Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Üye
    yücel güngör Avatarı

Gerçek Adı
    yüksel
    Son Giriş
    28.07-2015
    Saat
    13:33
    Yaşadığı Yer
    ankara
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    benimde % 90 2 yıl süreli raporum var bende alabilir miyim sadece sağlık kurulu raporu ötv indirimi felan yazmıyor.kamyonet de alabilirmiyim.

Üye
    kursadcst Avatarı

Gerçek Adı
    Kürşad
    Son Giriş
    28.05-2016
    Saat
    02:21
    Yaşadığı Yer
    Ordu
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Alabilirsin; ancak sen kullanamazsın. Sen kullanman için bedensel engelin olmalı ve bu engele uygun aracı hareket ettirici özel tertibat eklenmelidir.

Ya benim de bir sorum olacak. %90 engeli olan ama bedensel engeli olmayanlar neden aracı kendisi kullanamıyor. Bunu engelleyen kanun maddesini aradım ama bulamadım. Neye göre kullanamaz bana açıklayabilir mi bilen birisi ?

Üye
    yücel güngör Avatarı

Gerçek Adı
    yüksel
    Son Giriş
    28.07-2015
    Saat
    Yaşadığı Yer
    ankara
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

kürşad bey

Karayolları Trafik Yönetmeliğinin 53 üncü maddesinde yapılan değişiklik ile (09.09.2011 tarih ve 28049 sayılı Resmi Gazete), yurt içinden satın alınan özel tertibatlı araçların (otomatik vitesli araçlar dahil) veya %90 üzeri engelliler adına tescil edilen özel tertibatı olmayan araçların sahibi dışında, aracı kullanmaya yeterli sürücü belgesine sahip herhangi bir kişi tarafından kullanılması mümkün hale gelmiştir. İyi günler dileriz.

siz bana alabilir fakat siz kullamazsın demişsiniz ve kanun da engellemiyor diye eklemişsiniz. EMG bir engelli üyemiz sormuş ve alınan yanıt bu şekilde sanırım bende şuanki ehliyetimle bu araçları kullanabilirim.ayrıca ben kamyonet alabilirmiyim ve raporumda ötv siz araç alır vs. diye bir ibarede yok. sıkıntı olur mu.ve mtv den nekadar muafız onu merak ediyorum

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    12:42
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    934
    Verilen Beğeniler
    1.225

Rapor oranı % 90 üzeri olduğu sürece ayrıca bir ibareye gerek yok...

Raporunuzla araç alacaksınız "alırken aracı kendinizin kullanacağına dair hiç bir beyanda bulunmayın)
    Aracı aldıktan sonra varolan sürücü belgenizle kendi aracınızı da başka araçları da kullanabilirsiniz.

Yani, araç alımı ile kullanımı iki ayrı kurumun iki ayrı işlemidir. Birbiri ile ilgisi bulunmaz.
    - Arkadaşlar, lütfen sorularınızı özel mesajla iletmek yerine ilgili foruma yazarak cevap arayın. Böylece hem soru-cevaplardan herkes yararlanır hem de en doğru cevaba en hızlı şekilde erişmiş olursunuz.
    - Lütfen sorunuza cevap aldıktan, bir sorununuza çözüm bulduktan sonra dönüp gitmeyin. Siz de başkalarına yararlı olmak için bilgilerinizi, tecrübelerinizi, duygularınızı paylaşabilirsiniz. Unutmayın, siz nasıl yana yakıla cevap arıyorduysanız, başkaları da içine düştüğü açmazdan çıkmak için aynı hararetle sorularına cevap arıyor...

Üye
    yücel güngör Avatarı

Gerçek Adı
    yüksel
    Son Giriş
    28.07-2015
    Saat
    Yaşadığı Yer
    ankara
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

BÜLENT BEY
    ötv siz araç alımı için bu gün bayiye gittim ve raporumun fotokopisini verdim. vergi dairesine sorup telefon edeceklerini söylediler. akşam satış temsilcisi arayıp süreli raporla araç alınamayacağını vergi dairesi onaylamadığını söyledi. acaba yapmam gereken nedir.forumda alan arkadaşlar nasıl almışlar ve sizde alınabileceğini söylemiştiniz acaba ne yapmam gerekir.

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    934
    Verilen Beğeniler
    1.225
    - Arkadaşlar, lütfen sorularınızı özel mesajla iletmek yerine ilgili foruma yazarak cevap arayın. Böylece hem soru-cevaplardan herkes yararlanır hem de en doğru cevaba en hızlı şekilde erişmiş olursunuz.
    - Lütfen sorunuza cevap aldıktan, bir sorununuza çözüm bulduktan sonra dönüp gitmeyin. Siz de başkalarına yararlı olmak için bilgilerinizi, tecrübelerinizi, duygularınızı paylaşabilirsiniz. Unutmayın, siz nasıl yana yakıla cevap arıyorduysanız, başkaları da içine düştüğü açmazdan çıkmak için aynı hararetle sorularına cevap arıyor...

Üye
    yücel güngör Avatarı

Gerçek Adı
    yüksel
    Son Giriş
    28.07-2015
    Saat
    Yaşadığı Yer
    ankara
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

ewet buradaki sayfada vermiş olduğunuz link açmıyor bülent bey.daha öncede baştan sona kadar okudum.ama

Ömer arkadaşımız sağolsun ilgili yazıyı bana göndermiş. Bu yazının çıktısını alıp vergi dairesinde işleri sorunsuzca halledebilirsiniz.

Evet, araç alımında raporun süresi hiç önemli değilmiş:

raporsuresi - Kemik iliği kanseriyim. %90 oranında raporum var. ÖTV'siz araç alabilir miyim?

Resim linki: Imageshack - raporsuresi.p

a
    ma link açmıyor.o yüzden çıktı alamadım

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    934
    Verilen Beğeniler
    1.225

Özelgeyi şuradan alabilirsiniz

Tarih 05/10/2010
    Sayı B.07.1.GİB.4.67.15.01-2010-ÖTV-7-14

%90 özrü bulunan şahsın özürlü raporunun 2 yıl süreli olmasının ÖTV istisnası uygulanmasına engel teşkil etmediği hk.
    [...]
    Buna göre, sakatlık derecesi % 90 ve daha fazla olan malul ve engellilerin ÖTV istisnasından yaralanabilme şartlarında, araçların ilk iktisabında yetkili sağlık kuruluşlarından alınacak sağlık kurulu raporunun araç ticareti yapanlar tarafından, vergi dairesine verilecek 2A numaralı ÖTV beyannamesine eklenmesinin yeterli olacağı belirtilerek raporun süresi ile ilgili bir şart bulunmadığından, süresi 2 yıl olan söz konusu raporunuzun geçerlilik süresi içinde ÖTV istisnasından faydalanmanız mümkün bulunmaktadır.

Üye
    sesene Avatarı

Gerçek Adı
    Selim ERDEM
    Son Giriş
    28.11-2016
    Saat
    09:47
    Yaşadığı Yer
    Sakarya
    Alınan Beğeniler
    7
    Verilen Beğeniler
    0

Bizzat benim arkadasim " bir yil" sureli raporu ile tertibatli arac aldi. Tertibatli ile tertibatsiz icin 2 ayri uygulama olmaz heralde.

Üye
    abher Avatarı

Gerçek Adı
    abher
    Son Giriş
    14.12-2016
    Saat
    09:06
    Yaşadığı Yer
    Kayseri
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

kursadcst;

%90 engeli olanlarda genellikle psikolojik ya da epilepsi rahatsızlığı olanlar oluyor. Direksiyonda ani bir panik atak ya da nöbet geçirme ihtimalinden dolayı izin verilmiyor.

Üye
    yücel güngör Avatarı

Gerçek Adı
    yüksel
    Son Giriş
    28.07-2015
    Saat
    Yaşadığı Yer
    ankara
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Herkese teşekkür ederim. bu gün vergi dairesine uğrayıp sebebini ve hangi kanunla onaylamıyorsunuz diye müdürlerine gitti sordu memur bayan tekrar yanıma gelip müdür bey alabileceği söylüyor ama mtv den dolayı 2 sene sonra tekrar rapor ister dedi.

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    934
    Verilen Beğeniler
    1.225

MTV'ye dair de bir düzenleme yok. Yani hiç bir yerde "sürekli ibareli rapor olmalı" denmiyor. Teorik olarak ÖTV istisnası için nasıl ki rapor süresine bakılmıyorsa, MTV için de bakılmamalı.

http://www.engelliler.biz/forum/ozel...ygulamasi.html

Üye
    yücel güngör Avatarı

Gerçek Adı
    yüksel
    Son Giriş
    28.07-2015
    Saat
    Yaşadığı Yer
    ankara
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    arkadaşlar

aracımı aldım ama şuan ki mevcut ehliyetimle kullanamıyacağımı söylediler ve tescil yapmadılar. daha sonra ehliyetimi tutanakla teslim alarak tescil işlemini yapıp tekrar E sınıfı ehliyetimle araç kullanabilir eğer kullanamazsa hangi sınıf ehliyetle kullanabilir diye il sağlık müdürlüğüne sevk yaptılar. sevk edilecek hastane muayenesi sonunda çıkacak yanıta göre tekrar verileceğini veya değişeceğini söylediler.böyle bir işlem doğrumudur yapılması gereken kural bu mudur acaba.