merkez dışında rehabilite edecek merkezler ,önce kendilerini rehabilite etmeli paraya endeksil hizmet değil insana endeksli hizmet vermeli ve bu alanlarda olan yenilikleri takip etmelidirler.
    Her hasta ile ilgili dosyalar özenle tutulmalı hasta /engelli öğrenciler hangi engel ve hastalığa düşmüşse aileye o engel ile ilgili evde yapılması gerekenler kitapcık olarak verilmeli..yapılacak hareketler de resillendirilerek aileye verilmeli ki fayda sağlasın..tabela rehabilitasyon merkezleri istemiyoruz...

Üye
    akberk Avatarı

Son Giriş
    16.11-2010
    Saat
    14:35
    Yaşadığı Yer
    istanbul
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    Malesef ki tabela rehabilitasyon merkezleri çok.Bu işten anlamayan eğitimci geçinen amacı ticaret olan çok önemli olan inceleme yapan müfettişlerin bu konunun üzerinde titizlikle çalışması ancak bu şekilde bunun önüne geçilebilir.....

Sayfa 2 / 3 İlkİlk 123 SonSon