Sayfa 1 / 3 123 SonSon
Toplam 45 mesajın 1-15 arasındakiler
Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Üye
    remsunay Avatarı

Son Giriş
    14.04-2014
    Saat
    16:04
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    meraba arkadaşlarözel egitim aylık 6 seans alıyordu çocugumuz şimdi ise 8 e cıktı ama özel egitim merkezi diyorki son iki seansı veli karşılayacak böyle bir şey varmı? varsa nasıl olacak?

Üye
    akberk Avatarı

Son Giriş
    16.11-2010
    Saat
    14:35
    Yaşadığı Yer
    istanbul
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

8 saat uzun zaman oldu olalı neredesiniz bilmiyorum ama kesinlikle ücret ödemeyin anladığım kadarı ile gittiğiniz merkez kendi yönetim şeklini uyguluyor bunu taleb etme hakları yok yada ticari amaç güdülüyor neyse eğer diretirlerse bağlı olduğunuz ram yada meb 2 e dilekçe ile başvurup bu sorunu çözebilirsiniz.Saygılar....

Üye
    sırdaş Avatarı

Gerçek Adı
    Saliha
    Son Giriş
    25.09-2017
    Saat
    22:56
    Yaşadığı Yer
    istanbul
    Alınan Beğeniler
    4
    Verilen Beğeniler
    0

bir arkadaşımın kızı rehabilitasyona gidiyor bugün bana mesaj çekti,devletin fizik tedavi başına 10 lr alacağını söyledi ve bu resmi gazatede yayınlamış bu parayı kurum talep ediyormuş böyle bir bilgiye sahip olan varmı arkadaşlar?

Üye
    BaY_Cin Avatarı

Gerçek Adı
    DeVRim
    Son Giriş
    08.03-2015
    Saat
    19:33
    Yaşadığı Yer
    Buralardan
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Remsunay;

Adresinizi (İl/İlçe) söylerseniz resmi cevap için kiminle görüşmeniz gerektiğini söyleyebilirim.
    Ayrıca gittiğiniz Rehabilitasyon Merkezinin sizden para istemesinin sebebi, devlet 6 saat olan eğitim saatini 8 saate çıkardı ama ücrette çok cüzi bi artış yaptı ve bu durumda Rehabilitasyon Merkezlerinin hiç hoşuna gitmedi tabi . . (sanki çok bi eğitim veriyolarmış gibi) 8 saat eğitim veriyolar ama 6 saat ücreti alıyorlar bu yüzdende öğrenci velilerinden ücret talep etmeye başladılar . .

Sizden hiç bir şey için ücret isteyemezler böyle bi hakları yok, bağlı bulunduğunuz İl/İlçe milli eğitim müdürlüğüne gittiğiniz rehabilitasyon merkezinin sizden para istediğine dair bir dilekçe ile başvurun gerekli resmi cevabı vereceklerdir . .

Sırdaş;

Sizede bu başlıkta pazartesi günü net bir bilgi vereceğim şuan için bişey demem yanlış olur gerekli bilgiyi edindikten sonra burdan yazacağım . .

Üye
    sırdaş Avatarı

Gerçek Adı
    Saliha
    Son Giriş
    25.09-2017
    Saat
    Yaşadığı Yer
    istanbul
    Alınan Beğeniler
    4
    Verilen Beğeniler
    0

teşekkür ederim

Üye
    remsunay Avatarı

Son Giriş
    14.04-2014
    Saat
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

bay cın istanbul eyüp semti şimdiden teşekürler

Üye
    BaY_Cin Avatarı

Gerçek Adı
    DeVRim
    Son Giriş
    08.03-2015
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Buralardan
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Remsunay;

İstanbul Eyüp İlçe Milli Eğitim Müdürlüğünden Şube Müdürü İsmail IŞIK ile bizzat görüşebilirsiniz veya bir dilekçe ile rehabilitasyon merkezinin ücret istediğini böyle bir ücret isteme haklarının olup olmadığını sorup resmi bir cevap alabilirsin.

Size tavsiyem başka bir rehabilitasyon merkezi arayın . . Çünkü eğer rehabilitasyon merkezi böyle bir ücret istediyse durumu içler acısı ve eğitimle uzaktan yakından ilgilerinin olmadığını gösterir . .

Üye
    BaY_Cin Avatarı

Gerçek Adı
    DeVRim
    Son Giriş
    08.03-2015
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Buralardan
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Sırdaş;

Böyle bir şey söz konusu değildir . . Devletin Fizik Tedavi için 10 TL ücret istemesi gibi ve bunun resmi gazete yayınlanması gibi bir durum söz konusu değildir . . Olay Remsunay arkadaşımızınkiyle aynıdır şöyleki;

Devlet 6 saat olan eğitim saatini 8 saate çıkardı fakat kurumlara haala 6 saat eğitim ücreti ödüyor bu durumda kurumları sıkıntıya soktuğu için öğrenci velilerinden ücret istiyolar ama kesinlikle ve kesinlikle MECBUR değilsiniz . .
    Size mecbursunuz bunu ödemek zorundasınız gibi söylemlerde bulunurlarsa bir dilekçe ile bağlı bulunduğunuz il / ilçe milli eğitim müdürlüğüne başvurunuz. Kurum işi yokuşa sürebilir bence sizde yeni bir rehabilitasyon merkezi arayın . .

NOT : Rehabilitasyon Merkezi Değiştirdiğinizde; Mutlaka Ayrıldığınız Rehabilitasyon Merkezinin Sizin Raporunuzu Kullanarak Fatura Düzenleyip Düzenlemediğini Bir Dilekçe İle Bağlı Bulunduğunuz İl/İlçe Milli Eğitim Müdürlüğüne Sorunuz.

Üye
    sırdaş Avatarı

Gerçek Adı
    Saliha
    Son Giriş
    25.09-2017
    Saat
    Yaşadığı Yer
    istanbul
    Alınan Beğeniler
    4
    Verilen Beğeniler
    0

teşekür ediyorum bilgilendirdiğiniz için

Üye
    BaY_Cin Avatarı

Gerçek Adı
    DeVRim
    Son Giriş
    08.03-2015
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Buralardan
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Aldığım son duyum bu bilgide şuan geldi . .

Danıştay'a Yürütmeyi Durdurma Davası açılmış; 6 satten 8 saate çıkarılan eğitim saatinin Rehabilitasyon Merkezlerini zarara uğrattığı ve bu yüzden de bu yürütmenin durdurulması için dava açıldığını ve büyük ihtimalle eski usule geri döneceği söyleniyor.

Üye
    remsunay Avatarı

Son Giriş
    14.04-2014
    Saat
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

teşekkürler arkadaşım

Üye
    MeTePe Avatarı

Gerçek Adı
    Hastalık Sormayın
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    03:10
    Yaşadığı Yer
    Ankara
    Alınan Beğeniler
    539
    Verilen Beğeniler
    151
    Blog Mesajları
    1

Konuya yanıt veren bazı arkadaşlar ne yazık ki hem yanlış, hem yanıltıcı, hem de haksız bazı yanıtlar yazmışlar.

17 yıldır bu alanda çalışan bir kişi olarak bazı düzeltmelerin yapılması gerektiği kanısındayım.

Öncelikle Bütçe Uygulama Talimatının 1 nolu maddesinde devletin engelli çocukların eğitim ve rehabilitasyonu için ödeyeceği bireysel ve grup eğitimi ücreti belirtilir.

2. madde de ise bu ücreti aşan kısımların veli tarafından karşılanacağı belirtilir. Bütçe talimatında herhangi bir seans ibaresine yer verilmez ve ödemeye esas olan belgedir.

Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezleri özel kuruluşlardır. Devlet kuruluşları değildir. Her özel kuruluş gibi, hizmetlerini yürütebilmek için paraya gereksinim duyarlar. Bu para, işletme kirası, personel giderleri, kırtasiye malzemesi, elektrik, su vs. gibi muhtelif giderlerin karşılanması için gereklidir.

Bu nedenle, Özel Öğretim Kurumları kanunu ve bunun yönetmelikleri uyarınca her kurum yıllık olarak bütçe hazırlar ve bu bütçe doğrultusunda birim seans ücretini Bakanlığa bildirir.

Milli Eğitim bakanlığı 1 ocak itibariyle, ödemeye esas olarak verilmesi gereken bireysel eğitim miktarını 6 seansdan 8 seansa çıkartmıştır.. Yani % 33 arttırmıştır. Buna karşılık Bütçe uygulama talimatında bu seans artışını karşılayacak bir düzenleme yapılmamış, sadece %2 artış yapılmıştır. Sonuçta, birim seans başına ödediği ücret %20 civarında azalmıştır.

Son üç yıldır Bütçe Talimatında yapılan "artışların" toplamda %20'den fazla düşmesi de dikkate alınırsa (son 3 yılda %0, %3,5, %4 artış yapılmış, ve %3 ücretsiz öğrenci zorunluluğu getirilmiş, raporlardan grup eğitimi de çıkartılarak %15 civarında ödenen ücret azaltılmıştır.) son düzenleme ile bir eğitim kurumunun söz konusu ödemelerle 2. madde uyarınca ek ücret almadan ayakta durması imkansız hale gelmiştir.

Bazı noktaların hassasiyetle ele alınması gerekir düşüncesindeyim.

1. Velilerden ek ücret istenmesinin mevzuata aykırı bir yönü bulunmamaktadır. Buna emsal olabilecek eski kararlar mevcuttur.
    2. Mevzuat uyarınca kurumlar ilan ettikleri ücretleri uygulamakta serbesttir. Hatta bu ücretten indirim yapabilmeleri dahi izine tabidir!
    3. Ödenen ücret kuruma değil, veli adına ödenmektedir. Yani ücretin azlığı kurumların değil velilerin sahip çıkması gereken bir konudur! 2006 yılına kadar velilere tek tek yapılan bu ödemeler, oluşan suistimaller ve takibin zorluğu nedeniyle kurumlara veli adına yapılmaya başlanmıştır. Herkesin bildiği gibi kurumlar her veli için tek tek fatura keser (isimlerine) ve bu faturaları bakanlığa verirler. Bakanlık fatura bedelini veli adına kuruma öder!

Değerli velilerin çocukları için en fazla ve en iyi eğitimi istemeleri en doğal haklarıdır. Ancak bunu talep ederken suçlamaları ve eleştirmeleri gereken yer devam ettikleri kurumlardan önce devletin uyguladığı politikalardır.

Son 3-4 yıldır uygulanan politikalar nedeniyle pek çok kurum ekonomik kriz içindedir ve %15 kadarı kapanmıştır. Acil iyileştirmeler yapılmazsa son düzenlemelerle yarısına yakınının kapanacağı tahmin edilmektedir.

Devlet tarafından 3 yıl önce engelli çocuklar için bütçeden ödenen para aylık 70 Milyon TL iken, eğitim alan çocuk sayısı artmasına rağmen ödenen miktarın 58 Milyon TL civarına düşmesi oldukça anlamlıdır.

Bu yüzden; sayın velilerin, kurumları hedef almak yerine kurumlarla beraber ve birlikte hareket etmeleri, "memnun oldukları" kurumlara sahip çıkmaları ve desteklemeleri gerektiği oldukça açıktır. Aksi halde değil 8 seansı bulmak, gidebilecek bir kurum bulunabileceği dahi şüphelidir.

Son olarak; seans sayılarının 6'dan 8 e çıkartılması ile ilgili dava açıldığı doğrudur. Bu güne kadar MEB tarafından yayınlanan neredeyse her mevzuat mevcut yasalara aykırı olduğu için iptal edilmiştir. Bu konunun iptali de yargının takdirindedir.

Saygılarımla,

Üye
    BaY_Cin Avatarı

Gerçek Adı
    DeVRim
    Son Giriş
    08.03-2015
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Buralardan
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

MeTePe;
    "Konuya yanıt veren bazı arkadaşlar ne yazık ki hem yanlış, hem yanıltıcı, hem de haksız bazı yanıtlar yazmışlar."

Bu sözlerinizi bana ithafen söylediyseniz Milli Eğitim Müdürlüğü Özel Öğretim Bölmü personeliyim . .

Yaptığım yorumları tekrar okursanız yazdıklarımla yazdıklarınızın özü aynı . . Devletin kemer sıkma politikası . .

Üye
    MeTePe Avatarı

Gerçek Adı
    Hastalık Sormayın
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    03:10
    Yaşadığı Yer
    Ankara
    Alınan Beğeniler
    539
    Verilen Beğeniler
    151
    Blog Mesajları
    1

Sayın BaY_Cin,

Şhasınıza yönelik değil, konu içerisindeki hakim görüşe yönelik bir mesaj yazdım. Yoksa burada ne sizi, ne de başka birisini tanımam mümkün değil.

Ayrıca siz, para istenmesinin mümkün olmadığını yazmışsınız ki bu doğru değil.. Bununla ilgili eski dava kararları bile olması lazım.

Üye
    akberk Avatarı

Son Giriş
    16.11-2010
    Saat
    14:35
    Yaşadığı Yer
    istanbul
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    anlamadığım ek ücret isteyebilir demişsiniz merkezler ben 9 yıldır buralarda eğitim alıyorum sanırım az çok bilgimiz var müsade buyurursanız şuan devletin bize verdiği ders satt sayısı 8 dir efendim değilmi bu durumda arkadaşa verdiğimiz cevabın neresi yalnış anlamadım
    bu bir, ikincisi evet kurumlarda ek ücret taleb eder ama o da verecekleri ek ders için olur ancak biz arkadaşın 6 sat uygulaması üzerine istenilen 2 sat parası için yorum yaptık
    neyse aslında bu konuyu uzatmaya gerek yok yine tekrarlıyorum bu kurumun kendi uygulamasından başka birşey değil siz de şunu unutmayın ki bu parayı veremeyen ve eğitim alamayan birçok çocuklarımız evlerinde bekliyor ayrıca gurupla beraber toplam 12 saat oluyor ha bide şu var devlet bu sat uygulamasını yaptı fakat merkezlere zammı yapmadığı için merkezlerde bu külfiyet ağır gelmiş olabilir ancak biz aileleri ilgilendiren devletin şuan vermiş olduğu ders satidir onların düştüğü zor durum bizim sorunumuz olamaz sonuçta bize verilen ders sat parasını alıyorlarmı evet alıyorlar o zaman sorun nedir ?Saygılar

Sayfa 1 / 3 123 SonSon