Sayfa 2 / 2 İlkİlk 12
Toplam 21 mesajın 16-21 arasındakiler
Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Üye
    grapher Avatarı

Son Giriş
    14.10-2005
    Saat
    11:49
    Yaşadığı Yer
    ANKARA
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    GALİLEO yazdığı yazıyı cok mantıklı buldum ve destek veriyorum.

yanlız sunu şöyleyeyim.içemin yeni kurulmus bir okul değil.yanılmıyorsan 1982 yılandan beri vardır.

o uzman kisinin verdiğim numara herhangi bir okulda görevli değil.
    sadece kendisinin rehabilitasyon merkezin sahibi olduğunu ve
    sadece icem hakkında bilgi alınacağını belirtmek isterim.

çiğdem hocanın yaptığı özverili calısmasında haberdarım ve bende burdan kendisini kutlamak isterim.

Üye
    KırımTilkisi Avatarı

Gerçek Adı
    Ergül Karakoç
    Son Giriş
    29.09-2015
    Saat
    15:50
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Galileo ve Grapher

Siz Ankaralı olduğnuz için biraz şunu söylemek istiyorum.

Her işitme engelli sadece İÇEM'de okuyamaz, kapasitesine göre alınıyor.
    İşitme Engellilerin bulunduğu ve yaşadığı büyük şehirlerde mutlaka işitme engelliler için okullar var. Ama başka şehirlerde işitme engelliler okulu var mıdır? Oradaki ailelere nasıl tavsiye edersiniz ki? Bunu düşündünüz mü?

Üye
    grapher Avatarı

Son Giriş
    14.10-2005
    Saat
    11:49
    Yaşadığı Yer
    ANKARA
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Sevgili Kırım Tilkisi

Senin en basta tekrar icem ile ilgili yazıları yorumları okuman gerekecek ve bizler icemi filan tavsiye ettiğimiz yok.Maksat insanlarımızı bilgilendirmeye calıstık.Olaya biraz daha ılımlı yaklasabilirsiniz.
    Ha ankaralı olmusuz ha erzurumlu ne fark eder ki
    hepimiz bu sınırlarda yasayan insanlarız.
    Anlacağını umut ediyorum.
    sevgiyle

Üye
    meopius Avatarı

Son Giriş
    30.07-2010
    Saat
    15:50
    Yaşadığı Yer
    Ankara
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Galiba konu karıştı….
    Cihaz eğitimi ile başlayan tartışma nihayet işitme engellilerin okulu’na odaklandık. İÇEM Türkiye için bir Harvard Üniversitesi niteliğinde. Çok iyi okul olabilir ama çok yanlış eğitim üzerinde olduğunu henüz söylemedim.
    Bilmediğim bir konu; eğitimin gerçekten iyi verilip verilmediği konusuna değinmeyeceğim.
    Ankara’da İşitme Engelli Çiğdem Hoca’nın da çok iyi öğretmen olup olmayacağını da söyleyemem ama şunu belirtebilirim: Çiğdem Hoca işitme engelli öğrencilerinin ruhuna girmesini çok iyi biliyor…
    Burada şunu ifade edebilirim: İşitme engelliler bana göre kapalı bir kutu gibidir. O kutuyu açmak istiyorsak eğer, onun iç dünyasını bilmek gerekiyor. Yani işitme engellileri iyice tanımak gerekiyor. Yoksa verilecek eğitim bir hiçtir.
    İÇEM’ de profesörler eğitim veriyor olabilir ama verilen sistemdeki eğitim çok yanlış.

Bir:İşitme engelli değil sadece az duyan olmak gerekiyor ve İÇEM de okumaya hak kazanır. 60-80 desibel arası duyabilenler İÇEM için birer altın öğrenci sayılıyor. Diğer durumdaki öğrenciler ya paralı olmalı yada okul idarecilere yakın.

İki: O öğrencilere dudak okuma dersleri ağırlıklı öğretiliyor. Bunu kendileri normal olan aile bireyleri çok istiyor. İkna edilmeleri zaten çok kolay. “Çocuğunuza konuşmayı öğretiyoruz.” Demeleri bir aile için nasıl sevindirici bir haber ki yeterde artar bile.

Üç: Öğrenci kendi düşüncelerini ailelerine bile anlatamadıktan sonra o tür eğitim ne kadar başarılı olursa olsun yinede eksiktir. Örneğin beş yaşındaki çocukların sorularını hepimiz biliriz. Saçlarım neden uzuyor? Tırnaklarım neden uzuyor neden her hafta kesiyoruz? Neden akşamları yemek yiyoruz? Neden uyumak zorundayız? ….vb merak sorularını kim cevaplayacak? Anne-baba’ya uyarı verilir işaretle konuşmasına asla izin verme dendikten sonra işitme engelli çocuklar bunu konuşma diliyle nasıl ifade edecek? Konuşamıyor ki meraklarını nasıl giderecek? Arkadaşları da aynı durumda aileleri işaretle konuşmalarına aşırı tepki gösterir, kızarlar, işaret dili yanlış olduğunu söylerler. Bu bakımdan işitme engelli çocuk ne yapsın? Annesine merak ettiği soruyu soramaz. Arkadaşlarına sorar kafasına göre kendi aralarında yorumlarlar. Öğretmenine de soramaz zamanı yoktur gereksiz soru için cevaplamaya…
    Size bazı siteler veriyorum: okuyun bir….
    http://www.mamakram.com/isitme.html
    http://www.engellininsayfasi.com/eng..._soylesi.php#5

Dört:Bazı aileler çocuklarını öğretmenlerine teslim ederler özellikle İÇEM’ dekiler: Eti senin kemiği benim misali. Dikkat edin bazı aileler dedim hemen sinirlenmeyin. İÇEM’ den mezun olanların çoğu kitap okumayı hemen hemen hiç sevmezler. Bu tür alışkanlıkları Üçüncü maddeden dolayı yok olur.

Beş: Ben eğitmen değilim ama işitme engelli arkadaşlarımla birlikte eğitim aldım. Ezberci eğitim ki bazı öğretmenler bana karşı gelecektir. Resimle, dia yada diğer görsel aletlerle olsa bile bu tür(ezberci) eğitim almaları tamamen yanlış. Öğrencileri diğer normal öğrenci arkadaşlarında olduğu gibi topluca PTT, Müze, banka gibi yerlere götürülmeleri de ezberci yöntemle yapıldığı için yanlış. Öğretmen onlara bir şeyler anlatacak ki ezberlettikleri için öğrenciler unutmazlar mı? Ben kendim bizzat yaşadım gördüm anladım. Yorumum şu: tamamen yanlış. Yada bilmiyorlar. Oysaki eğitim aldığım yıllarda öğretmenim Türkiye’nin yetiştirdiği öğretmenler arasında en iyilerinden biriydi.

Devamını şimdilik bu bölümü okumanız için bir süreliğe yazmayacağım. Eleştirilerinizi kabul ederim.

Üye
    Lionheart Avatarı

Son Giriş
    17.04-2005
    Saat
    23:44
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Herşeyden önemlisi İNSANIN KENDİNİSİ GELİŞTİRMESİ.

İşitme engelli çocuk bol bol kitap okumalı, kelime hazinesini zenginleştirmeli. Normal okullarda okumalı, normal insanlarla iletişim kurmaya çalışmalı, mümkün olduğunca normal ortamlara girmeli. Konuşmalarda dudakları takip etmeli.

Benim desibel 90 falan böyle yapmasaydım şimdi sadece el hareketleriyle iletişim kuruyor olurdum..

Üye
    tunaverda Avatarı

Son Giriş
    21.08-2006
    Saat
    18:01
    Yaşadığı Yer
    izmir
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    ben de lıonheart arkadaşımıza katılıyorum çünkü canlı örneğiyim. çok kitap okurum ve normal okullarda okudum iyi dinlerim. bunların hayatımı kolaylaştırdığını düşünüyorum

Sayfa 2 / 2 İlkİlk 12