Toplam 3 mesajın 1-3 arasındakiler
Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Üye
    lado Avatarı

Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Bursa
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    01 Haziran 2006 Perşembe

ANKARA - Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik, “Yarından itibaren bütün özürlü yavrularımız Milli Eğitim Bakanlığı’nın himayesi altındadır. Bu Türkiye Cumhuriyeti tarihinde bir ilktir” dedi. Özel Saygı Eğitim Kurumlarının Keçiören’deki engellilere yönelik okulunun açılış töreninde konuşan Bakan Çelik, Özürlüler Yasası’nın çıkarılmasının hükümetlerine nasip olmasının kendilerini çok mutlu ettiğini söyledi. Eksikliği hissedilen pek çok konunun bu kanunda yer aldığına işaret eden Çelik, eskiden sosyal güvencesi bulunmayan engelli çocukların özel eğitime muhtaç olsa bile devletten destek alamadığını ifade etti.

Sosyal güvence
    Türkiye’nin sosyal, laik bir hukuk devleti olduğunu, ancak ‘sosyal devlet’ ilkesinin bugüne kadar tam manasıyla uygulanmadığını kaydeden Çelik, bu durumun engellilerin problemleri noktasında da ortaya çıktığını belirtti. Özürlülerin bu kanunla sosyal güvenceye kavuşacağını anlatan Çelik, “Yarından itibaren bütün özürlü yavrularımız Milli Eğitim Bakanlığı’nın himayesi altındadır. Bu Türkiye Cumhuriyeti tarihinde bir ilktir. Yavrularımız özel öğretime muhtaçsa ister SSK’lı, ister Emekli Sandığı’na, Bağ-Kur’a bağlı olsun, isterse hiçbir sosyal güvencesi olmasın 329 YTL’ye kadar yardım yapılacak” diye konuştu. Engelli öğrencilerin ailelerinin çok önemli bir fedakarlık örneği gösterdiklerini vurgulayan Bakan Çelik, özür grubu ne olursa olsun bütün engellilerin en iyi biçimde yaşamasını hedeflediklerini kaydetti.
    ------
    Özel eğitime ihtiyacı olan bireylerin genel ve mesleki eğitim görmelerine ilişkin düzenlemeler içeren “Özel Eğitim Hizmetleri Yönetmeliği”, Resmi Gazete’nin dünkü sayısında yayımlanarak, yürürlüğe girdi. Yönetmeliğe göre, özel eğitime ihtiyacı olan bütün bireylerin eğitimine erken yaşta başlanacak. Yönetmelik şu maddeleri içeriyor:
    * 37-72 ay arasında özel eğitime ihtiyacı olan bireylerin okul öncesi eğitimi mecburi olacak.
    * Çeşitli sebeplerle ilköğretimlerini tamamlayamayanlar, Açık İlköğretim Okulunda eğitimlerini sürdürebilecek.
    * Yatılı okulların pansiyonlarına imtihansız yerleştirilecek.
    * Ortaöğretimlerini tamamlayanlar, yüksek öğretime yönlendirilecek.
    * Okul’dan doğrudan yararlanamayacak durumdakilere evde eğitim hizmeti verilmesi esas olacak.
    * Bakanlıkça özel eğitim okul ve kurumları açılacak. Gerçek ve tüzel kişiler de özel okul veya kurum açabilecek.
    * Hastanelerin bünyesinde Bakanlığa bağlı ilköğretim okulları açılacak.
    * Üstün yetenekli öğrenciler için özel eğitim kurumları açılacak.
    * Öğrenciler; liderlik, üretici düşünme yetenekleri, ulusal ve toplumsal bir anlayışla ülke kalkınmasına katkıda bulunacak şekilde geliştirilecek.
    * Özel eğitim kurumlarından hastane ilköğretim okulları ve iş eğitim merkezlerinde forma giyme zorunluluğu aranmayacak.
    * Her türlü araç-gereç Bakanlıkça karşılanacak. Bakanlık, öğrencilerin okula ulaşımlarının ücretsiz sağlanması için gerekli tedbirleri alacak.

Habere Ulaşmak için : www.turkiyegazetesi.com/news/home/

Üye
    Metas63 Avatarı

Gerçek Adı
    Mehmet
    Son Giriş
    31.10-2017
    Saat
    13:14
    Yaşadığı Yer
    Şanlıurfa
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

ANKARA (AA)-
    Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik, özel eğitime muhtaç çocukların eğitimi için verilmesi öngörülen para miktarını aylık 329 YTL'den 360 YTL'ye çıkardıklarını bildirdi.
    Çelik, Mamak'ta Hurin Yavuzalp İş Eğitim Okulu ile Nedim İnal İlköğretim Okulu Gazi Şahin Spor Salonu'nun açılış törenlerine katıldı.
    Ankara'da 9 bin 228 özel eğitime muhtaç çocuğun eğitim gördüğünü belirten Çelik, ilk defa kendi hükümetleri döneminde özürlü çocukların evden okula, okuldan eve taşındıklarını kaydetti.
    Özel eğitime muhtaç çocukların, sosyal güvenceleri olsun ya da olmasın, eğitim almaları halinde devlet yardımı alacaklarını anlatan Çelik, bunun için daha önce belirledikleri 329 YTL'yi 360 YTL'ye çıkardıklarını söyledi.

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    08:56
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    935
    Verilen Beğeniler
    1.229

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    Bahsi geçen yardımla ilgili resmi genelge: www.engelliler.biz/forum/viewtopic.php?t=16369
    - Arkadaşlar, lütfen sorularınızı özel mesajla iletmek yerine ilgili foruma yazarak cevap arayın. Böylece hem soru-cevaplardan herkes yararlanır hem de en doğru cevaba en hızlı şekilde erişmiş olursunuz.
    - Lütfen sorunuza cevap aldıktan, bir sorununuza çözüm bulduktan sonra dönüp gitmeyin. Siz de başkalarına yararlı olmak için bilgilerinizi, tecrübelerinizi, duygularınızı paylaşabilirsiniz. Unutmayın, siz nasıl yana yakıla cevap arıyorduysanız, başkaları da içine düştüğü açmazdan çıkmak için aynı hararetle sorularına cevap arıyor...