Sayfa 1 / 3 123 SonSon
Toplam 34 mesajın 1-15 arasındakiler
Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Üye
    ender72 Avatarı

Son Giriş
    20.10-2017
    Saat
    22:11
    Yaşadığı Yer
    balıkesir
    Alınan Beğeniler
    2
    Verilen Beğeniler
    0

Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    Herkese iyi geceler,
    Elimde 2007 senesinde Vergi İndiriminden yararlanmak amacıyla aldığım bir raporum bulunmakta. Rapordaki teşhis Meningosel+Tethered Kord, Vücut Fonksiyon kaybı oranı %33. Biraz açmam gerekirse her iki bacakta ve ayaklarda fonksiyon kaybı bulunmakta(his kaybı, ayakları bilekten hareket ettirememek gibi). Şuanda B sınıfı ehliyet sahibiyim ve otomatik bir araç kullanabiliyorum.
    Sizce H sınıfı ehliyet ve otomatik araç kullanabilir şeklince rapor almam mümkünmü? Tercihim aile bireylerinin de gerektiğinde aracı kullanması yönünde olduğu için ekstra donanımlı araç ikinci tercihim durumunda, acaba raporu çıkarırken "otomatik araç kullanabiliyorum" dersem bu şekilde bir rapor alabilirmiyim, yoksa nasılsa kullanıyormuş diyerek rapor vermezler mi?
    Teşekkürler.

Üye
    m58m Avatarı

Son Giriş
    18.10-2012
    Saat
    19:23
    Yaşadığı Yer
    Kocaeli
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Bunu bende merak ediyorum ama ya bilen yok yada konu gözden kaçmış.

Üye
    Can K Avatarı

Gerçek Adı
    Can Kanal
    Son Giriş
    31.10-2015
    Saat
    01:49
    Yaşadığı Yer
    Istanbul
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Bildiğim kadarıyla her iki ayakta da fonksiyon kaybı var ise, direkt otomatik vites ve özel tertibatlı H sınıfı uygun raporu verirler, ayrıca senin '' otomatik vites araç zaten kullanıyorum'' demen emin ol hiç bir şey ifade etmez doktorlar için,çünkü mevzuata bakıyorlar hangisi uygun ise onu uyguluyorlar... ama dediğim gibi ayaklarında ki veri kaybı yüksek ise özel tertibatlı rapor verirler.

Üye
    ender72 Avatarı

Son Giriş
    20.10-2017
    Saat
    Yaşadığı Yer
    balıkesir
    Alınan Beğeniler
    2
    Verilen Beğeniler
    0

Teşekkürler.

Üye
    labrador Avatarı

Son Giriş
    11.06-2017
    Saat
    21:44
    Yaşadığı Yer
    ankara/gölbaşı
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0

vermezler sadece ortopediklere tanınan bir hak.bende ugrastım ama vermiyorlar..adamlar sartlanmıs vermemeye....ben de her 2 alt extremide hastalık oldugu halde vermediler...SAĞLIK BAKANLIĞINA MAİL ATTIM AMA DÖNEN OLMADI....aslında site yönetimi öncülük yapsa....H sınıfının sadece ortopedikler için degilde ayagında hastalıgı olanları kapsasa.....

Üye
    ender72 Avatarı

Son Giriş
    20.10-2017
    Saat
    Yaşadığı Yer
    balıkesir
    Alınan Beğeniler
    2
    Verilen Beğeniler
    0

labrador;

İyi de olay zaten ortopediyi de ilgilendiriyor, parmaklar tamamen hareketsiz, ayaklar bilekten hareket ettirilemiyor, yani sağlam bir kişi pedallara bilekten basıyor ama ben kalçadan tüm bacağı itmek durumundayım, ayrıca koltuk değneği yardımıyla yürüyorum.

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Dün
    Saat
    22:34
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    935
    Verilen Beğeniler
    1.229

Bana da otomatik vitesli değil de özel donanım ibareli rapor verilir gibi geliyor...
    - Arkadaşlar, lütfen sorularınızı özel mesajla iletmek yerine ilgili foruma yazarak cevap arayın. Böylece hem soru-cevaplardan herkes yararlanır hem de en doğru cevaba en hızlı şekilde erişmiş olursunuz.
    - Lütfen sorunuza cevap aldıktan, bir sorununuza çözüm bulduktan sonra dönüp gitmeyin. Siz de başkalarına yararlı olmak için bilgilerinizi, tecrübelerinizi, duygularınızı paylaşabilirsiniz. Unutmayın, siz nasıl yana yakıla cevap arıyorduysanız, başkaları da içine düştüğü açmazdan çıkmak için aynı hararetle sorularına cevap arıyor...

Üye
    m58m Avatarı

Son Giriş
    18.10-2012
    Saat
    19:23
    Yaşadığı Yer
    Kocaeli
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

OturanBoğa benimde yüzde 64 raporum var ancak ender gibi koltuk değneği ile değil normal yürüyebiliyorum ancak his kaybı var diyebilirler çünkü babamda gittiginde demişlerdi onada ancak benim bilekte ve parmaklarda tamamen bir his kaybı yok var ama çok fazla değil hareketsiz değil yani sağ ayagım sola göre daha iyi gibi yinede bir fikir verseniz ona göre bir gitsem bende. Yani otomatik alabilirmiyim?

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Dün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    935
    Verilen Beğeniler
    1.229

Sürüş güvenliği açısından özel donanım verilir diye düşünüyorum.
    - Arkadaşlar, lütfen sorularınızı özel mesajla iletmek yerine ilgili foruma yazarak cevap arayın. Böylece hem soru-cevaplardan herkes yararlanır hem de en doğru cevaba en hızlı şekilde erişmiş olursunuz.
    - Lütfen sorunuza cevap aldıktan, bir sorununuza çözüm bulduktan sonra dönüp gitmeyin. Siz de başkalarına yararlı olmak için bilgilerinizi, tecrübelerinizi, duygularınızı paylaşabilirsiniz. Unutmayın, siz nasıl yana yakıla cevap arıyorduysanız, başkaları da içine düştüğü açmazdan çıkmak için aynı hararetle sorularına cevap arıyor...

Üye
    ender72 Avatarı

Son Giriş
    20.10-2017
    Saat
    Yaşadığı Yer
    balıkesir
    Alınan Beğeniler
    2
    Verilen Beğeniler
    0

Soracağım soru aşağı yukarı bu konuyla alakalı olduğu için fazladan konu açıp kalabalık yapmayayım.

İki günlük uğraş sonrası bugün hastanede işlemleri tamamladım, raporu Salı günü verecekler. Raporda şu ibareler bulunuyor, % 40 bedensel engelli, 2022 den faydalanabilir, H sınıfı ehliyet alabilir, otomatik vitesli araç kullanabilir."

Malum bu ay MTV ikinci taksit ödenecek, ben bu raporla halen kullandığım aracımı vergiden muaf tutabilir miyim?
    Bu rapor Yeni araç alımında ÖTV indiriminden faydalanabilir mi, başka bir ibare ekletmek gerekiyor mu?

Bu raporla emeklilik için hiç yol yok mu, vergi dairesinden sevk alıp yeniden mi aynı işlemleri yapacağız emekli olabilmek için?

Editör
    KKELEBEKK Avatarı

Gerçek Adı
    Kısmet
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    01:24
    Yaşadığı Yer
    KONYA
    Alınan Beğeniler
    185
    Verilen Beğeniler
    82

ender72;

Kullandığınız aracı düşürebilirsiniz MTV'den. Yeni araç alımında faydalanırsınız, ancak iki araçta MTV'den muaf olamazsınız birinden olabilirsiniz. Bu rapordaki ibareler yeterli.

Emeklilik için, ssk'dan erken emekli olacaksanız vergi indiriminiz yoksa/almak için kullanabilirsiniz bu raporu.

Malulen emekli olacaksanız ya da diğer statülerden olacaksanız kurum sevkiyle yeni rapor almanız gerekir.

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Dün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    935
    Verilen Beğeniler
    1.229

Aracınız otomatik vitesli ise, evet, MTV istisnasına başvuru yapabilirsiniz

Eğer raporun tanı kısmında sol alt ekstremtede kısıtlılık olduğu belirtilmişse, evet, bu raporu ÖTV istisnası içi de kullanabilirsiniz.

Raporunuzu vergi indiriminden yararlanmak için defterdarlığa da sunabilirsiniz.

Üye
    ender72 Avatarı

Son Giriş
    20.10-2017
    Saat
    Yaşadığı Yer
    balıkesir
    Alınan Beğeniler
    2
    Verilen Beğeniler
    0

Sol alt ekstrem yazılmadı, bu problem teşgil ediyor mu? Raporun son halinde ne yazıldı tam bilmiyorum ancak fizik tedavi uzmanı sakatlığı sol ağırlıklı olarak belirtmişti ve benim isteğimle otomatik araç kullanabilir yazmıştı. ortopedi de fizik tedavi yi onaylamıştı.Emeklilik konusuna gelince ben %40 ile emekli olacağım, istenen prim gün sayısını vs. tüm şartları şuanda sağlıyorum. Bana söylenen çalıştığım yerden bir yazıyla vergi dairesine başvurmam gerektiğiydi, vergi dairesi beni rapor için hastaneye sevk edecek ve %40 lık rapor alırsam vergi indiriminden yaralanarak emekli olacaktım. Ancak bunda şöyle bir sorun vardı, sigortam İstanbul'da bir şirketten yatırılıyor ancak ben Ayvalık'da yaşıyorum. Bu nedenle Ayvalık vergi dairesi müracaatımı İstanbulDa yapmam gerektiğini söyledi, veya Ayvalık da bir yerde çalışıyor görünerek başvuru yapacaktım.Şimdi bu elimdeki rapor ile vergi dairesinin bu şartlarına takılmadan emeklilik mümkün mü, benim duyduğum bu raporun vergi dairesini bağlamadığı, onların hastaneye sevk etmesi gerektiği.Bu işlerin içinden ben çıkamadım, herkes başka şeyler söylüyor.

Ek : evet, kullandığım araç otomatik, ancak H sınıfı ehliyetim yok, eylül ayındaki sınava gireceğim.
    Konu ender72 tarafından değiştirilmiştir (10.07-2014 Saat 20:37 ). Gerekçe: Ek

Editör
    KKELEBEKK Avatarı

Gerçek Adı
    Kısmet
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    01:24
    Yaşadığı Yer
    KONYA
    Alınan Beğeniler
    185
    Verilen Beğeniler
    82

Raporu elden ya da defterdarlık sevkiyle almanız önemli değil, ama başvuru yeriniz önemli. Yine İstanbul'dan başvurmanızı isterler, ya da oturduğunuz yerde sigortalı görünmeniz yine gerekir. Raporunuzda sol ayaktan engelinizin olduğunun belirtilmesi gerekir, ÖTV'den muaf olmak için. Çünkü sadece sol ayaktan engeli olanlar otomatik vites ibaresiyle muaf olabilirler. Sağ ya da, her iki ayakta birden yazılırsa özel donanım ibaresi olmak zorunda yararlanabilmeniz için.

Üye
    ender72 Avatarı

Son Giriş
    20.10-2017
    Saat
    Yaşadığı Yer
    balıkesir
    Alınan Beğeniler
    2
    Verilen Beğeniler
    0

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    Sizi de meşgul ediyorum ama burada ne vergi dairesi ne hastenede bu işleri doğru düzgün bilen birisine rastlamadım. Şimdi madde madde sorayım.
    1. Ben bu raporumu, İstanbul'daki çalışıyor göründüğüm işyerine göndersem, vergi dairesine onlar başvurabilir mi? Veya benim yerime vekaletle veya vekaletsiz bir yakınım başvuru yapabilir mi?
    2. 1. maddenin olumsuz olduğunu düşünürsek, yaşadığım yerde bir işyeri girdi çıktı yaparız demişti. Bu nasıl olacak 1 ay çalışmış görünmem yeterli mi?
    3. Göz ucuyla inceleyebildiğim raporun son halinde ortopedik özür, h sınıfı ehliyet, otomatik araç ibareleri vardı ama açık olarak sol eksterm yazıldığını sanmıyorum, çünkü fizikçi sadece sol ağırlıklı yazdı, raporun son haline de bu işlendimi belli değil. Acaba rapor bana teslim edilmeden,örneğin yarın gitsem bunu rapora ekletmek sorun olur mu. Bugün bu işi acele bitirdik, kulak burun boğaz uzmanı hastanede yok, Balıkesir'den bir gün için gelen doktora zor yetişip imzasını aldım. Adam tekrar gelecek mi, gelirse ne zaman gelecek tam bir muamma Kısacası burada hastane işi epey problemli. Ehliyet için de zaten 150 km yol gitmek zorunda kalacağım.

Bir de raporda dikkatimi çeken bir konu. Fizik Tedavi ve Nöroloji %40 vermişlerdi ama raporun bir yüzünde "%40 üzeri" yazdığını gördüm. Bunun sebebi nedir?

Sayfa 1 / 3 123 SonSon