Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Üye
    Feyyam Avatarı

Gerçek Adı
    ....
    Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    istanbul
    Alınan Beğeniler
    2
    Verilen Beğeniler
    0
    Blog Mesajları
    3

Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    Yüzde 45 ortapedık kfozkolyos engellıyım yurt içinden bır araba alcam + yurt dışından da kendı adıma araç getırtebılır mıyım buna hakkım var mı??

Üye
    aylince Avatarı

Gerçek Adı
    AYLİN PAMUK
    Son Giriş
    16.01-2014
    Saat
    16:19
    Yaşadığı Yer
    İZMİR
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Ben aynı durumdayım sizle yutiçi ve dışı istediğiniz yerden heyet raporunuz varsa alabilirsiniz.
    ben bu şekilde görüşmelerimi yaptım ve alıyorum.

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    18:01
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    966
    Verilen Beğeniler
    1.254

Aylin, nasıl bir donanım olacak araçta?
    - Arkadaşlar, lütfen sorularınızı özel mesajla iletmek yerine ilgili foruma yazarak cevap arayın. Böylece hem soru-cevaplardan herkes yararlanır hem de en doğru cevaba en hızlı şekilde erişmiş olursunuz.
    - Lütfen sorunuza cevap aldıktan, bir sorununuza çözüm bulduktan sonra dönüp gitmeyin. Siz de başkalarına yararlı olmak için bilgilerinizi, tecrübelerinizi, duygularınızı paylaşabilirsiniz. Unutmayın, siz nasıl yana yakıla cevap arıyorduysanız, başkaları da içine düştüğü açmazdan çıkmak için aynı hararetle sorularına cevap arıyor...

Üye
    aylince Avatarı

Gerçek Adı
    AYLİN PAMUK
    Son Giriş
    16.01-2014
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İZMİR
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

koltuk için özel bir yükseltme kullanılması gerekiyor. Beden boyu olarak kısa kalınıyor çünkü. Heyet raparumda da bu şekilde yazıyor.

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    966
    Verilen Beğeniler
    1.254

Hah, tamam, şimdi oldu. Yurt dışı için bu donanım yeterli. Rapor da buna uygunsa sorun yok...

Ama yurt içi için koltuktaki değişiklik özel donanım olarak değerlendirilmez. Yurt içi için pedalda ya da vites kolunda modifikasyon olmalı.
    - Arkadaşlar, lütfen sorularınızı özel mesajla iletmek yerine ilgili foruma yazarak cevap arayın. Böylece hem soru-cevaplardan herkes yararlanır hem de en doğru cevaba en hızlı şekilde erişmiş olursunuz.
    - Lütfen sorunuza cevap aldıktan, bir sorununuza çözüm bulduktan sonra dönüp gitmeyin. Siz de başkalarına yararlı olmak için bilgilerinizi, tecrübelerinizi, duygularınızı paylaşabilirsiniz. Unutmayın, siz nasıl yana yakıla cevap arıyorduysanız, başkaları da içine düştüğü açmazdan çıkmak için aynı hararetle sorularına cevap arıyor...

Üye
    aylince Avatarı

Gerçek Adı
    AYLİN PAMUK
    Son Giriş
    16.01-2014
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İZMİR
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Şöyle aktarmaya çalışayım; ben bu siteye üye olduğumda ehliyet alacaktım geçen yıl. %45 raporum bulunuyordu tekrar sürücü kursundan heyete yönlendirildim.
    sürekli olan rapor oranım %40 a düşürüldü. Arkasına ÖTV indiriminden yararlanır , H sınıfı ehliyet uygundur, yükseltilmiş koltuk ile kullanılacaktır diye ibare eklenmiş.
    Ben ehliyetimi hemen aldım ve firmalarla işim nedeni ile iyi dialoğa sahibim birkaç yer ile görüştüm. sorun yok ÖTV indirimli alabiliyorum...

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    966
    Verilen Beğeniler
    1.254

Firmalar ne diyor, bilemem. Ama GİB'nın yazısı bu konuda net. GİB "hareket ettirici tertibat" deyip, kestirip atıyor*. Koltuktaki modifikasyonun ötv istisnasında geçerli olduğuna dair resmi bir yazı varsa ve bizlerle paylaşırsa firmalar, öğrenmiş oluruz...

http://www.engelliler.biz/forum/ozel...-sartlari.html

* b) Hareket Ettirici Tertibatın Kapsamı
    Kanunun 7 nci maddesinin 2 numaralı bendinin (b) alt bendi uygulamasında, hareket ettirici aksam olarak debriyaj, fren ve gaz pedalları ile vites kolunda sabitlenmiş bir şekilde özel tertibat yapılması gerekmekte olup, yapılan özel tertibatın kişinin sakatlığıyla uyumlu olması da yasal bir zorunluluktur.
    Sakatlık derecesi % 90'ın altında olanların gaz, fren, debriyaj pedalları ile vites kolunda sakatlığına uygun hareket ettirici özel tertibat yaptırmaksızın kullanabilecek olduğu araçlar ile aracı hareket ettirici özel tertibat sayılmayan (direksiyona topuz takılması, engelin bulunduğu taraftaki silecek kolu, sinyal, cam silecek kumandası, dörtlü flaşör, ön-arka cam su fıskiyesi, korna ve kontak gibi düzeneklerin diğer tarafa alınması veya direksiyon simidine monte edilmesi vb.) tadilat yapılmak suretiyle kullanılabilecek olan araçların ilk iktisabında söz konusu istisnadan yararlanılması mümkün bulunmamaktadır.

Üye
    aylince Avatarı

Gerçek Adı
    AYLİN PAMUK
    Son Giriş
    16.01-2014
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İZMİR
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Resmi evrak açısından bilemem fakat ben görüştüğüm firmalara raporum dahil gerken belgeleri faksladım ve uygunlun konusunda hemen geri dönüldü.
    Alım yapmadım çünkü beklediğim bir araç var şuan... Fakat inidirimli alım yapabiliyorum bu konuda netler.

Üye
    Feyyam Avatarı

Gerçek Adı
    ....
    Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    istanbul
    Alınan Beğeniler
    2
    Verilen Beğeniler
    0
    Blog Mesajları
    3

sayın bülent bey benım raporumda da h sınıfı otomatik vites araç kullanabılır ibaresi var ben aracı ötv ındırmıyle alabılıyor muyum...?

Editör
    KKELEBEKK Avatarı

Gerçek Adı
    Kısmet
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    18:18
    Yaşadığı Yer
    KONYA
    Alınan Beğeniler
    199
    Verilen Beğeniler
    88

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    'otomatik vitesli araç' ibaresiyle ÖTV'den muaf olabilmeniz için rahatsızlığınızın sol ayağınızdan olması gerekir. onun dışında bu ibareyle araç alımında vergiden muaf olamazsınız.