Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Üye
    Nurkan Avatarı

Gerçek Adı
    Nurkan
    Son Giriş
    06.01-2017
    Saat
    08:00
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    Arkadaşlar,

2002 yılında Araştırma Hastanesi (İnönü Üniversitesi Turgut Özal Tıp Fakültesinden ) alınmış engelli SÜREKLİ raporum ve 2004 yılında alınmış H sınıfı ehliyetim var. (ehliyet üzerinde elle kumandalı - Oto vites Kull) yazıyor.

2 Hafta önce engelli raporum ve ehliyetimle birlikte ÖTV indirimli sıfır KM araç için başvurdum, vergi dairesi raporumu kabul edemeyeceklerini, Devlet Hastanesinden yeni rapor almam gerektiğini belirtti.

Sormak istediğim;
    1. Üniversite hastaneleri Tıp Fakültelerinden (Araştırma hastanesi) alınmış raporlar geçerli değilmidir ? Madem öyle bu ehliyeti nasıl alabildim.
    2. Zaten H sınıfı ehliyetim olduğu sürece ben bu indirimden faydalanmam gerekmezmi ?

Bilgileriniz için şimdiden teşekkür ederim.

Üye
    burock Avatarı

Gerçek Adı
    Burak
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    00:01
    Yaşadığı Yer
    26/34/06
    Alınan Beğeniler
    5
    Verilen Beğeniler
    0

Tam bilmiyorum ancak 2006 yılı öncesinde alınan raporlar için yenileme gerekli diye biliyorum. O yüzden vergi dairesinde sorun olmuş olabilir, siz tekrar yeni rapor alsanız daha iyi olur. Nasıl olsa ötv mtv'Den muaf araç için rapor oranı artık önemli değil. %1 bile olsa ortopedik engeliniz olduğu için araç satın alabilirsiniz.

Üye
    kazazede Avatarı

Gerçek Adı
    mustafa
    Son Giriş
    05.12-2017
    Saat
    22:38
    Yaşadığı Yer
    izmir
    Alınan Beğeniler
    24
    Verilen Beğeniler
    19

H sınıfı ehliyeti olan herkes indirimden faydalanamaz

vergi dairesi hangi gerekçeyle raporunuzu kabul etmiyormuş, yazılı olarak cevap isteyin.orada çalışan memurun her söylediği doğru değildir. siz bilgi edinme kanunu kapsamında idareden yazılı cevap isteyin

Üye
    Nurkan Avatarı

Gerçek Adı
    Nurkan
    Son Giriş
    06.01-2017
    Saat
    08:00
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Vergi dairesinin kabul etmeme gerekçesi, Devlet hastanesinden alınmış olmasını istiyor, Araştırma hastanesi Tıp fakültelerini kabul etmiyorlarmış.

başka yorumlayabilecek olan varmı ? bilgisi olanlardan rica edeceğim.

tşk

Üye
    dyt Avatarı

Son Giriş
    Bugün
    Saat
    09:36
    Yaşadığı Yer
    HER YER
    Alınan Beğeniler
    15
    Verilen Beğeniler
    7

yok öyle birşey ben de üniv. hast.den aldım kabul ettiler

Sağlık Kurulu Raporlarının Tarihi
    Kanunun 7 nci maddesinin 2 numaralı bendindeki istisnadan yararlanmak için, 29/6/2006 tarihli ve 2006/10660 sayılı Bakanlar Kurulu Kararının Resmi Gazetede yayımlandığı 16/7/2006 tarihinden önce alınmış olan raporların, söz konusu Kararname eki "Özürlülük Ölçütü, Sınıflandırması ve Özürlülere Verilecek Sağlık Kurulu Raporları Hakkında Yönetmelik" hükümlerine uygun olarak yenileneceğine dair ÖTV mevzuatında herhangi bir hüküm bulunmamaktadır. Dolayısıyla bu tarihten önce usulüne uygun olarak düzenlenmiş olan sağlık kurulu raporları da ÖTV istisnası uygulamasında geçerli bulunmaktadır.

ötv mevzuatından alıntı

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    14:53
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    935
    Verilen Beğeniler
    1.230

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    yetkili hastaneler'den birinden alınmış rapor geçerlidir. Vergi dairesindeki memurlar ısrar ederse, müdürüne çıkın. O da saçmalarsa, haklarında BİMER'e ve Maliye bakanlığına şikayetçi olacağınızı belirtin.
    - Arkadaşlar, lütfen sorularınızı özel mesajla iletmek yerine ilgili foruma yazarak cevap arayın. Böylece hem soru-cevaplardan herkes yararlanır hem de en doğru cevaba en hızlı şekilde erişmiş olursunuz.
    - Lütfen sorunuza cevap aldıktan, bir sorununuza çözüm bulduktan sonra dönüp gitmeyin. Siz de başkalarına yararlı olmak için bilgilerinizi, tecrübelerinizi, duygularınızı paylaşabilirsiniz. Unutmayın, siz nasıl yana yakıla cevap arıyorduysanız, başkaları da içine düştüğü açmazdan çıkmak için aynı hararetle sorularına cevap arıyor...