Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Üye
    sokak cambazı Avatarı

Gerçek Adı
    Selim
    Son Giriş
    24.06-2013
    Saat
    15:44
    Yaşadığı Yer
    Ankara
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    Arkadaslar, %90 özür oranında halam var. Halamın 3 cocuğu var ama üçünün de araba alacak kadar durumu yok, zaten altlı üstlü oturuyoruz ve halamın doktor islerini genelde ben yapıyorum, götürüyorum, getiriyorum vs. Bunu bir karşılık beklemeden yapıyorum tabi. Ama geçenlerde bir arkadasim bu durumdan bahsetti, çocuklarıyla da konuşup onay aldım. Sifir bir araç almayı düşünüyorum ama Allah geçinden versin halam vefat ederse ne olacak bilmiyorum. Mirascilara geçeceğini, yada mirasçılardan birisi vefat ederse bir mirasçının 5 yıl dolana kadar kullanabileceğini okudum ama ben kullanabilir miyim onu anlayamadım. Yani özetle sorum şu: ÖTV siz araç alsam ve halam 5 yıl dolmadan vefat ederse benim durumum ne olur, aracı kullanmaya devam edebilir miyim? Yasal mirasci olsam sorunun cevabı belli ama olmadığım icin olaylar karışıyor. Lütfen bilen birisi yardım etsin.

Üye
    Sehribanu Avatarı

Son Giriş
    Bugün
    Saat
    11:13
    Yaşadığı Yer
    İZMİR
    Alınan Beğeniler
    61
    Verilen Beğeniler
    9
    Blog Mesajları
    1

Siz kullanma hakkına sahip olabilirsiniz,ama vefat ettiğinde mirasçılarına kalır.
    Bir tanıdık amcası engelli olduğu için araç aldı amcası vefat edince OTV sini ödeyerek aracı kendi üzerine aldı,ancak amcası evli değildi çocukları da yoktu..

Üye
    sokak cambazı Avatarı

Gerçek Adı
    Selim
    Son Giriş
    24.06-2013
    Saat
    15:44
    Yaşadığı Yer
    Ankara
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Benim de durumum o kadar iyi değil. Ancak ÖTV siz araç alabilecek kadar durumum var. Eğer öyle bir durumda ÖTV ödemek zorunda kalırsam bu ise hiç kalkışmayayım. Eğer vefat halinde araç mirascilara gecer, ancak ben kullanmaya devam edebilirsem sorun yok. Mirasçılar sorun çıkarmaz. Yeter ki emniyet sorun çıkarmasın.
    Diyelim ki bu üç mirasçının da ehliyeti yok, bu araç 5 yıl dolana kadar yatacak mı? (ÖTV ödemek istemediğimizi, bu nedenle aracı 5 yıl dolmadan satmak istemediğimizi varsayıyoruz)

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    14:27
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    963
    Verilen Beğeniler
    1.253

% 90 ve üzeri rapora karşılık yurt içinden alınan aracı kimlerin kullanabileceğine dair hiç bir kısıtlama bulunmuyor. Aracı istisnasız herkes kullanabilir.

Burada vefaatın ardından mülkiyet konusu kritirk. Siz onu dert etmiyorsanız, sorun yok...

Not: http://www.engelliler.biz/forum/ozel...m-eder-mi.html
    - Arkadaşlar, lütfen sorularınızı özel mesajla iletmek yerine ilgili foruma yazarak cevap arayın. Böylece hem soru-cevaplardan herkes yararlanır hem de en doğru cevaba en hızlı şekilde erişmiş olursunuz.
    - Lütfen sorunuza cevap aldıktan, bir sorununuza çözüm bulduktan sonra dönüp gitmeyin. Siz de başkalarına yararlı olmak için bilgilerinizi, tecrübelerinizi, duygularınızı paylaşabilirsiniz. Unutmayın, siz nasıl yana yakıla cevap arıyorduysanız, başkaları da içine düştüğü açmazdan çıkmak için aynı hararetle sorularına cevap arıyor...

Üye
    triger Avatarı

Gerçek Adı
    bekir
    Son Giriş
    09.01-2013
    Saat
    16:07
    Yaşadığı Yer
    sivas
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

%94 raporlu kisinin otv den muaf arac alirsa ve daha sonra uzerine bir arac daha alabilirmi ikinci el ucuz bisey,feragat tan yararlanmak icin ikinci aracin ruhsati ikinci bir mal varligi olarak gosterilebilirmi

Üye
    BAYRAK Avatarı

Gerçek Adı
    Hüseyin BAYRAK
    Son Giriş
    09.08-2017
    Saat
    16:43
    Yaşadığı Yer
    KONYA
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

ötv muafiyetli engelli arac sahibinin vefatı durumunda araç varislere kalır, varisler aracı üzerlerine almaları durumunda ötv ödenmez , ama araç varislerin dışında birine satılması durumunda ilk iktisabında alınmayan ötv geri tahsil edilir.
    Araç varislere intikal edildikten sonra kullanım durumunda herhangi bir kısıtlama yoktur. 7 kat yabancı da bu aracı kullanabilir. çünkü aracı bu kişiler kullanır diye bir uygulama yoktur.

Üye
    triger Avatarı

Gerçek Adı
    bekir
    Son Giriş
    09.01-2013
    Saat
    16:07
    Yaşadığı Yer
    sivas
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

bayrak bay benim arac almamdaki sebeb aracimin eski olmasi 1985 mod ve epey sorunlu ben engelli kisinin torunuyum ve bizde kaliyor biz bakiyoruz arac da yetersiz oluyor bazi zamanlar ,, bu eski aracida engellinin uzerine yapsam ilerde allah gecinden versin engelli vefat ederse ikinci araci mal varligi gosterip feragat tan faydalanabilirmi babam,ikinci bir mal varliginin bedeli ne kadar oldugu onemlimi benim hurda 5000 tl degerinde bu sorun olurmu ilerde saygilar

Üye
    BAYRAK Avatarı

Gerçek Adı
    Hüseyin BAYRAK
    Son Giriş
    09.08-2017
    Saat
    16:43
    Yaşadığı Yer
    KONYA
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    bekir bey , anladığım kadarıyla aracınız engellinin adına tescil ettirmek ve sıfır araç almak istiyorsunuz. vefatı durumundan sizin eski aracınızın devrinde bir sınırlama yoktur. ama sıfır araçta varisler içlerinden birine feragat name verebilirler, sizde varis oluyorsanız ( veraset ilamında adınız gecerse) sıfır araçta size feragat name ile verilebilir.