Sayfa 1 / 2 12 SonSon
Toplam 19 mesajın 1-15 arasındakiler
Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Üye
    zekeriyausta61 Avatarı

Son Giriş
    28.03-2016
    Saat
    15:19
    Yaşadığı Yer
    ankara
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    selam; 1997 den beri araç kullanıyorum sol el yok. ehliyet h sınıfı 2 defa yurt dışından araç getirttim. sorun olmadı ancak; 5 yıllık sürenin 10 yıla çıktığını duydum, eğer doğru ise perişanız...

Editör
    KKELEBEKK Avatarı

Gerçek Adı
    Kısmet
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    18:20
    Yaşadığı Yer
    KONYA
    Alınan Beğeniler
    197
    Verilen Beğeniler
    86

Evet; http://www.engelliler.biz/forum/ozel...satilamaz.html
    • 3 yıldan önce başta ödenmeyen tüm vergileri ödemeden -sakatlar dahil- hiç kimseya satılamıyor.
    • 3 yılda: aracınızı araç ithal izni olan birine vergisiz satabilirsiniz. ithal izni olmayan birine satmak isterseniz, başta ödemediğiniz tüm vergileri geri ödemek zorunda kalırsınız
    • 5 yılda: aracınızı araç ithal izni olan birine vergisiz satabilirsiniz. ithal izni olmayan birine satmak isterseniz, ÖTV hariç diğer gümrük vergilerini geri ödemek zorunda kalırsınız. (bu süre sonunda yurt içinden ötv istisnaslı araç alma hakkınız doğdu)
    • 10 yılda: aracı vergisiz olarak kime isterseniz satabilirsiniz.

Ayrıca en son hangi tarihte araç ithal ettirdiğinizi belirtmemişsiniz ama, yakın zamanda olmasa gerek.. Çünkü sol elinizden engelinizle ne yurtiçinden ÖTV'den muaf araç ne de Ankara Naklihane'den ithalat izni alamazsınız. H sınıfı ehliyetiniz olsa dahi..

Üye
    UnFeeLinq Avatarı

Gerçek Adı
    R. Eyüp Eken.
    Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Ankara
    Alınan Beğeniler
    15
    Verilen Beğeniler
    2

yaş sınırlaması varmı hala ? yurtdışından illa sıfır bir araç mı getirmek gerekyor ?

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    18:51
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    954
    Verilen Beğeniler
    1.245

3 yaşından büyük araç getirtilemiyor
    - Arkadaşlar, lütfen sorularınızı özel mesajla iletmek yerine ilgili foruma yazarak cevap arayın. Böylece hem soru-cevaplardan herkes yararlanır hem de en doğru cevaba en hızlı şekilde erişmiş olursunuz.
    - Lütfen sorunuza cevap aldıktan, bir sorununuza çözüm bulduktan sonra dönüp gitmeyin. Siz de başkalarına yararlı olmak için bilgilerinizi, tecrübelerinizi, duygularınızı paylaşabilirsiniz. Unutmayın, siz nasıl yana yakıla cevap arıyorduysanız, başkaları da içine düştüğü açmazdan çıkmak için aynı hararetle sorularına cevap arıyor...

Üye
    aykaram26 Avatarı

Son Giriş
    05.12-2017
    Saat
    11:29
    Yaşadığı Yer
    ANKARA/polatlı
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

kelebek Ankara Naklihane'den ithalat izni alamazsınız. H sınıfı ehliyetiniz olsa dahi.. bu nezaman deyişti ya yanlışınmı var

Editör
    KKELEBEKK Avatarı

Gerçek Adı
    Kısmet
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    18:20
    Yaşadığı Yer
    KONYA
    Alınan Beğeniler
    197
    Verilen Beğeniler
    86

Hayır, sol üst ekstremiteden sakatlığı olanlara araç alımında vergi istisnası sağlanmıyor. Gerekçe ise araç kullanımı için özel donanıma ihtiyaç duymamaları.

http://www.engelliler.biz/forum/ozel...-sartlari.html

b) Hareket Ettirici Tertibatın Kapsamı
    Kanunun 7 nci maddesinin 2 numaralı bendinin (b) alt bendi uygulamasında, hareket ettirici aksam olarak debriyaj, fren ve gaz pedalları ile vites kolunda sabitlenmiş bir şekilde özel tertibat yapılması gerekmekte olup, yapılan özel tertibatın kişinin sakatlığıyla uyumlu olması da yasal bir zorunluluktur. Sakatlık derecesi % 90'ın altında olanların gaz, fren, debriyaj pedalları ile vites kolunda sakatlığına uygun hareket ettirici özel tertibat yaptırmaksızın kullanabilecek olduğu araçlar ile aracı hareket ettirici özel tertibat sayılmayan (direksiyona topuz takılması, engelin bulunduğu taraftaki silecek kolu, sinyal, cam silecek kumandası, dörtlü flaşör, ön-arka cam su fıskiyesi, korna ve kontak gibi düzeneklerin diğer tarafa alınması veya direksiyon simidine monte edilmesi vb.) tadilat yapılmak suretiyle kullanılabilecek olan araçların ilk iktisabında söz konusu istisnadan yararlanılması mümkün bulunmamaktadır.

Üye
    zekeriyausta61 Avatarı

Son Giriş
    28.03-2016
    Saat
    Yaşadığı Yer
    ankara
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

bu kanun hala geçerlimi. temmuz 2013 de 5 yılım doluyor. sol el h sınıfı ehliyet ile aldım. ötv muafiyeti yok ise nasıl araç alıp kullanacağım. trafik çevirmesinde tertibat arayor. şimdi ortada olan bir sorun var. sol el ve sol ayak engeli olanlar bu karmaşadan muzdarip. yani normal bir araç alsa dahi yine sorun yaşıyor. mtv. ötv. trafik kontrolleri gibi.

YOK ARKADAŞ BU OLAY: "DEVLETİN ENGELLİYE ÇEKTİĞİ EL AYAK OYUNU" yoruma açık açık kanun çıkarılırsa, doktor, polis, noter, gümrük, stk lar, ve devler memurları bile kanun gibi kararlar verir.

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    954
    Verilen Beğeniler
    1.245

Ankara 6. İdare Mahkemesi, 10 yıl şartı getiren Bakanlar Kurulu Kararından önce ithal edilmiş engelli arabalarının satımında 5 yıl şartının aranması gerektiğine karar vermiş:
    http://www.engelliler.biz/forum/ozel...ml#post1271616
    - Arkadaşlar, lütfen sorularınızı özel mesajla iletmek yerine ilgili foruma yazarak cevap arayın. Böylece hem soru-cevaplardan herkes yararlanır hem de en doğru cevaba en hızlı şekilde erişmiş olursunuz.
    - Lütfen sorunuza cevap aldıktan, bir sorununuza çözüm bulduktan sonra dönüp gitmeyin. Siz de başkalarına yararlı olmak için bilgilerinizi, tecrübelerinizi, duygularınızı paylaşabilirsiniz. Unutmayın, siz nasıl yana yakıla cevap arıyorduysanız, başkaları da içine düştüğü açmazdan çıkmak için aynı hararetle sorularına cevap arıyor...

Üye
    UnFeeLinq Avatarı

Gerçek Adı
    R. Eyüp Eken.
    Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Ankara
    Alınan Beğeniler
    15
    Verilen Beğeniler
    2

bu konuda bi hareketlensek aslında hiç fena olmaz.burdan 0 araç alan ve en ucuz tenekeleri tercih etmek zorunda kalan arkadaslara ve bütün arac almak isteyen engellilere cok faydalı olur bence. kaliteli avrupa arabalara binsek kötümü olur ?

Üye
    yeday Avatarı

Gerçek Adı
    Hakan
    Son Giriş
    09.12-2017
    Saat
    21:00
    Yaşadığı Yer
    Hatay/Antakya
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Yurtdışından yakın bir zamanda otomobil getiren arkadaşlara iki sorum olacak;
    Yurtdışında otomobilinizi geçici plaka ile mi yoksa gümrük plakası ile mi getirdiniz?
    Tertibata ait faturayı nasıl kestiniz? kimse tertibat konusunda bilgi sahibi değil.
    bilgi sahibi olanlar bu konuda cevap yazarsa sevinirim....

Üye
    coolhead Avatarı

Son Giriş
    29.05-2013
    Saat
    15:03
    Yaşadığı Yer
    Ankara
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

H sınıfı ehliyet sahipleri Ankara Naklihaneden (sol üst ekstremite dahil) yurt dışı için izin alabiliyorlar. Ben getirttim. Bu biline...

Üye
    zekeriyausta61 Avatarı

Son Giriş
    28.03-2016
    Saat
    Yaşadığı Yer
    ankara
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

yurt dışından gelen araçlar 5 yılı dolunca normal kişilere devredebilirmiyiz.

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    954
    Verilen Beğeniler
    1.245

@zekeriyausta61

10 yıldan önce satılırsa başta ödenmeyen gümrük vergilerini ödemek zorunda kalırsınız

Üye
    oneday Avatarı

Gerçek Adı
    OneDay
    Son Giriş
    10.12-2017
    Saat
    14:55
    Yaşadığı Yer
    Ankara
    Alınan Beğeniler
    18
    Verilen Beğeniler
    7

@OturanBoğa

Sayın Bülent Bey ,
    gümrük vergilerinin tahsilinde kademeli bir azalma oluyor mu? .Mesele başlangıçta 2,000 TL olan gümrük vergisi masrafları 9. yılda 200 tl ye kadar düşüyor mu ? (rakamları farazi olarak belirttim)

Üye
    oneday Avatarı

Gerçek Adı
    OneDay
    Son Giriş
    10.12-2017
    Saat
    14:55
    Yaşadığı Yer
    Ankara
    Alınan Beğeniler
    18
    Verilen Beğeniler
    7

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    Yeni öğrendiğim bir bilgiyi sizlerle de paylaşmak isterim .
    Ankara Nakilhane ve Gümrüksüz İthalat Müdürlüğünü aradım.
    Yukarıda değindiğim soruyu yani araçların gümrük vergilerinde yıl geçtikçe kademeli bir düşüşün olup olmadığını sordum dilekçe ile .
    Bir hafta sonra da dayanamayıp telefon ile dilekçemin durumunu sordum. Bana 97 model Opel Astra 1,6 Otomatik için ( 2006 da ithal ) 9,500 TL lik bir masraf çıkardılar .Yani inanılmaz yüksek bir tutar . Böyle olunca da gümrük vergilerini öderim istediğime de satarım düşüncesi bir anda beynimden uçtu gitti
    Peki engelli bir arkadaşıma satsam ne olur diye sordum .
    "Engelliden engelliye yurt dışından bir ithal bir aracın satışında gümrük vergilerini ödemeden istediğin kişiye satış için geçmesi gereken süre 3 yıl.Bu aracın 10 yılının dolmasına 1,5 yıl kaldığı için yeni alan arkadaş 3 yıl sonra satabilir dediler.
    Örnek veriyorum.Ben aracı Almanyadan ithal edeli 1 yıl olsaydı ve ben aracımı engelliye satsaydım alan kişi 9 yıl aracı başkasına satamayacakdı.Bu nedenle engelliden engelliye yurt dışından ithal araç alımlarında alacı kişinin aracın ne zaman ithal edildiğine de bakmasında fayda var . Yoksa zor durumda kalabilirler. Saygılarımla .

Sayfa 1 / 2 12 SonSon