Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Üye
    kazazede Avatarı

Gerçek Adı
    mustafa
    Son Giriş
    14.12-2017
    Saat
    21:49
    Yaşadığı Yer
    izmir
    Alınan Beğeniler
    24
    Verilen Beğeniler
    19

Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    kirke
    bende senin gibi total kalça protezi taktırdım ve raporumda H sınıfı ehliyet alabilir, otomatik vitesli araba kullanabilir yazıyor ve ÖTV indirimli araba aldım ve kullanıyorum.

Üye
    MERVECE Avatarı

Gerçek Adı
    Elif
    Son Giriş
    11.06-2014
    Saat
    23:03
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Alıntı Alıntı Yapılan Kişi: leo Mesajı Gör
    Sevgili kardeşim Kirke,bende 2 kalçamdan total kalça protezi ameliyatı oldum.Maalesef devlet hastanesinden göz ve bacaklardan R aldım.sgk dan günüm dolduğu halde vergi indirim için başvurdum.Ama 9 a indirerek Ankara dan ret cevabı geldi.Gelelim senin soruna.H ehliyeti alırsan bundan sonra kendine ait özürlü aracın dışında maalesef hiç bir araç kullanamıyorsun.Benim B ehliyetimi H ye çevirecektim bana bu cevabı verdiler.Ama ben illa ki H ehliyeti alacağım diyorsan devlet hastanesine rapor almak için gidiyorsun.H ehliyeti alacağını söylüyorsun eğer uygunsan uygun olduğunu nedenini yazarak rapora H ehliyeti alabilir olarak işliyorlar.Bunla birlikte ehliyeti aldıktan sonra yanlızca ÖTV den yani % arabayı daha ucuz alabiliyorsun.Şunu da söyleyeyim,arabayıda senden başka kimse kullanamıyor.Eşin dahil.Arabayı kullanamıyacak durumda özürlü isen vekil tayin ediyorsun.Allah korusun hastalandın acil seni eşin hastaneye götürürken yakalandınız.Başınız belada demektir.Yani olay benim için cazipliğini yitirdi.Seni bilemem Saygılarımla....

Eksik bilgimi tamamlayayım...Heyetsiz rapor olmaz.Mutlaka heyete gireceksin.Normal devlet hastanesinden de bu raporu alabilirsin Üniversite hastanesine girersen 1 aydan aşağı alamazsın raporu.H ehliyeti aldıktan sonra bir araba ajentasına git.Raporunu belgelerini (H Ehliyetini)ver onlar herşeyinle ilgileniyorlar bütün prosedürleri kendileri yapıyor.
    Leo arkadaşımızın yazısını lütfen tekrar okuyun.Devlet önümüze bir sürü prosedür koyuyor.Bende isterim sizlere,bana devlet ÖTVsiz araba versin ama maalesef her şey prosedürlere bağlı.

Üye
    kirke Avatarı

Son Giriş
    30.09-2013
    Saat
    16:11
    Yaşadığı Yer
    bursa
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

rica etsem bana süreci raporu aldıktan sonra ki yazabilir misin arkadaşım herkes bişiy söylüyor anlayamıyorum
    şimdi elimde devlet hastanesinden alınmış bir sağlık raporum var engelli raporu değil ve bir tane de b sınıfı ehliyetim var şimdi h sınıfı ehliyet için hangı adımları izleyeceğim ve indirimli araç almak için yoracağım seni ama kusura bakma

bu bilgiyi daha evvel okudum zaten hayatımın sonuna kadar otomatik vites araç kullanacağım bunu da h sınıfı ile yapacağım ve ben gerçekten de manuel kullanırken sorun yaşadığım ve otomatik kullanmak zorunda olduğum için böyle de bir hak tanınmış bizim için faydalanmak istiyorum ayrıca da bizim gibi sol eksremiteden kaynaklı otomatik vites araç alanların arabasını üçüncü dereceye kadar akrabaları da kullanabiliyor bununla ilgili madde de var bakabilirsiniz

Üye
    kazazede Avatarı

Gerçek Adı
    mustafa
    Son Giriş
    14.12-2017
    Saat
    Yaşadığı Yer
    izmir
    Alınan Beğeniler
    24
    Verilen Beğeniler
    19

tekrar heyete girerek yeni rapor alman lazım.yeni alacağın raporda Hsınıfı ehliyet alabilir, otomatik vites (veya özel donanımlı) araba kullanabilir yazması gerekiyor.

Üye
    kirke Avatarı

Son Giriş
    30.09-2013
    Saat
    Yaşadığı Yer
    bursa
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

hım ya ben derdimi anlatamıyorum ya da her seferinde herkes farklı bir bilgi veriyor
    neden heyete giriyorum ne heyetine giriyorum engelli raporum ile bunun bir ilgisi yok ki arkadaşım
    heyete girsem yeniden yüzde 40 yine alacağım oran ve bu vergi indirimi sağlamaz zaten ve benim raporum var
    diğeri ise heyete girildi sağlık raporu h sınıfı ehliyeti ile otomatik vites araç kullanır ibareli rapor bununla çeviricem ehliyeti ben en iyisi el yordamıyla halledeyim bu işi ya da biri bana net bir bilgi yazsın arkadaşlar çünkü gerçekten anlayamadım meseleyi ben bugün yeni dönem kurs kayıtları için son gün ve karar vermem gerekiyor bir an evvel

Üye
    kazazede Avatarı

Gerçek Adı
    mustafa
    Son Giriş
    14.12-2017
    Saat
    Yaşadığı Yer
    izmir
    Alınan Beğeniler
    24
    Verilen Beğeniler
    19

kirke
    sen yazılanları anlamadın galiba
    elinde H sınıfı ehliyet alabilir yazan doktor raporun olmadıkça kursa nasıl yazılacan.bu ibareleri yazdırmak için tekrar heyete gireceksin.önceki raporun önemli değil.bunun başka yolu yok.Hsınıfı ehliyet alabilir raporunu özel hastanelerden alabilirsin ama diğer otomatik vites araba kullanabilir,ötv indiriminden yararlanabilir diye yazan raporunu devlet veya üniversite hastanelerinden birisinde tekrar heyete girerek alabilirsin.
    belki doktor uygun görmücek.her kalça protezi takılan ötv indiriminden faydalanacak diye bir kural yok.

Üye
    kirke Avatarı

Son Giriş
    30.09-2013
    Saat
    Yaşadığı Yer
    bursa
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Ben de dedim ki arkadasım ben h sınıfı ehliyet ile otomatik vites araç kullanması uygundur yazan devlet hastanesinden heyet raporu aldım zaten bunu da yazdım sen kaçırdın sanırım şimdi be yapmak gerekiyor diye sordum

Üye
    kazazede Avatarı

Gerçek Adı
    mustafa
    Son Giriş
    14.12-2017
    Saat
    Yaşadığı Yer
    izmir
    Alınan Beğeniler
    24
    Verilen Beğeniler
    19

evet kaçırmışım.
    öyle raporunuz varsa hemen sürücü kursuna müracat ederek H sınıfı ehliyetinizi aldığınız zaman ötv indirimli araç alarak kullanabilirsin.

Üye
    kirke Avatarı

Son Giriş
    30.09-2013
    Saat
    Yaşadığı Yer
    bursa
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

teşekkür ederim evet bugün gittim başvurdum bakalım

Üye
    kazazede Avatarı

Gerçek Adı
    mustafa
    Son Giriş
    14.12-2017
    Saat
    Yaşadığı Yer
    izmir
    Alınan Beğeniler
    24
    Verilen Beğeniler
    19

araç olarak ne alacaksınız bilmiyorum ama , size FİORİNO yu öneririm.mükemmel bir araç.zaten bursada üretiliyor.otomobil ruhsatı çıkarabiliyorsunuz.mutlaka inceleyin.

Üye
    kirke Avatarı

Son Giriş
    30.09-2013
    Saat
    Yaşadığı Yer
    bursa
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

çok düşünmedim şu anda ki aracımı 15 tl ye vericem üzerine de çok eklemeden indirimli haline tabii alacağım uygun bişi bakmak istiyorum zaten kdv indirimi olmuyormuş sonra mahkemeye başvurup geri alınıyormuş nasıl hesaplıyorlar onu da pek anlamadım bir iki yere sordum iyice araştırmak lazım

Üye
    kazazede Avatarı

Gerçek Adı
    mustafa
    Son Giriş
    14.12-2017
    Saat
    Yaşadığı Yer
    izmir
    Alınan Beğeniler
    24
    Verilen Beğeniler
    19

KDV yi geri alma gibi bir durum söz konusu değil.yargıtay o konuyu verdiği kararla kapattı.

Üye
    kirke Avatarı

Son Giriş
    30.09-2013
    Saat
    Yaşadığı Yer
    bursa
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

daha geçen gün bir engelli derneği haber yaptırmıştı diye hatırlıyorum var kazanılmış bir örnek karar ve aracı alınca 30 gün içinde idare mahkemesine başvurun altı ay içerisinde geri ödeniyor diye

Üye
    kazazede Avatarı

Gerçek Adı
    mustafa
    Son Giriş
    14.12-2017
    Saat
    Yaşadığı Yer
    izmir
    Alınan Beğeniler
    24
    Verilen Beğeniler
    19

yok arkadaşım .
    dediğim gibi o kararı yargıtay bozdu.yani kdv iadesi gibi bir şey yok.

Üye
    kirke Avatarı

Son Giriş
    30.09-2013
    Saat
    Yaşadığı Yer
    bursa
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    hımm anladım napalım yapçak bişi yok

Sayfa 2 / 2 İlkİlk 12