Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    18:21
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    948
    Verilen Beğeniler
    1.237

Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    İyi ya Muhammet, madem otopark kartını alıp camın önüne koymak zor geliyor, dediğim gibi, arabanın dört bir yanını sakat olduğunu gösteren stikırlarla donatabilirsin. Eminim o zaman park ederken görevliler hemen fark edip ses etmeden park etmeni saplayacaklardır.
    Damganın plakada o küçük haliyle yer almasındansa, bu daha iyi değil mi? İstediğin büyüklükte istediğin yere istediğin kadar damga yaptırabilirsin... Çözüm bu kadar basit.

Ve bırakın ben de damgasız gezeyim. Ben nasıl aracınızın her yerine damga basmanızla ilgilenmiyorsam, siz de benim damgasız gezme hakkıma karışmayın. Bundan daha adil bir çözüm olabilir mi? Nedir burada sorun? Kadınlara, erkeklere, Türklere, Kürtlere, Müslümanlara, Hıristiyanlara, Ateistlere, yaşlılara, gençlere, acemilere, sinirli olanlara vs. ayrı plaka verilmiyor da, neden sakatlara ayrı plaka veriliyor.

belarus prensi, utanıyorum sakatlığımdan. Var mı? Kimse fark etmesin istiyorum arabadayken sakat olduğumu. Nedir burada seni benim bu duygularıma karşı küstahça söz söylemeye iten? Ben sana "neden damgalı araba seviyorsun" diyor muyum da sen bana "neden damgalı sevmiyorsun" diyorsun. Sana ne?
    - Arkadaşlar, lütfen sorularınızı özel mesajla iletmek yerine ilgili foruma yazarak cevap arayın. Böylece hem soru-cevaplardan herkes yararlanır hem de en doğru cevaba en hızlı şekilde erişmiş olursunuz.
    - Lütfen sorunuza cevap aldıktan, bir sorununuza çözüm bulduktan sonra dönüp gitmeyin. Siz de başkalarına yararlı olmak için bilgilerinizi, tecrübelerinizi, duygularınızı paylaşabilirsiniz. Unutmayın, siz nasıl yana yakıla cevap arıyorduysanız, başkaları da içine düştüğü açmazdan çıkmak için aynı hararetle sorularına cevap arıyor...

Üye
    fevzieryilmaz Avatarı

Gerçek Adı
    CADILLAC_MAN
    Son Giriş
    Saat
    Alınan Beğeniler
    68
    Verilen Beğeniler
    31

Ne mutlu bize....
    bu konuda bile nerdeyse birbirimizi kırmaya varan mesajlar gelmiş
    sizden ricam konuyu kilitleyebilirmiyiz.

Üye
    Mami Junior Avatarı

Gerçek Adı
    Muhammet
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    15:39
    Yaşadığı Yer
    İstanbul / Avcılar
    Alınan Beğeniler
    53
    Verilen Beğeniler
    32

Bülent,
    Damga damga diyip kendini buna şartlamışsın, baştan beri söylüyorum "o" plakada olsa da olur olmasada, bize hiç bir getirisi yok, sadece tatmin olunabilir bunla.
    Ama bunu bi aşağılanma olarak görmek çok saçma.
    Ben yurtdşındada gördüm, o otopark kartlarını kimler kimler kullanıyor düşün bizim ülkemizde bu kartlar ne hale gelir.

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    948
    Verilen Beğeniler
    1.237

E tamam işte ben de diyorum ki isteyen aracının istediği yerine sakat olduğunu gösteren ibareler ekletir, ama bırakın da bunu yapmak istemeyenler de yapmasın. Bu kadar basit. Birileri nasıl ki bu damganın aracında bulunmasından gocunmuyorsa, bırakın da benim gibi sakaltığından utanan ve gocunan kardeşleriniz de o damga olmadan arabalarında dolaşsın. Burada sizi benim gibi utangaç adamların karşısında olmaya iten şey nedir? "Hakkıdır, bırakın damgasız plakayla gezsin" deyip kestirip atmak varken, "bıd bıdı bıdı" diye bize muhalefet edilmesinin gerekçesi ve mantığı nedir? Sevmiyorum kardeşim arabamda damgayı. Hem ondan hem sakatlığımdan utanıyorum. Ezik bir adamım. "Sana ne?"
    - Arkadaşlar, lütfen sorularınızı özel mesajla iletmek yerine ilgili foruma yazarak cevap arayın. Böylece hem soru-cevaplardan herkes yararlanır hem de en doğru cevaba en hızlı şekilde erişmiş olursunuz.
    - Lütfen sorunuza cevap aldıktan, bir sorununuza çözüm bulduktan sonra dönüp gitmeyin. Siz de başkalarına yararlı olmak için bilgilerinizi, tecrübelerinizi, duygularınızı paylaşabilirsiniz. Unutmayın, siz nasıl yana yakıla cevap arıyorduysanız, başkaları da içine düştüğü açmazdan çıkmak için aynı hararetle sorularına cevap arıyor...

Üye
    kazazede Avatarı

Gerçek Adı
    mustafa
    Son Giriş
    Dün
    Saat
    21:30
    Yaşadığı Yer
    izmir
    Alınan Beğeniler
    24
    Verilen Beğeniler
    19

arkadaşlar lütfen birbirimize karşı kırıcı yorumlar yazmayalım.kaş yapalım derken göz çıkarmayalım.sonuçta burada yapılan yorumlar sadece o yorumu yapanların kişisel görüşüdür.
    bu başlığı açan arkadaş eğer gerçekten damgalı plaka istiyorsa, bu isteğini bilgi edinme yoluyla emniyet genel müdürlüğüne sorar, gelen cevaba göre hareket eder.

Üye
    Mami Junior Avatarı

Gerçek Adı
    Muhammet
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    15:39
    Yaşadığı Yer
    İstanbul / Avcılar
    Alınan Beğeniler
    53
    Verilen Beğeniler
    32

Senin ezik bir adam olman (senin tabirinle) başkalarını da ezik görmeni gerektirmez.
    Çünkü devamlı damga damga kelimesini kullanıp, ondan rahatsız olmayan yada kullanmak isteyenide rencide ediyosun farkındamısın bilmiyorum.
    Hayatımda onca büyük sorun varken o plakada o işaretin olmasına yada olmamasına takılmam, ben bana sağlayacağı yarara bakarım.

Üye
    fevzieryilmaz Avatarı

Gerçek Adı
    CADILLAC_MAN
    Son Giriş
    Saat
    Alınan Beğeniler
    68
    Verilen Beğeniler
    31

Baştan beridir söylüyorum keşke istege bağlı olsaydı isteyen koyar istemeyen koymaz.ama amblem koyma olayı ortadan kalkmış.belki ilerki zamanlarda iyi olur belki olmaz zaman gösterir.benim burda söylemek istediğim bana trafikte yararı olan bir olayın bizi damgalıyorlar diyerek ortadan kalkması.çözüm getiririliyor arabayı koskoca stıcker larla kapla diye.ben resmiyete bakarım devletin bana vermiş oldugu resmi plakada ararım özürlü amblemini.ayrıca suda internetde emlak vergisinde iett'de emeklilikte şurda burda yararımıza olan okadar şey var onları neden bizi damgalıyorlar diyerek karşı çıkmıyorsunuz.

Üye
    Polat60 Avatarı

Gerçek Adı
    Abdullah Polat
    Son Giriş
    28.09-2017
    Saat
    13:21
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Özründen utanmaman için veya farklı birşey için kaldırılmadı o plakadaki ibare bizde kendimizi herkes gibi hissedelim bizim plakamızı gören bize acıyormuş gibi bakmasın diye kaldırıldı ama tabii anlayana bazıları kullanıyor polis çevirmez çekici çekmez falan filan boş verin ben arkamdaki veya önümdeki adamın benim engelli olduğumu bilsin istemiyorum belki...

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    948
    Verilen Beğeniler
    1.237

Bu konuda söyleyecek sözüm çoktandır bitti. Herkes istediği gibi kullansın...

http://www.engelliler.biz/forum/ayri...-tartisma.html
    http://www.engelliler.biz/forum/ayri...-tartisma.html

Üye
    Sedat Yıldırım Avatarı

Gerçek Adı
    Sedat Yıldırım
    Son Giriş
    07.09-2017
    Saat
    00:29
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    3
    Verilen Beğeniler
    0
    Blog Mesajları
    10

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    Ben 25 yıl B sınıfı ehliyetle araç kullandım.10 yıl esnaflık yaptım,ve sürelerde ödediğim vergiler hep engelsizdi.
    Ne zamanki artık yeter,yaşım elli oldu,artık engelli oluşumdan dolayı devletin bana verdiği hakları kullanma zamanım
    geldi,sağlık raporu alıpta Ötv'siz bir araç alayım,eski araçlara tamir parası vermekten bıktım ve artık eski araçları
    kullanmak daha zor geliyordu yaşım ve engelimden dolayı. Sağlık raporu almak için heyete girdiğimde doktorların hepsinin
    heyette olduğu bir ortamda dedimki,hocam ben 25 yıllık B sınıfı ehliyete sahip ve 25 yıl boyunca hiç kaza yapmamış bir engelliyim.
    İsterseniz size trafikten temiz kağıdı getireyim.Doktor dediki,kanun ne derse biz onu yaparız ve sağlık raporum daki karar kısmında,
    sürücü belgesi alamaz ibaresi yazılıydı. O ay içerisinde karakoldan çağırdılar ve B sınıfı ehliyetime el koydular.Engelimden dolayı
    dengesiz yürüyorum,bir ayağım ince ve 5 Cm kısa ve kas zayıflığı var.Sağ ayağım normal. Yeni araç alacağım umuduyla eski aracımıda satmıştım
    ve artık ehliyetimde elimden gitmişti.İşe giderken 2 Km yol yürüyüp yolun kalanının bir kısmını minübüsle ve bbir kısmınıda belediye otobüsü ile
    gidiyordum.Yağmurlu bir günde ayağım kaydı ve düştüm sol kolum bileğimden kırıldı,46 gün alçılı gezdim.Bu rada başka bir hastaneden yeniden
    özel tertibatlı otomatik araç kullanabilir ibareli sağlık raporu almıştım.Bu raporla ehliyet kursuna kaydoldum ve alçılı kolla direksiyon sınavına
    girdim ve bir kerede sertifikayı aldım.Bu sertifikayla emniyete gittim,harçları ödedim ve haftaya gel al dediler.Haftaya gittim emniyetten bana
    maalesef ehliyetini veremiyoruz,önceki ehliyetinizdeki iptalin kalkması lazım.Bunun içinde gitmediğim görüşmediğim yer kalmadı.TRam bir buçuk ay
    beni alçılı kolla sürüm sürüm süründürdüler. EN sonunda emiyet amiri yardımıcısına gittim ve dedim ki,devlet engellileri topluma kazandırmaya
    çalışırken,birileri toplumdaki engelliyi toplumun dışına atmaya çalışıyor. Benden ne istiyorsunuz amirim? 25 yıllık sürücüyüm ve hiç kazam yoktur.
    Sağlıklı insanlar bile yılda bir kaç kez kaza yapabiliyorken,ben engelli olduğum halde onuda yapmadım.Siz benden ne istiyorsunuz?
    Bana sen engellisin,senin yaşam hakkın yoktur,sen "öl" mü diyorsunuz? Ne yapayım ben,araçsız işe gidemiyorum,bu durumda ben ailemi nasıl geçindireceğim?
    Bana intihardan başka seçenek bırakmadınız. Bunun üzerine amir yardımıcısı estağfirullah,olur mu öyle şey dedi ve ehliyet işlemi bölüm memurlarını çağırdı,
    bunlara bir bağırdı bir bağırdı ve dediki vatandaşa böyle zulüm etmeye hakkınız yoktur.Derhal yardımcı olun bu arkadaşa ve on bir gün sonra trafikten
    aradılar ve gittim ehliyetimi aldım. SOnra İstanbul/Cevizlibağ'daki Hyundai bayiine gittim araç almak için.Raporda engel durumumun yüzdeliği yazılı değil,ancak
    özel tertibatlı otomatik otomobil ve kamyonet kullanabilir ibraesi vardı. Bayii bana dediki,bu raporla araç alamazsın,raporda engel durumunun yüzdeliği yazılı olması gerekir.
    Ben 10 yıl önceki yüzdeliği olan diğer raporumu gösterdim,raporda engel durumu süreklidir diye ibaresi vardı zaten ve bunu gösterdim,bu seferde iki raporla olmaz dedi
    beni geri çevirdiler,bir kez daha hayal kırıklına uğradım. Sonra Zeytinburnu Opel bayiine gittim durumu anlattım,raporları gösterdim,olur dediler ve Opel Korsa Edision
    otomatik dizel bir araç aldım.Müşteri temsilcisi bana dediki,aracında navigasyon var,telefon internetinle araç ekranında internete girebilirsin. Ayrıca ben engelli plaka
    olsun dedim,tamam dediği halde araç normal plakalı geldi elime.Navigasyon yok ve 7 inçlik araç ekranından internete de girilmiyor,bu özellik yokmuş.Servise gittim sordum,
    eğer navigasyon istersen
    200 Dolara program satın alman gerekir dedi ve ben zaten kıredi borcunun altında iyice ezilmişim,buna imkanım yoktu.
    Yani anlayacağınız her gittiğim yerde engelli olduğumu taaaa hücrelerime kadar hissettirdi engelsizler.
    Araç plakamda engelli ibaresi yoktur,bu yüzden engelli park yerinden yararlanmaya kalktığım her defasında ruhsatı göstermek zorunda kalıyorum.
    Bu yüzden cama stikır alıp yapıştıracağım.
    Engelimden dolayı asla utanmadım ve utanmıyorumda,engelli olduğumu zaten toplum yeterince hücrelerime kadar hissettiriyor.
    HER ZAMAN DEDİM,EN BÜYÜK ENGELİM ENGELSİZLERDİR.
    Çok uzattığımın farkındayım ama sadece beni siz anlarsınız diye dertleştim.
    Hakkınızı helal edin İnşaAllah.

Alıntı Alıntı Yapılan Kişi: ferit karanlık Mesajı Gör
    plakada işaret olsa ne olur olmasa ne olur sanki olmayınca düzelcekmiyiz aman aman kalsın ben sakat olmaktan gayet memnunum iyi ki bömyle olmuşum daha çözülmesi gereken çok sorun varken plakadaki işaretmi sorun oldu tabiki sizin tuzunuz kuru tok acın halinden anlamaz kusura bakmayın iş'eş'ev'parasal'mimari engeller'araç gereçlerin alınmasında cıkan prosedür engeli' saglik bu sorunlar dururken kımse kusura bakmasın plakadaki işaret dursunmu kaldırılsınmı konusunu boş buluyorum boş .

Kardeşim tabiki bu senin fikrin.AMa emin ol,sen birilerinin sorununu boş gördüğün takdirde birileri de senin sorunlarını boş görür.Oysa biz dayanışma içinde olmalıyız.
    Herkesin derdi sorunu kendisine göre önemlidir,sizin için önemsizde olsa. Doğru olan,insanların sorunlarını hafife almamaktadır. Ben park yüzünden,aracımda engelli ibaresi olmaması yüzünden sorun yaşıyorum. Hastaneye gittiğimde görevliler engelli yerine bırakmıyor,hastane dışına gitmek zorunda kalıyorum.Onlarla mücadele ediyorum,oysa plakamda amblem olsaydı sorun yaşamayacaktım. Elbette bu sorundan daha ciddi sorunlarımızda var ancak,işte az da olsa çokta olsa,bizi burada anlayan bizim gibi engelli kardeşlerimiz var diyerek,nazımız geçtiğinden,bizi ancak engelliler anlar diye burada paylaşıyoruz. Dertler sorunlar paylaşıldıkça hafifler,bitmez ama en azından manevi yönden güç alır insan.Oysa engelliyi engelli anlamdıktan sonra,engelsizlerin bizi anlamasını beklemek saçmalık olur.
    Derdi dert görmemek,gamsız olmata iyidir bir yerde ama her kesin pisikolojik durumu,imkanları ve ortamları farklı işte.Saygılar...

Sayfa 3 / 3 İlkİlk 123