Sayfa 2 / 3 İlkİlk 123 SonSon
Toplam 34 mesajın 16-30 arasındakiler
Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Üye
    ZERYAM Avatarı

Gerçek Adı
    songül
    Son Giriş
    14.07-2016
    Saat
    01:07
    Yaşadığı Yer
    urfa
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0

Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    Ender kardeşim raporunda özel tertibatlı araç kulanabilir yazması lazım araç alırken 3 kişinin adını verirsen aile fertleri kulanabilir ama H sınıfı ehliyet için rapor alman ve raporda özel tertibatlı araç kulanabilir yazması lazım

Üye
    ender72 Avatarı

Son Giriş
    20.10-2017
    Saat
    22:11
    Yaşadığı Yer
    balıkesir
    Alınan Beğeniler
    2
    Verilen Beğeniler
    0

Tamam ben onu biliyorum ama sadece otomatik olmasını tercih ediyorum, zaten şuanda da otomatik kullanıyorum, düz vites istesem de kullanamıyorum. Otomatik kullanabiliyorsam neden tertibatlı araç alayım. Zaten doktorların bir şeyden haberi yok, otomatik dedim otomatik yazdılar, sol ayaktaki problemi de yazdılar ama sol ekstremi gibi açık açık yazılacağını onlar bilmiyorsa ben nerden bileyim, ben onlara derdimi anlattım, h sınıfı ehliyet ve araç alacağımı, otomatik kullanabildiğimi söyledim. Madem tertibatlı araç kullanmam gerekiyor, tertibatlı yazsalardı. Bu zırvalıklardan artık bana sıkıntı geldi, ne memuru iş biliyor ne doktoru, h sınıfı ehliyeti bile son anda fark edip eklettim, yoksa sadece otomatik araç kullanır yazıp geçeceklerdi.

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    02:14
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    954
    Verilen Beğeniler
    1.246

1- Evet, vergi dairesine bir yakınınız başvurabilir

2- İsterseniz vet, 10 gün çalışan statüsünde sigortalı olup o arada vergi dairesine başvuru yapabilirsiniz (aynı anda iki işyerinde birden sigortalı olmanızda teorik olarak bir sakınca yok)

3- "sol alt ekstremite" yazmasa da olur. Yeter ki kısıtlılığın sol bacakta/ayakta olduğu rapora bakan bilgisiz memur tarafından anlaşılabilsin.

4- "% 40 üzeri" ifadesi de bayağı bir fantazi olmuş! İlk kez karşılatım. Bir zararı olmaz ama.

Üye
    ender72 Avatarı

Son Giriş
    20.10-2017
    Saat
    Yaşadığı Yer
    balıkesir
    Alınan Beğeniler
    2
    Verilen Beğeniler
    0

Bilgiler için teşekkürler, pek çok kişiye faydalı olabilecek bilgiler aldık.Bu kadar ayrıntıya girmişken aklıma başka bir senaryo daha geldi. Diyelim ki raporum ile İstanbul'da bir yakınım veya sigortamı yatıran işyeri vergi dairesine başvuru yaptı. Bu durumda vergi dairesi, bu rapor Ayvalık'dan alınmış, ben bunu kabul etmem İstanbul'daki hastaneden rapor alın diyebilir mi?Bu arada sabah yeniden hastaneye gidip raporu başhekime gösterip eksiği olup olmadığını öğrenmek için kuruldaki memura uğradım, raporda eksik olmadığını araç alabileceğimi, endişe etmememi söyledi. Bakalım yakında kokusu çıkacak nasılsa, rapor düzgünmüymüş değilmiymiş

Bu arada madem konu fantaziden açıldı Beyin Uzmanının otomatik araç mı yoksa donanımlı araç mı kullanabileceğime karar vermek için benimle Ayvalık'da küçük bir tur attığını da söyleyeyim

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    954
    Verilen Beğeniler
    1.246

Raporun nereden alındığını sorun etmeyecek diye umalım vergi dairesi.

Helal olsun o doktora! Vallahi ayakta alkışlıyorum. Budur! Ezberden karar vereceğine insanlık edip zaman ayırmış ve doğru karara varmış. Helal!

Üye
    ender72 Avatarı

Son Giriş
    20.10-2017
    Saat
    Yaşadığı Yer
    balıkesir
    Alınan Beğeniler
    2
    Verilen Beğeniler
    0

Bugün nihayet raporumu aldım. Aşağıdaki açıklamalara göre H sınıfı ehliyet ve ÖTV muafiyeti ile araç alımında bir problem yaşamayacağımızı umuyorum

Teşhis : Parapleji ( çift koltuk değneği ile mobilize, idrar ve gaita inkontinansı yok, tethered kord "sol ağırlıklı paraparezi", Otomatik vitesli araç kullanabilir, h sınıfı sürücü belgesi alabilir, hafif yürüyüş kusuru)
    Oran %40

Raporun kullanım amacı bölümünde H sınıfı ehliyet ve otomatik araç belirtilmiş ancak ÖTV veya MTV ile ilgili bir ibare yok, bu problem yaratır mı? Rapor bu haliyle yeterlimidir?

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    954
    Verilen Beğeniler
    1.246

ÖTV-MTV atfına gerek yok zaten. Bir sorun olmayacaktır...

Üye
    ender72 Avatarı

Son Giriş
    20.10-2017
    Saat
    Yaşadığı Yer
    balıkesir
    Alınan Beğeniler
    2
    Verilen Beğeniler
    0

Ben %40 oranlı rapor aldım, rapora ayrıca H sınıfı ehliyet, otomatik araç kullanabilir ibareleri eklettim, buna ek olarak araç alımında sorun çıkmaması için sakatlığın sol bacak ağırlıklı olduğunu da not olarak düşürdüm. Gördüğüm kadarıyla doktorların çoğu bu konuda bilgisiz, gerekirse başhekime çıkıp durumu anlatın, benim gittiğim hastanede işi tek bilen başhekimdi.Yaşadığım yerde H sınıfı ehliyet veren kurs olmadığı için Balıkesir de bir kursa yazıldım, sınava kendi otomatik aracımla girmek için dilekçe verdim ve kendi aracımla da girdim.Yarın sertifika ve evraklarla emniyete gidip ehliyeti çıkartacağım, bakalım emniyet rapor ile ilgili bir sıkıntı çıkartacak mı?

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    954
    Verilen Beğeniler
    1.246

Dilerim Emniyet'te de sorun çıkmamıştır..?

Üye
    ender72 Avatarı

Son Giriş
    20.10-2017
    Saat
    Yaşadığı Yer
    balıkesir
    Alınan Beğeniler
    2
    Verilen Beğeniler
    0

Forumda benzer sorunlar yaşayan arkadaşları görünce böyle bir konu açmak gereği hissettim

Ben ÖTV indirimli araç almak amacıyla Temmuz ayında, yaşadığım ilçedeki engelli raporu vermeye yetkili devlet hastanesine gittim. Doktorlara ÖTV indirimli araç ve H sınıfı ehliyet alacağımı özellikle belirterek, hatta bir doktor tarafından otomatik vitesli aracı nasıl kullandığım test edilerek, Otomatik Vites araç kullanabilir, H sınıfı ehliyet alabilir ibareli bir kurul raporu çıkarttım. Raporu da imzaya girmeden önce başhekime göstererek, herhangi bir eksiklik olmadığına dair onay almıştım.

Sonrasında bir sürücü kursuna yazıldım, direksiyon sınavına girdim, B sınıfı ehliyetimi H sınıfı olarak değiştirttim.

Ardından sıra araç alımına geldi, bir bayiye gidildi, araç beğenildi, kapora yatırıldı ve işlemler için bayiye rapor ve ehliyet fotokopisi verildi.

Buraya kadar her şey normaldi. Ama vergi dairesi raporukabul etmeyene kadar. Vergi dairesine göre raporun teşhis kısmı eksik, sol ekstremitedeki engel açıkça belirtilmemiş.

Ne yaparız diye raporu aldığımız hastaneye gittik, başhekim hazretleri ile görüşmek mümkün değil. Bizde işlemleri yürüten memuru bulduk, zaten bir hayli aksi bir karakter olan bu şahıs bize rapora ek yapılamayacağını, vilayetteki hastaneye gidip burada bir veya iki doktordan tanı raporu çıkartmamızı söyledi.

Artık bu hastaneye hiç güveni kalmayan ben İl Sağlık Kurulu'nu arayıp uzun uğraşlar sonunda bir memurdan bilgi almayı başarabildim. Söylenen aynen şu, rapora itiraz etmeniz gerekir, biz sizi başka hastaneye sevk ederiz ama o da farklı bir karar verirse hakem hastane vs. vs. vs.... Sonunda siz gidip hastaneden bir sürücü olur raporu çıkartın dendi.

Bunun üzerine ben yeniden başhekimi bulmak amacıyla hastanenin yolunu tuttum, ama yine her zaman olduğu gibi kendileri toplantıdaydı Son çare, kurul raporu çıkartırken en ilgili görünen iki doktordan birine yani fizyoterapiste danışmaya karar verdim. Doktor ne dese beğenirsiniz, ÖTV muafiyetinden sadece %90 engelliler faydalanıyormuş, biz zaten %40 ile alamazmışız, yanlış biliyormuşuz.

Baktım buradan da hayır yok, yeniden başhekime....yine kapı duvar ve ben yine o aksi memurun karşısındayım.

Sonuç : Siz pazartesi tekrar gelin, fizyoterepiste görünün size bir tanı raporu yazsın.

Bu arada bu memurun da aslında ÖTV indirimi hakkında en ufak bir bilgi sahibi olmadığını da öğrendik. Başhekim de tayin olmuş, yerine başkası gelmiş. Sizin anlayacağınız ortada derdinizi anlayacak, iş bilen bir adam bulmak neredeyse imkansız.

Bakalım bizim sonumuz ne olacak bu macerada.

Üye
    Jungle Avatarı

Gerçek Adı
    Brays
    Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Sakarya
    Alınan Beğeniler
    17
    Verilen Beğeniler
    0

Sende kanunları o iş bilmez memurlar kadar bilmiyosun vergi dairesindekiki memur ne karışır tanıya onu alakadar etmez sadece h sınıfı ehliyet varmı rapor varmı ona bakar siz bence aracı başka bir ildeki bayiden alın

Üye
    ender72 Avatarı

Son Giriş
    20.10-2017
    Saat
    Yaşadığı Yer
    balıkesir
    Alınan Beğeniler
    2
    Verilen Beğeniler
    0

Ben kanunları yeterince biliyorum da vergi dairesi vermem diyor işte, onlara kalsa donanımlı araç için o raporu onaylayacaklar , kanunları bilmesem ben de razı olup bir de ehliyet değiştirmekle uğraşacağım.
    Adam teşhis eksik diyor, iki bayi araya soktum acaba birinden kazara onay alırmıyım diye ama nafile, üstelik birine vergi dairesinin dediği "ampute yazdırsın", şaka mı bu adamlar, ne amputesi?

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    954
    Verilen Beğeniler
    1.246

Raporda tam olarak ne yazıyor tanı kısmında? Raporu buraya bir koyar mısın?

Üye
    ender72 Avatarı

Son Giriş
    20.10-2017
    Saat
    Yaşadığı Yer
    balıkesir
    Alınan Beğeniler
    2
    Verilen Beğeniler
    0

Teşhis kısmında "G 82.2 parapleji, tanımlanmamış" yazıyor yukarıda kas-iskelet sisteminde ise sol ağırlıklı paraplezi, otomatik vites araç kullanır, h sınıfı ehliyet alır, çift koltuk değneği ile mobilize yazıyor.

Üye
    A-T-S Avatarı

Gerçek Adı
    Ahmet Tevfik
    Son Giriş
    27.12-2015
    Saat
    13:17
    Yaşadığı Yer
    Uşak
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    Bu ay içinde rapor aldım. benim de ayak bileklerinde hareket kaybı var. detaylı bir muayeneden geçtim. Sonuç olarak, h sınıfı ehliyet alabilir, özel donanımlı araç kullanması uygundur yazıyordu. artık alacağım aracın otomatik olması tamamen benim keyfiiyetim olacak. elden gaz ve fren tertibatı yapılacak.

Sayfa 2 / 3 İlkİlk 123 SonSon